Home Jaki kupić telewizor? Jaki kupić telewizor Sony na Black Friday? OLED czy LCD? Przegląd i testy oferty z rocznika 2021 do konsoli, filmów i sportu
Jaki kupić telewizor Sony na Black Friday? OLED czy LCD? Przegląd i testy oferty z rocznika 2021 do konsoli, filmów i sportu

Jaki kupić telewizor Sony na Black Friday? OLED czy LCD? Przegląd i testy oferty z rocznika 2021 do konsoli, filmów i sportu

4.49K
15

Firma Sony rozpoczęła niedawno akcję promowania swoich najnowszych telewizorów z rodziny BRAVIA XR jako stworzonych do konsoli, w tym oczywiście najnowszej – PlayStation 5. Modele OLED i LCD z rocznika 2021 znakomicie jednak nadają się również do filmów i sportu o czym przekonaliśmy się już niejednokrotnie! Potwierdzają to nasze kompleksowe testy, które przeprowadziliśmy w HDTVPolska na wszystkich kluczowych modelach z rocznika 2021. Mamy już wiedzę, zatem odpowiedzmy na ważne pytania: który telewizor Sony będzie najlepszy do filmów, który do konsoli, a który do sportu?

Telewizory Sony LCD i OLED 2021 – który model wybrać do konsoli, który do filmów, a który do sportu?

Sony ogłosiło pełen line-up na 2021 rok w styczniu, a pierwsze modele zaczęły trafiać do sklepów w marcu. Obecnie można już korzystać z pełni dobrodziejstwa aktualnej oferty telewizorów tego producenta. Do wyboru są tradycyjnie już modele z matrycami LCD oraz OLED, a chętni mogą wybierać pomiędzy rozdzielczością 4K a 8K. Zanim przejdziemy do różnic, zalet i wad poszczególnych odbiorników, skupmy się na ich wspólnych, kluczowych cechach.

Najważniejsze cechy telewizorów Sony LCD i OLED 2021

Doświadczenia firmy Sony z OLED w Hollywood

Telewizory OLED A90J i LCD Z9J należą do pielęgnowanej od dłuższego czasu przez Sony prestiżowej linii “Master Series“. Nawiązuje ona swą nazwą do studyjnej jakości obrazu. Sony jest przecież firmą produkującą wyświetlacze studyjne, w tym referencyjny model do post-produkcji treści Ultra HD z HDR, jakim jest BVM-X300. Na tym monitorze studyjnym powstaje spora część filmów w Hollywood! Nie trzeba chyba w tym momencie dodawać jak duże ma to znaczenie przy produkcji telewizorów domowych oraz ich jakości obrazu? Przy filmach czują się one jak ryba w wodzie!

Ekrany należące do tej serii mają za cel odtwarzać treść w sposób jak najbardziej zbliżony do sprzętu studyjnego ponieważ, jak twierdzi producent, wtedy można uzyskać największą przyjemność z seansu. Trudno się z tym nie zgodzić!

Sony OLED AG9

Unikalny serwis wideo BRAVIA CORE

Zgodnie z zapowiedziami Sony wprowadziło na swoje najnowsze telewizory Google TV autorski serwis wideo o nazwie BRAVIA CORE. To projekt ekskluzywny i dostępny wyłącznie dla posiadaczy telewizorów z rodziny BRAVIA XR na 2021 rok. Jego dokładny test przeprowadziliśmy w osobnym artykule dostępnym poniżej:

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV BRAVIA CORE

W katalogu usługi znajdą się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Twórcy zapewniają, że najnowsze filmy będą trafiać na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które będzie można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony zagwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” ma być ponad 100. Ponadto w bibliotece znajdzie się więcej niż 50 tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który da dostęp do materiałów zakulisowych i dodatowych.

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV BRAVIA CORE 2

BRAVIA CORE, mimo że nie będzie dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, ma szansę znacząco podnieś poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Ma to zapewnić specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Ma ona umożliwić przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s. W momencie pisania tego testu serwis nie jest jeszcze w pełni dostępny – na ocenę jakości obrazu musimy jeszcze poczekać a recenzję samego serwisu na pewno przygotujemy dla Was w osobnym wpisie w najbliższym czasie.

Sony wprowadza nowy serwis wideo VOD - BRAVIA CORE. Włączymy go tylko na telewizorach Sony BRAVIA XR! Co tam obejrzymy?
fot. Sony

Wysokiej jakości wykonanie, doskonały design

Najnowsze telewizory Sony z wyższych serii charakteryzuje minimalistyczne wzornictwo One Slate z ramką Seamless Edge które nadają ekranowi elegancką formę jednolitej tafli szkła i skupiają uwagę widza na ekranie. W trakcie testów nie napotkaliśmy na słaby element związany z budową takich popularnych modeli jak X90J, X95J, A80J czy A90J. Telewizory są dopracowane pod tym względem w najdrobniejszych szczegółach i cieszą oko użytkownika – co ważne z każdej strony. Telewizor może więc stanąć na środku salonu z widocznym tyłem, który nie będzie “straszyć” domowników. Widać to doskonale na poniższym zdjęciu:

Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr tył

Technologia TRILUMINOS™ Pro

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J triluminos pro

Specjalizowane podświetlenie telewizora diodami PFS LED.

