Skocz do zawartości
Łukasz

Nowy model LG OLED Full HD na 2017 rok! (z HDR!)

Rekomendowane odpowiedzi

No ciekawa dyskusja się nam tu zrobiła, usilnie porównujecie i zestawiacie ze sobą oba typy telewizorów, a fakt jest taki, że każdy ma swoje zalety i wady. Jak ktoś większośc czasu ogląda TV w dzień to najpewniej starczy mu LCD, wręcz powiem, że może mieć tu nawet przewagę. Jasność jasnością może i rzecz ważna, ale ja i tak uważam, że najistotniejszy jest kontrast i tym samym czerń, w dzień to jeszcze pół biedy, bo sie tego tak nie zauwaza. Ale usiąść sobie wieczorem przy filmie i poczuć jak wciąga Cię ta niesamowita czarna głębia... Czy na LCD jest to możliwe? Coż z tego, że ów może się pochwalić jasnością wypalającą oczy... jak wieczorem na nic sie to zdaje. Ja jednak poponuje przede wszystkim zastanowić się kiedy najcześciej oglądamy TV i co oglądamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę czytać uważnie. Piszemy o jasności a nie o tym czy OLED czy LCD. To, że wieczorem jest fajno wiadomo i nikt nie twierdzi inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Xisiek napisał:

Pozatym A7 , bez względu co tam się komu wydaje, nie jest jasnym tv bo pełny ekran nie osiąga nawet 100 nit, a 10% okno niespełna 250nit.  Takie są fakty a nie subiektywne oceny.

Znalazłeś jakiś fachowy test z takimi wynikami? Podziel się linkiem.

Odpowiadam sam na moje pytanie nt jasności plazm (cytat z opinii Maćka z 2013), wytłuszczenia moej:

"Ogółem ST60 jest niebywale jasny, aż trudno uwierzyć, że to plazma! Po kalibracji jest w stanie wyciągnąć aż 165 cd/m2 na standardowej planszy wypełniającej 10.8% powierzchni ekranu, jest też ustawienie w menu pozwalające podbić tą wartość aż do... 240cd/m2! Nie widziałem nigdy tak jasnej plazmy (tylko nie wiem jeszcze, czy nie ma negatywnych konsekwencji korzystania z ekstra jasnego trybu)! Przy bieli wyświetlonej na całym ekranie jasność spada do 59 cd/m2 co jest poprawą w stosunku do ubiegłorocznego modelu (VT50 - 52cd/m2). Do tego seria ST60 posiada wielopunktową korekcję gamma i balansu bieli, która pozwala ustawić sobie profil z uwypuklonymi detalami obrazu, wręcz idealnie na dzień.

To nie telewizor, to petarda!"

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki. Bo tu czytam się wszyscy ładnie kłócicie czy on jest ciemny czy jasny, a ja chciałbym wiedzieć jak to jest z tym WebOS'em. Bawiłem się dzisiaj tym systemem na LG 55UJ7507, który ma WebOS 3.5. System bardzo mi się podoba. Strona LG podaje, że A7 ma WebOS 2.0. To trochę nie ma sensu, żeby TV z tego samego roku miał tak stary system. Ktoś gdzieś pisał, że jest to jednak 3.5. Może ktoś potwierdzić? Na TVTEST jest info, że system jest zamulony. Czy ktoś tego doświadczył? Właśnie stoję przed wyborem tv do 6k i jak dzisiaj zobaczyłem w sklepie A7mke to nie powiem - na myśl o tych czerniach robi mi się cieplej :P No i martwi mnie trochę ten input lag 41 ms, trochę to dużo. Odpalał ktoś na tym tv konsolę? 

Dzięki za odpowiedzi! Pozdrawiam :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wygląda różnica w interfejsie i funkcjach więc po wyglądzie Ci nie powiem.  Też w opisach gdzieś w sklepach znalazłem info że ma webos 3.5, na pewno w starym Agito Dla pewności sprawdziłem w menu, jest webos 2.2.0 i sprawdziłem dla pewności aktualizację i brak. Co do informacji z testu o zamuleniu jest chyba tylko info że system mógłby by być szybszy, poza pierwszym odpaleniem i na początku gdzie ścinało to chodzi płynnie, przynajmniej na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że robi się ciekawie w temacie. Ja już podczas rozważania tego OLEDa zdążyłem kupić i przetestować 2 inne telewizory, także niedługo będę miał pełen obraz. Opiszę to co na razie przetestowałem i jakie są wnioski, może komuś coś to da.

