Skocz do zawartości
Maciej Koper

TCL U55S7906 Test - ekonomiczny TV Ultra HD 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że nic się nie zmieniło w kwestii odświeżania w tym TV? Nie ma też szans żeby w rozmiarze większym 65" była inna sytuacja?

Pytam bo Kiki nadal upiera się, że ten TV ma 120Hz i twierdzi, że takie informacje ma z fabryki, sam chyba nie testował, eh..

http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd/132138-55-65-tv-w-salobnie-max-5000-5500-zl-5.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można do tv wstawić matrycę 100hz która będzie pracowała tylko i wyłącznie w trybie 50hz, tak jest np w przypadku kiedy na tv 100hz odłączysz tzw upłynniacz. TCL najprawdopodobniej nie było w stanie opracować i zaimplementować własnego systemu poprawy obrazu w szybkim ruchu. Co oznacza że jeżeli nawet matryca jest 100hz to pracuje jako 50hz i już nic tego nie zmieni, bo tv nie jest konstrukcyjnie przysposobiony do sterowania matrycą w trybie 100hz.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem to każda matryca jest 60Hz, natomiast 120Hz to dodatkowa funkcja namnazajaca po prostu klatki. Wiec w sumie nic nie stoi na przeszkodzie aby dokładając odpowiedni scalak zrobić z tv 120Hz. A na to, ze w teście na portalu Mackowi wyszło 60Hz, jest logiczne wytłumaczenie - tcl ma tak kiepski system uplynniania, ze 120Hz nie wygląda tak jak powinno pomimo tego, ze fabryka montuje odpowiedni scalaczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do telewizorów Panasonica z serii DX700 które są wyposażone w panele z natywnym z odświeżaniem 50hz zaimplementowano system IFC taki jak mają wyższe (albo niższe jak DS 630 na panelu 100HZ) serie Panasa które są na panelach 100hz, w testach ufo okazuje się że poprawa ostrości w ruchu na panelu 50hz  jest bardzo minimalna/ledwie ledwie zauważalna i przy przy spadku jasności oraz kosztem rozdwajania i rozciągnięcia obiektu UFO. 

Wniosek z testów tv na matrycach 50hz jest taki że na matrycach 50hz z powodzeniem można zastosować pierwszą funkcję upłynniacza tj de-judder (redukcja mikro skokowości/strobowania obrazu w ruchu) , ale drugiej tej najważniejszej funkcji jaką jest poprawa ostrości/czytelności obrazu w ruchu już nie niestety nie można z pełnym powodzeniem zrealizować. Niestety.

Sony w tv, na 50hz matrycach stosuje obejście braku upłynniacza stosując tryb poprawy ostrości/czytelności w szybkim ruchu, który nazywa się LED, ten tryb działa na zasadnie strobowania podświetlaniem matrycy i ma bardzo dobre rezultaty w poprawie ostrości/czytelności w ruchu, jednak ten tryb niestety zupełnie nie nadaje się do oglądania, ponieważ wtedy jasność jest bardzo niewielka a zarazem występuje potężne klujące w oczy migotanie obrazu.

 

 

 

Jak dotąd żadnemu producentowi nie udało się wymyśleć systemu poprawy czytelności obrazu w szybkim ruchu na matrycy 50hz który by dał przybliżony efekt do tego który się uzyskuje tylko na matrycach 100 i 200hz z działającym systemem który potrafi wykorzystać szerszy zakres natywnej pracy matryc. Jak widać na przykładzie TCL nie wszyscy producenci potrafią wykorzystać szerszy zakres w którym można wykorzystywać dodatkowe możliwości bardziej zaawansowanych matryc które mają większy zakres do przeprowadzania dodatkowych operacji na obrazie. Na matrycach 50 hz jest zbyt wąski zakres częstotliwości do pełno jakościowej realizacji takich zadań

EDIT:

Odnośnie tv TCL który według zapewnień przedstawiciela jest na panelu 100hz, to nie jest to chyba zbyt wiarygodne, ponieważ jeżeli by jakieś w miarę dobre matryce 100hz były na tyle tanie aby je wsadzać do telewizorów bez systemu sterującego upłynnianiem, to wtedy Panas by je sam zamawiał a nie wstawiał by do swoich tv na matrycach 50hz systemu IFC.

