Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XE9005 (KD-55XE9005) TEST Android TV 2017 4K z HDR

Rekomendowane odpowiedzi

A zeszłoroczny model XD93 olali ciepłym moczem. Niedawno była aktualizacja do Android 6.0 i pewnie na tym poprzestaną.
Lista modeli do których przewidziano aktualizację do Nougata: http://sony-eur-eu-en-web--eur.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/140771

Gdzieś było info, że będzie później. Telefony też się aktualizuje partiami aby nie zapchać serwerów a wiadomo, że nowsze modele to priorytet. Sony akurat dba o klienta jeśli chodzi o długość okresu aktualizacji softu, więc raczej będzie niebawem, miejmy nadzieję.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie konfiguracji TV i wzmacniacza i urządzeń dodatkowych - jak najlepiej skonfigurować urządzenia - co do czego? wszystko do wzmacniacza a potem do TV? a dźwięk optycznym czy ARC (ktoś wie jaki dźwięk puszcza ARC a jaki optyk w XE90?)

Dodatkowo mam wątpliwości co do HDR - przy ustawieniach automatycznych nie ma różnicy w treści HDR na youtube czy jest ustawiony na auto czy wył - tak jakby nawet przy najnowszej aktualizacji (zrobiłem dziś update ze strony) TV nie czytał treści HDR na youtube - jest różnica jak się ręcznie przestawi na konkretny tryb ale czy w takim wypadku nie jest to sztuczna interpretacja?

Edytowane przez GrzegorzKow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, GrzegorzKow napisał:

Mam pytanie odnośnie konfiguracji TV i wzmacniacza i urządzeń dodatkowych - jak najlepiej skonfigurować urządzenia - co do czego? wszystko do wzmacniacza a potem do TV? a dźwięk optycznym czy ARC (ktoś wie jaki dźwięk puszcza ARC a jaki optyk w XE90?)

Dodatkowo mam wątpliwości co do HDR - przy ustawieniach automatycznych nie ma różnicy w treści HDR na youtube czy jest ustawiony na auto czy wył - tak jakby nawet przy najnowszej aktualizacji (zrobiłem dziś update ze strony) TV nie czytał treści HDR na youtube - jest różnica jak się ręcznie przestawi na konkretny tryb ale czy w takim wypadku nie jest to sztuczna interpretacja?

Jesteś pierwszy który zaktualizował system do 7,0 ?

Z tego co wiem to nie ma HDRu w xe90 w serwisie YouTube a zapowiadane wprowadzenie go wraz z androidem 7.0 nie zostało wczoraj potwierdzone przez SONY :(   Może później ... ?

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy ktoś z forumowiczów posiadający XE90 (konkretnie X9005) mógłby napisać jak ten model i Android radzi sobie z plikami MKV i MP4 z wideo UHD HDR w formacie HEVC X265 odtwarzanymi z dysku USB3.0? Są one wspierane w ten sposób? Można je odtwarzać przez Kodi lub aplikację wideo? Czy temat jest przegrany i od razu lepiej kupić dodatkowego boxa z Androidem na S905X, czego chciałbym uniknąć?

Edytowane przez LefQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, LefQ napisał:

Cześć, czy ktoś z forumowiczów posiadający XE90 (konkretnie X9005) mógłby napisać jak ten model i Android radzi sobie z plikami MKV i MP4 z wideo UHD HDR w formacie HEVC X265 odtwarzanymi z dysku USB3.0? Są one wspierane w ten sposób? Można je odtwarzać przez Kodi lub aplikację wideo? Czy temat jest przegrany i od razu lepiej kupić dodatkowego boxa z Androidem na S905X, czego chciałbym uniknąć?

Siema daj link do jakiegoś pliku to przetestuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie czy jest opcja powiększenia napisów podczas oglądania filmów z USB? Czcionka jest trochę za mała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.06.2017 o 19:16, TOMGDY napisał:

 

Witam Was,

Podpinam się pod pytanie kolegi GrzegorzKow. Wczoraj kupiłem xe90, przed tym miałem wszystkie urządzenia wpięte do Onkyo kablami HDMI i potem jednym wyjściem do TV ( Ps4, PC, Dreambox, Onkyo )

Tak jak kolega pytał, podpiąć tak jak miałem ( przez Onkyo ) ? Czy wszystkie HDMI bezpośrednio do TV ? 

