Home Jaki kupić telewizor? Jaki kupić telewizor Panasonic? OLED czy LCD? Czym się różnią modele?
Jaki kupić telewizor Panasonic? OLED czy LCD? Czym się różnią modele?

Jaki kupić telewizor Panasonic? OLED czy LCD? Czym się różnią modele?

11.50K
2

Oferta Panasonic na 2019 rok składa się z telewizorów LCD oraz OLED jednak wyraźnie da się odczuć, że to właśnie ta druga technologia ogrywa kluczową rolę dla japońskiej firmy. Wszystko ze względu na drobiazgowym skupieniu się na hollywoodzkiej jakości obrazu w swoich produktach. Ekrany Panasonic są bowiem najlepszymi seryjnie produkowanymi telewizorami przeznaczonymi do filmów i seriali. Już po wyjęciu z pudła są praktycznie gotowe do reprodukcji wysokiej jakości obrazu zbliżonej do tej jaką miał w swojej wizji reżyser filmu.

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

W redakcji HDTVPolska, pracujemy przy użyciu najlepszych urządzeń – Jeti Specbos 1211 oraz Klein K-10A.

Cechy charakterystyczne telewizorów Panasonic 2019

Fabryczna reprodukcja kolorów oraz fenomenalna zdolność do kalibracji

Reprodukcja kolorów we wszystkich telewizorach Panasonic, to oczko firmy od kilku ładnych lat. Fabryczne tryby, jak w żadnym innym telewizorze są dopracowane na tyle na ile pozwala fabryka. A jak już wiemy z zagadnień kalibracji, którą poruszamy wielokrotnie na portalu od lat, nie ma takiej możliwości by fabrycznie uzyskać tak wierne oddanie barw jak widział to reżyser w studio filmowym. Jednak można się do tego zbliżyć i to właśnie japońska firma jest tutaj liderem rynkowym pod tym względem.

Panasonic OLED

Każdy telewizor Panasonic, posiada kilka fabrycznych trybów obrazu, gdzie jeden z nich jest zawsze tym, który będzie najwierniej oddawać barwy na ile oczywiście się da. W telewizorach Panasonic, warto mieć na oku dwa takie tryby: THX Cinema oraz Prawdziwe kino. W naszych testach to właśnie jeden albo drugi tryb wykazywał najlepsze fabryczne ustawienia w zależności od testowanego modelu.

Bardzo dokładna kalibracja Panasonic OLED GZ2000 możliwa tylko za pomocą spektrometru Jeti Specbos 1211 i kolorymetru Klein K10A

Jeśli chodzi natomiast o sprawność oddania barw po fachowej kalibracji, firma po raz kolejny pobija rekordy i właściwie stworzenie telewizora z wierniejszą reprodukcją kolorów w Rec 709 (filmy Full HD i SD) jest już mało prawdopodobne. Nasyceniu barw, czy ich naturalności nie da się zarzucić kompletnie nic. Tam gdzie kolor ma być żywy i nasycony jest dokładnie taki, a tam gdzie ma być pastelowy – jest stonowany tak jak trzeba. Wszystko pod wyśmienitą kontrolą rodem z ekranu studyjnego i to dosłownie. Na telewizorach OLED od Panasonic, próżno szukać jakichkolwiek najmniejszych niuansów pod tym względem. Zadowoleni będą nawet profesjonaliści i także im dedykujemy ten telewizor.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,6 maksymalna 1,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,7 maksymalna 1,5
Średnia deltaE palety szarości 0,2 maksymalna 0,7

Najlepszy HDR ze wszystkich telewizorów OLED na rynku

HDR to jeden z najważniejszych jak nie najważniejszy element technologii Ultra HD w skład której wchodzi rozdzielczość 4K/8K, szeroka paleta barw (WCG) oraz wspomniany HDR. To ten ostatni decyduje najbardziej o tym jak bardzo realistyczny obraz zobaczymy na ekranie telewizora.

