Skocz do zawartości
szewi

JVC RS540/X7900 w codziennym użytkowaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego dobrze mieć ustawienia pod HDR1000 i 4000 nitów. Sprawdzę u siebie tą scenę ale to jutro bo dziś miasto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet o takim ustawieniu nie słyszałem. Że pod taki czy taki hdr. Czy to tylko w 540 jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, STELVIO napisał:

Ja nawet o takim ustawieniu nie słyszałem. Że pod taki czy taki hdr. Czy to tylko w 540 jest?

A jak dawno miałeś robioną kalibrację? Ile godzin lampy temu? Z tego co rozumiem lampy dość szybko tracą parametry i kalibrować trzeba od nowa (w sensie poprawić). Może coś takiego dzieje się u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. To dużo za wcześnie. Kalibracja przy 120godz, a teraz mam około 400godz. Wszystko w tym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, misfit napisał:

A to ciekawe gdyż Last Jedi to jest de facto tzw. SDR w kontenerze HDR. W całym filmie jasność w szczycie nie przekracza 250 nitów, na próżno też szukać gdziekolwiek więcej detali w jasnych partiach obrazu względem Blu-ray'a.

Pod względem efektu HDR tak z 99% płyt na UHD BD robi lepszą robotę :)

Nie chcę być znów celem hejterów, ale ciekawe co napisałeś o braku większej ilości detali w jasnych scenach na płycie UHD względem BD bo nawet jakby odrzucić HDR to sama rozdzielczość 4K w stosunku do 1080p implikuje, że MUSI być więcej widocznych detali... No, ale może "piszę bzdury i się nie znam" - wszystko możliwe...

A w ogóle może wyrzuć z głowy te cyferki i wiedzę na temat jak był robiony ten film, usiądź wygodnie w fotelu i sobie włącz w UHD i epatuj się tym świetnym filmem... :)

Pozdrawiam ✌️

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Adam60 napisał:

epatuj się tym świetnym filmem...

Dzięki @Adam60, po przeczytaniu epatuję dobrym humorem  i delektuję pyszną kawą 😁

Również pozdrawiam 😄

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to, żebym się czepiał ale nie bardzo rozumiem, jak można "epatować się filmem"...

(Adam jest podobno prawnikiem, humanistą)

Chyba "zachwycaj się filmem", miało być.

Epatować to można dobrym humorem, itp. Jak kolega wyżej napisał.

 

Też idę sobie zrobić espresso z miodem, będę się nim zachwycał a następnie będę epatował pozytywną energią

 

 

  • Plusik 1
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D Kiedyś znałem takiego „gościa”, który każdemu powtarzał ze jest „numizmatykiem żubrówki”...

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Adam60 napisał:

Nie chcę być znów celem hejterów, ale ciekawe co napisałeś o braku większej ilości detali w jasnych scenach na płycie UHD względem BD bo nawet jakby odrzucić HDR to sama rozdzielczość 4K w stosunku do 1080p implikuje, że MUSI być więcej widocznych detali... No, ale może "piszę bzdury i się nie znam" - wszystko możliwe...

Pisałeś o fantastycznym efekcie HDR, a nie rozdzielczości więc do tego się odniosłem w swojej wypowiedzi.
I nie pisałem o braku większej ilości detali w jasnych scenach lecz o detalach w jasnych obszarach obrazu. W HDR tych detali w najjaśniejszych elementach obrazu zwykle jest dużo więcej w stosunku do odpowiednika SDR, ale w Last Jedi tego nie uświadczymy bo tak jak pisałem w praktyce to jest SDR w kontenerze HDR.

Edytowane przez misfit
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, misfit napisał:

Pisałeś o fantastycznym efekcie HDR, a nie rozdzielczości więc do tego się odniosłem w swojej wypowiedzi.
I nie pisałem o braku większej ilości detali w jasnych scenach lecz o detalach w jasnych obszarach obrazu. W HDR tych detali w najjaśniejszych elementach obrazu zwykle jest dużo więcej w stosunku do odpowiednika SDR, ale w Last Jedi tego nie uświadczymy bo tak jak pisałem to jest SDR w kontenerze HDR.

Ok, wyjaśnione...