Od dłuższego już czasu telewizory Sony wykorzystują technologię TRILUMINOS™, jednak nie zawsze mówi się o tym dostatecznie wiele. A to jedna z najważniejszych funkcji wchodzących w skład technologii Ultra HD. Jest ona analogiczna np. do technologii QLED (kropka kwantowa) czy LCD LG (NanoCell). TRILUMINOS™ Pro, czyli ulepszona z myślą o modelach na 2021 rok technologia zapewnia lepsze pokrycie szerokiej palety barw wykorzystywanej w materiałach zrealizowanych w technologii 4K Ultra HD. Mogą to być filmy, seriale, programy nadawane w telewizji satelitarnej czy kablowej czy gry z konsol nowej generacji. Telewizor bez wysokiego pokrycia szerokiej palety barw (od 90% wzwyż) nie jest w stanie oddać np. wystarczająco nasyconego czerwonego koloru puszki coli. Rozwiązanie Sony sprowadza się w praktyce do zastosowania diod pokrytych luminoforem PFS, znanych także z kilku poprzednich generacji wyświetlaczy japońskiej firmy. Dzięki niemu, ekran pozwala pokazać aż 95% barw, których obecnie mógłby użyć reżyser w swoim filmie. Poniżej przypominamy film, na którym tłumaczymy co to jest szeroka paleta barw i gdzie można ją zobaczyć:

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Procesor obrazu Cognitive Processor XR

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr

„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.

Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.

Menu konfiguracji funkcji obróbki cyfrowej.

A jak wygląda to w praktyce?

Układ Cognitive Processor XR daje jednak kilka ciekawych funkcji na które składają się m.in “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna Gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:

Resolution: 0Resolution: 75

Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.

Rozdzielczość 8K

W tym roku firma Sony wprowadziła kolejny telewizor obsługujący rozdzielczość 8K. Jest to kolejna ewolucja technologii Ultra HD. Rozdzielczość taką docenimy najbardziej przy ogromnych przekątnych, dlatego model Z9J, który posiada tak gigantyczną rozdzielczość występuje tylko w dwóch rozmiarach: 85 i 75 cali. Na temat tego ile zyskujemy w przypadku szczegółowości obrazu w zależności od naszej odległości od ekranu, napisaliśmy wiele w naszym kalkulatorze odległości, który poczytać polecamy tutaj.

Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr kolory
Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J

Dźwięk Acoustic Surface Audio+

W tym roku firma Sony ponownie rozwinęła temat dźwięku wydobywającego się wprost z matrycy telewizora. Nazwa tego systemu w zależności od telewizora brzmi różnie (Acoustic Multi-Audio™,  Acoustic Surface Audio+™ itp. ) ale zasada działania jest podobna. Dzięki Acoustic Surface w drgania wprawiana jest powierzchnia ekranu i to z niej wydobywa się dźwięk. Elementy generujące wibracje umiejscowione są z tyłu ekranu. Widz ma wrażenie, że dźwięk dochodzi z całej matrycy, a nie z konkretnych miejsc gdzie umiejscowione są głośniki. Ciekawe i co najważniejsze – działające. Udoskonalona technologia Acoustic Surface Audio+ wytwarza kinowy dźwięk przestrzenny z dokładniej rozmieszczonymi źródłami i zapewnia idealną harmonię między obrazem a dźwiękiem.

System Google TV

To jedna z największych i najmocniej wpływającymi na doświadczenia z użytkowania i możliwości telewizora nowości w nowej linii telewizorów Sony. Google TV jest niejako nowym, jeszcze bardziej rozbudowanym wcieleniem Android TV. Łączy filmy, programy telewizyjne i telewizję na żywo z aplikacji i subskrypcji użytkownika i porządkuje je indywidualnie dla niego. Dzięki personalnie dobieranym rekomendacjom, można z łatwością znaleźć treści odpowiednie dla siebie. Można też dodawać zakładki do programów i filmów, umieszczając je na jednej liście rzeczy do obejrzenia. Zawartość tej listy można nawet uzupełniać z telefonu lub laptopa, używając wyszukiwarki Google;

Google TV to też nadal zgodność z protokołem Chromecast 2 używanym do strumieniowania treści z urządzeń z Androidem bądź komputerów osobistych. Umożliwia również wykorzystanie Google Asystenta do komend głosowych, ułatwiających poruszanie się po menu. Obecnie na pokładzie znajdziemy najważniejsze aplikacje jak Player, HBO GO, Netflix, Polsat Box Go, Viaplay, Apple TV+ czy Amazon Prime. Jeżeli czegoś nie widzimy w menu głównym “fabrycznie”, to należy udać się do Google Store i doinstalować aplikację ze sklepu. Google TV w sprawnych rękach może mieć ogromne możliwości, o których mogą pomarzyć użytkownicy zamkniętych systemów.

Google TV Sony BRAVIA XR LED X90J 4K Google TV Android TV

Innymi punktami wspólnymi telewizorów Sony jest obsługa formatu Dolby Vision. Ponadto ważną funkcjonalnością (obecną w komplecie modeli 2021) jest również zgodność z protokołami Apple Airplay 2 oraz Homekit. Ten pierwszy pozwala na streaming mediów z urządzeń na systemie iOS lub MacOS (a więc iPhone, iPad, komputery Mac), a ten drugi na integrację z rozwiązaniami inteligentnego domu Apple. Większość tegorocznych modeli Sony dysponuje także portami HDMI 2.1 przygotowanymi na pełnozakresową współpracę z konsolami nowej generacji. Każdy telewizor z rocznika 2021 posiada też tunery telewizji kablowej, antenowej i satelitarnej.

