Skocz do zawartości
Johnnyjonjc

Oled- słynne wypalanie się pixeli i powidoki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. W przyszłym roku planuję kupić jakiegoś oleda. Fajnie jak by się pojawił jakiś philips 65" w cenie podobnej jak b7 od lg. Muszę poruszyć pewną kwestię z oledami, a mianowicie słynne wypalanie się pixeli i powidoki. Na forach jedni twierdzą, że się wypalają, inni, że w normalnym użytkowaniu nie ma takiej możliwości. Lg uważa, że nowe modele nie mają zupełnie tego problemu, ponieważ one się w jakiś tam sposób konserwują przez co zapobiegają efektom ubocznym wypisanym wyżej. Natomiast co mnie zastanawia, to w jaki sposób oprogramowanie (bo zakładam, że ono odgrywa "brudną robotę"), zapobiega temu? Po jakimś czasie bezczynności sam się wyłączy? W trakcie seansu intensywnego się zresetuje i "zakonserwuje"? A co jak obraz idzie po hdmi i oprogramowanie nie wie, czy obraz jest statyczny i wymaga konserwacji czy może dynamiczny i nie musi z nim nic robić. Powidoki są na stałe, czy telewizor sam sobie je usunie? Bo rozumiem, że z wypalonymi pixelami nic się nie da zrobić. Jeśli takowy problem wystąpi, to producent to naprawi w ramach gwarancji? W necie widziałem test zagranicznej redakcji, gdzie postawili obok siebie tv z matrycą oled, va i ips. Oled zaczął się wypalać dopiero po iluś tam tygodniach ciągłej pracy na jednym obrazku,  co jest dość fajnym wynikiem, bo przecież kto ogląda telewizor ze statycznym obrazem przez parę tygodni, ale mimo wszystko na fotach ludzie piszą, że im się oled wypalił np na logo stacji telewizyjnej, a oglądali różne kanały i teoretycznie nie powinien. Po prostu chciałbym poznać zdanie fachowca jak to wygląda, a i może komuś się to przyda, kto będzie szukał piguły informacji na ten temat.

 

Teraz przedstawię wam w jaki sposób ja użytkuję tv. A więc, głównie będę oglądał filmy z netflixa, showmax'a, hbo i tym podobne. Do tego dojdzie jeszcze podłączanie pcta po kablu hdmi, aby pograć w jakąś grę (jak kumple wpadną to i 10h robimy maraton w fife), czasem włączam muzykę z potify i youtube, żeby sobie leciała w trakcie gdy mam gości. Pytanie, czy nie wypalą się rzeczy statyczne, takie jak paski życia w grach itp,  zakładając , że będę klepał kilka-kilkanaście (oczywiście w skrajnych przypadkach) h dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo pytań, a masz odpowiedzi już w innych wątkach. No ale ok. Jeśli chodzi o powidoki, to w normalnym użytkowaniu one nie występują, ale mogą się pojawić po 10 godzinnej sesji w FIFĘ, jeśli będzie na niej sporo elementów statycznych. Znikną one podczas normalnego używania później, lub po zapuszczeniu ręcznego, godzinnego procesu czyszczenia. Natomiast bardziej skomplikowana jest sprawa z wypaleniami. OLED ma zaimplementowane różne mechanizmy które temu mają zapobiec, albo spowodować, że one nie powstaną one tak szybko. Pierwszy mechanizm jest znany z plazm - chodzi o przesuwny obraz - tzn. cały ekran co np. 30 sekund przesuwa się o jeden pixel w ramach większego okręgu w taki sposób, że Ty tego nie widzisz, a statyczne obrazy nie są wtedy eksponowane w tym  samym jednym miejscu. Drugi mechanizm to tzw. autoamtyczne czyszczenie matrycy (kompensacja), która działa w momencie gdy wyłączyć telewizor z pilota. To trwa ok. 7 minut, co można zauważyć jedynie zwiększonym poborem prądu, bo telewizor wydaje się jakby był całkowicie wyłączony (nic nie ma na ekranie). Ten proces uruchamia się automatycznie gdy telewizor przegrał minimum 4 godziny, ale oczywiście dopiero wtedy gdy go wyłączymy z pilota.