Edytowane przez serra
źle zacytowałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Onkyo przesyłał sygnał bez problemowo to po co masz ten układ zmieniać , a dodatkowo dokładać kable HDMI . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Was,
Podpinam się pod pytanie kolegi GrzegorzKow. Wczoraj kupiłem xe90, przed tym miałem wszystkie urządzenia wpięte do Onkyo kablami HDMI i potem jednym wyjściem do TV ( Ps4, PC, Dreambox, Onkyo )
Tak jak kolega pytał, podpiąć tak jak miałem ( przez Onkyo ) ? Czy wszystkie HDMI bezpośrednio do TV ? 

Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jeśli podepniesz wszystko do tv oszczędzisz trochę kilowatów zużytej energii - nie będziesz musiał używać ampli za każdym razem. Użyjesz za to trochę więcej kabli. Jeśli chcesz aby ampli przetwarzał dzwięk i/lub obraz a nie tv, lub też bezpośrednio przekazywał sygnał też możesz - mniej kabli. Konfiguracji jest co najmniej kilka i od ciebie zależy co ci lepiej pasuje, jaki sprzęt ma nowsze np. kodeki, czego częściej używasz. Np. jeśli dekodera tv/sat po hdmi rozsądne jest podłączenie bezpośrednio pod tv aby każdorazowo nie włączać ampli, no chyba, że tak chcesz dla lepszego dźwięku. Może to mało pomocne ale możliwości konfiguracji jest naprawdę kilka i wszystko zależy od twoich preferencji, możliwości sprzętu i twojego komfortu użytkowania.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, 111kris napisał:


Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jeśli podepniesz wszystko do tv oszczędzisz trochę kilowatów zużytej energii - nie będziesz musiał używać ampli za każdym razem. Użyjesz za to trochę więcej kabli. Jeśli chcesz aby ampli przetwarzał dzwięk i/lub obraz a nie tv, lub też bezpośrednio przekazywał sygnał też możesz - mniej kabli. Konfiguracji jest co najmniej kilka i od ciebie zależy co ci lepiej pasuje, jaki sprzęt ma nowsze np. kodeki, czego częściej używasz. Np. jeśli dekodera tv/sat po hdmi rozsądne jest podłączenie bezpośrednio pod tv aby każdorazowo nie włączać ampli, no chyba, że tak chcesz dla lepszego dźwięku. Może to mało pomocne ale możliwości konfiguracji jest naprawdę kilka i wszystko zależy od twoich preferencji, możliwości sprzętu i twojego komfortu użytkowania.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

 

Witam Was,

Jeżeli HDMI pójdą po Onkyo, nie będzie zauważalnej straty obrazu niż w przypadku podłączenia HDMI bezpośrednio do TV ?


 

 

Edytowane przez serra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wy też nie możecie osiągnąć 4k na YouTube po jego aktualizacji? 

W starej wersji ręcznie można było sobie ustawić 4k, w nowej robi to automatycznie i najwyższą rozdzielczość ustawia mi 1440p.

Na ps4 jest ta sama wersja programu i tam z marszu 4k się ustawia. WTF?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś zainteresowany to z 5-letnią gwarancją i po kalibracji mam do sprzedania w 65 calach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.07.2017 o 17:36, Bartoo napisał:

Witam,

Wy też nie możecie osiągnąć 4k na YouTube po jego aktualizacji? 

W starej wersji ręcznie można było sobie ustawić 4k, w nowej robi to automatycznie i najwyższą rozdzielczość ustawia mi 1440p.

Na ps4 jest ta sama wersja programu i tam z marszu 4k się ustawia. WTF?