Telewizory Sony to modele stworzone do współpracy z PlayStation 5

Jako telewizory idealne do PS5, Sony określa wybrane modele wprowadzone na rynek w 2021 roku oraz jeden reprezentujący serię z 2020 roku, który z resztą stał się pierwszym prawdziwym hitem sprzedażowym w parze z konsolą Japończyków. Kluczowa jest tu oczywiście obecność portów HDMI 2.1, które przeznaczone są graczom obcującym właśnie z konsolami nowej generacji. HDMI 2.1 oferuje przede wszystkim zabawę w 4K 120Hz, a także technologię VRR eliminującą rozrywanie obrazu w szybkim ruchu (aktualizacja w najbliższych miesiącach) i spadki klatek oraz ALLM, czyli automatyczny tryb gry, w który przechodzi telewizor wykrywający konsolę.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J porty HDMI 2.1

Modele Sony najlepiej współpracujące z PS5 to zatem:

fot. Sony

Przydatność powyższych modeli do w parze z PS5 określa szereg parametrów i funkcji, ale na początek skupmy się na takim, który w najbliższym czasie pojawi się na ich pokładach oraz w obrębie samej konsoli. Chodzi o „Auto HDR Tone Mapping”. Czym będzie ta funkcja? By zrozumieć jej działanie, na początek musimy przypomnieć sobie początkową konfigurację większości konsol i gier, kiedy włączamy je po raz pierwszy. Na ekranie pojawiają się wtedy ręczne ustawienia poziomów HDR, odpowiadające za to, jak telewizor wyświetla szczegóły w jasnych i ciemnych obszarach obrazu.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J działanie z PS5
Sony OLED A90J w redakcji HDTVPolska

Na pewno każdy doskonale zna charakterystyczne białe i czarne plansze z wizerunkiem słońca. Zadaniem gracza jest takie ustawienie jego widoczności, by ledwo dało się je dojrzeć. Dla wielu jest to dosyć skomplikowane i nie do końca jasne zadanie – zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że część graczy w ogóle nie wie, o co tam chodzi. Tymczasem jest to czynność kluczowa dla naszych doświadczeń podczas zabawy – szczególnie na dużym, nowoczesnym telewizorze takim jak te z rodziny BRAVIA XR od Sony.

Niebawem jednak nie będzie już trzeba samemu troszczyć się o poziom HDR w obrazie wyświetlanym na telewizorze. Funkcja „Auto HDR Tone Mapping”, która – wedle zapowiedzi producenta – ma trafić wraz z aktualizacją systemową na telewizory LCD i OLED BRAVIA XR (oraz model XH90 z 2020 roku) jeszcze w tym roku, zdejmie z gracza tę odpowiedzialność. Dzięki bezpośredniej komunikacji pomiędzy PS5 a telewizorem, konsola sama automatycznie dostosuje odpowiednio wszystkie trzy niezbędne parametry, które obecnie trzeba ustawić osobiście nie tylko na PlayStation, ale i na konkurencyjnych konsolach.

By lepiej zrozumieć wpływ przytoczonych ustawień poziomów HDR oraz samej funkcji „Auto HDR Tone Mapping”, spójrzmy na poniższe porównanie:

fot. Sony

Wynika z niego jak na dłoni, o co tutaj chodzi. „Auto HDR Tone Mapping” zadba, by nie uciekł nam żaden szczegół w obrazie. W grach takich jak wyścigowe (np. nadchodzące Gran Turismo 7), odpowiednia przejrzystość i poziom detali w jasnych i ciemnych fragmentach obrazu są kluczowe. Do tej pory niekoniecznie gracz sam był w stanie zadbać o tę kwestię w odpowiedni sposób, a już niedługo nowa funkcja zrobi to samodzielnie. To będzie zupełna nowość i duża wartość dodatkowa, którą napotkamy wyłącznie w wymienionych na wstępie telewizorach Sony BRAVIA XR, a także modelu XH90.

400 złotych do wykorzystania w PlayStation Store przy zakupie telewizora Sony BRAVIA XR!

Sony rozpoczęło niedawno nową promocję dla konsumentów z 20 krajów europejskich (Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Austrii, Grecji, Rumunii, Czech, Słowacji, Węgier, Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii). Mogą w niej wziąć udział nabywcy telewizorów BRAVIA XR, jako pierwszych na świecie wyposażonych w inteligencję poznawczą. Osoby spełniające warunki promocji na terenie Polski otrzymają cyfrowe kody o łącznej wartości 400 zł do wykorzystania w serwisie PlayStation Store! Oferta dotyczy zakupów wybranych modeli telewizorów w okresie promocji u uczestniczących w niej sprzedawców – w tym w salonach Sony Centre!

Promocja potrwa jeszcze do 30 listopada 2021 roku.

Duże przekątne

Jeżeli interesuje Was duża przekątna o rozdzielczości 4K w przyzwoitych pieniądzach, to zdecydowanie należy udać się w stronę modeli LCD. Seria BRAVIA XR X90J w dużych 75 calach, dostępna jest np. już za około 7399 zł, co jest wręcz niską ceną w stosunku do tego co trzeba było zapłacić jeszcze kilka lat temu.

