Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG UH8507 (55UH850V) Test - Super UHD TV, 4K, HDR Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu

UH8507 to pośredni model z linii premium LCD w ofercie firmy LG. Linia ta, zwana Super UHD cechuje się przede wszystkim matrycą RGB, o pełnej rozdzielczości 3840 x 2160 (w odróżnieniu od niższych modeli opartych o matryce WRGB), wspiera HDR (także Dolby Vision), oraz szeroką paletę barw. Innymi słowy jest w pełni kompatybilna z najnowszymi standardami. Model UH8507 występuje w trzech rozmiarach - 49", 55" i 65". W dniu dzisiejszym pod lupę biorę ten średni (55").

lg-superuhd.jpg

Cały lineup wyświetlaczy LG na 2016 rok w poniższej tabeli:

Wygląd

Wykonanie telewizora jest adekwatne do jego segmentu - zarówno wizualnie jak i w dotyku czuć, że jest to wyświetlacz wysokiej klasy. Materiały, które zastosowano to przede wszystkim aluminium. Cała stopa wykonana jest z metalu, nie ma żadnych imitacji.

Ramka wyświetlacza jest bardzo wąska, aczkolwiek matryca zaczyna się nieco głębiej. Przykryta jest jednak taflą monolitycznego szkła, co daje wrażenie, że ramki praktycznie nie ma. Powłoka ekranu jest wyraźnie zmatowiona. Można by ją nazwać satynową, ale z naciskiem na mat. Dzięki temu lepiej rozprasza przedmioty odbijające się w ekranie. Nie drażnią one tak bardzo widza. Nie zapewnia jednak tak smoliście głębokiej czerni w dzień jak panele błyszczące.

Podstawa jest dosyć wąska w stosunku do całości telewizora. Dzięki temu nie powinno być problemu z umiejscowieniem telewizora na szafce. Jest ładna - nie przesadzona, półokrągła, stabilna. Ekran jest też przystosowany do montażu na wieszaku - standard VESA 300 x 300.

Jeśli chcielibyśmy powiesić telewizor na ścianie to polecamy uchwyt Vogels:

[/td]

1.jpg

[/td][td]

2.jpg

[/td]

W tym przypadku polecamy np. uchwyt obrotowy firmy Vogel's. Telewizor testowaliśmy z modelem W53080.

Złącza i Akcesoria

Wszystkie złącza HDMI (łącznie 3), oraz USB (3 złącza) zostały wyprowadzone na bok. Może to utrudnić schowanie kabli HDMI za telewizorem - jeśli posiadamy bardzo grube kable nie dadzą rady zakręcić. Proponowałbym więc nie przesadzać z grubością przewodów, jeśli stoimy przed zakupem ich. Na jakość obrazu to i tak nie wpłynie ;) Na bok wyprowadzony został też slot CI+. Umiejscowienie złącz antenowych (DVB-C/T oraz DVB-S/S2) oznacza, że będziemy najprawdopodobniej musieli skorzystać z adapterów kątowych, jeśli będziemy chcieli powiesić telewizor jak najbliżej ściany. Na szczęście złącza są w lekkim "wgłębieniu". Do dyspozycji mamy także wejścia multi AV (Chinch, SCART), Component (także za pomocą adaptera), wyjście audio Stereo, wyjście Toslink, oraz gniazdo LAN (RJ45).

UH8507_4.jpg

W 2016 odświeżono także pilot Magic Remote. Dodano kilka funkcji oraz zmieniono umiejscowienie klawiszy. Sam pilot umożliwia obsługiwanie każdej funkcji telewizora oraz tunera cyfrowego przy użyciu gestów oraz poleceń głosowych. Działa to doskonale i tutaj firma właściwie nie musi już nic zmieniać. Centralne miejsce zajął tym razem klawisz szukaj, który umożliwia wyszukiwanie interesujących nas rzeczy, także za pomocą głosu. W prawym dolnym rogu znajdziecie też nowy klawisz FOCUS pozwalający na zabawę w przybliżanie różnych partii oglądanego obrazu.
UH8507_8.jpg

Testy syntetyczne

(min. 120Hz zalecane do oglądania sportu):[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']120Hz[/td]

(więcej - lepiej):[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']1 100:1[/td]