 

sprawdzę jak będę w domu i dam znać

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, m@rio_nwo napisał:

 

sprawdzę jak będę w domu i dam znać

 

 

ok - więc jak włączyłem filmik 4K to faktycznie ustawione defaultowo było 1440, ale jak zmieniłem na 4K to potem każdy jeden film 4K już był wyświetlany w najwyższej rozdzielczości (2160). Nawet po wyłączeniu i włączeniu TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie do osób posiadających już TV - jak go oceniacie ? Jak sprawuje się android (to mnie zastanawia najbardziej) ?

Zastanawiam się nad tym modelem, co prawda trochę przekracza mój budżet ale wydaje mi się być warty dołożenia gotówki.

Generalnie mogę go kupić za 6025 zł brutto (średnia normalna cena w sklepach to 6499zł) teraz lub poczekać pod koniec roku - czy komuś bardziej doświadczonemu z rynkiem i kształtem cen wydaje się/prognozuje że bliżej listopada ten TV może mieć atrakcyjniejszą cenę ? W myśl przychodzi mi tutaj  akcja typu "black friday" aczkolwiek zeszłoroczna edycja była rozczarowująca i większość cen była tak naprawdę naciągana ....

TV ma zastąpić 46" IPSa systemu Uppleva (...) i głównie ma wyświetlać treści z konsoli.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, p01 napisał:

Witam,

mam pytanie do osób posiadających już TV - jak go oceniacie ? Jak sprawuje się android (to mnie zastanawia najbardziej) ?

Zastanawiam się nad tym modelem, co prawda trochę przekracza mój budżet ale wydaje mi się być warty dołożenia gotówki.

Generalnie mogę go kupić za 6025 zł brutto (średnia normalna cena w sklepach to 6499zł) teraz lub poczekać pod koniec roku - czy komuś bardziej doświadczonemu z rynkiem i kształtem cen wydaje się/prognozuje że bliżej listopada ten TV może mieć atrakcyjniejszą cenę ? W myśl przychodzi mi tutaj  akcja typu "black friday" aczkolwiek zeszłoroczna edycja była rozczarowująca i większość cen była tak naprawdę naciągana ....

TV ma zastąpić 46" IPSa systemu Uppleva (...) i głównie ma wyświetlać treści z konsoli.

 

witam,

Ja długo szukałem TV i już kupiłem Samsunga KS7000 55" i po 7 dniach oddałem (sztuczne kolory, jakość HDR, i w PS4 Pro podczas grania czami klatkowało i co lepsze, tylna obudowa się odkleiła ) dopłaciłem  i wybrałem XE90 55". Nie kalibrowałem go bo uważam że defaultowe ustawienia są OK (co nie znaczy, że nie warto skalibrować w profesjonalny sposób - ale dać 1/10 ceny TV za taką usługę !? - hmmm wołałbym kupić model wyższy TV ).

Co do adroida - hmmm, jak na pokładzie była ver. 6 to mam wrażenie że chodziło to nieco szybciej, ale tak szczerze ? nie będziesz siedział w tak długo w SMART TV żeby to było jakoś uciążliwe.

 

ps. też mam PS4 Pro i gry wyglądają bajecznie ;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, m@rio_nwo napisał:

co nie znaczy, że nie warto skalibrować w profesjonalny sposób - ale dać 1/10 ceny TV za taką usługę !? - hmmm wołałbym kupić model wyższy TV ).

A co by Ci dał model wyższy? Nic. Nie rozumiesz istoty kalibracji ale jestem od tego żeby Ci wytłumaczyć. Telewizor kalibrujesz po to by uzyskać kolory takie jak w studio filmowym. Czyli tak jak reżyser go widział i film był robiony. A czy tobie się to spodoba to już inna bajka. Wcale nie musi. Dlatego z tego co wiem to np. skalibrujtv.pl jak komuś się nie podoba to nie pobiera opłaty ale w 95% jak rozmawiam z właścicielami to ludzie świadomi zamawiają taką usługę. W samym TV masz kilka predefiniowanych trybów obrazu i możesz - jak sam zauważyłeś - z nich korzystać. Kalibracja to konkretny cel. Obraz skalibrowany możesz mieć na każdym TV od najtańszych do najdroższych. Jak ustawisz je koło siebie powinny być takie same. Czyli tak jak film miał wyglądać w zamierzeniach reżysera.