EDIT:

Chociaż w sumie z drugiej strony to, jak się dobrze przypatrzeć sylwetce ufo z tesu TCL, to jest ona jednak nieco ostrzejsza niż na Panasie dx700, tak że może cokolwiek działa tam upłynniacz.

Panas dx 700 (50hz matryca) :

 

m_2.jpg

Panas dx 700 (50hz matryca) ale tym razem  załączone IFC przy spadku jasności :

m_3.jpg

 

TCL 
 

m_01.jpg&key=59aee11e2c3799eabb5a856a178

TCL jest jednak nieco lepszy w szybkim ruchu

Porównajmy to wszystko jeszcze z Panasem DS 630 na matrycy 100hz :

 

m_03.jpg

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeden pies, ze tak powiem. UFO to test syntetyczny, w normalnej użytkowaniu obraz będzie nie do odróżnienia - podobnie rozmyty czy to na TCL z kiepskim uplynniaczem (rzekomo dającym 120Hz), czy na zwykłym panelu 60Hz bez takowego uplynniacza. 

Poza tym warto zauwazyc jak kiepski często jest ten uplynniacz (choć rzekomo zwany 120Hz) na IPS od Philips czy LG. 

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównajmy to wszystko jeszcze z Sony XE9005 w trybie standard :

plynnystandardowy.jpg

 

Sony XE9005 w trybie wyraźny :

wyrazny.jpg

 

Taka mała uwaga, większość nowych tv 4K HDR nawet przy 100hz matrycy nie ma już takiej ostrości w ruchu jak miały dobre tv hd 100hz.

 

Jak widać TCL w szybkim ruchu jest chyba jednak nieco lepszy niż ten nowy Sony, he he.

W teście TCL-a Maciej napisał że rozmycie obrazu w ruchu '' jest dosyć spore, co może dokuczać jeśli jesteśmy miłośnikami sportu'' czyli w teście nowego modelu Sony tj XE9005 był bardzo delikatny w słowach oceniając ostrość obrazu w ruchu w nowym tv Sony.

 

 

EDIT:

Strasznie prześwietlone są te sylwetki ufo na teście Sony co utrudnia ocenę bo trudno dokładniej obadać kontury, być może jest to specjalnie tak sfotografowane czy coś ? Być może w mniejszej jasności byłoby widać przewagę u Sony, ale jeżeli faktycznie tak to było widać to by było dziwne stwierdzenie po ostrości UFO w TCL że matryca jest 50hz a po ocenie ostrości UFO w Sony że jest 100hz. W każdym razie myślę że to trzeba dokładniej wyjaśnić co i jak, bo to bardzo podobnie wygląda w teście UFO tj TCL i Sony.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie bardzo ciekawe z tym Sony, bo w teście UFO wypadł on po prostu beznadziejnie. Powiem więcej oceniając po ufoku nie działał tam ten uplynniacz tak jak powinien. Obraz jest typowy dla 60Hz, bez aktywnego 120Hz uplynniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mmpeg-4, na zdjęciu to Sony nie umywa się nawet do TCL. Może zbyt długo naświetlane, przez to też za jasne? Zauważyłem też że tu w testach nie ma żadnej prawidłowości w opisach słownych UFO. Raz takie samo smużenie opisane jako umiarkowane, raz jako nieznaczne.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie fotek z obiektem UFO, to z nowych tv Sony, dopiero flagowiec ZD9 prezentuje te sylwetki na poziomie znanym z telewizorów HD na matrycy 100hz :

 

https://hdtvpolska.com/sony-zd9-kd-65zd9-test-flagowy-telewizor-ultra-hd-z-direct-led-i-hdr/

EDIT:

Chociaż w zasadzie obiekt ufo z testu Sony XE9005 trzyma obrys sylwetki (nie rozciągając jej zarazem) chociaż jest w tym obrysie mocno rozmazany, typowe słabe 50hz matryce zazwyczaj bardzo rozciągają (nawet o połowę) i rozmazują całą sylwetkę

 

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dorzucę i ja parę słów od siebie, jako posiadacz TCL 50s7806, który jest wychwalany przez pewnego użytkownika innego forum, nazywanym na pierwszej stronie tego tematu jako "rikitiki" (i jak wiadomo, negatywne opinie na temat tego TV są usuwane - czego doświadczyłem na swoim przykładzie).