Co do samych wypaleń - tak, są doniesienia o wypalonych OLEDach 6 serii, nie ma doniesień jak do tej pory odnośnie wypaleń 7 serii, ale to nie znaczy że wypaleń nie będzie. Raczej jest to spowodowane tym, że 7 seria jest jeszcze zbyt krótko na rynku, choć być może LG udoskonaliło mechanizm kompensacji - tego niestety nie wiemy, bo LG takich informacji nie udziela. Odnośnie Twoich preferencji, to z Netflixem, Showmaxem, HBO nie będzie żadnych problemów jeśli chodzi o wypalenia. Gorzej jeśli chodzi o PC - na pewno zdecydowanie odradzam korzystanie z niego w formie monitora, bo Windows to de facto jeden statyczny obraz. Jeśli jednak planujesz uruchamiać na PC jedynie gry, nawet przez 10 godzin sporadycznie (powiedzmy nie częściej niż raz na tydzień) to nie będzie problemu. Natomiast na pewno OLEDa dodatkowo "zabezpiecza" wyłączenie lub zwiększenie przezroczystości wszelkich dużych HUDów w grze, wyników gry, itd (wszystko to co jest statyczne na ekranie).

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli system zabezpiecza bardzo podobnie jak w ma to miejsce w telefonach. Np w galaxy s8 przyciski ekranowe co jakiś czas przesuwają się o jeden pixel. Nie zauważalne dla oka. Co do mojego korzystania, to raczej nie chce korzystać z oleda jak z monitora. Raczej coś na zasadzie podłączam pod hdmi włączam grę, gram, wyłączam grę i przerzucam się na monitor. Wspomniałeś, że zalecasz takie granie raczej sporadycznie. Tzn, że oled sobie nie radzi z takim graniem i się wypala? Pod konsolą jest taki sam efekt? Bo generalnie dość dużo gram. Wiadomo, nie są to sesje po 10h, bo to jest dość skrajny przykład, ten który podałem ale czasami, przez weekend zdarzy się nawet pograć 5-7h jak pogoda nie sprzyja, a w tygodniu to tak po 2-3h na dzień. 

 

Co do moich własnych doświadczeń z matrycami organicnzymi, to głównie mam do czynienia z telefonami marki Samsung. Generalnie ja nigdy nie miałem problemu z tym, ale wiadomo, interface smartfona jest bardzo dynamiczny. Mój znajomy zaś ma Galaxy note 4 i jeździł sporo na nawigacji, co skutkuje mu takim hmm... Nie wiem jednym dużym wypaleniem jak włączy coś na białym tle. Aczkolwiek nie wiem czy to nie wynika z faktu, że może coś jest nie tak, z podświetleniem tej części pixeli. 

Edytowane przez Johnnyjonjc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radzę się od Philipsa trzymać z daleka. Poczytaj sobie w dziale Philipsa o tych telewizorach. Jakie mają wspaniałe oprogramowanie i jak wygląda support producenta. Nie mówię tu tylko o oledach, ale ogólnie. Podejście tego producenta do najtańszych TV jak i do swoich modeli premium jest identyczne. Miałem Philipsa i już nigdy więcej.

Co do wypaleń to jak zamierzasz kupować w przyszłym roku to sprawa z serią 7 od LG się trochę bardziej wyjaśni. Co do grania na OLEDzie na PC to zasadniczo nie różni się od tego od grania na konsoli. Kolega Subman pisząc o tym że nie należy używać oleda jako monitora miał na myśli, że do pracy biurowej się nie nadaje, gdzie przez 8h dziennie będziesz pracował w Excelu i będzie cały czas widoczny np pasek zadań Windows (a i tak można przecież włączyć autoukrywanie). Jeżeli chodzi o normalne użytkowanie PC w celu uruchomienia filmu, gry itp w ogóle nie ma tematu. Pulpit nie zaszkodzi nic bardziej niż menu konsoli.

Generalnie nie masz się czym przejmować, o ile nie będziesz naprawdę przeginał. Takie codzienne granie po kilka godzin to jest normalne użytkowanie. Dopiero jakbyś miał zamiar dzień w dzień tłuc w jedną grę po 10h przez dajmy na to 2 miesiące to na bank będzie problem. Ekstremalne użytkowanie na pewno zaszkodzi oledowi.