@raf7705 def. słowa "epatować" ze słownika jęz. polskiego: epatować «celowo zadziwiać lub szokować czymś» - Ja właśnie byłem zadziwiony i zszokowany wtedy...

https://sjp.pwn.pl/sjp/epatowac;2556852.html

Rzeczywiście obecnie się używa częściej tego słowa w znaczeniu pejoratywnym np. epatować kogoś przemocą, natomiast kiedyś było właściwie tyko znaczenie pozytywne np. "epatować kogoś pięknem"... Obecnie oba znaczenia są prawidłowe... Użyłem takiego słowa, żeby podkreślić, że to było więcej niż tylko zachwycanie się :) Bo zachwycać to się zachwycam praktycznie każdym filmem UHD/HDR :) 

Jak jakiś hejter byłby d o w c i p n y i inteligentny mógłby dodać - "no tak adamo, jak oglądasz tak dużo DVD to każdy film UHD/HDR będzie cię zachwycał" Hahahahahaha 😄

I to była by dobra riposta... :)

Tak więc nie do końca tak jest jak pisaliście, że błędnie użyłem tego słowa... Ale na krytykę słownictwa jestem zawsze otwarty...

 

 

Edytowane przez Adam60
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Adam60 napisał:

nawet jakby odrzucić HDR to sama rozdzielczość 4K w stosunku do 1080p implikuje, że MUSI być więcej widocznych detali... No, ale może "piszę bzdury i się nie znam" - wszystko możliwe...

No właśnie nie... Jak niby telewizor ma te detale pokazać w jasnych partiach bez szerokiego zakresu dynamiki? Ja masz film w sdr, to tych detali w jasnych obszarach obrazu najzwyczajniej w świecie nie ma gdzie upchać.

11 godzin temu, Adam60 napisał:

A w ogóle może wyrzuć z głowy te cyferki i wiedzę na temat jak był robiony ten film, usiądź wygodnie w fotelu i sobie włącz w UHD i epatuj się tym świetnym filmem...

Ale tu nie chodzi o cyferki, tylko o brak efektu HDR, o którym pisałeś.

Edytowane przez vader_4747
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, vader_4747 napisał:

No właśnie nie... Jak niby telewizor czy projektor ma te detale pokazać w jasnych partiach bez szerokiego zakresu dynamiki? Ja masz film w sdr, to tych detali w jasnych obszarach obrazu najzwyczajniej w świecie nie ma gdzie upchać.

Ale tu nie chodzi o cyferki, tylko o brak efektu HDR, o którym pisałeś.

Chodziło mi o odbiór ze strony widza - każda wyższa rozdzielczość pokaże nam więcej detali niż niższa... Tak w samej scenie może być jak piszesz - zgadzam się, ale puść tą samą scenę w 240p i 2160p - gdzie będzie więcej WIDOCZNYCH (pisałem o widocznych) detalach ? Na mnie ten film w 4K/HDR zrobił piorunujące wrażenie ze wszystkim razem: rozdzielczością i HDR... Zapomniałem napisać, że przecież na BD jest zero efektów HDR więc nawet jak by było SDR jak piszecie przekonwertowane na HDR to i tak to lepsze niż samo SDR...

Ale nie chcę tu jakoś mocno polemizować... chodziło mi o całościowy odbiór przez widza..

Tak patrząc to jaki byłby sens kupowania starych filmów np Odysei Kosmicznej 2001 w 4K/HDR jak w tamtych czasach nawet nie było 1080p ? To też jest wszystko konwertowane... Oglądałem różne starsze filmy i np. Breavheart w 4K/HDR - to była naprawdę mała różnica z BD ...

Edytowane przez Adam60
  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Adam60 napisał:

Zapomniałem napisać, że przecież na BD jest zero efektów HDR więc nawet jak by było SDR jak piszecie przekonwertowane na HDR to i tak to lepsze niż samo SDR...

Ale tutaj chodzi o to, że nie mamy HDR, a SDR wpakowane do kontenera HDR.  Skutkuje to wymuszeniem w telewizorze pracy w trybie HDR, ale nie sprawia, że nagle zyskujemy szeroki zakres dynamiki charakterystyczny dla obrazu w HDR... Jest trochę takich oszukanych filmów, np. najnowszy Blade Runner.

