IFA 2015: AmbiLux kolejna rewolucja Philipsa w sposobie oglądania telewizji w kinie domowym

IFA 2015: AmbiLux kolejna rewolucja Philipsa w sposobie oglądania telewizji w kinie domowym

77
0

Technologia

Znany dotychczas system Ambilight wykorzystywał diody LED zamontowane w tylnej obudowie telewizora, które podświetlały znajdującą się za nim powierzchnię kolorową łuną dopasowaną do obrazu wyświetlanego na ekranie. W nowym modelu 65PUS8901 w miejsce diod LED firma wprowadziła 9 mikro projektorów, które są w stanie wyświetlać bardzo wyraźne obrazy o wysokim kontraście na ścianie za telewizorem. Miejsce dotychczasowej kolorowej łuny systemu Ambilight zastępuje wyraźny obraz będący rozszerzeniem tego co w danym momencie jest wyświetlane na ekranie. W rezultacie oglądany przez widza obraz wykracza poza ramy telewizora i sprawia wrażenie znacznie większego.

 

1.jpg 2.jpg

W zestawie z telewizorem znajdzie się specjalny dedykowany wieszak. Aby uzyskać zadowalający efekt ekran musi być powieszony od ściany w odległości 20cm.

 

By obrazy z projektorów idealnie się łączyły, telewizor musi stać dokładnie 20cm od ściany. W praktyce, przesunięcie go o kilka cm w przód lub w tył nie powoduje wyraźnych problemów. Najlepiej jednak użyć wieszaka dołączonego do kompletu, bo ten zapewnia optymalną odległość.

 

Projektory, które zastosowano w telewizorze wykorzystują przetwornik obrazu DLP firmy Texas Instruments. Rozdzielczość każdego z nich to podwójne VGA, ale jak dowiedzieliśmy się od inżyniera, nie jest wykorzystywana cała rozdzielczość chipu, bowiem wtedy obrazy powstające za ekranem mogłyby być zbyt wyraźne i rozpraszające. Pico-projektory nie posiadają też koła barwnego jak w klasycznych projektorach kina domowego. Usunięcie tego elementu było możliwe dzięki zastosowaniu trójbarwnych diod LED jako źródła światła. Zamiast więc odfiltrowywać światło, diody zapalają się oddzielnie z dużą częstotliwością, co pozwala uzyskać pożądany kolor. Patrząc jednak bezpośrednio w projektor da się czasami zauważyć charakterystyczny efekt tęczy :) Moc świetlna każdego projektora to 45 lumenów, co daje łącznie 45 x 9 = 405 lumenów.

 

1.jpg

(77)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x