1/10 to i tak mało za taką wiedzę (profi kalibrator posiada m.in certyfikaty ISF i THX) i sprzęt, który kosztuje ponad 80tyś zł aby doprowadzić obraz do studia filmowego na telewizorze Ultra HD. Moim zdaniem taka kalibracja powinna kosztować ok 1 tyś zł tak jak w europie zachodniej. No ale Polska cały czas się edukuje i jest zbyt dużo opinii takich jak twoja stąd duże niezrozumienie tematu "za co ja płacę". Polecam lekturę:

https://hdtvpolska.com/kalibracja-telewizora-ustawienia-sa-dobre-naturalne/

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
13 minut temu, Gmeru napisał:

Dlatego z tego co wiem to np. skalibrujtv.pl jak komuś się nie podoba to nie pobiera opłaty ale w 95% jak rozmawiam z właścicielami to ludzie świadomi zamawiają taką usługę.

Tylko mam nadzieję, że w sytuacji gdy klient uzna, że mu się nie podoba, to nie zostaje z ustawieniami pokalibracyjnymi, tylko Maciej czy Jego brat te ustawienia przed wyjściem od klienta resetuje, bo podejrzewam, że może nie brakować cwaniaków, którzy powiedzą, że im się nie podoba, a jak kalibrator wyjdzie to z wypiekami na twarzy zaczną te ustawienia zapisywać na kartce żeby nie przepadły przy jakimś resecie w przyszłości. :P

Sam zamawiałem kalibrację i do głowy by mi nie przyszło żeby nie zapłacić, bo wiedziałem czego mogę oczekiwać i faktycznie różnica wyszła spora mimo, że przerobiłem wiele gotowych ustawień kalibracyjnych z sieci dla mojego modelu. Nawet dziewczyna, która traktuje telewizor jako odbiornik jak zobaczyła moje ustawienia przed i po, to nie mogła odmówić widocznej różnicy w obrazie.

Co do ceny..no cóż, wiadomo, że w Polsce zarobki wysokie nie są, ale też jak Gmeru zauważył za granicą trzeba wydać znacznie więcej za kalibrację, więc koniec końców to się zrównuje albo i nawet lepiej dla Polski wychodzi, zwłaszcza jeśli komuś zależy nie tylko na tradycyjnej kalibracji, ale też HDR i jakiś inny profil bo to dopłata po 150 zł, a na zachodzie nikt by nie kalibrował dodatkowych profili czy HDR za opłatą 30 GBP. :D

Edytowane przez Fjubens
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Gmeru napisał:

A co by Ci dał model wyższy? Nic. Nie rozumiesz istoty kalibracji ale jestem od tego żeby Ci wytłumaczyć. Telewizor kalibrujesz po to by uzyskać kolory takie jak w studio filmowym. Czyli tak jak reżyser go widział i film był robiony. A czy tobie się to spodoba to już inna bajka. Wcale nie musi. Dlatego z tego co wiem to np. skalibrujtv.pl jak komuś się nie podoba to nie pobiera opłaty ale w 95% jak rozmawiam z właścicielami to ludzie świadomi zamawiają taką usługę. W samym TV masz kilka predefiniowanych trybów obrazu i możesz - jak sam zauważyłeś - z nich korzystać. Kalibracja to konkretny cel. Obraz skalibrowany możesz mieć na każdym TV od najtańszych do najdroższych. Jak ustawisz je koło siebie powinny być takie same. Czyli tak jak film miał wyglądać w zamierzeniach reżysera.

1/10 to i tak mało za taką wiedzę (profi kalibrator posiada m.in certyfikaty ISF i THX) i sprzęt, który kosztuje ponad 80tyś zł aby doprowadzić obraz do studia filmowego na telewizorze Ultra HD. Moim zdaniem taka kalibracja powinna kosztować ok 1 tyś zł tak jak w europie zachodniej. No ale Polska cały czas się edukuje i jest zbyt dużo opinii takich jak twoja stąd duże niezrozumienie tematu "za co ja płacę". Polecam lekturę:

https://hdtvpolska.com/kalibracja-telewizora-ustawienia-sa-dobre-naturalne/

Obraz skalibrowany możesz mieć na każdym TV od najtańszych do najdroższych. Jak ustawisz je koło siebie powinny być takie same.