Google TV Sony BRAVIA XR LED X90J 4K pomiar
Sony BRAVIA XR X90J

Wyższe modele telewizorów LCD Sony posiadają także wysokie średnie wartości HDR, czyli praktycznie najważniejszego elementu technologii Ultra HD. Bo to właśnie dzięki HDR obraz jest niezwykle realistyczny i przypomina ten, który widzimy ludzkim okiem na co dzień. Jak ważny jest HDR możecie zobaczyć na moim filmie tutaj:

Co to jest HDR w telewizorze

Duża przekątna to także potrzeba wyższej rozdzielczości. Telewizory OLED są już produkowane z ekranami 83-calowymi, a mówi się już o pierwszych modelach dochodzących niema do 100 cali! To jednak nowość w tym sektorze. W przypadku telewizorów LCD niczym nadzwyczajnym od kilku lat są rozmiary w stylu 85 cali. Tutaj przydaje się już coś więcej niż rozdzielczość 4K. Dlatego właśnie w nowej ofercie Sony znajduje się dostępny w wariantach 75″ i 85″ model BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J. A bywało jeszcze “grubiej” – zobaczcie poprzedni wielki model 8K od Sony – ZG9 ekranem… 98 cali!

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9
Sony ZG9 8K 98 cali

Na kolejnych podstronach znajdziecie kluczowe informacje na temat całej linii telewizorów Sony, którą testowaliśmy w redakcji HDTVPolska w 2021 roku.

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1OLED czy LCD?

Odwieczne pytanie, z którym boryka się spora część kupujących. Szczególnie gdy ceny telewizorów OLED spadły do akceptowalnego poziomu oraz takiego, gdzie w podobnej cenie można nabyć telewizor LCD Premium. Na co więc zwrócić uwagę w przypadku doboru technologii w jakiej będzie wykonany nasz przyszły telewizor Sony?

Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Jak więc widać, OLED wydaje się duchowym następcą technologii plazmowej, która najlepiej czuła się właśnie w kinie domowym podczas oglądania filmów i seriali. Nie inaczej jest w przypadku OLED, który wraz z 4K Ultra HD dostarcza doskonały, kinowy obraz tak pożądany przez maniaków filmu.

Perfekcyjna czerń możliwa do uzyskania na ten moment tylko na OLED

Powidoki i wypalenia w OLED – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

O zdanie pytamy szefa działu testów na HDTVPolska, Macieja Kopra:

Co roku moja firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor.

Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J czerń 2

Za co lubimy telewizory LCD?

Telewizory wykonane w technologii LCD to przede wszystkim trwałość. Tutaj nie ma praktycznie mowy o zjawisku powidoków czy wypalania. Najwyższe modele posiadają też matryce z podświetleniem Direct PFS LED typ. VA z powłoką poszerzającą kąty. Mamy więc doskonałą czerń, szeroką paletę barw kolorów w sygnale 4K/8K Ultra HD oraz bardzo dobre kąty widzenia mimo matrycy VA. Nie jest to oczywiście czerń na poziomie OLED ale dla wielu użytkowników może być całkowicie wystarczająca jeżeli telewizor ma być uniwersalnym odbiornikiem w głównym salonie a nie tylko służyć do filmów czy seriali w kinie domowym. Wybrane telewizory LCD od Sony posiadają też widocznie wyższe wartości jasności HDR oraz SDR czyli sprawdzą się szczególnie w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Mimo wszystko polecamy porównać parametry obrazu w naszych fachowych pomiarach na kolejnych podstronach tego wpisu.

Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr pomiary czerń kontrast
Sony BRAVIA XR Z9J – doskonała czerń i kontrast


Telewizory LCD i OLED w ofercie Sony 2021

Główna oferta telewizorów Sony na rok 2021 składa się z 8 głównych modeli: dwóch 4K OLED, jednego 8K LCD oraz pięciu 4K LCD.

Pięć sztandarowych modeli Sony funkcjonuje pod nazwą BRAVIA XR. Są to wiodące modele 8K i 4K OLED i LCD. Pozostałe trzy serie zostały “wyciągnięte” poza tą rodzinę, co wiąże się oczywiście z brakiem niektórych zaawansowanych funkcji.

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Telewizory Sony BRAVIA XR LCD i OLED na 2021 rok; fot. Sony
Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr konsole ps5
Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J; fot. Sony

magicLinks_2_1Model 8K LED

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!

