Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

TEST Dolby Vision vs HDR10 na LG OLED (z Ultra HD Blu-ray)

Pierwsze porównanie technologii Dolby Vision do HDR10 mamy już za sobą. Dokonaliśmy go przy okazji premiery serialu Stranger Things 2 w Dolby Vision z Netflix'a. Dziś przyszedł czas na zgłębienie tematu przy użyciu nośnika zapewniającego najwyższą możliwą jakość w warunkach domowych - płyty Ultra HD Blu-ray.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ta opcja \"kontrast dynamiczny->niski\" działa w LG z roku 2016 w podobny sposób? czyli jak \"Active HDR\"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kawał dobrej roboty, dzięki za sensowny kawał \"mięsa\" technicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

ta opcja \"kontrast dynamiczny->niski\" działa w LG z roku 2016 w podobny sposób? czyli jak \"Active HDR\"?

Nie. Tam powinniśmy to ustawienie trzymać wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie tak patrząc jak wygląda obraz w DV w stosunku do HDR10 to mam wrażenie że efekt po prosty przypomina kombinowanie z gammą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że jeden z pierwszych i popularnych filmów DV ma spapraną czerń - to niekorzystnie rzutuje na technologię, która moim zdaniem ma naprawdę duży potencjał. Szczególnie myślę tutaj o nieco ciemniejszych telewizorach - te przy DV powinny zyskać zdecydowanie więcej, niż topowe OLEDy i tak naprawdę jest ich znacznie więcej na rynku.

No i druga sprawa - HDR jest świeży, filmów UHD jeszcze nie tak wiele, więc studia dopiero uczą się HDR, a co dopiero DV. Za rok pewnie proces będzie opanowany na tyle, że DV najpewniej będzie się zdecydowanie bardziej wybijało na tle zwykłego HDR10. 

Tak czy siak - wielkie podziękowania za test, nie widziałem jeszcze w internecie tak dobrego porównania technologii. Gratulacje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Sony porzuciło pomysł aktualizacji swojego odtwarzacza x800 do Dolby Vision. Kupno up970 jakoś mi się nie widzi, zostaje więc jedynie oppo203.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Słuchajcie a u mnie niezła ciekawostka, tv Oled seria C 6 i Stranger things tu powyżej wspomniane chociaz w opisie jest Dolby Vision tv wyświetla jako HDR . Tylko w tym wypadku wiec byłem strasznie ciekawy jakim cudem porównywaliscie wg tego serialu. Kontrast dynamiczny w tej serii musi być na off pomimo jakiś tam settingow z sieci zalecających na min to psuje pulsuje itd Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Lexi27 napisał:

Witam Słuchajcie a u mnie niezła ciekawostka, tv Oled seria C 6 i Stranger things tu powyżej wspomniane chociaz w opisie jest Dolby Vision tv wyświetla jako HDR . Tylko w tym wypadku wiec byłem strasznie ciekawy jakim cudem porównywaliscie wg tego serialu. Kontrast dynamiczny w tej serii musi być na off pomimo jakiś tam settingow z sieci zalecających na min to psuje pulsuje itd Pozdr

U mnie na C6 działa w Dolby Vision, znaczy na pewno drugi sezon,. Nie pamiętam jak było w pierwszym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, djgromo napisał:

U mnie na C6 działa w Dolby Vision, znaczy na pewno drugi sezon,. Nie pamiętam jak było w pierwszym.

Pierwszy był w SDR. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sezon jest w sdr natomiast drugi hdr albo dolby vision.Jesli chodzi o dolby vision to dziala poprawnie tylko ta czerń jest duzo jaśniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej dzięki, jeden z najlepszych testów i do tego napisany na tyle przejrzyście ze każdy może go zrozumieć.  Dzięki,

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, gargoyle napisał:

No i druga sprawa - HDR jest świeży, filmów UHD jeszcze nie tak wiele, więc studia dopiero uczą się HDR, a co dopiero DV. Za rok pewnie proces będzie opanowany na tyle, że DV najpewniej będzie się zdecydowanie bardziej wybijało na tle zwykłego HDR10. 

 

Faktycznie plyty UHD BD z  Dolby Vision mozna policzyc na palcach jednej reki, ale  to co napisales nie brzmi prawdziwie. Tak mozna bylo napisac w 2015r

Filmow UHD  zakodowanych w DV w streamingu wiecej niz na tej, oficjalnej  liscie wersji kinowych Dolby. Proponuje sobie poklikac od 2015.

https://www.dolby.com/us/en/cinema/theatrical-releases.html

 

..czy tez w znanym servisie Vudu

https://www.vudu.com/movies/#featured/12434

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciej za fajny test, active hdr wypadł bardzo korzystanie w porównaniu do czystego hdr10. Czy posiadasz może wiedzę czy hdr+ w samsungach z serii ks wypada po tych wszystkich aktualizacjach też tak dobrze, czy posiadacze tych telewizorów są skazani na ciemny obraz? Niestety na Dolby vision nie ma co liczyć w samsungach :) stąd pytanie.  