Pierwszym telewizorem jest Sony 55W805C, FullHD z 2015 roku. Kupiłem jedną z ostatnich sztuk na morele. Faktycznie nowa, zero godzin przepracowane, data produkcji 02/2017, przetestowałem go dokładnie i jest wolny od istotnych problemów. W tej cenie, 3550 zł, telewizor bezkonkurencyjny, 120 Hz, kontrast 5000:1+ i Android. W tej cenie w tym rozmiarze i podobnych są telewizory typu Sony XE70, 2500:1 4K 60 Hz bez pełnoprawnego systemu, samorozpadające się Samsungi KU z loterią matryc, czy Sony XD80 na IPSie, generalnie 4K/60Hz w porywach z udawanym HDR, także ten W805C zmiata to wszystko i jestem bardzo zadowolony z tego że zaryzykowałem z nim, szczególnie w porównaniu z drugim telewizorem który zaraz opiszę. Jedyne co mi nie do końca stykało to czerń w nocy (lampka za TV, będzie potem Lightpack), ale okazało się że ten TV ma lepszą czerń już XE9005.

Poszukując lepszej czerni zamówiłem 55XE9005. Alternatywa, czyli Panasonic 58EX780 według testów nawet z wygaszaniem osiągał podobne lub gorsze wyniki kontrastu niż ten mój W805C, także uznałem że XE90 jest bardziej obiecujący. No i rozczarowanie na całej linii. System lokalnego wygaszania działa bardzo słabo. Strefy palą się po kilka na raz nawet jeżeli na ekranie jest tylko mała kropka, których z 20 zmieściłoby się w jednej strefie. I co najgorsze czarne pasy w filmach pozostają podświetlone, najwyraźniej jedna strefa jest wyższa niż czarny pas. Nie wiem kto to projektował, ale się nie popisał, i to bardzo. I tu jest mowa o SDR, target jasności na oko gdzieś 250 nitów, co by się działo z HDR nawet nie zamierzałem sprawdzać. Interesowałem się tym telewizorem od dawna i wszystkie opcje znałem już bardzo dobrze zanim do mnie przyszedł, z resztą nie ma tam żadnej wielkiej filozofii, szczególnie jeżeli chodzi o wygaszanie, także to nie jest kwestia tego że coś źle ustawiłem, w teoretycznych testach na planszach itp. wszystko działo jak powinno, ale test praktyczny oblany na całej linii. W805C potrafi czasem osiągnąć niemal smolistą czerń na górnym pasie, nawet na dolnym gdzie najbardziej widać pracę podświetlenia zdarzały się bardzo dobre momenty. XE90 tego nie potrafił. Trochę szok, no i rozczarowanie. Widać że telewizor jest o wiele jaśniejszy, widać pogoń za jasnością, HDR i numerkami, ale o normalnym użytkowaniu i jakości chyba nikt już nie pomyślał. Materiał 4K HDR z formacie 16:9 z samymi jasnymi scenami wyglądał faktycznie pięknie, z 3 metrów na 55 calach bez problemu widać różnicę pomiędzy FullHD a 4K przy źródle 4K. Ale to jest wszystko 1% użytkowania. 

Także podsumowując, jako ktoś to zawsze używał komputera i monitorów i nie interesował się specjalnie telewizorami aż do ~pół roku temu, jako ktoś kto siedział i nadal siedzi na IPSach, które są po prostu lepsze na desktopie (nawet najlepsze monitory VA to max 2000-2500:1, nie warte świeczki przy wszystkich problemach VA w tym środowisku, czyli kąty, czas reakcji, słaba jakość tekstu itp) to muszę powiedzieć że nie jestem zachwycony tym co zobaczyłem na tych telewizorach. Nawet ten kontrast 5000:1 to nic takiego, trzeba na prawdę mocno równać do dołu żeby mówić w takim przypadku o głębokiej czerni. Względem słabszych IPSów ~700:1 może to jest czerń, ale faktycznie to nie bardzo. 