 

23 minuty temu, Adam60 napisał:

Chodziło mi o odbiór ze strony widza - każda wyższa rozdzielczość pokaże nam więcej detali niż niższa... Tak w samej scenie może być jak piszesz - zgadzam się, ale puść tą samą scenę w 240p i 2160p - gdzie będzie więcej WIDOCZNYCH (pisałem o widocznych) detalach ?

Ale sprawa dotyczyła efektu HDR i detali w jasnych partiach obrazu, a do ich pokazania sama rozdzielczość nie wystarczy i potrzeba HDR... 

 

23 minuty temu, Adam60 napisał:

Tak patrząc to jaki byłby sens kupowania starych filmów np Odysei Kosmicznej 2001 w 4K/HDR jak w tamtych czasach nawet nie było 1080p ? To też jest wszystko konwertowane... 

No ale co ma piernik do wiatraka i jakie konwertowane? Taśma filmowa (nawet najpopularniejsza 35mm) potrafi zapewnić naprawdę dużą liczbę detali... Wiele starych filmów naprawdę dobrze wygląda w UHD.

Edytowane przez vader_4747
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, vader_4747 napisał:

Ale tutaj chodzi o to, że nie mamy HDR, a SDR wpakowane do kontenera HDR.  Skutkuje to wymuszeniem w telewizorze pracy w trybie HDR, ale nie sprawia, że nagle zyskujemy szeroki zakres dynamiki charakterystyczny dla obrazu w HDR... Jest trochę takich oszukanych filmów, np. najnowszy Blade Runner.

 

Ale sprawa dotyczyła efektu HDR i detali w jasnych partiach obrazu, a do ich pokazania sama rozdzielczość nie wystarczy i potrzeba HDR... 

 

No ale co ma piernik do wiatraka i jakie konwertowane? Taśma filmowa (nawet najpopularniejsza 35mm) potrafi zapewnić naprawdę dużą liczbę detali... Wiele starych filmów naprawdę dobrze wygląda w UHD.

Ok wyjaśnione...

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Adam60 napisał:

Tak patrząc to jaki byłby sens kupowania starych filmów np Odysei Kosmicznej 2001 w 4K/HDR jak w tamtych czasach nawet nie było 1080p ? To też jest wszystko konwertowane...

Zdajesz sobie sprawę z tego, że Odyseja kosmiczna była kręcona w 65 mm ? W dużym uproszczeniu to jest odpowiednik ~8K.

Poza tym nawet negatyw 35 mm (~4K) oferuje dużo większą rozpiętość tonalną i szerszą paletę barw w stosunku do ograniczonego SDR/Rec 709 - stąd też i w starych filmach na UHD HDR możemy podziwiać korzyści wynikające z tego formatu.
Ale to też zależy od wizji artystycznej -  nic nie stoi na przeszkodzie aby taki Last Jedi, Blade Runner 2049, Goodfellas czy Knives Out miał HDRa pełną gębą, ale po prostu twórcy filmu chcieli inaczej. I to też należy uszanować.

Edytowane przez misfit
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Co by daleko nie szukać klasyk z 1988:

https://www.blu-ray.com/movies/Beetlejuice-4K-Blu-ray/270987/#Review

Perhaps the real star of the show is Beetlejuice's superb HDR10 color enhancement, which tastefully boosts the film's terrific color palette into new and exciting territory without compromising its original look. Simply put, this film was made for the format and shot after shot proves it with extremely strong saturation, vivid primaries, and all-around excellent color levels that pop out nicely and create a consistent level of visual interest from start to finish.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, misfit napisał:

Zdajesz sobie sprawę z tego, że Odyseja kosmiczna była kręcona w 65 mm ? W dużym uproszczeniu to jest odpowiednik ~8K.

Poza tym nawet negatyw 35 mm (~4K) oferuje dużo większą rozpiętość tonalną i szerszą paletę barw w stosunku do ograniczonego SDR/Rec 709 - stąd też i w starych filmach na UHD HDR możemy podziwiać korzyści wynikające z tego formatu.
Ale to też zależy od wizji artystycznej -  nic nie stoi na przeszkodzie aby taki Last Jedi, Blade Runner 2049, Goodfellas czy Knives Out miał HDRa pełną gębą, ale po prostu twórcy filmu chcieli inaczej. I to też należy uszanować.