 • Procesor Cognitive Processor XR wykorzystuje wiedzę o ludzkim wzroku i słuchu, by całkowicie wciągnąć widzów w oglądanie ulubionych treści
 • Połączenie precyzji panelu Full Array LED z technologiami XR Triluminos Pro, XR Contrast Booster i interpolacji XR 8K zapewnia bardziej realistyczne obrazy 8K z głębszą czernią i żywą jasnością;
 • Najnowsza technologia XR Motion Clarity kompleksowo analizuje dane, by zapewnić płynność akcji i jasny, wyraźny obraz;
 • Technologia X-Wide Angle zapewnia żywsze, bardziej realistyczne kolory przy oglądaniu pod kątem i wyższą jasność obrazu;
 • Technologia Acoustic Multi-Audio wytwarza kinowy dźwięk przestrzenny z precyzyjnie rozmieszczonymi źródłami, który pozostaje w idealnej harmonii z obrazem;
 • Platforma BRAVIA CORE™3 pozwalająca oglądać wybrane pozycje z najnowszej oferty Sony Pictures Entertainment i klasycznego repertuaru, jak również najbogatszą kolekcję treści Sony Pictures Entertainment;
 • Platforma Google TV6 zapewniająca szybki dostęp do treści, serwisów i usług;
 • Łatwe podłączanie różnych urządzeń dzięki technologiom Apple® AirPlay® 2 i HomeKit™;
 • Współpraca z asystentem Alexa i Asystentem Google. Funkcja wyszukiwania głosowego z wolnymi rękami współpracuje z Asystentem Google, by zapewnić widzom lepsze wrażenia;
 • Technologia X-Anti Reflection osłabia odblaski, które mogłyby przeszkadzać w oglądaniu;
 • Zgodność z funkcjami standardu HDMI 2.1, takimi jak 4K 120 kl./s, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR, Variable Refresh Rate)7, automatyczny tryb małego opóźnienia (ALLM, Auto Low Latency Mode) i eARC;
 • Obsługa systemów Dolby Vision® HDR i Dolby Atmos® zapewniających intensywny dźwięk i zmieniających przeżycia rozrywkowe poprzez wyjątkowo żywy obraz i niezwykle poruszający dźwięk;
 • Technologia Ambient Optimization optymalizuje jakość obrazu i dźwięku w każdym otoczeniu;
 • Minimalistyczne wzornictwo One Slate nadaje ekranowi elegancką formę jednolitej tafli szkła i skupia uwagę widza na ekranie;
 • Trzy ustawienia podstawy (wąskie, standardowe i do soundbara) pozwalają zmniejszyć ilość zajmowanego miejsca, maksymalnie skupić uwagę widza na obrazie lub podnieść ekran, aby uwolnić przestrzeń na soundbar;
 • Tryb Netflix Calibrated Mode zapewnia studyjną jakość przy oglądaniu seriali z serwisu Netflix, a technologia IMAX® Enhanced™ umożliwia remastering obrazu IMAX i słuchanie intensywnego i bogatego w brzmienie dźwięku DTS;
 • System Calman® Ready umożliwia precyzyjne regulacje niedostępne z poziomu standardowych ustawień obrazu.

Pełną wiedzę na temat tego flagowego telewizora 8K od Sony przekazaliśmy w naszym szczegółowym teście. Prezentujemy fragment podsumowania oraz kluczowe wyniki pomiarów:

“Z9J zachwyci nabywcę wysokim efektem HDR, który jest kluczowy zarówno w grach jak i przy treściach 4K HDR w filmach czy sporcie. Średnia jaskrawość powyżej 1000 nitów, maksymalna prawie 3000 nitów to naprawdę rewelacyjny wynik. Pozwoli ona także komfortowo oglądać treści w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Tutaj jedynym minusem może być powłoka ekranu, która nie jest kruczo-czarna gdy pada na nią słońce. Telewizor dobrze nadaje się także do sportu (120Hz matryca z systemem Motionflow), oraz dla graczy. Input lag choć nie jest rekordowo niski, to z powodzeniem mieści się w rygorystycznej kategorii “placebo” i nie ma możliwości by dało się go odczuć. Warto wspomnieć, że Z9J bezproblemowo przyjmuje sygnał 4K 120Hz z najnowszych konsol i za jakiś czas powinien dostać wsparcie dla funkcji VRR. Jest to także pełnoprawny wyświetlacz 8K i jeśli siedzimy odpowiednio blisko matrycy to na pewno będziemy w stanie poczuć tę jakość, przy oglądaniu treści o takiej rozdzielczości. My graliśmy na redakcyjnym PC w 8K i jakość robi piorunujące wrażenie.”

Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr pomiary
Telewizor Sony BRAVIA XR Z9J na testach w redakcji HDTVPolska

Kup teraz

mediaexpert

Sony Z9J

Sprawdź cenę

Testy syntetyczne Z9J

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 7680 x 4320 (8K), 75″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Direct PFS LED) typ. VA z powłoką poszerzającą kąty
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: ∞:1
 • max: ∞:1
 • min: 10 500:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 700 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 2 950 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 0,8
 • maks. dE: 1,6
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 1 300 cd/m
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 21ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 21ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 21ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
 • 12ms – tryb gra – 4K 120Hz (Xbox Series X)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „Grafika”
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)
magicLinks_2_1Modele 4K OLED

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J; fot. Sony

Model A90J to jedyny telewizory Sony z oferty na 2021 rok, który uzyskał naszą redakcyjną referencję!

Doceniliśmy starania producenta szczególnie w zakresie poziomu czerni i kontroli nad kontrastem. A90J okazał się odbiornikiem niemal uniwersalnym niezależnie od zastosowań – doskonałym w grach dzięki pełnoprawnym portom HDMI 2.1 i bardzo niskiemu input lagowi (16 ms), fantastycznym w sporcie za sprawą matrycy 120Hz i wreszcie wyśmienitym w filmach i serialach właśnie ze względu na doskonałą czerń i kontrast oraz bardzo szerokie kąty widzenia. W teście podsumowaliśmy go następująco:

“Sony BRAVIA XR OLED A90J to zdecydowany krok na przód w dostarczaniu na rynek najwyższej jakości telewizorów przez japońskiego giganta. Tylu zmian względem modeli z poprzednich lat nie obserwowaliśmy już dawno. W stosunku do swojego poprzednika poprawiono praktycznie wszystkie słabe strony tworząc telewizor bliski perfekcji pod niemal każdym względem. Przede wszystkim jasność w HDR, która nigdy nie była najmocniejszą stroną ekranów OLED Sony. W A90J może równać się z najmocniejszymi telewizorami OLED w historii. Telewizor wzbogacono także o porty HDMI 2.1, których mocno brakowało w poprzedniej generacji. Teraz HDMI 3, oraz HDMI 4 wspiera sygnał 4K 120Hz, który jest bardzo istotny dla posiadaczy konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Zaktualizowany procesor Cognitive XR daje wrażenie jeszcze sprawniejszego działania w kontekście np. redukcji posteryzacji. Warto też wspomnieć mocną platformę sprzętową i najnowszy Google TV w dniu debiutu telewizora na rynku, oraz rekordową jasność w SDR (w kategorii TV OLED). Aż 520 nitów czyni nowy telewizor Sonego świetnym wyborem do mocno naświetlonych pomieszczeń.”