Choć z perspektywy porównania z XE90 to trudno powiedzieć coś złego o 55W805C, szczególnie w tej cenie, gdzie nawet 2 lata później nie ma sensownych propozycji. Obraz na prawdę bardzo dobrej jakości, po dostosowaniu piękne kolory, świetna płynność ruchu poza okazjonalnymi problemami z bardzo szybkimi scenami gdzie upłynniacz chyba nie nadąża (w XE90 działo się to samo w tych scenach), poziom czerni na poziomie znacznie droższych telewizorów, praktycznie powyżej jest już tylko OLED lub topowe FALDy z pięciocyfrowymi cenami. A tutaj mamy 3500 zł. Takiej jakości 55 cali za 3500 zł to na prawdę świetna oferta, cieszę się że zaryzykowałem z tym TV i będę mógł go z czystym sumieniem i pełnym zadowoleniem go sobie zostawić jeżeli z tym OLEDem A7V tez coś będzie nie tak.

Także plan jest taki że gdy dostanę zwrot albo przynajmniej korektę i potwierdzenie odnośnie zwrotu za XE90 to zamówię tego OLEDa A7 i zrobię finałową konfrontację. Teraz będzie trochę prościej bo kąty nie będą przeszkadzać i nie będę musiał się ciągle przesiadać żeby porównywać obraz jak w przypadku XE90 i W805C. Kąty na VA są faktycznie dramatycznie słabe, szczególnie w naświetlonym pomieszczeniu. Trochę chyba bagatelizowana sprawa. Do jasnego pomieszczenia i pod kątem VA zupełnie się nie nadaje, czerń pod kątem i tak jest szara, a na IPSie przynajmniej kolory zostają nienaruszone. Choć różnica w czerni na wprost oczywiście jest ogromna, do oglądania na wprost jako TV nie widzę argumentu dla IPS. 

To się rozpisałem lekko. No ale na tym polega forum, żeby dzielić się doświadczeniami w ten sposób pomagać innym, szczególnie tym którzy nie mają możliwości przetestowania.

W przyszłym tygodniu powinienem już mieć tego OLEDa. Jest mnóstwo znaków zapytania - jasność, szczególnie ABL, wypalanie (niby nie problem, na monitorze też to mam, ale jednak tutaj to nie może się wypalić na stałe), trochę początkująca technologia, słaby processing LG, wątpliwa gwarancja i słaba obsługa konsumenta, ruch pewnie też będzie nie ten co na Sony. Do tego ograniczający system operacyjny... No ale może będzie warto, bo jednak brak czerni i widoczna praca podświetlenia to są rzeczy które na prawdę denerwują i potrafią wielokrotnie odwrócić uwagę podczas filmu.

Zobaczymy co będzie, jak już zacząłem to wszystko testować i narobiłem sobie zachodu ze zwrotem XE90 to już się nie cofnę, muszę zobaczyć jak wygląda ten OLED.

Edytowane przez Nazwa użytkownika
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Nazwa użytkownika napisał:

Jest mnóstwo znaków zapytania - jasność, szczególnie ABL, wypalanie (niby nie problem, na monitorze też to mam, ale jednak tutaj to nie może się wypalić na stałe), trochę początkująca technologia, słaby processing LG, wątpliwa gwarancja i słaba obsługa konsumenta,

Co do wypaleń, początkującej technologii, słabego processingu LG - ok, można się zgodzić. Ale wątpliwa gwarancja ? LG Polska wymienia w ramach gwarancji bezproblemowo wypalone OLEDy, a użytkownicy dają tu bardzo dobre noty serwisowi LG, więc u mnie w rankingu serwisu, LG jest zdecydowanie na 1 miejscu, szczególnie patrząc na to, jak fatalny jest serwis Panasonic czy też Philipsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Subman napisał:

Co do wypaleń, początkującej technologii, słabego processingu LG - ok, można się zgodzić. Ale wątpliwa gwarancja ? LG Polska wymienia w ramach gwarancji bezproblemowo wypalone OLEDy, a użytkownicy dają tu bardzo dobre noty serwisowi LG, więc u mnie w rankingu serwisu, LG jest zdecydowanie na 1 miejscu, szczególnie patrząc na to, jak fatalny jest serwis Panasonic czy też Philipsa.

To ciekawe, bo różne rzeczy słyszałem. Fakt że akurat nie o dziale TV, ale uznałem że polityka gwarancyjna i obsługi klienta jest sprawą wizerunkową i jakby etyczną każdego producenta i że jest jednolita. Ale widocznie nie jest. Dobrze to słyszeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Nazwa użytkownika napisał:

Poszukując lepszej czerni zamówiłem 55XE9005. Alternatywa, czyli Panasonic 58EX780 według testów nawet z wygaszaniem osiągał podobne lub gorsze wyniki kontrastu niż ten mój W805C, także uznałem że XE90 jest bardziej obiecujący

Tak dla uzupełnienia, niższy model Panasa czyli EX700 ma wyższy kontrast od EX780 o około 1000 jednostek, z ruchem pomimo 50 Hz jest nadspodziewanie dobrze, ale za to jasność EX700 jest wyraźnie niższa od EX780, ale obsługa szerokiego zakresu barw jest, czyli raczej jednak EX700 będzie dzisiaj lepszym wyborem od Sony W805 który niestety jest już zamknięty na nowe formaty. A EX780 oczywiście rozszerza jeszcze możliwości o ponadnormatywne poziomy jasności, jeżeli ktoś to oczywiście lubi (a nie każdego oczy to tolerują) a są jeszcze znacznie jaśniejsze modele. 

