Skocz do zawartości
Gmeru

LG webOS | TEST | Jeden z najlepszych systemów w TV!

Rekomendowane odpowiedzi

LG webOS | TEST | Jeden z najlepszych systemów w TV!

W 2014 roku, firma LG dostarczyła na rynek swój własny system multimedialny o nazwie webOS, który zasilił telewizory koreańskiego producenta. Tym samym, firma zainwestowała spore budżety by w przyszłości nie być zależnym od być może kogoś z zewnątrz. Tym kimś okazał się po latach Google, który dokonał ekspansji na część telewizorów wprowadzając na nich uniwersalny system android. Jak na stan dzisiejszy sprawuje się więc system, który jest specjalnie dedykowany na platformę sprzętową LG?

 

Przeczytaj całość

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobimy kopię naszego filmu z Ultra HD Blu-ray, a nie posiada ona polskich napisów to nic nie stoi na przeszkodzie by je podłożyć np. w formacie srt. Do zarządzania napisami jest całe osobne menu gdzie można m.in zmieniać ich kolor, wielkość czy położenie. Kosmos. Jak na telewizor jest to naprawdę wiele. Gwarantuję Wam, że posiadając webOS nie musicie kupować żadnego zewnętrznego odtwarzacza sieciowego. Wszystko odtworzycie na tym systemie wbudowanym w telewizor.
Źródło: https://hdtvpolska.com/lg-webos-test-jeden-z-najlepszych-systemow-w-tv/?showfull=1

Nie próbowałem tak odtwarzać BD-UHD, ale przychodzi mi na myśl zabezpieczenie Cinavia. Czy player w tv nie rozpoznaje tego systemu?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy minus pilota LG to brak dwóch przycisków PLAY/STOP(PAUZA). Wiadomo że jest na kółku ale lepsze by były odpowiedzialne za to przyciski. Co do żyroskopu to starsze tv samsunga posiadały dodatkowy pilot multimedialny z taką funkcją.

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Największy minus pilota LG to brak dwóch przycisków PLAY/STOP(PAUZA). Wiadomo że jest na kółku ale lepsze by były odpowiedzialne za to przyciski.


Dwa przyciski zamiast jednego. Genialne :)
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacz LG rzeczywiście jest świetny, ale jednak zaczyna brakować mi wsparcia Dolby Truehd czy DTS HD (ograniczenia ARC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam EG910 i WebOS po 2,5 roku chodzi jak kompletny crap ,Strony tną się niemiłosierne nawet jeśli internet chodzi jak złoto a o obejrzenie czegokolwiek na TVN player albo TVPVOD jest po prostu nie możliwe, bo player się zawiesza .Nie wiem czym jest to spowodowane , na początku chodził dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Danio31b napisał:

Nie wiem czym jest to spowodowane , na początku chodził dobrze

Aktualizowaleś appki na bieżąco?

Prawdopodobnie słaby procesor i juz nie uciągnie nowych appek to nic nowego i spotyka kolejne serie, TV  po prostu sie starzeją....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam WebOS w wersji 4.0 na TV z serii C8 i ogólnie jest ok choć trzeba przyznać że system ma kilka wad które mogą być dość irytujące:

1. Ogólna jakość dostępnych aplikacji. O ile taki Netflix czy YouTube działają w zasadzie ok to już apki typu Player, Ipla czy TVP Vod działają i wyglądają zauważalnie gorzej niż na Android TV. Szczególnie widać to na przykładzie tych 2 ostatnich gdzie np w Ipla część kanałów nie jest dostępna na WebOS(!!!). TVP Vod z kolei wygląda jakby była to aplikacja napisana 10 lat temu i również brakuje wielu funkcjonalności. Sama ilość aplikacji dostępnych na WebOS nijak ma się do tego co oferuje Android. Zdaję sobie sprawę że ciężko winić LG za stan aplikacji udostępnianych przez zewnętrznych dostawców niemniej trudno to pominąć

2. Brak możliwości odtworzenia napisów PGS w filmach. Wbudowany odtwarzacz DLNA nie widzi takich napisów a z poziomu Plex nie da się takiego filmu odtworzyć bez transkodowania co w praktyce oznacza brak możliwości odtworzenia w przypadku treści w 4k.