Natomiast pozostaje inna kwestia. To wszystko jest tylko elektronika. Zawsze może się popsuć np układ kompensacji może źle działać, albo nie działać w ogóle. Wtedy będzie problem i wypalenie powstanie szybko. I teraz odnosząc to na wszystkie sprzedane sztuki oledów. Niech tylko ułamek procenta z nich będzie miał szwankujący układ kompensacji, to wystarczy żeby poczytać na forach o wielu przypadkach wypaleń i przerazić się na serio, że to może dotyczyć każdego egzemplarza. Nie dajmy się zwariować, wszystko może się popsuć. 

Druga kwestia, którą każdy zastanawiający się nad kupieniem TV za xx tysięcy złotych powinien rozważyć, to czy mnie na to stać. Teraz każda elektronika jest projektowana w taki sposób żeby popsuć się w miarę szybko po upływie gwarancji. Ten czas producenci cały czas skracają. Wyobraź sobie teraz, że 3 miesiące po upływie gwarancji szlag trafia Twojego oleda. Jeżeli oszczędzałeś na niego kilka lat i miałeś nadzieję że pociągnie jeszcze co najmniej kilka lat, to prawie pewne, że nie będzie Cię stać na kupienie nowego od ręki. Wtedy będziesz bardzo wkurzony. Niestety minęły już czasy w których kupowało się dany sprzęt raz w życiu i działał bezawaryjnie, albo można go było tanio naprawić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale w czym się różni 8h wyświetlanie Excela od 8h wyświetlania gier ze statycznymi elementami. W ich miejscach też może coś się pojawić. A co do żywotności, to liczę na co najmniej 5 lat żywotności takiego tv. I dla tego też kupie przedłużoną gwarancję. Pewnie zarzucicie, że z tą gwarancja przedłużoną bywa różnie, ale moim rodzicom 2x zepsuła się zmywarka i raz lodówka. I zawsze się na to powoływali i w każdym przypadku naprawili sprzęt, tylko nie producent a jakaś tam firma się tym zajmująca. No i mają również plazme Panasonica już prawie... 8 może 9 lat i nic się z tym TV nie dzieje, a to już był okres kiedy mówiło się, że sprzęt jest projektowany tak, aby po gwarancji się psuł. Zastanawiam się również nad sonym xe90. Tylko kurde... Ten kontrast oledów i plastyczność obrazu robi niesamowitą robotę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Johnnyjonjc napisał:

kupie przedłużoną gwarancję

To co oferują sklepy to nie gwarancja tylko ubezpieczenie, które zapewne nie obejmie ewentualnych wypaleń.

11 godzin temu, Johnnyjonjc napisał:

Aczkolwiek nie wiem czy to nie wynika z faktu, że może coś jest nie tak, z podświetleniem tej części pixeli.

OLED i AMOLED nie posiadają podświetlenia. Telefony samsunga lubią się wypalać, więc ciągłe wyświetlanie nawigacji zapewne tym poskutkowało. 

Edytowane przez vader_4747

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie morele.net jest opcja przedłużona gwarancji i ubezpieczenia. Można dokupić obie rzeczy na raz :)

Z tego co wiem, to Sony ma faktycznie przedłużoną gwarancję u siebie w serwisie, tylko ich oledy są droższe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Johnnyjonjc napisał:

Niby tak, ale w czym się różni 8h wyświetlanie Excela od 8h wyświetlania gier ze statycznymi elementami.