Edytowane przez Primo83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Lexi27 napisał:

Witam Słuchajcie a u mnie niezła ciekawostka, tv Oled seria C 6 i Stranger things tu powyżej wspomniane chociaz w opisie jest Dolby Vision tv wyświetla jako HDR . Tylko w tym wypadku wiec byłem strasznie ciekawy jakim cudem porównywaliscie wg tego serialu. Kontrast dynamiczny w tej serii musi być na off pomimo jakiś tam settingow z sieci zalecających na min to psuje pulsuje itd Pozdr

Porównywaliśmy na modelach C7, nie C6, ale na tamtym też powinno działać w DV, tylko jak koledzy napisali - drugi sezon ;)

16 godzin temu, gargoyle napisał:

No i druga sprawa - HDR jest świeży, filmów UHD jeszcze nie tak wiele, więc studia dopiero uczą się HDR, a co dopiero DV. Za rok pewnie proces będzie opanowany na tyle, że DV najpewniej będzie się zdecydowanie bardziej wybijało na tle zwykłego HDR10. 

To nie tak. W technice studyjnej mastering do wersji HDR wygląda tak samo, bez względu czy tworzysz w DV czy HDR10. Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku, gdy masz już film przygotowany w wersji HDR to do HDR10 po prostu go eksportujesz i program wstawia Ci statyczne metadane. W DV dopiero zaczyna się zabawa, bo podłączasz sobie jeden lub więcej monitorów SDR'owych lub HDR'owych o niższej jasności i robisz tzw. trim-passy czyli obserwujesz efekty automatycznej konwersji do SDR / niższego HDR i ew. wtedy je korygujesz klatka-po-klatce dodając dynamiczne metadane. Także DV daje więcej kontroli przy odtwarzaniu na gorszym sprzęcie niż monitor studyjny, ale sam proces masteringu wersji HDR się nie różni specjalnie.

3 godziny temu, Primo83 napisał:

Dzięki Maciej za fajny test, active hdr wypadł bardzo korzystanie w porównaniu do czystego hdr10. Czy posiadasz może wiedzę czy hdr+ w samsungach z serii ks wypada po tych wszystkich aktualizacjach też tak dobrze, czy posiadacze tych telewizorów są skazani na ciemny obraz? Niestety na Dolby vision nie ma co liczyć w samsungach :) stąd pytanie.  

HDR10+ to trochę taki otwarty Dolby Vision. Nie ma teoretycznie znaczących różnic między tymi formatami, poza 12 bitową precyzją kwantyzacji Dolby. Jak będzie wyglądało porównanie jednego do drugiego zależy znowu od wsparcia danego telewizora dla tych standardów. Póki co nie ma treści HDR10+ żeby cokolwiek oceniać.

17 godzin temu, klaus71 napisał:

w sumie tak patrząc jak wygląda obraz w DV w stosunku do HDR10 to mam wrażenie że efekt po prosty przypomina kombinowanie z gammą

To nie wrażenie - przecież dokładnie to mają za zadanie robić dynamiczne metadane ;) Bolączką jest tylko to, że nie ma w obecnej chwili odpowiedzi na pytanie, czy robią to na korzyść, czy na niekorzyść.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyt: "HDR10+ to trochę taki otwarty Dolby Vision. Nie ma teoretycznie znaczących różnic między tymi formatami, poza 12 bitową precyzją kwantyzacji Dolby. Jak będzie wyglądało porównanie jednego do drugiego zależy znowu od wsparcia danego telewizora dla tych standardów. Póki co nie ma treści HDR10+ żeby cokolwiek oceniać."

Za mało precyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o HDR+ (nie HDR10+). Ponieważ LG ma swoje Active Hdr i oceniłeś, że dobrze "podrasowuje" zwykłe hdr10 i wygląda to prawie tak dobrze jak na DV. Samsung ma natomiast w telewizorach serii KS funkcję HDR+, która jak reklamuje uwidacznia obraz w cieniach w hdr. Niestety nie jestem w stanie jako laik ocenić czy ta funkcja jest tak dobra jak Active Hdr od  Lg czy może najzwyczajniej w świecie psuje obraz. 