W poniższym teście autor napisał że do LCD nie dokładałby więcej niż kosztuje EX700 bo lepiej już dołożyć do OLED-a :

http://www.flatpanels.dk/test.php?subaction=showfull&id=1494309399

 

EDIT:

Oczywiście to dotyczy osób które oglądają przede wszystkim telewizję bez HDR . A dla najwyższych poziomów jasności HDR to topowe LCD osiągają najwyższe poziomy, tylko oczywiście gorzej jest tam z precyzją stref vs OLED gdzie każdy pixel jest oddzielną strefą jasności i wygaszania.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, mmpeg-4 napisał:

Tak dla uzupełnienia, niższy model Panasa czyli EX700 ma wyższy kontrast od EX780 o około 1000 jednostek, z ruchem pomimo 50 Hz jest nadspodziewanie dobrze, ale za to jasność EX700 jest wyraźnie niższa od EX780, ale obsługa szerokiego zakresu barw jest, czyli raczej jednak EX700 będzie dzisiaj lepszym wyborem od Sony W805 który niestety jest już zamknięty na nowe formaty. A EX780 oczywiście rozszerza jeszcze możliwości o ponadnormatywne poziomy jasności, jeżeli ktoś to oczywiście lubi (a nie każdego oczy to tolerują) a są jeszcze znacznie jaśniejsze modele. 

W poniższym teście autor napisał że do LCD nie dokładałby więcej niż kosztuje EX700 bo lepiej już dołożyć do OLED-a :

http://www.flatpanels.dk/test.php?subaction=showfull&id=1494309399

 

Coś w tym jest. Po rozczarowaniu XE90 przeglądałem sobie oferty aż do pięciocyfrowych kwot i praktycznie szkoda zachodu. Są dobrej jakości telewizory do SDR jak choćby ten W805C i być może wspomniany EX700 (z tymi nowymi formatami to też spokojnie, fiormalne wsparcie a faktyczne możliwości pokazania tego to dwie różne rzeczy), na końcu są takie cuda jak Z9D czy DX900, które grają w zupełnie innej lidze i które mimo swojej ceny są warte każdej wydanej na nie złotówki, a wszystko po środku to trochę ściema. Zysku w SDR niewiele, w HDR mnóstwo skutków ubocznych, a cena 2-2.5x. Generalnie sprzedawanie prototypów i wersji beta, wciskanie czegoś kilka lat zanim to faktycznie będzie gotowe do pokazania tego czym jest promowane. OLEDy też mają sporo problemów i ograniczeń do HDR. Nie interesuje mnie takie coś, zobaczę prawdziwe HDR bez mnóstwa problemów i kompromisów w cenie takiej że nie będzie trzeba wydać czterech wypłat to zainwestuję, żadnych ściem, protez i półśrodków. Na razie mam tylko nadzieję że ten OLED FullHD nie zawiedzie mnie do SDR i w to celuję, reszta to przyszłość i to pewnie dość daleka.

Swoją drogą to szkoda że tylko LG ma OLEDy FullHD. Ale znowu OLED FullHD od Sony czy Panasonica pewnie kosztowałby tyle co B7

Edytowane przez Nazwa użytkownika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja też dlatego myślę o OLED FHD, wcześniej myślałem o 910 ale jednak zakrzywienia nie chciałem, 

HDR mi nie potrzebny

A cena trochę powyżej 5 tys jest już akceptowalna za OLEDA.

Panowie na taką cenę za 910 trzeba było znacznie dłużej poczekać.

A co do jasności to myślę że za bardzo się człowiek posiłkuje cyferkami z testów.

Wczoraj tak sobie pomyślałem że skoro będzie lekko za ciemny głownie latem ale przecież po to mam rolety zewnętrzne.

Kolego "nazwa użytkownika" czekam na podzielnie się wrażeniami.

