Skocz do zawartości
pmcomp

4K UltraBOX+ od nc+ - pierwsze wrażenia z użytkowania dekodera 4K!

Rekomendowane odpowiedzi

Pobawiłem się dzisiaj rano najnowszym dekoderem 4K od nc+.

Na początek garść danych technicznych. Producentem dekodera jest Technicolor Delivery Technologies, dawniej Thomson Telecom SA. Sercem dekodera jest procesor Broadcom BCM7252S. Oprogramowanie jest dziełem ADB i jest znane z odbiorników Mediabox+, to kolejna wersja dla odbiornika 4K.

 

eQWMT9.jpg

 

blDr2e.jpg

 

Odbiornik to dość małe pudełko z tworzywa sztucznego, górna część znakomicie imituje szczotkowane aluminium. Podstawą dla dekodera jest druga obudowa zawierająca twardy dysk o pojemności 1TB. Karta kodowa podobnie jak w Mediabox+ wkładana jest do szczeliny z boku i chowa się całkowicie.

 

Qui32y.jpg

 

Q5qSvR.jpg

 

Pilot to dość zgrabny, płaski kawałek plastiku, moim zdaniem najbardziej ergonomiczne są stare piloty "n" od dekoderów 5800S/SX. Zasilany dwoma bateriami zegarkowymi. 

 

VonjrY.jpg

 

Z tyłu dwa gniazda do podłączenia konwerterów LNB, port HDMI, posrt USB, port do podłączenia twardego dysku, optyczne wyjście cyfrowe dźwięku SPDIF, gniazdo RJ45 do podłączenia do sieci LAN oraz gniazdo zasilania 12V. Antena do wi-fi jest wbudowana w odbiornik.

 

62nTzu.jpg

 

Tyle o budowie. Po podłączeniu do mojego OLEDa LG 55E6 moje pierwsze wrażenia z obcowania z tym dekoderem.

 

6KYwN8.jpg

 

Baaardzo szybki. Wbudowane 8 tunerów SAT daje możliwość oglądania jednego programu i jednoczesnego nagrywania trzech innych. Oczywiście przy podłączeniu dwóch konwerterów. Dodatkowe cztery tunery służą do super szybkiego przełączania kanałów w funkcji zapping czyli góra dół. Jesli np. jesteśmy na kanale 4 to dekoder na tych czterech tunerach sam ustawia kanały 5 i 6 oraz 3 i 2. Przełączanie góra/dół jest praktycznie natychmiastowe. Dekoder dokonuje upscalowania materiału do rozdzielczości 4K czyli 2160p. Oto przykład z kanału TVN Turbo HD:

 

lOcZl6.jpg

 

54ig0f.jpg

 

Obraz po upscalowaniu do 2160p jest na prawdę znakomitej jakości. Nawet programy SD wyglądają dobrze. Niestety nie miałem możliwości obejrzenia kanału w 4K np. Fashion TV 4K z Astry ponieważ w tej wersji listy kanałów nie dodano żadnych kanałów 4K. Premiera rynkowa odbiornika już za dwa dni, 7 listopada i mam nadzieję, że operator doda do listy kanały 4K FTA aby użytkownicy nacieszyli oczy :) .Oczywiście na wyjściu HDMI można wybrać dowolną inna obsługiwaną rozdzielczość .

 

RDTHQL.jpg

 

Mi się ten sprzęt podoba. Dla mnie najważniejsze, że na pokładzie jest znane, sprawdzone i znakomite funkcjonalnie oprogramowanie od ADB.

Czekamy teraz na treści w 4K, które mam nadzieję operator wkrótce dołączy do swojej oferty.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głowica FBC to przy ośmiu tunerach to 7 kanałów nagrywasz a ósmy oglądasz.

Minusem niedużym to LAN na 100 Mbit a nie na 1GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając życie i nc+ pewnie dostępny będzie tylko dla najwyższego pakietu. Choć jak by dali jakieś kanały 4K a nie tylko dekoder który jest jak sama nazwa wskazuje tylko Redy 4K to może był bym zainteresowany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy wspiera HLG. Gdyby nc+ zaczęło nadawać właśnie w HLG, to dużo osób mogłoby się skusić na dodatkowy kanał widząc dużą różnicę nie tylko w rozdzielczości, ale również w dynamice i zakresie kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale nie każdy ma oleda 65" ;DDD

z tyłu ten tuner to okropnie wygląda. Zobaczymy przy instalacjach jak się sprawdza.

Teraz to będzie bum na konwertery Unicable.