Tym że pracując w Excelu masz przez te bite 8h wyświetlany praktycznie cały ekran statyczny. A w grze a to odpalisz mapę, a to ekran ładowania, a to zginiesz, a to przerywnik filmowy. Cały czas coś się dzieje i sumarycznie ten czas wyświetlania stałych elementów jest dużo mniejszy niż czas samej gry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, masz rację, nie pomyślałem o tym. Zakładając czysto hipotetycznie, że pixel wypala się po 100h, gdy obraz jest statyczny, więc po 98h wystarczy, że na sekundę zapali się pixel innego koloru i już ten pixel znowu potrzebuje 100h bicia jednego i tego samego koloru, aby się wypalił? Dobrze to rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zbyt duże uproszczenie. Generalnie telewizory OLED lubią urozmaicony obraz i chodzi  o to by OLED nie był używany wyłącznie do grania w jedną grę. Powiem Ci też, że  seria 7  pod względem odporności na powidoki i wypalenia jest znacznie lepsza, ale gwarancji, że się nic nie wypali nikt Ci nie da, bo od strony technicznej pełną wiedzę w tym temacie ma tylko samo LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będą się prezentować przyszło roczne modele jeśli chodzi o wypalanie i ile będą kosztować, bo póki co ceny oledów z roku na rok bardzo topnieją. Może za rok ceny następcy b7 będą znacznie tańsze i jeszcze lepiej zabezpieczone przed wypalaniem. A jak na wypalenia zapatruje się samo lg? Przyjmują coś takiego na gwarancję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce jeszcze nikomu LG nie odmówiło wymiany telewizora, a przynajmniej w przypadkach pojawiających się na forum. Z kolei w USA i w wielu innych krajach wypalenia nie podlegają gwarancji i są wprost wyłączone w jej postanowieniach i tam na wymianę nie ma co liczyć. Więc jak na razie jesteśmy pod tym względem uprzywilejowani. 

Generalnie to polecam prześledzić wątki dotyczące telewizorów OLED. 

Edytowane przez vader_4747

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wiecie może jeszcze, czy jakiś producent poza sony oferuje przedłużoną gwarancję?

Kolejna sprawa, to czy faktycznie różnica pomiędzy oledem a dobrym tv z matrycą va jest taka kolosalna? Spotykam się z opiniami, że to jest przepaść. O ile czerń logiczne, że jest głębsza, to sam obraz za dnia jest sporo lepszy?

Edytowane przez Johnnyjonjc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Johnnyjonjc napisał:

O ile czerń logiczne, że jest głębsza, to sam obraz za dnia jest sporo lepszy?

Lepszy jest za dnia, to fakt, ale to nie jest żadna przepaść ot wyższa jasność lcd sprawdza się lepiej w takich warunkach.  Poza tym idź do sklepu i sam zobacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Xisiek napisał:

wyższa jasność lcd sprawdza się lepiej w takich warunkach

Ludzie dajcie sobie spokój z tym dogmatem o niezbędności jakiejś niebotycznej jasności. Do normalnego oglądania w domowych warunkach 200-300 cd/m2 wystarcza w zupełności. Za chwilę producenci LCD będą twierdzić, że absolutne minimum to 3000  - bo wiedzą, że tylko jasnością są w stanie walczyć z OLED.

HDR? A za 10 lat zaczną się pojawiać publikacje medyczne o "ślepnącym społeczeństwie" - tak jak to już się dzieje w przypadku słuchawek i głuchoty.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam słucham już parę naście lat i na słuch nie narzekam, a byłem ostatnio badany. Generalnie ja znacznie więcej oglądam po zmroku, bo w tedy mam czas. Po prostu przeczytałem komentarz, że obraz z lcd wydaje się być ziarnisty, nie naturalny, a oled to czysta przyjemność. Problem mam taki, że nie widziałem nigdy dobrego va w pomieszczeniu, bo w markecie to oled na mnie wrażenia nie robił, a u znajomego wywarł na mnie ogromne wrażenie.

 

Edytowane przez Johnnyjonjc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Johnnyjonjc napisał:

A nie wiecie może jeszcze, czy jakiś producent poza sony oferuje przedłużoną gwarancję?

Jeślio myślisz o A1, to przedłużona gwarancja Sony nic Ci nie da, bo w gwaranacji jest wyraźnie napisane, że nie obejmuje ona wypaleń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Subman napisał:

Jeślio myślisz o A1, to przedłużona gwarancja Sony nic Ci nie da, bo w gwaranacji jest wyraźnie napisane, że nie obejmuje ona wypaleń.

Chodzi mi ogólnie o awarie, czy jakiś producent ma jeszcze takową usługę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pawelll napisał:

Ludzie dajcie sobie spokój z tym dogmatem o niezbędności jakiejś niebotycznej jasności. Do normalnego oglądania w domowych warunkach 200-300 cd/m2 wystarcza w zupełności. Za chwilę producenci LCD będą twierdzić, że absolutne minimum to 3000  - bo wiedzą, że tylko jasnością są w stanie walczyć z OLED.