(więcej - lepiej):[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']średni: 12 500:1 max: 45 000:1 min: 1 300:1[/td]

(mniej - lepiej)[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']średnia dE: 1,0 maks. dE: 1,9[/td]

(więcej - lepiej, maks - 10 000cd/m2)[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']350 cd/m2[/td]

(ważne dla graczy, mniej - lepiej)[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']45 ms[/td]

(wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']Tak, po oznakowaniu złącza jako PC[/td]

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

"IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']ipsva.png[/td]

[/td]

LG UH8507 wyposażony został w autorską matrycę IPS o odświeżaniu 120Hz. Telewizor posiada także specjalizowany system diod podświetlających ekran - są to diody z luminoforami PFS na patencie firmy GE Lightning. Zapewnia im to lepszą separację widma barw podstawowych co z kolei pozwala uzyskać znacznie szerszą paletę barw - nie potrzebną do filmów Full HD i SD, jednak niezbędną przy oglądaniu treści Ultra HD, kodowanej w gamucie Rec 2020 (obecnie tylko na płytach Ultra HD Blu-ray i Netflix).

panel.jpg

Menu ustawień obrazu, w systemie WebOS, przeszło jak co roku lekki tuning. Standardowo dostajemy się do niego przytrzymując trochę dłużej "zębatkę" na pilocie. Przenosi na ona do głównego menu ustawień:

menu5.jpg

Główne menu ustawień telewizora

Omówmy teraz znajdujące się tam elementy. Na głównym polu wybieramy fabrycznie definiowany tryb obrazu. Najlepszym wśród dostępnych jest "Kino". Ma on na celu wyświetlanie obrazu najbliższe normom studyjnym, do których kalibrowane są monitory referencyjne. Innymi słowy, działając w trybie "Kino" otrzymujemy obraz zbliżony do tego, który widział reżyser. Czy występują w nim jakieś błędy przekonamy się w kolejnym akapicie. Do dyspozycji są także inne tryby:

menu3.jpg

Wszystkie dostępne tryby obrazu - jest ich 10.

W stosunku do ubiegłego roku znajduje się tu nowa pozycja - "Efekt HDR". Tryb ten symuluje w pewnym stopniu to co możemy zobaczyć na płytach Ultra HD Blu-ray. Jest to jednak forma sztucznego przetwarzania obrazu, która nie ma nic wspólnego z tym co widział autor na ekranie. Odradzam więc korzystanie z niego na co dzień, poza sprawdzeniem z ciekawości. Podobnie radziłem kilka lat temu w przypadku konwersji obrazu do 3D. Tego typu funkcje bywają ciekawe, jednak nie mają wiele wspólnego z wrażeniem jakie wywiera prawdziwy obraz HDR (lub analogicznie 3D).

W menu znajdują się także dwa tryby "Ekspert" przeznaczone do profesjonalnej kalibracji obrazu, które mają za zadanie wyeliminować wszystkie przekłamania obrazu. Opiszę je później. W starszych modelach LG tryby te nazywały się dokładniej "ISF Ekspert", ponieważ telewizory były certyfikowane przez firmę ISF. Czy UH8507 posiada taki certyfikat nie jestem przekonany, jednak nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ tryby Eksperckie pozwalają na dokładnie to samo co gwarantuje certyfikacja przez zewnętrzną firmę. Mianowicie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).

Skupmy się jednak na dalszych ustawieniach trybu "Kino", ponieważ to z niego powinien w pierwszej chwili korzystać nabywca telewizora. W 2016 roku telewizory nie obcinają już domyślnie krawędzi obrazu (jak było to w latach poprzednich). Zakładka proporcji przeszła lekki lifting. Warto do niej wejść i upewnić się, czy na pewno dla każdego źródła spełnione jest to co właśnie napisałem:

menu4.jpg

Zakładka "Proporcje ekranu"

Aby uzyskać poprawne mapowanie piksel-do-piksela należy wybrać format 16:9 i włączyć funkcję "Skanuj". Odpowiada ona właśnie za overscan (a raczej za blokowanie jego). Ostatnim elementem jest weryfikacja, czy na pewno funkcje zbędnej obróbki obrazu zostały wyłączone:

  • Obraz -> Opcje obrazu -> Korekcja MPEG -> Wyłączony
  • Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja szumów -> Wyłączony
I czy wykorzystujemy potencjał upłynniacza (TruMotion). By zminimalizować smużenie obrazu musimy ustawić go dokładnie tak jak na poniższym obrazku. Znajduje się on także w ustawieniach "Opcji obrazu":
menu1.jpg

TruMotion, czyli upłynniacz zlokalizowany jest także w ustawieniach Opcji obrazu.