Na wstępnie zaznaczę iż jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o TV - nigdy nie przeszkadzał mi nawet tańszy marketowy samsung czy LG, ale to co przedstawia w/w TCL woła o pomstę do nieba. I nawet nie chodzi tu o wartość HZ, bo nawet jeżeli realnie miałby ich 10000, i tak dla mnie ten sprzęt jest skreślony. Smart TV jest tu jedynie fikcją, albo dla osób o stalowych nerwach - aplikacje się zawieszają, crashują itp, ekran jest również mocno nierównomierny, ale to akurat jest jego najmniejszy problem.

Od początku wypuszczenia na rynek tego modelu, soft był niedopracowany, nijaki "rikitiki" zapewniał że cały czas kontaktuje się z firmą TCL, i już na dniach (poczytajcie sobie topic na konkurencyjnym forum, ile razy tak pisał) miał pojawić się "uzdrowiony soft". Minął już ponad rok i nadal jest klapa, na domiar tego producent wydał nowe modele i stare się już nie liczą - support umarł. O ile efekt teatru udało się w miarę możliwości wyeliminować (ale też nie całkiem) to pozostaje główny problem - ARTEFAKTY, przy dynamicznych scenach. Czy aktor szybciej ruszy ręką, czy kamera robi szybsze przejście - postacie się ROZMYWAJĄ i na ich krawędziach powstają artefakty. Żadna kalibracja nic nie pomaga. I tak oto, w moim pokoju stoi jakże piękna ramka na zdjęcia, której prawie nie używam, bo k#$@ca mnie strzela przy każdym seansie - czy to BlueRay, czy zwykła kablówka.

Nigdy więcej chińskiego szmelcu, oraz wiary w uczciwość człowieka sprzedającego ten szmelc.

I przestrzegam każdego, rozważającego zakup tego badziewia - jest wiele innych, pewnych producentów z przystępnymi cenami, nie dajcię się nabrać na 4K, 120Hz czy 3 cale więcej, chyba że ktoś z was kupił by auto, którym nie dało by się jeździć.

Edytowane przez mad_tcl
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, z powyższej opinii myślę, że chyba zbyt wiele się spodziewales albo dokładniej masz zbyt wygórowane oczekiwania.

Kazdy uplynniacz mniej lub  bardziej  sieje  artefaktami, dobrze że w ogóle  o coś takiego jest tylko powinno to być regulowalne. Nawet Panasonic nie za bardzo dba o aktualizację starych modeli, więc  TCL nie jest jakimś szczególnym wyjątkiem. Ten tv na bank ma trochę wad ale i kilka zalet (choćby dużo lepszy obraz od Philipsa i LG), więc wcale tak źle nie wybrałeś.

A tak już na koniec, kupując produkt klasy budżet nie oczekuj parametrów najlepszych na rynku,  unikniesz rozczarowań. To tak jak z autem - kupując Dacie nie bardzo jest przeciez sens liczyć na parametry jak w Audi.

PS. W wielu markowych tv siedzą te "chińskie panele" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
27 minut temu, Xisiek napisał:

Hmmm, z powyższej opinii myślę, że chyba zbyt wiele się spodziewales albo dokładniej masz zbyt wygórowane oczekiwania.

Kazdy uplynniacz mniej lub  bardziej  sieje  artefaktami, dobrze że w ogóle  o coś takiego jest tylko powinno to być regulowalne. Nawet Panasonic nie za bardzo dba o aktualizację starych modeli, więc  TCL nie jest jakimś szczególnym wyjątkiem. Ten tv na bank ma trochę wad ale i kilka zalet (choćby dużo lepszy obraz od Philipsa i LG), więc wcale tak źle nie wybrałeś.

A tak już na koniec, kupując produkt klasy budżet nie oczekuj parametrów najlepszych na rynku,  unikniesz rozczarowań. To tak jak z autem - kupując Dacie nie bardzo jest przeciez sens liczyć na parametry jak w Audi.