20 godzin temu, bomek napisał:

Hej, moja rada tym co niezdecydowani czy kupić lepszą półkę LCD (na zwykłych ledach) w 4K czy najsłabszego OLEDA full HD na 55 calach, Żeby wyczaić różnicę w rozdzielczości pomiędzy 4K a full HD trzebaby chyba oglącać coś od 1,5 do 2 m od martycy. Argument za 4K więc odpada, a obraz na oledzie w odniesieniu zwykłego LCD, porównam do sytuacji, gdy przesiadłem się z normalnej osobówki do vana (od tego momentu zwykłe auta osobowe dla mnie nie istnieją - mam 2 m. wzrostu) - więc jak dla mnie zwykłe LCD mogliby wycofać z rynku. Stare filmy mam ochotę oglądać na nowo i oglądam. Użytkuję dekoder nc+ i netflixa - miodzio.

Pozdrawiam niezdecydowanych

Ja też głownie dekoder nc+.

Rozumiem że obraz na kanałach "HD" zadowalający ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nazwa użytkownika

Napisałeś " OLEDy też mają sporo problemów i ograniczeń do HDR"

O jakich problemach konkretnie piszesz? Dla mnie HDR to super sprawa, szczególnie na oledzie, wieczorem gdzie masz smolistą czerń, piękne kolory i wystarczającą jasność żeby uwypuklić refleksy. Na mnie zrobiło to niesamowite wrażenie, a jestem typem malkontenta i nie łatwo mnie zachwycić. Nie sądziłem, że cokolwiek w nowym TV mnie tak pozytywnie zaskoczy jak HDR właśnie. Treści HDR do oglądania też jest sporo i pojawia się coraz więcej (no chyba że ktoś ogląda telewizję, ale kurna jest XXI wiek, telewizja umiera).  

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Xisiek napisał:

I bardzo dobrze, co kto lubi i co komu potrzeba. Jeśli za dnia lubisz refleksy i ciemny obraz - Twój wybór.

Każdy może sobie wybrać co mu się podoba :)

Jaki ciemny obraz? 

To już naprawdę staje się dziwne, permanentne twierdzenie, że A7 jest ciemny...  

13 godzin temu, Risto napisał:

Ja kupiłem do oglądania tylko w nocy, ale z dzień postał w salonie i jakoś nie zauważyłem kłopotów z jasnością. Test /jedyny/ czytałem oczywiście i wiem co tam podają ale i tak regulowałem mu parametry jasności , kontrastu etc bo wydawał mi się za jasny. Może trafiła mi się trefna matryca:)

Troszkę przypomina mi się sytuacja z projektorem jvc, gdzie wszyscy "ostrzegali" przed jasnością jvc rs49, bo pomiary mówiły swoje, a  świeci na 130 calach w trycie eco i żadnych problemów z jasnością. Z kolei wcześniejszy soniak miał zmierzoną w testach jaśność wyższą a był zwyczajnie ciemniejszy od jvc.

Ale co tam, kupiony był w innym celu więc sobie tym głowy nie zaprzątam, matryca na razie wydaje się dobra i o dziwo nie zauważyłem bandingu. Dobre wydania w bluray chce się ponownie obejrzeć. Zobaczymy czy problemy wcześniejszego modelu nie wystąpią z czasem.

 

Ja również pierwsze co regulowałem po odpaleniu telewizora, to była jasność i kontrast, bo telewizor w fabrycznych trybach był ustawiony stanowczo za jasno i dodatkowo obraz był przekontrastowany, i dla jasności sytuacji, nie tylko na trybie obrazu "żywy".

Więc nie wiem dlaczego kolega Xisiek zarzuca nam użytkownikom A7, że nie wiemy o czym mówimy. Testy testami, a rzeczywistość jest jaka jest.

Może kolega napisze, czy miał do czynienia z modelem A7, czy próbował go kalibrować, czy w ogóle oglądał cokolwiek na nim...

 

9 godzin temu, Nazwa użytkownika napisał:

...