3. Brak możliwości odtworzenia ścieżek TrueHD i jednocześnie wyświetlenia napisów SRT. Odtwarzacz DLNA w ogóle takiej ścieżki TrueHD nie widzi i wyświetla komunikat o braku obsługiwanej ścieżki dźwiękowej. W Plex jest już trochę lepiej bo ścieżka audio jest widoczna i da się ją odtworzyć ale już przy jednoczesnym wybraniu takiej ścieżki i wyświetlaniu napisów włącza się transkodowanie i treści 4k są niegrywalne. 

4. Brak zamiarów dodania obsługi eARC. Tutaj wiadomo jak wygląda sytuacja choć z tego co się orientowałem to np Sony do swoich TV z 2018 dodało obsługę eARC pomimo tego że te TV również mają jedynie porty 2.0. W sumie z punktu widzenia LG jest to nawet logiczna decyzja mająca zapewne skłonić klientów do zakupu nowych modeli niemniej kupując w dzisiejszych czasach flagowy model oczekiwałbym jednak również wsparcia urządzenia po zakupie.

To chyba tyle. Dochodzi jeszcze brak Asystenta Google który był reklamowany jako ważny feature przy okazji premiery C8 choć pewnie w tym przypadku wina nie leży tylko po stronie LG ale również Google. Nie jest też tak że opisane wady dyskwalifikują WebOS jako system na telewizory. Ogólnie TV po kilku miesiącach używania urządzenia zakup oceniam raczej pozytywnie..

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za te dodatkowe komentarze odnośnie systemu. Zawsze użytkownik, który długo korzysta z systemu powie najwięcej. Bardzo cenne posty, szczególnie @KillyGonzales Bardzo się to przyda jako uzupełnienie testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli chodzi o Iplę, to działają kanały "na żywo" dostępne w pakietach TV?

Edytowane przez zsrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co do Ipli to teoretycznie tak powinno być ale w praktyce już niekoniecznie. Mam tam wykupiony pakiet sport i w aplikacji na Android TV jest dostępny Eurosport a w apce na WebOS tego kanału nie ma. 

Edytowane przez KillyGonzales
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, Danio31b napisał:

Mam EG910 i WebOS po 2,5 roku chodzi jak kompletny crap ,Strony tną się niemiłosierne nawet jeśli internet chodzi jak złoto a o obejrzenie czegokolwiek na TVN player albo TVPVOD jest po prostu nie możliwe, bo player się zawiesza .Nie wiem czym jest to spowodowane , na początku chodził dobrze

Też mam 910tkę i rozwiązaniem z powolnym chodzeniem TVN Player jest korzystanie ze starej wersji aplikacji, właśnie "tvn player", jeśli korzystasz z nowej "player" to ta faktycznie działa bardzo, ale to bardzo powoli. Co do stron internetowych to mam dosyć podobnie, niektóre np. filmweb działają płynnie, ale większość np. mediaexpert działają beznadziejnie.

W nowej wersji systemu na rok 2019 dodali zakładkę "panel domowy", w którym znajdziemy w jednym miejscu podłączone urządzenia, źródła obrazu i urządzenia internetu rzeczy, którymi będzie można sterować z poziomu tv. Taka jest najnowsza zmiana w webOSie. Drugą zmianą jest przeniesienie podręcznego menu, wywoływanego przyciskiem "trybiku" z prawej na lewą stronę ekranu.

Edytowane przez Łukasz
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, KillyGonzales napisał:

Co do Ipli to teoretycznie tak powinno być ale w praktyce już niekoniecznie. Mam tam wykupiony pakiet sport i w aplikacji na Android TV jest dostępny Eurosport a w apce na WebOS tego kanału nie ma. 

Słyszałem, że są z tym problemy dlatego wolałem podpytać. Dzięki za info. Dla mnie, taka wada to dyskwalifikacja.

Edytowane przez zsrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Gmeru napisał:

Super, dzięki za te dodatkowe komentarze odnośnie systemu. Zawsze użytkownik, który długo korzysta z systemu powie najwięcej. Bardzo cenne posty, szczególnie @KillyGonzales Bardzo się to przyda jako uzupełnienie testu.