 

cytat z Twojego porównania technologii:

"Kolejne porównanie dzieli się już nie na dwa, a na trzy pola. Czy jest tajemnicze LG Active HDR? Jest to autorska technologia LG, którą włączamy za pomocą niefortunnie nazwanego ustawienia – „kontrast dynamiczny”, wybierając pozycję „niska”. Technologia ta tworzy własne metadane dla filmu, całkowicie pomijając statyczne informacje zapisane na płycie. Znaczy to mniej więcej tyle, że telewizor sam odgaduje jak film miał wyglądać. Normalnie potępiłbym takie postępowanie, jednak w tym konkretnym przypadku, gdy nie ma odgórnie narzuconej definicji odwzorowania zbyt jasnych (dla danego telewizora) tonów, jest to dobre rozwiązanie! Sami widzimy, że HDR10 z technologią Active HDR prawie nie odbiega od treści Dolby. Prawda?
Źródło: https://hdtvpolska.com/test-dolby-vision-vs-hdr10-na-lg-oled-z-ultra-hd-blu-ray/"

Edytowane przez Primo83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Maciej Koper napisał:

To nie wrażenie - przecież dokładnie to mają za zadanie robić dynamiczne metadane ;) Bolączką jest tylko to, że nie ma w obecnej chwili odpowiedzi na pytanie, czy robią to na korzyść, czy na niekorzyść.

to co szkodzi by za pomocą gammy w dowolnym tv zrobić sobie taki pseudo "Active HDR" na materiale HDR10 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, klaus71 napisał:

to co szkodzi by za pomocą gammy w dowolnym tv zrobić sobie taki pseudo "Active HDR" na materiale HDR10 ?

To szkodzi że bawiąc się gammą psujesz oryginalną treść, to raz, a dwa - stosujesz jedno stałe ustawienie dla całego filmu podczas gdy dynamiczne metadane są, jak sama nazwa wskazuje, dynamiczne i zawierają różne ustawienia w zależności od tego co zawiera dana scena / ujęcie / klatka.

 

7 godzin temu, Primo83 napisał:

Za mało precyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o HDR+ (nie HDR10+). Ponieważ LG ma swoje Active Hdr i oceniłeś, że dobrze "podrasowuje" zwykłe hdr10 i wygląda to prawie tak dobrze jak na DV. Samsung ma natomiast w telewizorach serii KS funkcję HDR+, która jak reklamuje uwidacznia obraz w cieniach w hdr. Niestety nie jestem w stanie jako laik ocenić czy ta funkcja jest tak dobra jak Active Hdr od  Lg czy może najzwyczajniej w świecie psuje obraz. 

Opcja HDR+, poza nazwą, nie ma nic wspólnego z HDRem. To kolejny ulepszacz obrazu (stworzony z myślą symulowania HDR na materiałach SDR) od którego należy trzymać się z daleka :)

Edytowane przez Mierzwiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Mierzwiak napisał:

To szkodzi że bawiąc się gammą psujesz oryginalną treść, to raz, a dwa - stosujesz jedno stałe ustawienie dla całego filmu podczas gdy dynamiczne metadane są, jak sama nazwa wskazuje, dynamiczne i zawierają różne ustawienia w zależności od tego co zawiera dana scena / ujęcie / klatka.

czyli DV  tak samo "psuje" HDR10 jak zmiana gammy tylko potrafi to psucie robić dynamicznie i odrębnie dla każdej klatki 

tego właśnie byłem ciekawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''Z racji tego, że żaden telewizor nie jest w stanie odwzorowywać tak wysokich poziomów jasności nastąpi kompresowanie przejść tonalnych, tak by odwzorować detale z mniejszą jaskrawością. W taki „statyczny” sposób pracują telewizory wszystkich producentów poza Sony i Philipsem.''

1.Czyli Sony i Philips są ''gorsze''

2.A jak wygląda porównanie Panasonic EZ1000 co nie wspiera DV z LG 7-ktoś taki test zrobił????????
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem ciekaw, jak takie porównanie wypadnie w przypadku telewizora, który ma jasność przekraczającą 1000 nitów, czy też będzie tak wyraźna różnica między HDR10 a DV. Pozostaje czekać na aktualizację ZD9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, klaus71 napisał:

czyli DV  tak samo "psuje" HDR10 jak zmiana gammy

Dolby Vision nie psuje HDR10, co to za bajki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to był cynizm - skoro gamma psuje HDR10 a DV tez kombinuje z gammą tylko dynamicznie to wychodzi że oba psują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, gangi007 napisał:

2.A jak wygląda porównanie Panasonic EZ1000 co nie wspiera DV z LG 7-ktoś taki test zrobił????????

Co do DV vs HDR to masz materiały tu: https://hdtvpolska.com/stranger-things-2-test-dolby-vision-kontra-hdr10-na-lg-oled-tv-porownanie/ i tu: https://youtu.be/voePq29-U6M

Odnośnie tego, który OLED jest najlepszy do HDRa to polecam wyniki shootoutu: http://www.hdtvtest.co.uk/news/shootout-results-201708224491.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

to był cynizm - skoro gamma psuje HDR10 a DV tez kombinuje z gammą tylko dynamicznie to wychodzi że oba psują

Chyba sarkazm jeśli już, tylko nie wiem po co.

Bawiąc się gammą wypaczasz intencje twórców co do tego jak dany materiał miał wyglądać, podczas gdy w przypadku Dolby Vision to właśnie twórcy zdecydowali jak on ma wyglądać. Dolby Vision nie ingeruje w intencje twórców, tylko te intencje odzwierciedla.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...