PS. W wielu markowych tv siedzą te "chińskie panele" :D

Jasne, wszystko ładnie pięknie, ale nawet stary, marketowy tani LG u znajomego, da się oglądać. Może obraz nie jest super nasycony itp, ale nie sypie artefaktami, a obraz jest płynnie naturalny pomimo tych 60Hz, a tu ani nie da się tego wyłączyć ani temu zapobiec, a są jedynie zapewniania o nowym sofcie, który miał wyjść już X miesięcy temu i nadal go nie widać.

 

Od telewizora wymagam jedynie żeby NORMALNIE dało się go oglądać, a tu pomimo "wyłączenia" wszystkich bajerów,  jest katastrofa. Nie patrze już nawet na kolory, smart, kąty czy clouding, ani ilosc Hz. Czy to wiele? W tej cenie spokojnie kupię marketowy "złom", bez artefaktów, lampek których nie da sie wyłączyć i upłynniaczy które pogarszają wszystko co możliwe.

 

Kupując dacie można jezdzić tylko na wstecznym? 

Edytowane przez mad_tcl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mad_tcl napisał:

Jasne, wszystko ładnie pięknie, ale nawet stary, marketowy tani LG u znajomego, da się oglądać. Może obraz nie jest super nasycony itp, ale nie sypie artefaktami, a obraz jest płynnie naturalny pomimo tych 60Hz, a tu ani nie da się tego wyłączyć ani temu zapobiec, a są jedynie zapewniania o nowym sofcie, który miał wyjść już X miesięcy temu i nadal go nie widać.

Od telewizora wymagam jedynie żeby NORMALNIE dało się go oglądać, a tu pomimo "wyłączenia" wszystkich bajerów,  jest katastrofa. 

Miałem krótki kontakt z TCLem tylko, ze w 58 calach i przyznam nie zauważyłem jakiegoś fatalnego upłynniania, ale być może tam coś było inaczej. Masz możliwość włączenia i wyłączenia tego uplynniacza? Ma on jakieś stopniowanie? Na jakim materiale /źródle sygnału pojawiają się Ci artefakty szczególnie widoczne, że piszesz, iż nie idzie ogladac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
23 godziny temu, Xisiek napisał:

Miałem krótki kontakt z TCLem tylko, ze w 58 calach i przyznam nie zauważyłem jakiegoś fatalnego upłynniania, ale być może tam coś było inaczej. Masz możliwość włączenia i wyłączenia tego uplynniacza? Ma on jakieś stopniowanie? Na jakim materiale /źródle sygnału pojawiają się Ci artefakty szczególnie widoczne, że piszesz, iż nie idzie ogladac?

Mój błąd - mam TCL'a w 58'. Co do upłynniacza - nie pomaga nawet całkowite jego wyłączenie, suwak jest jakby bezużyteczny. W najnowszym sofcie pojawił się tryb "gry" który niweluje ten efekt w dość dużym stopniu, ale nadal nie jest to 120Hz. Bardziej jakby telewizor na siłę próbował uzyskać 120Hz mając 60. Nie ma co się okłamywać, oprogramowanie jest mocno niedopracowane, a support umarł.

Jak już mowa o oprogramowaniu, to trzeba używać języka angielskiego, bo w polskim niektóre opcje najwidoczniej nie zostały przetłumaczone i po przełączeniu na język PL po prostu ich w menu nie ma :lol: (i mówimy tu również o ustawieniach obrazu!)

Artefakty pojawiają się czy to z dekodera NC+ HD, czy z PC przy filmach HD, B-ray i innych. Przy następnym seansie, postaram się porobić fotki jak to wygląda, nie jest to jakieś bardzo częste zjawisko, dlatego przy krótkim kontakcie z tym TV mogłeś tego nie dostrzec, ale np. podczas jednego filmu sypnie artefaktem 3-4 razy, przy innym potrafi więcej, co mnie mega irytuje. Ostatnio oglądałem film "Captain Fantastic" i już na początku filmu sypało artami, jakby telewizor chciał wygładzić krawędzie np, machającej ręki, ale kolejne 3/4 filmu o dziwo był spokój.