Poszukując lepszej czerni zamówiłem 55XE9005. Alternatywa, czyli Panasonic 58EX780 według testów nawet z wygaszaniem osiągał podobne lub gorsze wyniki kontrastu niż ten mój W805C, także uznałem że XE90 jest bardziej obiecujący. No i rozczarowanie na całej linii. System lokalnego wygaszania działa bardzo słabo. Strefy palą się po kilka na raz nawet jeżeli na ekranie jest tylko mała kropka, których z 20 zmieściłoby się w jednej strefie. I co najgorsze czarne pasy w filmach pozostają podświetlone, najwyraźniej jedna strefa jest wyższa niż czarny pas. Nie wiem kto to projektował, ale się nie popisał, i to bardzo. I tu jest mowa o SDR, target jasności na oko gdzieś 250 nitów, co by się działo z HDR nawet nie zamierzałem sprawdzać. Interesowałem się tym telewizorem od dawna i wszystkie opcje znałem już bardzo dobrze zanim do mnie przyszedł, z resztą nie ma tam żadnej wielkiej filozofii, szczególnie jeżeli chodzi o wygaszanie, także to nie jest kwestia tego że coś źle ustawiłem, w teoretycznych testach na planszach itp. wszystko działo jak powinno, ale test praktyczny oblany na całej linii. W805C potrafi czasem osiągnąć niemal smolistą czerń na górnym pasie, nawet na dolnym gdzie najbardziej widać pracę podświetlenia zdarzały się bardzo dobre momenty. XE90 tego nie potrafił. Trochę szok, no i rozczarowanie. Widać że telewizor jest o wiele jaśniejszy, widać pogoń za jasnością, HDR i numerkami, ale o normalnym użytkowaniu i jakości chyba nikt już nie pomyślał. Materiał 4K HDR z formacie 16:9 z samymi jasnymi scenami wyglądał faktycznie pięknie, z 3 metrów na 55 calach bez problemu widać różnicę pomiędzy FullHD a 4K przy źródle 4K. Ale to jest wszystko 1% użytkowania. 

...

A jak wcześniej pisałem tu, że XE9005 prezentuje mizerną czerń, to zostałem "zmieszany z błotem", bo podobno ma czerń porównywalną z OLED-em. To już wolę swojego, podobno "bardzo ciemnego" A7.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Xisiek

Przepraszam, że śmiałem się odezwać na tym wątku i forum oraz że miałem czelność przedstawić swoje wrażenia i tym samym może w czymś komuś pomóc. Już mnie nie ma. Bez odbioru.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, KaMario napisał:

Więc nie wiem dlaczego kolega Xisiek zarzuca nam użytkownikom A7, że nie wiemy o czym mówimy. Testy testami, a rzeczywistość jest jaka jest.

Może kolega napisze, czy miał do czynienia z modelem A7, czy próbował go kalibrować, czy w ogóle oglądał cokolwiek na nim...

52 minuty temu, KaMario napisał:

Jaki ciemny obraz? 

To już naprawdę staje się dziwne, permanentne twierdzenie, że A7 jest ciemny...  

Każdy wie, że jasność telewizorów OLED jest zupełnie wystarczająca do oglądania w dzień, a wszystkie opinie odmienne pochodzą od osób, które widziały ten telewizor co najwyżej na witrynie sklepowej. Także nie ma się co kompletnie przejmować takimi bzdurami oderwanymi od rzeczywistości i będącymi zwykłym ,,hejtem" i złośliwością.

52 minuty temu, KaMario napisał:

A jak wcześniej pisałem tu, że XE9005 prezentuje mizerną czerń, to zostałem "zmieszany z błotem", bo podobno ma czerń porównywalną z OLED-em. To już wolę swojego, podobno "bardzo ciemnego" A7.

Przy telewizorze OLED każdy lcd wypada blado jeżeli chodzi o czerń. Nawet fald, na którym wystarczy odpalić jasny punk mniejszy od danej strefy wygaszania - wtedy nic z dobrej czerni nie zostaje.

2 minuty temu, bomek napisał:

Kolego Xisiek

Przepraszam, że śmiałem się odezwać na tym wątku i forum oraz że miałem czelność przedstawić swoje wrażenia i tym samym może w czymś komuś pomóc. Już mnie nie ma. Bez odbioru.

 

Daj spokój, każdy ma prawo do opinii i wolno Ci pisać co Ci się tyko podoba, a każda wrażenia użytkownika danego tv są cenne. 

Edytowane przez vader_4747
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, vader_4747 napisał:

Każdy wie, że jasność telewizorów OLED jest zupełnie wystarczająca do oglądania w dzień, a wszystkie opinie odmienne pochodzą od osób, które widziały ten telewizor co najwyżej na witrynie sklepowej. Także nie ma się co kompletnie przejmować takimi bzdurami oderwanymi od rzeczywistości i będącymi zwykłym ,,hejtem" i złośliwością.