Spektakularne efekty HDR na Panasonic OLED GZ2000

W tym roku, Panasonic pobił rekord pod względem prezentacji efektów HDR na ekranie telewizora OLED. Do tej pory, nigdy nie wiedzieliśmy momentów przekraczających 900 nitów w wybranych scenach filmowych, serialach czy grach. Na flagowym modelu GZ2000 jest to możliwe. W celu pomiarów jasności HDR, używamy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 680 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 925 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 875 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 880 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 940 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sami czekamy na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Jak widać po naszych pomiarach i teście, wyniki są naprawdę dobre a obraz na OLED GZ2000 robi ogromne wrażenie. Szczególnie, że średnie 840 nitów ze wszystkich scen możemy oglądać na tle perfekcyjnej czerni i kontrastu jaką dostarcza telewizor OLED.W tym roku, żaden OLED nie dostarcza tak wysokich jasności. Prawdopodobnie to co osiągnął GZ2000 jest szczytem matryc OLED, które są na rynku od paru lat a na kolejny przełom będziemy musieli poczekać wraz z wymyśleniem czegoś nowego w temacie OLED. Jeżeli chodzi o telewizory LCD to w tym roku, póki co wyższe lub porównywalne wartości HDR osiągnął flagowy LCD 8K Sony ZG9 (średnio 2100 nitów!!!!!!), flagowy LCD Sony XG9505 (średnio 880 nitów) czy flagowy 4K LCD QLED Samsung Q90R / Q950R (średnio 850 nitów). Panasonic GZ2000 zawitał więc do elitarnego grona najwyższych wartości HDR na rynku bez względu na technologię w jakiej wykonany jest telewizor.

Zastosowanie formatu premium HDR Dolby Vision i HDR10+ tam, gdzie jest rzeczywiście potrzebny

Firma Panasonic jako pierwsza na rynku, wprowadziła do swoich telewizorów wsparcie dla obu formatów premium HDR: Dolby Vision oraz HDR10+. Wszystko wskazuje na to, że to ten pierwszy został wiodącym ze względu na powszechne użycie na Netflix, Disney+ czy nośnikach 4K Ultra HD Blu-ray. Firma zakończyła tym samym dylematy klienta, który musiał zastanawiać się, czy uzależniać wybór danego telewizora od wsparcia dla konkretnego formatu. Informacja ta została ogłoszona na początku 2019 roku, podczas targów CES w Las Vegas. Przez ten rok, który właśnie mija od tego ogłoszenia, my także w redakcji HDTVPolska wiele nauczyliśmy się na temat formatów premium HDR i na ten moment wiemy już, gdzie ich zastosowanie ma największy sens. Także firma Panasonic w maju tego roku, zaprosiła nas do siedziby Dolby w Londynie gdzie zaprezentowała format Dolby Vision w akcji na swoich telewizorach OLED oraz LCD. Jakie były wnioski?

Panasonic OLED GZ950 test Dolby Vision HDR10+

Dlaczego Dolby Vision jest tak ważne w modelu LCD GX800?

Okazuje się, że użycie Dolby Vision w takich serwisach wideo jak Netflix czy Disney+ lub na płytach Ultra HD Blu-ray, zrobi największą różnicę na telewizorach z niższym poziomem jasności HDR czyli tych kosztujących nie tak wiele w stosunku do modeli OLED. Największą różnicę zobaczymy więc na serii LCD GX800 gdzie np. w serialach Netflix będzie widać więcej szczegółów i detali w obrazie. Dzięki Dolby Vision, mimo, że GX800 posiada stosunkowo mało nitów HDR można wykrzesać z niego dużo więcej niż by się nam wydawało. Tym razem, jesteśmy to w stanie zaprezentować na zdjęciach na których nie oddamy nigdy wartości HDR ale możemy pokazać ile szczegółów przybyło widocznych na ekranie.

HDR10 Dolby Vision Panasonic GX800 test 1
Panasonic LCD GX800

Robi wrażenie prawda? Dlatego zwracajcie uwagę czy telewizory do 3-4000 zł posiada wsparcie dla dynamicznych metadanych, które są obecnie wykorzystywane w popularnych serwisach wideo. Dynamiczne metadane w sygnale 4K Ultra HD, dostosowują algorytm mapowania tonów do każdej sceny. Porównując do HDR10, można by napisać, że efekt jest spektakularny jak dodatkowo na poniższym zdjęciu.

Seans w 4K Ultra HD na modelu Panasonic GX800 wygląda więc bardzo dobrze, aczkolwiek nie spektakularnie, bo do tego potrzebowalibyśmy znacznie wyższą jasność matrycy czyli np. taką jak w telewizorach OLED Panasonic.

Płynność obrazu

Matryce telewizorów Panasonic OLED mają 120Hz odświeżanie. W przypadku telewizorów LCD tylko 75-calowy model z serii GX942 posiada też 120Hz. Pozostała cześć telewizorów to matryce 60Hz. Oczywiście wykorzystanie możliwości 120 Hz matrycy, możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki systemowi poprawy płynności i ostrości ruchu, bowiem materiały, które podajemy nie mają przecież 120fps. Przeważnie są to filmy (24fps), lub materiały wideo (50/60fps). W przypadku Panasonic’a, system ten nazywa się Inteligent Frame Creation i jest on bardzo rozbudowany. Menu konfiguracji jest zakładką, która wygląda tak jak na miniaturze po prawej.