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J menu 2
Sony BRAVIA XR OLED A90J w redakcji HDTVPolska

Kup teraz

mediaexpert

Sony A90J

Sprawdź cenę

Testy syntetyczne A90J

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy OLED (WRGB)
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) ∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: ∞:1
 • max: ∞:1
 • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 520 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 790 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 0,6
 • maks. dE: 1,5
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 650 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 16 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 16 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 16 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
 • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania (aktualizacja)
 • ALLM – automatyczny tryb gra
 • 4K@120Hz
 • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony BRAVIA XR OLED A80J; fot. Sony

A80J to z kolei “młodszy brat” modelu A90J. Jak okazało się w toku naszych testów, wcale znacznie nie ustępuje bardziej zaawansowanej propozycji Japończyków! To model, który również korzysta z możliwości superinteligentnego, naśladującego ludzki mózg procesora obrazu Cognitive Processor XR. Jasnością w HDR i poziomem odwzorowania barw A80J niemal dorównuje flagowcom Sony z 2020 roku! Posiada praktycznie te same cechy i funkcje co A90J, jednak lekko ustępuje mu głównie pod kątem jasności. Mimo wszystko do referencji wcale wiele tu nie zabrakło! Oto nasze podsumowanie:

“Sony BRAVIA XR OLED A80J to kolejny solidny telewizor OLED w ofercie japońskiego producenta. Swoimi parametrami (jasność HDR, pokrycie palety barw) jest bardzo podobny do ubiegłorocznych flagowców (np. AG9), a przy tym oferuje zaktualizowany procesor, interfejs użytkownika i złącza (HDMI 2.1). Efekty w Ultra HD może nie są najwyższe jakie kiedykolwiek notowaliśmy, jednak średnia na poziomie 535 cd/m2, w połączeniu z hipnotyzującą OLED’ową czernią, zapewnia seans bardzo wysokiej jakości. Telewizor sprawdza się też bardzo dobrze w dzień, ponieważ jego jasność SDR wynosi aż 465 cd/m2. To więcej niż oferuje znaczna większość ekranów LCD na rynku. Tak jak we flagowcu, A80J posiada dwa pełnoprawne złącza HDMI 2.1, których mocno brakowało w poprzedniej generacji. Teraz HDMI 3, oraz HDMI 4 wspiera sygnał 4K 120Hz, który jest bardzo istotny dla posiadaczy konsol Xbox Series X, oraz PlayStation 5. Niemniej ważny jest oczywiście input lag, który jest na niskim poziomie 17 ms. Zapewnia to zaktualizowany procesor Cognitive XR, który ma jeszcze kilka innych zalet. Między innymi funkcje obróbki obrazu o rewelacyjnej sprawności działania np. w kwestii redukcji posteryzacji. Warto też wspomnieć mocną platformę sprzętową i Google TV w dniu premiery. Mówiąc o zaletach A80J trzeba także napisać o zaletach matryc OLED takich jak kąty widzenia. W prawdzie barwa pod kątem ochładza się, ale nie spada kontrast, ani nasycenie barw. Warto nadmienić, że fabryczne tryby obrazu nie są aż tak dobrze dopracowane w A80J jak we flagowym A90J, więc profesjonalna kalibracja obrazu jest mile widziana.”

Test Sony BRAVIA XR A80J OLED Google TV pomiar HDR
Telewizor Sony BRAVIA XR A80J w redakcji HDTVPolska

Kup teraz

mediaexpert

Sony A80J

Sprawdź cenę

Testy syntetyczne A80J

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy OLED (WRGB)
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) ∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: ∞:1
 • max: ∞:1
 • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 465 cd/m2, HDR: 710 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 0,6
 • maks. dE: 1,5
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 535cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 17 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 17 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 17 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
 • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania (aktualizacja)
 • ALLM – automatyczny tryb gra
 • 4K@120Hz
 • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)Modele 4K LCD

 • Sony 4K BRAVIA XR LED X95J (85″, 75″ i 65″)
 • Sony 4K BRAVIA XR LED X90J (75″, 65″, 55″ i 50″)
 • Sony 4K LED X85J (85″, 75″, 65″, 55″, 50″ i 43″)
 • Sony 4K LED X81J (75″) i X80J (65″, 55″, 50″ i 43″)

Najbardziej prestiżowe serie to BRAVIA XR X95J i X90J (nasz test) z najlepszym procesorem obrazu Cognitive Processor XR, matrycą 120 Hz oraz pełnym lokalnym wygaszaniem LED i panelem VA. Wyróżniają się bardzo szerokimi kątami widzenia (technologia X-Wide Angle). Obsługują również Dolby Vision, Dolby Atmos i AirPlay 2. Model X90J, który testowaliśmy w naszej redakcji, dedykowany jest od samego początku konsoli PlayStation 5. Dostarcza niezwykle wysoką średnią wartość HDR na poziomie 830 nitów. Jest to jeden z najlepszych obecnie telewizorów LCD dostępnych na rynku w swojej kategorii cenowej. Potencjalny użytkownik tego modelu będzie zachwycony jakością obrazu ze względu na wspomniane parametry w szczególności związane z grami na konsolach i oglądaniem sportowych transmisji. Dodatkowo telewizor ten jest bardzo rozsądnie wyceniony jak na swoje możliwości i regularnie doczekuje się atrakcyjnych przecen w sklepach. Za model 55-calowy przyjdzie nam bowiem aktualnie zapłacić 4299 zł a za model 65 cali – 4899 zł. To ogromny progres na korzyść kupującego w zestawieniu z czołowymi modelami LCD Sony z 2020 roku oraz konkurencyjnymi produktami innych producentów.