Przy telewizorze OLED każdy lcd wypada blado jeżeli chodzi o czerń. Nawet fald, na którym wystarczy odpalić jasny punk mniejszy od danej strefy wygaszania - wtedy nic z dobrej czerni nie zostaje.

Daj spokój, każdy ma prawo do opinii i wolno Ci pisać co Ci się tyko podoba, a każda wrażenia użytkownika danego tv są cenne. 

Zgadzam się w 100%

Jednak wśród niektórych osób liczą się wyłącznie testy, cyferki, itp. oraz ich sucha interpretacja.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę do gara kilka zdań.

Mam i Oled  E7), ale mam też DX900..., ponoć Best Of The Best LCD w super jasności...

I? I mam E7 w salonie dość mocno zaszklonym...., serio nie mam z tym problemu, nie miałem już przy E6 spokojnie ten TV ogarniał obraz w dzień, co więcej jadę na mocno skorygowanych ustawieniach w dzień w dół (ściemniony ekran) , dla mnie na tym poziomie ekranów i ich jasności staje się to marketingiem..., serio ilość scen jakie może ta maksymalna jasność spektakularnie wykorzystać w filmach jest tak nie wiele, że sobie ta spektakularność można wsadzić...wiecie gdzie...dla mnie marketing bełkot...

TV 70% czasu pracuje w dzień w salonie.

Pisałem już kiedyś że jasność DX900 jest faktycznie spektakularna, ale wali tak po oczach, że szukać trzeba ustawień które ją ogarniają u mnie to znaczy dość mocno ściemniony ekran...

Pewnie są piękne sceny w HDR szczególnie na materiałach promo  które tą spektakularność nam pokazują..., ale kupujemy te ekrany do TV i od czasu do czasu seansów filmowych, bo gdybym miał kierować wybór pod kino w domu to tylko projektor...

 

Ekrany kalibrowane przez Macieja...

 

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swój telewizor OLED 7 serii czyli B7 także używam w dzień (chociaż rzadziej, bo głównie oglądam wieczorami) i jasność jest w zupełności wystarczająca, a powiem nawet więcej - do oglądania materiałów sdr (bo to o nie się rozchodzi w tym temacie) trzeba ją zmniejszać by zbytnio nie waliła po oczach. Także nie wiem skąd te mity pojawiające się na forum i twierdzące jakoby OLED nie radził sobie w dzień i wypadał w takich warunkach na poziomie słabych lcd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, vader_4747 napisał:

głównie oglądam wieczorami) i jasność jest w zupełności wystarczająca, a powiem nawet więcej - do oglądania materiałów sdr (bo to o nie się rozchodzi w tym temacie) trzeba ją zmniejszać by zbytnio nie waliła po oczach.

Prawda jest taka że wiele osób przy wieczornym oglądaniu SDR nieco skręca jasność żeby telewizor nie ''palił'' jaskrawą bielą po oczach (i to jest słuszne i zdrowe), a dodatkowo z tego co widzę po  rodzinie i znajomych i z tego co też mówią w mediach w społeczeństwie pojawiła się wręcz plaga chorób oczu które wymagają operacji (bo ludzie dosłownie przestają widzieć i widzą jak za mgłą) i to to wcale nie takich znowu starszych ludzi. 

Te choroby są w dużym stopniu właśnie wynikiem tego że ludzie zbyt często oglądają obrazy o wysokiej jasności zarówno na monitorach komputerowych i telewizorach (i to mowa jest o jasnościach SDR), i wtedy oko tworzy taki jakby naturalny filtr ochronny który staje się coraz mniej przejrzysty (a wtedy człowiek musi ciągle zwiększać jasność powodując błędne koło) aż do niemal całkowitej ślepoty. Tak że z tymi mocnymi HDR-ami lepiej nie przesadzać, ważniejsza jest precyzja (niż spektakularna maksymalna możliwa moc jasności) w różnicowaniu odcieni jasności i tonów ciemnych dla każdego choćby nawet najmniejszego punkcika, a to właśnie najlepiej potrafią OLED-y bo tam każdy pixel jest oddzielną strefą. No i jeszcze szeroki zakres barw jest dużym plusem.

Edytowane przez mmpeg-4
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pozostaje jak tylko kupić i się przekonać, ale skoro użytkownicy piszą że jest ok to pewnie tak jest.

Ale się temat rozwinął a ja tylko chciałem się upewnić.

