Home Fachowa publicystyka i artykuły Jak sprawdzić TV przed zakupem | PORADNIK | Najważniejsze cechy oraz czy jest nowy?
Jak sprawdzić TV przed zakupem | PORADNIK | Najważniejsze cechy oraz czy jest nowy?

Jak sprawdzić TV przed zakupem | PORADNIK | Najważniejsze cechy oraz czy jest nowy?

87.35K
1

Co możemy przetestować w sklepie? Czyli w sieci złudzeń…

O tym jaki telewizor kupić można by napisać kilka dobrych książek, jednak nie taka jest intencja tego artykułu. Chciałbym w nim zwrócić jedynie uwagę na to jakie walory dają się obiektywnie oceniać w warunkach sklepowych, a na co lepiej nie zwracać kompletnie uwagi. Powszechnym błędem, który obserwuję czytając wpisy na forum, jest wyciąganie daleko idących wniosków o jakości kolorów, płynności, czy kontraście danego telewizora po wizycie w sklepie. Często idzie to w odwrotnym kierunku i niektóre modele są krytykowane na podstawie odczuć z oglądania. Poniżej kilka cytatów z forum, wraz z wyjaśnieniem dlaczego widz odniósł takie wrażenie i dlaczego wyciągnięte wnioski są kompletnie nietrafione.

  • “Oglądałem Panasonica FX780 obok Samsung QLED, kolory dużo naturalniejsze i nie męczył się wzrok” – Włączony był inny tryb obrazu. Wystarczą dwa kliknięcia pilotem by uzyskać odwrotne wrażenie. Kolory w nowoczesnych telewizorach można kalibrować i uzyskać bardzo wysoką zgodność z barwami reżyserskimi (studyjnymi).
  • “Na LG C8 znacznie mniejsza pikselizacja i lepsze skalowanie SD niż w Philipsie” – Na obu wyświetlaczach puszczany był inny materiał. Wystarczy by różnił się bitrate (czyli stopień kompresji) i skrajnie wpłynie to na naszą ocenę jakości w ujęciu całościowym. Warto tutaj pamiętać, że TV nie może mieć żadnego wpływu na pikselizację materiału źródłowego. W najlepszym wariancie po prostu jej nie pogłębi.
  • “Philips PUS8303 ma sztuczne kontury na obrazie i obraz jak w operze mydlanej” – Ponownie wystarczy kilka zabiegów dostępnych w menu pod pilotem, by usunąć i sztuczne wyostrzanie i efekt bardzo mocnej płynności. W ustawieniach sklepowych wszystkie ekrany ustawione są w sposób mniej lub bardziej sztuczny.

Jak widzimy, mylny wniosek można wyciągnąć bardzo łatwo. Ba! Prawie nie możliwa jest obiektywna ocena ze względu na warunki otoczenia i ustawienia w jakich są telewizory.

I co o tym myśleć…?

Taki obrazek jak powyżej chyba każdy zna. To tylko po raz kolejny potwierdza bezsensowność analizowania walorów obrazu w sklepie. Co zatem możemy ocenić znajdując się w sklepie?

Cechy możliwe i zalecane do oceny w sklepie Cechy trudne do oceny w sklepie Cechy niemożliwe do oceny w sklepie
  • System operacyjny
  • Wykonanie telewizora
  • Powłoka ekranu (np. czy matowa nam odpowiada)
  • Osprzęt telewizora (pilot, układ wejść itd.)
  • Czy mamy przekonanie do urządzenia (tak najbardziej kolokwialnie mówiąc)
  • System operacyjny (z tego względu, że telewizory nie mają wgranej dużej ilości aplikacji i często działają szybciej niż w domu)
  • Sprawność w bardzo jasnym pomieszczeniu (można, ale wymaga ustawienia suwaka “podświetlenie” / “kontrast” na maksymalną wartość, by wyciągnąć pełne możliwości TV)
  • Płynność obrazu (wymaga regulacji funkcji Auto Motion Plus / TruMotion / Perfect Natural Motion / Motionflow / IFC, które są głęboko w menu obrazu)
  • Kąty widzenia (spreparowane materiały demo, ustawienia obrazu, oraz jasne otoczenie uniemożliwia obiektywną ocenę)
  • Kontrast matrycy (przy jasnym świetle sklepowym czerń którą widzimy zależy od powłoki ekranu, zupełnie odwrotnie niż podczas nocnych seansów)
  • Kolory (zależą w 99% od regulacji / kalibracji obrazu, w sklepie wszystko jest mniej lub bardziej przesadzone w każdym TV)
  • Ostrość obrazu (tak jak kolory zależy głównie od ustawień obrazu oraz jakości materiału źródłowego, w 99% różnica w tej materii wynika z jednego z tych elementów)
  • Skalowanie słabego materiału (sytuacja jak wyżej)

Powyższa część tekstu wyjaśnia prawie wszystkie opinie, które krążą po sieci i są sprzeczne czy to z naszymi odczuciami, czy też z rezultatami profesjonalnych testów. O tych ostatnich napiszę teraz najwięcej, bo uważam, że to właśnie lektura naszych testów powinna być pierwszym etapem wyboru odpowiedniego ekranu. Dlaczego? Bowiem profesjonalne testy = odczuciom “zwykłych widzów” w obiektywnych porównaniach. Na potwierdzenie tych słów przypomnę wyniki wydarzenia UK TV Shootout 2018 w którym braliśmy udział i w którym głosy publiczności na najlepszy TV w każdej kategorii pokrywały się z wynikami naszych testów. Różnica pomiędzy tym wydarzeniem, a opiniami ze sklepu jest tylko taka, że w pomieszczeniu panowały domowe warunki, korzystaliśmy z identycznych plików wideo, a ekrany były starannie przygotowane i skalibrowane. W związku z tym za optymalne uważam następujące podejście:

Bardzo ważny jest tu ostatni krok, ponieważ ostatecznie to my stajemy się odbiorcami obrazu i nam musi on odpowiadać. Nasze profesjonalne testy robione są niezwykle pieczołowicie, ale także mogą umknąć w nich pewne cechy, które wyjdą dopiero po dłuższym użytkowaniu telewizora. Konieczne jest zapewnienie sobie możliwości zwrotu. W dzisiejszych czasach nie jest to już żadne wysublimowane wymaganie. Zamawiając produkt przez internet przysługuje nam ono urzędowo (14 dni na decyzję i kolejne 14 dni na zwrot), a wiele sklepów daje taką możliwość nawet przy zakupie stacjonarnym (np. MediaMarkt). Pozwoli to wycofać się z zakupu złego modelu lub złego egzemplarza, ale nad tym drugim zapanujemy bardzo łatwo sami jeśli tylko przeczytamy kolejny akapit!

(87348)

3.4 21 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

11
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
Andrzej
5 lat temu

Znalazłem na internecie nie uzywany lg b8 cena podejrzanie niska. Sprzedajacy zapewnia ze tv jest nowy ma gwarancje i nie jest powystawowy. Czy powie ktos jak sprawdzic jego przebieg?

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x