Na konkurencyjnym forum jak ktoś pisze o artefaktach, to post znika, albo dostaje wiadomość "czy masz kalibracje?" (jak nie, to pisz pw - czyt kup od nas za 50 zł PDF'a z kalibracją) oraz jeżeli ma "napisz pw, dostaniesz kontakt do człowieka". Na początku tak samo było z softem, trzeba było pisać PW aby dostać jakiś soft spod lady - swoją drogą ciekawe co by było, gdyby ten soft ubił TV. Nie mniej jednak support tegoż modelu się skończył, tak więc o poprawionym sofcie słuch zaginął.

Edytowane przez mad_tcl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mad_tcl napisał:

postaram się porobić fotki jak to wygląda,

Jak możesz to zapuść ten poniższy test, tylko go dobrze ustaw (zakładka Speed) i powiedz nam jak się zachowuje obrys statku UFO (tj na ile jest ostry a na ile się rozmazuje i jest płynny) w zależności od ustawień upłynniacza, oraz z wyłączonym upłynniaczem.

https://www.testufo.com/#test=framerates

https://www.testufo.com/#test=ghosting

No i jak możesz to zrób też fotkę menu tam gdzie są ustawienia tzw upłynniacza, żebyśmy zobaczyli jakie tam są dostępne ustawienia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim jestem tu nowy. Mam model TCL U55S7906. Czy komukolwiek udało się odpalić youtube w 1080p? Rozumiem że ten model nie ma kodeka v9 do 4k.

U mnie na stałe każdy film na yt odpala się w 720p. Mam neta 250mb podpiety kablem do tv. Netflix od razu łapie 4k. Na tym sofcie dodatkowo smart tv 2.0 nie da się usuwac programów, instalować też nie. Podobno reinstall aplikacji youtube pomaga. Znalazłem info że na początku wgrywano wszędzie te same softy i te same wersje aplikacji nie przystosowane do 4k przed 2016r. Nie ma opcji update'u danych apek.

IMG_1616.jpg

IMG_1618.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno nabyłem ten TV  (wyprzedaż w EURO) i też denerwuje mnie brak możliwości oglądnięcia czegoś w 4k z youtube. Nie jest to raczej problem nie wspierania wspomnianego kodeka bo wg. neta powinien on być wspierany w tym modelu.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/3dea21d9

Jeśli ktoś znajdzie na to lekarstwo to proszę o tym napisać.

Mam wersję 65 cali i razem z tv otrzymałem pilota RC802N (wg. linka powyżej taki powinien być). wg. strony producenta powinny być dwa RC311FUI1+RC72. jakie Wy macie?

Ten mój jest strasznie niewygodny i nie zgadza się z niektórymi komunikatami TV (ciężko np. nacisnąć przycisk "X" którego nie ma na pilocie). Na odpowiedź jaki powinien być właściwy pilot czekam już blisko tydzień.

Co do artykułu powyżej to jak testujący doszedł do tego że ten TV ma HDMI 2 typ b i przez to nie obsługuje chromy 4:4:4 i HDR ? Jak rozumiem w wypadku filmu, który nie będzie podany przez HDMI HDR powinno działać?  U mnie z kolorami drobnego tekstu z komputera wszystko jest ok ...ale może to być wynik tego że komp ma starą kartę graf. i dopiero po "patchu" jest w stanie uciągnąć 4k...tyle, że przy 30hz. Zgadzało by się to z tą tabelką

https://www.google.pl/search?q=HDMI+2.0+spec&client=firefox-b-ab&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwie5cb30vfXAhUGalAKHWgfCaMQ_AUICigB&biw=1920&bih=927#imgrc=dFdrCRNy0P7d0M:

do

Szabrownick

...myślę, że update aplikacji nawet gdyby był on możliwy nic nie da bo z poziomu przeglądarki 4k w youtubie też nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze dobrze ze znalazlem info o rikitiki  , jutro mialem zakupic TCL'a. moze tutaj ktos mi pomoze w doborze. kurde masakra, pewnie myslalbym ze tak ma byc, bo sie nie znam na Tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...