W odtwarzaczu LG oled jest tylko osiem sciezek dźwięku do wyboru, mimo tego że na kopi zapasowej jest ich więcej. Czy jest możliwość wybrania np dziesiątej ścieżki dźwiękowej? Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Nie mogę trafić z ogromnej kolekcji na film, który ma więcej niż 8 ścieżek... to jest rzadkość więc nie mam pojęcia...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, robert.czerwinsk napisał:

W odtwarzaczu LG oled jest tylko osiem sciezek dźwięku do wyboru, mimo tego że na kopi zapasowej jest ich więcej. Czy jest możliwość wybrania np dziesiątej ścieżki dźwiękowej? Pozdrawiam

 

Miałem podobny problem, są programy dzięki którym można usunąć na kompie zbędne ścieżki. Ktoś podawał tu na forum, ale nie pamiętam nazwy programu, mi pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MKVToolNix :)

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak eARC to duży minus, co z tego że TV może odtworzyć bezstratną ścieżkęaudio skoro nie może już jej wypuścić na zewnętrzny amplituner.
Wiem że to nie jest wina webOS ale zawsze LG mogłoby dodać obsługę tego do obecnych modeli, tak pozostają nam modele dopiero wchodzące na rynek.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.05.2019 o 20:46, robert.czerwinsk napisał:

W odtwarzaczu LG oled jest tylko osiem sciezek dźwięku do wyboru, mimo tego że na kopi zapasowej jest ich więcej. Czy jest możliwość wybrania np dziesiątej ścieżki dźwiękowej? Pozdrawiam

 

 

23 godziny temu, Kmicic13 napisał:

Miałem podobny problem, są programy dzięki którym można usunąć na kompie zbędne ścieżki. Ktoś podawał tu na forum, ale nie pamiętam nazwy programu, mi pomogło.

Trzeba pamiętać też o makemkv, zapomnianym, a bardzo dobrym clown_bd, no i podstawy, czyli eac3to i tsmuxer

12 godzin temu, Jasiek_31 napisał:

Brak eARC to duży minus, co z tego że TV może odtworzyć bezstratną ścieżkęaudio skoro nie może już jej wypuścić na zewnętrzny amplituner.
Wiem że to nie jest wina webOS ale zawsze LG mogłoby dodać obsługę tego do obecnych modeli, tak pozostają nam modele dopiero wchodzące na rynek.

Całkowicie się zgadzam, ale z punktu widzenia producenta lepiej skasować 2x za dodanie właściwie tylko tej funkcji:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.05.2019 o 22:46, Gmeru napisał:

Szczerze? Nie mogę trafić z ogromnej kolekcji na film, który ma więcej niż 8 ścieżek... to jest rzadkość więc nie mam pojęcia...

Ale nie radzi sobie chyba też z większą liczbą ścieżek napisów. A tu 8 ścieżek to nie tak wiele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WebOS to moim zdaniem najlepszy system z jakim miałem do czynienia (a używałem jeszcze Android TV i Tizena). Ale jak wszystko, ma swoje wady, które po 1.5 roku użytkowania webOS 3.5 opiszę:

  • Brak aktualizacji. Kupując TV zostajesz na tej wersji systemu, którą on ma w momencie zakupu. Jasne wychodzą aktualizacje, ale one tylko poprawiają błędy. Chyba dwa razy w historii LG aktualizacjami dodało jakąś nową funkcjonalność (w serii 6 doszedł tryb HDR Gra, w serii 7 doszły tryby HDR Technicolor). To jest słabe, bo TV kupuje się na kilka lat i potrzebne jest wsparcie przez cały okres użytkowania. To jest moim zdaniem największy minus WebOSa, bo po 2-3 latach taki system nieaktualizowany się zaczyna sypać, pewne usługi zewnętrzne (Ipla, Player itp) przestają działać, albo zamulają co sprawia, że SmartTV wbudowane w TV przestaje być jego zaletą i trzeba kupować osobne urządzenie.
  • Brak klienta Samba. Telewizor umie odtworzyć niemal wszystko z podłączonego dysku USB, ale jak ktoś ma serwer NAS to zostaje tylko problematyczne DLNA. Czasy wachlowania nośnikami USB mijają (na szczęście), natomiast przez DLNA są problemy z odtwarzaniem np napisów, czy przełączaniem się na właściwą ścieżkę audio. Dużo tutaj zależy od serwera DLNA, a na urządzeniu typu NAS dużego wyboru w tym temacie nie ma niestety. Efekt: konieczność zainstalowania i skonfigurowania Plexa, co jednak wymaga trochę wiedzy i kombinowania. Klient SMB w telewizorze rozwiązałby wszystkie problemy - widzę lokalną sieć, wchodzę w odpowiedni folder i klikam film, tak samo jak przez USB.
  • Brak przycisku start/stop na pilocie. Po co mi przycisk telegazety na pilocie? Użyłem go do tej pory raz (przez pomyłkę). Natomiast pauzuję i wznawiam film praktycznie codziennie (kilka razy). Jest to dla mnie niezrozumiałe przez fakt, że sam system obsługuje taki przycisk - mam pilota uniwersalnego One4All z takim przyciskiem start/stop. Działa on bez zająknięcia w WebOS.
  • Brak możliwości uruchomienia TV na wskazanym wejściu HDMI. Przycisk 'Power' na pilocie uruchamia TV zawsze na ostatnio używanym wejściu (telewizja naziemna albo któreś HDMI 1..4). Czasami jest to denerwujące, bo jest środek nocy, ostatnio oglądałem naziemną,  chcę włączyć TV 'po cichu' żeby np zagrać na konsoli na słuchawkach. Niestety TV się uruchomi na naziemnej i od razu zacznie ryczeć głośnikami budząc pół domu. Fajnie by było gdyby przyciski szybkiego dostępu działały także na wyłączonym TV, włączały go, a następnie wykonywały przypisaną im akcję (wejście HDMI, lub uruchomienie aplikacji). Jest coś takiego jak HDMI CEC powiecie. Konia z rzędem temu kto poprawnie to skonfiguruje z konsolą PS4, tak żeby konsola się nie uruchamiała automatycznie za każdym razem jak włączymy TV (i np chcemy pooglądać youtube). Z komputerem typu HTPC też jest problem.
  • Ten pulpit 'Moja treść' to jest jakaś porażka i zupełnie bezużyteczna funkcja. Mogę tam przypiąć tylko filmik/kanał z youtube albo 'zawartość' smartfona, która i tak wymaga uruchomienia aplikacji na smartfonie i autoryzowania dostępu TV do zdjęć na smartfonie. To po co mam to uruchamiać z pulpitu TV, skoro i tak muszę mieć smartfon w ręce i tam mogę uruchomić wyświetlanie zawartości na TV ciut szybciej? Brakuje w tej funkcjonalności automatycznego agregatora treści, takiego jak na Androidzie. Oglądałem ostatnio serial na Netflix? Widzę tam skrót do następnego odcinka. Spauzowałem film z USB? Widzę go tam i jak kliknę oglądam dalej itp.
  • Ogólnie integracja ze smartfonem jest bardzo mocno średnia. Chodzi mi o udostępnianie treści ze smartfona, albo uruchamianie treści na TV przez smartfon. Ta aplikacja potrzebna do tego na smartfonie jest mało responsywna i mało intuicyjna. Poza tym jest brzydka. Użyłem tego kilka razy, kilka razy zakląłem pod nosem i podłączyłem Chromecasta do TV. Jest o wiele szybciej i wygodniej.

To tyle co mi przychodzi do głowy. Nie są to duże wady (może oprócz pierwszej) i system ma na pewno więcej zalet niż wad. Może LG się zreflektuje i kiedyś te bolączki poprawią, niestety boli mnie to, że będę musiał kupić nowy TV żeby dostać te poprawki...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak zamierzam podłączyć do TV zestaw kina ONKYO HT-S9800THX poprzez HDMI ARC, który obsługuję mnóstwo nowych kodeków audio i jak odpalę przez USB film z Dolby Atmos i DTS-HD to ten dźwięk nie uzyskam na amplitunerze? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Bartosz Śliwowski napisał:

To jak zamierzam podłączyć do TV zestaw kina ONKYO HT-S9800THX poprzez HDMI ARC, który obsługuję mnóstwo nowych kodeków audio i jak odpalę przez USB film z Dolby Atmos i DTS-HD to ten dźwięk nie uzyskam na amplitunerze? 

Uzyskasz jeżeli bedziesz miał w TV złącze HDMI2.1 (prawdopodobnie w amplitunerze też musi być).
Generalnie musisz mieć HDMI obsługujące eARC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...