HDR? A za 10 lat zaczną się pojawiać publikacje medyczne o "ślepnącym społeczeństwie" - tak jak to już się dzieje w przypadku słuchawek i głuchoty.

Dyskutując warto wiedzieć o czym się mówi -w naprawdę jasnym, słonecznym  pomieszczeniu 200-300nit to nie jest wartość, która pozwala komfortowo oglądać i nie mówimy o HDR. Odsyłam do testów i opisów Macieja.

PS. Postrzeganie HDR jako źródła "slepniecia"  to nierozumienie tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, tylko @Xisiek wie wszystko o wszystkim i wszystko rozumie :)

7 minut temu, Xisiek napisał:

Postrzeganie HDR jako źródła "slepniecia"  to nierozumienie tematu

Pożyjemy, zobaczymy. Mam nadzieję, że wszyscy ;)

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej! Mam jeszcze takie pytanko. Jak się ma wypalanie pixeli w oledzie do plazmy? Która matryca jest mniej wrażliwa na takowe defekty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Kupiłem 5 dni temu LG OLED 65B7V i na początku pełen zachwyt, aż do transmisji ze skoków narciarskich. Na białym tle (śnieg) zauważyłem pas szarego różu ok. 15cm biegnący od góry do dołu. No i się zaczęło. Test białej kartki pokazał ,że biel pasami przechodzi delikatnie w szary róż. Można się do tego pewnie przyzwyczaić, bo przy wyświetlaniu kolorów i czerni jest OK a nawet super. 

Co robić, czy oddać telewizor z tytułu odstąpienia od umowy i liczyć, że inny będzie lepszy? Sprzedawca odpowiedział mi ,że to jest typowe dla OLEDów. (?)

Czy kalibracja zrobiona przez odpowiednią osobę usunie to zjawisko i przywróci jednolitą biel ? Może być brudna ale żeby była jednolita.

Proszę pilnie o poradę i pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu spróbował oczyścić matryce z powidoków z poziomu menu. Jak nie pomoże, a kupiłeś tv internetowo (sprzedaż wysyłkowa) to możesz odstąpić od umowy w przeciągu 2 tyg. Jak kupiłeś w skplepie stacjonarnym, próbowałbym powoływać się na gwarancję bądź rękojmię. Pytanie, czy defekt był od początku jak kupiłeś tv czy dopiero teraz się pokazał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Johnnyjonjc

Według opinii wielu osób, OLEDy są bardziej odporne na wypalenia niż plazmy. Ale jaka jest prawda to ciężko powiedzieć. Jak znasz angielski to obejrzyj sobie ten materiał: https://youtu.be/NlybYSwkCpc

@waldek62

A czemu to piszesz w wątku dot. wypaleniom ? To co widzisz, to efekt niedobrze ułożonego polaryzatora/wartswy antyodblaskowej na matrycy OLED. Zapewne ten pas znika/zmienia położenie pod różnym kątem. To co możesz zrobić, to oddać ten egzemplarz i spróbować wziąć inny - być może będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Johnnyjonjc napisał:

Ja bym na twoim miejscu spróbował oczyścić matryce z powidoków z poziomu menu. Jak nie pomoże, a kupiłeś tv internetowo (sprzedaż wysyłkowa) to możesz odstąpić od umowy w przeciągu 2 tyg. Jak kupiłeś w skplepie stacjonarnym, próbowałbym powoływać się na gwarancję bądź rękojmię. Pytanie, czy defekt był od początku jak kupiłeś tv czy dopiero teraz się pokazał?

Oczyścić matrycę? Jak to zrobić?. Robiłem 5 razy odświeżanie pikseli po wyłączeniu TV. TV kupiony internetowo mogę odstąpić od umowy do 14 dni. Defekt był od początku. Moje pytania to: czy ktoś ma podobny defekt w OLED? sprzedawca powiedział, że to mają wszystkie OLEDy. Czy to przypadłość mojego egzemplarza, czy występuje w każdym ? Wówczas jeżeli wymienię na nowy to będzie to samo w większym lub mniejszym stopniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...