Ktoś wie czy userband są ustawione na sztywno czy można jest ustawiać z menu pod dany konwerter czy multiswitch ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Fotodetektor napisał:

Tak, ale nie każdy ma oleda 65" ;DDD

HLG ma tę ogromną zaletę, że sygnał SDR i HDR jest dostarczany w jednym streamingu. Jak telewizor nie wspiera HLG to zobaczysz zwykły obraz SDR w 4k. Jak telewizor wspiera HLG, to zobaczysz HDRa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Subman napisał:

Ciekawe czy wspiera HLG. Gdyby nc+ zaczęło nadawać właśnie w HLG, to dużo osób mogłoby się skusić na dodatkowy kanał widząc dużą różnicę nie tylko w rozdzielczości, ale również w dynamice i zakresie kolorów.

Ponoć tak. Zobaczymy. Ja odbiorę go w najbliższym tygodniu więc będzie na wyposażeniu redakcji przez najbliższe miesiące. Pobadamy.

17 minut temu, wyciu napisał:

To teraz tylko czekac na tresci w 4K bo z tego co widze to na Hot Bird 13.0°E nic za free nie ma :(

 

eeee... no są są. Travel, FTV itd.

Kanały UHD.jpg

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Gmeru napisał:

Ponoć tak. Zobaczymy. Ja odbiorę go w najbliższym tygodniu więc będzie na wyposażeniu redakcji przez najbliższe miesiące. Pobadamy.

eeee... no są są. Travel, FTV itd.

Kanały UHD.jpg

http://pl.kingofsat.net/ultrahd-13.0E.php stan na dzis :)

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TravelXP 4k faktycznie zaczął być kodowany jakiś czas temu, pobodnie jak np. #C4K360 :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? OMG.... Travel był rewela. No to bardzo źle... może przez to będzie np. u nas? Kto wie. Sam czekam na szczegóły oferty. Ale to sport zawsze ciągnie nową jakość więc tutaj liczę na najwięcej. Filmów i seriali jest już pod dostatkiem w nowej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprogramowanie ADB - bardzo dobrze, opakowanie - bardzo ladne, ale pytanie o użyte scalaczki wew.  Jeżeli by nie wspierał HLG (czyli HDRu dla przekazu telewizyjnego) byłoby  przestarzały już w momencie premiery :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może liga angielska w 4K?

 

Jestem ciekawy czy w przypadku kanałów 4K poprawi się jakość na telewizorze 1080. Teoretycznie to większy bitrate. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość powinna się zdecydowanie poprawić i nie wynika to tylko z większego bitrate, ale również z tego, że kanały 4k będą używały kodeka HEVC, który jest mniej więcej dwukrotnie bardziej wydajny niż MPEG4. Oczywiście to wszystko pod warunkiem, że telewizor FHD obsługuje HEVC, inaczej nic nie zobaczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawuje pilot? Ten mi wygląda na podobny do tego wifibox-ów - a tam działa, jakby nie działał. Żeby było mało pomyłek, trzeba kierować go dokładnie na wprost z odległości do 3 metrów, a i tak czasami szaleje. Szybko też siadają baterie. Tutaj się z tym uporali?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No witam

wspaniale z w koncu canal + rusza z UHD I oby byl to przekaz HLG HDR jak w przypadku Travel’a

a ten właśnie jakiś czas temu dołączył napisy po polsku wiec mam nadzieje ze Nc plus zrobi mini paczkę UHD ale przede wszystkim mam nadzieje ze pozwoli i mnie czyli posiadaczowi modułu CI Cayman na odbiór w/w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Fotodetektor napisał:

Pilota to powinni jakiegoś ładniejszego zrobić atu taki syfiasty plastik.

Popieram i się podpisuję po tym stwierdzeniem.

PS. Miałem kiedyś niemal indentycznego w podstawowym Sagemcom czy jakoś tak. Dekoder jakością przypominał chińszczyznę 3 sortu, fujj.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że dekoder wspiera HDR10 i HLG.

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Subman napisał:

Jakość powinna się zdecydowanie poprawić i nie wynika to tylko z większego bitrate, ale również z tego, że kanały 4k będą używały kodeka HEVC, który jest mniej więcej dwukrotnie bardziej wydajny niż MPEG4. Oczywiście to wszystko pod warunkiem, że telewizor FHD obsługuje HEVC, inaczej nic nie zobaczysz.

Mam LG 910. Wg producenta obsługuje kodek HEVC 2K/60p. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, zdenek117 napisał:

Mam LG 910. Wg producenta obsługuje kodek HEVC 2K/60p. 

Czyli Twój LG obsługuje HEVC do rozdzielczości 2048x1556. Będziesz musiał korzystać z zewnętrznego dekodera, który wykona downscaling, bo bezpośrednio z modułu CAM nie da rady obsłużyć kanałów 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...