Czy te dwa zdania aby na pewno są prawdziwe???

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem zwrócić mój tv przed kalibracja. Dopiero po profesjonalnej przez Pawła brata Macieja został u mnie i jestem super zadowolony.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Fjubens napisał:

Co do ceny..no cóż, wiadomo, że w Polsce zarobki wysokie nie są, ale też jak Gmeru zauważył za granicą trzeba wydać znacznie więcej za kalibrację, więc koniec końców to się zrównuje albo i nawet lepiej dla Polski wychodzi, zwłaszcza jeśli komuś zależy nie tylko na tradycyjnej kalibracji, ale też HDR i jakiś inny profil bo to dopłata po 150 zł, a na zachodzie nikt by nie kalibrował dodatkowych profili czy HDR za opłatą 30 GBP. :D

Vincent Teoh, który jest autorytetem bierze trochę mniej, bo 250 - 350, tylko, że... funtów brytyjskich ;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, janek_5 napisał:

Obraz skalibrowany możesz mieć na każdym TV od najtańszych do najdroższych. Jak ustawisz je koło siebie powinny być takie same.

Czy te dwa zdania aby na pewno są prawdziwe???

 

Tak, dokładnie są prawdziwe. Właśnie o to chodzi w kalibracji. Oczywiście jak masz telewizor z Ultra HD vs HD to masz inne odczucie bo przecież UHD daje szeroką paletę barw czy HDR. Generalnie doprowadzasz wszystkie ekrany do takiego samego obrazu na ile jest to możliwe. Takiego jak wygląda 1:1 z płyty np. Ultra HD Blu-ray czy Blu-ray.

4 minuty temu, Maciej Koper napisał:

Vincent Teoh, który jest autorytetem bierze trochę mniej, bo 250 - 350, tylko, że... funtów brytyjskich ;)

Właśnie chciałem napisać o naszym koledze z hdtvtest... ale taka cena to tutaj będzie szokerem ;) Ale tak to właśnie powinno wyglądać skoro się ma taką wiedzę oraz taki sprzęt. To są skomplikowane sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Gmeru napisał:

Tak, dokładnie są prawdziwe. Właśnie o to chodzi w kalibracji. Oczywiście jak masz telewizor z Ultra HD vs HD to masz inne odczucie bo przecież UHD daje szeroką paletę barw czy HDR. Generalnie doprowadzasz wszystkie ekrany do takiego samego obrazu na ile jest to możliwe. Takiego jak wygląda 1:1 z płyty np. Ultra HD Blu-ray czy Blu-ray.

Czy kluczowym nie jest tu "na ile jest to możliwe"? Jak kupowałem swój TV to w salonie stał obok bodaj xe85, z tym samym demo. Różnica była zauważalna, w przeciwieństwie do xe95. Pomiędzy dwoma wyższymi modelami nie widać było różnicy. Moje pytanie brzmi czy uzyska się taką samą czerń na najtańszym i najdroższym modelu? Tu było widać główną różnicę pomiędzy xe85, a xe90. Dlatego też zdecydowałem się na 90-tkę. Poza tym dlaczego producenci nie oferują "fabrycznej" kalibracji? ? Wzięło mnie trochę na rozważania ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o kolorach a nie czerni. Kalibracja ma sprowadzić kolory do najbardziej możliwie podobnego poziomu między ekranami - takiego jak widział reżyser. Czerń generalnie zależy od TV a nie od kalibracji chociaż ona jednak potrafi jej pomóc. Raz mocniej raz mniej - to opisuje @Maciej Koperw każdym teście ile wycisnął przed i po kalibracji w konkretnym zagadnieniu. Ale nie można pisać, że kalibracja wyczaruje Ci jakoś dużo lepszą czerń. To też zależy od ekranu oraz od użytej technologii. Czy OLED, czy direct led, czy edge led itd. Kupiłeś lepszy ekran więc masz lepszą czerń : ) Wszystko się zgadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...