Bardzo dziękuje Panowie, dużo się dowiedziałem dzięki Waszym opinią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, efel napisał:

@Nazwa użytkownika

Napisałeś " OLEDy też mają sporo problemów i ograniczeń do HDR"

O jakich problemach konkretnie piszesz? Dla mnie HDR to super sprawa, szczególnie na oledzie, wieczorem gdzie masz smolistą czerń, piękne kolory i wystarczającą jasność żeby uwypuklić refleksy. Na mnie zrobiło to niesamowite wrażenie, a jestem typem malkontenta i nie łatwo mnie zachwycić. Nie sądziłem, że cokolwiek w nowym TV mnie tak pozytywnie zaskoczy jak HDR właśnie. Treści HDR do oglądania też jest sporo i pojawia się coraz więcej (no chyba że ktoś ogląda telewizję, ale kurna jest XXI wiek, telewizja umiera).  

Chodzi głównie o ograniczenia w jasności, ABL i tak dalej. Choć to i tak lepsze niż efekt halo, bo ile jest telewizorów LCD zdolnych do faktycznie dobrego HDR bez ogromnych efektów ubocznych? Dwa? Trzy? I kosztują znacznie więcej niż taki B7. A jaka jest faktycznie tolerancja dla tej kosmicznej jasności HDR to też na dobrą sprawę nie wiadomo, bo prawie nikt nie widział TV który pokazuje grubo ponad 1000 nitów. 

6 godzin temu, KaMario napisał:

A jak wcześniej pisałem tu, że XE9005 prezentuje mizerną czerń, to zostałem "zmieszany z błotem", bo podobno ma czerń porównywalną z OLED-em. To już wolę swojego, podobno "bardzo ciemnego" A7.

Nie wiem co oglądali ludzie którzy tak twierdzą, ale XE90 w normalnym użytkowaniu nie ma żadnej czerni, jak wspominałem czerń szczególnie na czarnych pasach jest gorsza od W805C. Nie dość że stref jest mało, a więc są duże, to jeszcze działają w grupach, zwykle po 3. Do tego nie wyłączają się zaraz po tym jak jasny obiekt przez nie przeleci, ale z lekkim opóźnieniem. Także w realnym użytkowaniu potrzeba na prawdę dużego płatu czerni i "nieruchomej" sceny żeby wygaszanie na nią zadziałało. FALD w XE90 to nie jest FALD pod czerń tylko pod HDR, o czym najlepiej świadczy to że czarne pasy w filmach pozostają podświetlone nawet na najwyższym ustawieniu wygaszania. Numerki w testach syntetycznych można na XE90 wykręcić jak się przyjmie czysto syntetyczną i nie mającą nic wspólnego z rzeczywistością metodologię, ale w realnym użytkowaniu wypada słabo. Telewizor dobry pod HDR w sensownej cenie, ale na pewno nie pod czerń. Do SDR względem W805C jest oczywiście rozdzielczość, jasność (ogromny zapas nawet jeżeli używamy wstawiania czarnych klatek w Motionflow) i chyba ekskluzywna dla Sony opcja 'Łagodna gradacja', która faktycznie działa bardzo dobrze. Ale co do reszty to zysk wątpliwy, czerń gorsza, ruch podobny lub nieco gorszy, kolory mimo Triluminos trudne do odróżnienia pomiędzy tymi dwoma telewizorami. 

Także propagandę o tym że XE90 niszczy wszystkie OLEDy którą prowadzą takie kanały jak Quantum Apothesis można spokojnie wsadzić między bajki. Tu nie chodzi o żadne wojenki czy fanbojstwo, jak mówiłem od pół roku interesuję się telewizorami, a wcześniej używałem tylko monitorów, a teraz kupuję swój pierwszy TV. Wysłuchałem spokojnie wszystkich punktów widzenia bez żadnych uprzedzeń i sympatii, a teraz sam testuję i to co piszę to są w 100% obiektywne odczucia z realnego użytkowania. 

Edytowane przez Nazwa użytkownika
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości to xe90 nie jest faldem tylko direct ledem.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Nazwa użytkownika napisał:

czarne pasy w filmach pozostają podświetlone nawet na najwyższym ustawieniu wygaszania.

Poniżej są filmiki Tomasza Chmielewskiego pokazujące jak działa wygaszanie w XE90 :

https://www.youtube.com/channel/UCamEAtO1hQA5UeV9XrWsvng/search?query=55XE9005+

Tam faktycznie widać że np jak ktoś trzyma np pochodnię, to i pasy też się rozjaśniają w tym samym miejscu gdzie występuje wysoka jasność światła.. 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...