Google TV Sony BRAVIA XR LED X90J 4K HDMI 2.1 test wygląd przód
Sony BRAVIA XR X90J; fot. Sony

Testy syntetyczne X90J

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD z podświetleniem PFS LED typ. VA 32 strefy wygaszania
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 5 430:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: 34 000:1
 • max: 60 300:1
 • min: 5 200:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 580 cd/m2, HDR: 830 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 0,9
 • maks. dE: 2,1
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 605cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 17 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 17 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 17 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
 • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania (aktualizacja)
 • ALLM – automatyczny tryb gra
 • 4K@120Hz
 • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony BRAVIA XR LED X95J; fot. informacje prasowe

Testy syntetyczne X95J

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD z podświetleniem PFS LED typ. VA 60 stref wygaszania
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 2 700:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: 28 750:1
 • max: 60 300:1
 • min: 5 200:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 620 cd/m2, HDR: 1 270 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 0,9
 • maks. dE: 2,1
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 845 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 17 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 17 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 17 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
 • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania (aktualizacja)
 • ALLM – automatyczny tryb gra
 • 4K@120Hz
 • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Przechodzimy do modeli spoza rodziny BRAVIA XR. Na 2021 rok Sony przygotowało trzy takie propozycje. To właśnie te modele powinny szczególnie zainteresować użytkowników poszukujących nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie telewizorów ze średniej półki. Wyposażono je bowiem w funkcje na miarę 2021 roku – przede wszystkim porty HDMI 2.1, wsparcie dla Dolby Vision HDR i nowy system Google TV.

Pierwszy z nich to X85J wyposażony w 120Hz matrycę. Bardzo interesujący model, który ze względu na bardzo szeroką rozpiętość przekątnych (od 43″ do aż 85″) jest kuszącą propozycją dla pokaźnego grona poszukiwaczy korzystnie wycenionego telewizora. W tym modelu Sony zastosowało inny procesor niż ten obecny w wyższych seriach: 4K HDR Processor X1 z technologią Object-based HDR remaster. Zapewnia ona większą głębię, lepsze faktury i naturalne barwy w obrazie. Jeżeli chodzi o HDMI 2.1, to w X85J występuje komplet funkcji tego standardu: 4K120Hz, VRR, ALLM i eARC. Jest tu też nowa platforma Google TV i obsługa formatu HDR Dolby Vision. Zmierzona wartość SDR i HDR w redakcji HDTVPolska modelu 75 calowego (matryca VA) wynosi około 450 nitów a kontrast ANSI 3500:1. Telewizory posiadają obsługę szerokiej palety barw (PFS LED). To bardzo dobre wyniki w tej kategorii cenowej. Nieco gorzej wypada wersja 50 calowa (matryca VA) z wynikiem 350 nitów.

Kup teraz

mediaexpert

Sony X85J

Sprawdź cenę

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony LED X85J; fot. Sony

Ostatnie dwie propozycje z głównej oferty telewizorów Sony na 2021 rok to modele X81J i X80J. To już najtańsze, ale wcale nie skąpo uposażone modele od Japończyków. X81 występuje wyłącznie wariancie 75 cali, a X80J to zakres od 43″ do 65″. Pod kątem specyfikacji, są to tak naprawdę bliźniacze modele. Podobnie jak w nieco wyżej sytuowanym X85J, tak i tu napotykamy procesor obrazu 4K HDR Processor X1 z technologią Object-based HDR remaster. Dużą różnicą względem wyższych odbiorników jest obecność matryc IPS (75″, 65″, 55″) o ograniczonej do 60Hz płynności. Wiążę się to z bardzo dobrymi kątami widzenia ale niższym kontrastem ANSI w okolicach 1100:1 oraz HDR i SDR na poziomie 350 nitów. Telewizory posiadają obsługę szerokiej palety barw (PFS LED). Nie uświadczymy tu też portów HDMI 2.1 przydatnych w obcowaniu z konsolami nowej generacji. To jednak wciąż telewizory wyposażone w platformę Google TV i obsługujące Dolby Vision i Atmos.

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony LED 4K X80J; fot. Sony


magicLinks_2_1

Źródła: Sony, własne


Przeczytaj więcej na temat produktów firmy Sony:

(4487)

5 1 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Dawid
Dawid
2 dni temu

Czy zrobicie test XR95J np 75 cali ?
Myślę że dużo ludzi czeka na test tego modelu.
Pytam bo po mimo obszernego artykuły praktycznie nie ma nic o serii XR95J .
W internecie są negatywne opinie na temat tej dokładnie serii w 75 i 85 calach a mianowicie użytkownicy bardzo narzekają na widoczną siatkę lub pionowe pasy np.w jasnych scenach.
Trochę to dziwne ze nie macie zamiaru zrobić testu tego modelu ….