A Breavherat ? Breavherat nie zrobił na mnie za wielkiego wrażenia w UHD... Spodziewałem się więcej...

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy cały czas dyskutujecie na temat full hd i UHD, sdr i hdr projektora? Tego w tytule.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, STELVIO napisał:

Czy Wy cały czas dyskutujecie na temat full hd i UHD, sdr i hdr projektora? Tego w tytule. emoji848.png

Aktualnie uczymy się podstaw. Zaraz przejdziemy do sposobu wkładania wtyczki do gniazdka ;)

  • Lubię 2
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie uwagi... Pozdrawiam

 

Edytowane przez Adam60
  • Lubię 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Adam60 napisał:

Rzeczywiście obecnie się używa częściej tego słowa w znaczeniu pejoratywnym np. epatować kogoś przemocą, natomiast kiedyś było właściwie tyko znaczenie pozytywne np. "epatować kogoś pięknem"... Obecnie oba znaczenia są prawidłowe...

Między "epatować kogoś" a "epatować się" jest tak różnica jak między "koniem a koniakiem", "rumem a rumakiem" czy "prawdziwą oledową czernią w Twoim tv, a czernią w oledzie"

4 godziny temu, Adam60 napisał:

Jak jakiś hejter byłby d o w c i p n y i inteligentny mógłby dodać

To tyle w kwestii Twojego "lizania z żalu jaj" jaki to jesteś biedny, bo Cię obrażają. W  temacie obrażania adwersarzy wiedziesz tu prym....

  • Plusik 1
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Groszek napisał:

Między "epatować kogoś" a "epatować się" jest tak różnica jak między "koniem a koniakiem", "rumem a rumakiem" czy "prawdziwą oledową czernią w Twoim tv, a czernią w oledzie"

To tyle w kwestii Twojego "lizania z żalu jaj" jaki to jesteś biedny, bo Cię obrażają. W  temacie obrażania adwersarzy wiedziesz tu prym....

Bez komentarza... Nie ma co karmić trolli...

- Etymologię słowa epatować można sobie każdy sam sprawdzić - wystarczy wpisać w google i wtedy można ocenić to co napisał kolega

- W kwestii obrażania też jak ktoś ma czas zachęcam do prześledzenia moich postów i proszę sprawdzić ile razy kogoś obraziłem, czy może w ogóle ?

Tylko jak ktoś już sprawdzi to może niech zostawi tą wiedzę dla siebie, a nie zaśmieca tego wątku... Zresztą i tak już nie będę odpowiadał...

Szkoda czasu na ludzi leczących swoje frustracje z życia realnego w ten sposób, że prowadzą wojenki na forach o szydełkowaniu, znaczkach, rybkach lub technologii ;)

Pozdrowienia ❤️

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adam60,

"A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?"

Ja za to widzę, że pewne rzeczy się zmieniają a inne nie. Czy będzie to @Adam60, czy @hubio to nie ma znaczenia...

Jako, że mnie tak pięknie (z serduszkiem??!!?? 🤔) pozdrawiasz (wcześniej znowu obrażając) mam dla Ciebie radę:

"Usiądź wygodnie w fotelu" przed lustrem, popatrz na siebie - zobaczysz tam pewnie te wszystkie epitety/przywary którymi tak chętnie rzucasz na forum - i "epatuj się" tym widokiem do znudzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Groszek napisał:

Jako, że mnie tak pięknie (z serduszkiem??!!?? 🤔) pozdrawiasz (wcześniej znowu obrażając) mam dla Ciebie radę:

Pozdrowienia z serduszkiem były kierowane do wszystkich forumowiczów

Cytat

"Usiądź wygodnie w fotelu" przed lustrem, popatrz na siebie - zobaczysz tam pewnie te wszystkie epitety/przywary którymi tak chętnie rzucasz na forum - i "epatuj się" tym widokiem do znudzenia!

Tak zrobię ! ;)

Edytowane przez Adam60
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak polskie fora... 3 użytkowników na krzyż ale i tak będą sobie skakać do gardeł :D

Jacyś inni fani 3d? Ktoś miał okazję porównać 3d z JVC do Oledowego? Jak wrażenia? Czy rozmiar ekranu wynagradza aktywne 3d?

Pozdrawiam

Edytowane przez sebna
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...