Intel Compute Stick Atom™ x5-Z8300 TEST – Wyciśnij więcej ze swojego telewizora i projektora. Zamień je w multimedialne centrum rozrywki (STK1AW32SC)
Podsumowanie i ocena
Muszę przyznać, że Intel® Compute Stick to naprawdę udane urządzenie, które zamieni Wasz telewizor, projektor czy monitor w pełnoprawny komputer. Najbardziej ucieszą się Ci użytkownicy, którzy posiadają telewizory mające już kilka lat a ich możliwości nie należą do zbyt rozbudowanych. Podobnie jak posiadacze projektorów, którzy na próżno (z małymi wyjątkami) mogą szukać w swoich sprzętach jakichkolwiek rozwiązań związanych z obsługą dodatkowych multimediów. Propozycja od Intela robi piorunujące wrażenie przy pierwszym kontakcie zaskakując swoimi niesamowitymi miniaturowymi rozmiarami. Zyskujemy zatem wszelkie niezbędne funkcje peceta a jednocześnie w żadnym stopniu nie ograniczamy dostępnej przestrzeni w pokoju.
Na pokładzie urządzenia w zależności od wybranej wersji może znaleźć się system Windows 10 Home. Patrząc na cenę urządzenia, wydaje się on wręcz dodawany za darmo. Wystarczy kilka chwil na podłączenie i stajemy się właścicielami multimedialnego systemu rozrywki. A jak będzie on działał i wyglądał zależy już tylko od nas. Na takim komputerze możemy oglądać dowolne filmy aż do rozdzielczości 4K, słuchać wszystkich rodzajów plików muzycznych, oglądać zdjęcia w 4K, przeglądać strony internetowe i serwisy wideo na dowolnej przeglądarce czy też najzwyczajniej w świecie pracować korzystając np. z programów biurowych typu Microsoft Office. Możliwości są właściwie nieograniczone.
Względem starszego brata popracowano nad poprawą działania (mniej wydzielanego ciepła, cichsza praca) jak również rozbudowano dostępne porty (dodatkowe USB 3.0) oraz techniczne możliwości – nowa gama procesorów. Wady? Oczywiście można by oczekiwać jeszcze wyższej wydajności (wyższa płynność przy 4K czy możliwość uruchomienia Wiedźmina 3 na Ultra detalach ) oraz niższych temperatur przy dużym obciążenia. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z komputerem PC wielkości paczki gum do żucia, który kosztuje 659zł. Dla bardziej wymagających użytkowników, firma Intel szykuje modele wyposażone w procesory Core m3 i m5. Będą też wyposażone w 4GB pamięci RAM. Jednak ich cena będzie wyższa.
Podsumowując jest to sprzęt w 100% wart swojej ceny i zdecydowanie go polecam! Wasz domowy wyświetlacz zmieni się nie do poznania i zyska multum nowych możliwości! (testował Piotr “Gmeru” Gmerek) |
PLUSY
- Szybka zmiana telewizora / monitora / projektora w pełnoprawnego peceta
- Niesamowicie małe rozmiary, kompaktowość, mobilność – nie zabiera miejsca w pokoju
- Łatwość instalacji
- Preinstalowany system Windows 10 Home x86
- Bogata ilość portów (w tym UBS 3.0)
- Płynne odtwarzanie materiałów Full HD
- W większości przypadków płynne odtwarzanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K HEVC (z plików po odpowiednim ustawieniu kodeków)
- Spory potencjał pod budowę miniaturowego HTPC np. z KODI na pokładzie
- Obsługa rozdzielczości do 4K/30Hz (port HDMI 1.4b)
- Bardzo niski pobór energii elektrycznej
- Cichszy względem poprzedniego modelu
- Moduł WiFi o lepszym zasięgu względem poprzedniego modelu
- Cena / jakość
MINUSY
- Obudowa urządzenia potrafi się nagrzać, podobnie jak wnętrze – ale i tak popracowano nad tym elementem względem starszej wersji
- Chciałoby się 4GB pamięci RAM zamiast 2
- Brak portu HDMI 2.0 (4K/60Hz)
Cena: Intel® Compute Stick STK1AW32SC (Windows 10 Home x86) około 659zł (urządzenie dostępne w sklepach Komputronik.pl i Morele.net)
Sprzęt do testów dostarczyła firma Intel
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
[td] [td]