Mariusz
Mariusz
2 dni temu

skoro można pytać to:

 1. jakie jest procentowe pokrycie palety DCI i wartości nasycenia kolorów?
 2. czy mocny jest DSE i nierównomierność czerni?
 3. czy pomimo tej samej liczby stref co XH95, XJ95 ma dużo lepszą postrzegalną czerń??? w kontekscie np black barów i napisów końcowych oraz bloomingu
 4. czy 65 cali względem wyższych przekątnych – nie ma tylko filtra radzącego sobie z odblaskami czy może również nie ma powłoki poszerzającej kąty?
 5. czy posiada taki sam najwyższy pilot z podświetleniem jaki miał XH95 i A90J?
Jan
Jan
2 dni temu

A jest jeszcze szansa na test LG OLED C1, czy raczej nie… I najwcześniej w przyszłym roku jego następcy C2?

Dawid
Dawid
1 dzień temu

Witam Trochę mnie Pan zbył i coś tam wyskrobał na odczepnego . Myślę że nie chcecie zrobić testu tego modelu xr95j bo poprostu coś wiecie że jest kiepski . Pamiętam w tamtym roku ta sama półka czyli xh 9505 test był zrobiony bardzo szybko a w tym jest inaczej Nie znam się na tv tak jak Pan czy inni na tym forum ale jak czytam opinie z różnych źródeł że widać siatkę na jasnych scenach typu niebo czy inne bardzo jasne sceny to nie wiem co o tym sądzić dla tego zwróciłem się do Was o test. Chce kupić teraz… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
5 godzin temu

taa można pytać, ale raczej w próżnię. Jeśli są pomierzone kontrasty to można by było rzucić tutaj 4 suche wyniki nawet bez tych obrazków i byłoby coś jasne. Albo dostać pobieżne wyjaśnienie od Macieja Kopra z czego np wynika, ze kontrast minimalny jest sporo wyższy od ANSI (podczas gdy zazwyczaj one się zrównują) i czym to skutkuje. Czy poprawiono świecenie czerni obok jasnych obiektów?? Mam niestety wrażenie, że pomimo, że chwalicie się codziennymi rozmowami z Vincentem Teoh, to nie możecie dać sami testu, dopóki on nie zrobi swego ;-(( Mam nadzieję, że pod choinkę zrobicie jednak prezent, bo w następnym… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
2 dni temu
Reply to  Dawid

pod koniec tej obszerności widnieje jednak COŚ o serii XR95J… słynna plansza z pomiarami: kontrasty, 60 stref wygaszania, HDR-y itp. Hm, czyli jednak już jest w redakcji do testów ten model.. To chyba dość schizoidalne, że może zapowiada się znienacka ten test flagowca 4K LCD zapewne w noc tuż przed Black Friday (oby!) a nic się nie mówi ;-/ Niewiadomo tyle czasu czy jest na co czekać czy odpuścić sobie ten model. A zdania w necie są bardzo podzielone. Jedni opisują takie wady (+brak poszerzonej palety barw i niejednorodność czerni + oczywiście jakiś blooming), inni zachwycają się procesorem i świetnym… Czytaj więcej »

16K Ultra Hiper HD
16K Ultra Hiper HD
1 dzień temu
Reply to  Dawid

Można brać śmiało ten tv, toż to SONY! ;-))

Mariusz
Mariusz
2 dni temu

zgłaszam błąd! w opisie XJ90 na ostatniej stronie 6-ej widnieje zdanie: ” Model X90J, który testowaliśmy w naszej redakcji, dedykowany jest od samego początku konsoli PlayStation 5. Dostarcza niezwykle wysoką ŚREDNIĄ wartość HDR na poziomie 830 nitów. Jest to jeden z najlepszych obecnie telewizorów LCD dostępnych na rynku w swojej kategorii cenowej. Potencjalny użytkownik tego modelu będzie zachwycony jakością obrazu ze względu na wspomniane parametry” – tak niezwykle wysoka średnia, a nawet ciut wyższa dotyczy właśnie modelu najwyższego, którego testu BRAK (niestety!), zaś XJ90 ma przecież średnią tylko 605, a 830 to jedynie na skrawku ! Proszę o sprostowanie. Rozumiem,… Czytaj więcej »

Lewi
Lewi
2 dni temu

Super jeszcze jakbyście zrobili taki przegląd modeli innych producentów, zwłaszcza Philipsa 😉

16K Ultra Hiper HD
16K Ultra Hiper HD
1 dzień temu
Reply to  Lewi

szmelc jakich mało! :-((

Adam
Adam
2 dni temu

SONY 75XJ9005 był wczoraj w promocji za 5999 zł

Dawid
Dawid
2 dni temu

Idealny telewizor do PS5? Sama prawda, i to, i to dostaje VRR od roku i dostać nie może…

G-reg
G-reg
7 godzin temu

Możecie w dwóch zdaniach podpowiedzieć czy warto dopłacić do XR75X90JAEP, czy brać tańszego obecnie o 999pln KD75X85JAEP. TV do dużego widnego salonu, głównie NC+ przez cały dzień sobie brzdąka , wieczorem troche netflixa oraz filmy z KODI z podłaczonego RPI. Do tej pory wisi stary UE58J5200 z marna jakoscia obrazu.

Last edited 7 godzin temu by G-reg
15
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x