Redukcja smużenia to nic innego jak obróbka materiałów wideo (50/60fps), a Płynność filmu to stopień poprawy płynności materiałów (24/25fps). Za pomocą tego pierwszego zmniejszymy smużenie, na przykład przy transmisjach sportowych. To drugie zmniejszy skokowość ruchu. Zalecanym przez nas ustawieniem jest w tym przypadku 10/5.

Testowane telewizor OLED w naszej redakcji jak również model GX942, bardzo dobrze nadaje się do sportu dzięki 120Hz matrycy. Oczywiście bez tego by lekko smużył. W zasadzie podobnie do każdego telewizora bez użycia wspomagającej funkcji. Po użyciu funkcji IFC sytuacja wygląda znacznie lepiej i obraz nawet przy szybkich ruchach jest ostry. Może nie tak idealnie ostry jak w najlepszych telewizorach LCD, ale na tyle, by oglądać wszystkie mecze z przyjemnością i nie tracić najważniejszego sprzed oczu. Regulacja płynności w filmach działa także perfekcyjnie – każdy znajdzie tu dla siebie złoty środek. Trzeba jednak wspomnieć, że artefaktów może być nieco więcej niż w telewizorach koreańskich producentów.

Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak Panasonic OLED GZ2000! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR

Telewizory Panasonic dla graczy z bardzo niskim input lag

W tym roku, firma Panasonic wyjątkowo przyłożyła się do uzyskania jak najlepszych parametrów dedykowanych graczom. Jednym z najważniejszych jest oczywiście poziom tzw. input lag czyli reakcji między padem a tym co dzieje się na ekranie telewizora.

Dużym ukłonem w stronę graczy, jest także tegoroczna implementacja funkcji ALLM, dzięki czemu telewizor automatycznie uruchamia tryb z niskim opóźnieniem, gdy tylko włączamy grę i automatycznie go wyłącza, gdy z niej wychodzimy. Wystarczy, że uruchomimy funkcję w odpowiednim do tego menu:

Oczywiście możemy też ręcznie aktywować ustawienie “gra”, ale wymaga to przedzierania się przez gąszcz ustawień, tak jak w ubiegłych latach.

Można również skorzystać z dedykowanego trybu obrazu: Gra, który spełnia dokładnie taką samą funkcję. Plusem powyższego ustawienia jest jednak to, że nie zmieniamy parametrów związanych z reprodukcją obrazu, a więc nadal możemy korzystać z np. kalibracji kolorów w danym trybie obrazu.

Wyniki dla telewizorów OLED:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “ALLM” 21 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “ALLM” 21 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Pure Direct 4K” 22 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “ALLM” 22 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “ALLM” 22 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “THX-Cinema” 125 ms

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie na telewizorach OLED było bardzo niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć.

Wyniki dla telewizorów LCD:

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “ALLM” 9 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “ALLM” 9 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Pure Direct 4K” 9 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “ALLM” 9 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “ALLM” 9 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “THX-Cinema” 80 ms

W przypadku telewizorów LCD mamy doczynienia właściwie z rekordami na ten rok a gracze będę zachwyceni. Wyniki osiągany na ekranie telewizora (nie mylić z monitorem) 9 ms jest absolutnie niewyczuwalny.

Uprzedzam pytania co do monitorów i ich “1ms” itp. Input lag w TV mierzymy zawsze w centrum ekranu, gdzie sam czas przesyłu informacji przez interfejs HDMI wynosi 8ms, ponieważ obraz adresowany jest linia po linii. W związku z tym, że nie istnieje fizyczna możliwość zejścia poniżej tej wartości wynika, że sam z siebie dodaje zaledwie 6ms. Nie ma możliwości by jakakolwiek istota ludzka wyczuła opóźnienie tego rzędu jak w wynikach Panasonica powyżej.

 

Możecie również u nas przeczytać:

(11497)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
pawel
pawel
4 lat temu

Który panasonic 4k lcd 50 cali [maks] wybrać? Głównie do ps4 i trochę do filmów.

emil
emil
4 lat temu

ja kupilem w tym roku PANASONIC OLED TX-55GZ960 w media expert, szmiga jak szalony, tv zdecydowanie warte swojej ceny

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x