Ustawienie suwaka De-Blur na 10 minimalizuje smużenie, następnie możemy ustawić pożądaną płynność w filmach suwakiem De-Judder. Wedle własnych upodobań w zakresie od 0 do 10.

Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD

Fabrycznie

[td=style='padding:5px']Średnia deltaE barw ze wzornika[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']4,2[/td][td=style='padding:5px']maksymalna[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']8,8[/td]
[td=style='padding:5px']Średnia deltaE palety szarości[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']5,7[/td][td=style='padding:5px']maksymalna[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']8,6[/td]

Oddanie barw w fabrycznym trybie "Kino" jest typowe dla dobrego, acz nieskalibrowanego (jeszcze) telewizora. Odcień bieli nie trafia idealnie w punkt - kieruje kolory obrazu w nieco różowe rejony. To odbija się najbardziej na odcieniach skóry. Gamma jest zbyt niska, co z kolei zmniejsza kontrastowość obrazu - uwypukla nadmiernie ciemne odcienie barw i obraz wydaje się bardziej płaski. Poza tymi uchybieniami nie ma innych problemów. Zobaczmy jak wygląda to w portalowej galerii przekłamań.

Galeria przekłamań obrazu
[galeria][naj_fabryczne]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/bf1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/bf2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/bf3.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/bf4.jpg[/naj_fabryczne][referencja]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/r1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/r2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/r3.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/r4.jpg[/referencja][skalibrowany]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/c1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/c2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/c3.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/c4.jpg[/skalibrowany][ust_fabryczne]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/f1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/f2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/f3.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH8507/galeria/f4.jpg[/ust_fabryczne][/galeria]

Co to jest galeria przekłamań i dlaczego nie są to zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym? Wygenerowanie jej polega na zmierzeniu od kilkuset do kilku-tysięcy próbek barw, a następnie naniesienie przekłamań na wycięty kadr filmu. To co widać w powyższej galerii to nie byle jakie zdjęcia. To najwierniejsze na świecie odwzorowanie przekłamań kolorów w telewizorze oparte o transformacje barw tablicami 3D LUT. Przeczytaj więcej w artykule Jak zrobić zdjęcie obrazu na telewizorze? Portalowa galeria przekłamań!

Po kalibracji

[td=style='padding:5px']Średnia deltaE barw ze wzornika[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']1,0[/td][td=style='padding:5px']maksymalna[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']1,9[/td]
[td=style='padding:5px']Średnia deltaE palety szarości[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']0,4[/td][td=style='padding:5px']maksymalna[/td][td=style='padding:5px;font-weight:bold;']1,6[/td]

Bardzo rozbudowane funkcje kalibracyjne w telewizorach LG pozwoliły UH8507 uzyskać dosłownie referencyjne odwzorowanie barw. Wcale nie przesadzam używając tego sformułowania. Barwy są dosłownie jak na ekranie studyjnym z tylko jednym wyjątkiem - najbardziej nasycone kolory niebieskie nieco zbaczają w stronę mniej nasyconych fioletów, ale obejrzałem wiele treści wideo i w żadnej z nich nie byłem w stanie wyłapać wizualnie tej niedoskonałości. Reszta kolorów siedzi dokładnie w swoim polu, a to przekłada się na doskonałą neutralność obrazu. Głębia kontrastowości jest także bardzo dobra dzięki dopracowanej gammie. Wizualnie obraz sporo zyskał po kalibracji. Zobaczcie z resztą sami w powyższej galerii przekłamań.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze - nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Pobierz pełny raport z kalibracji TV download-icon.png

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), UH8507 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych "dopalaczy" sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian.
UH8507_13.jpg
Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję "0" nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi, aczkolwiek domyślne ustawienia trybu Kino, tudzież Ekspert także nie powodowały dużych uwypukleń. Jeśli planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka "ostrość" ponad wartość standardową.
UH8507_11.jpg
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Kontrast i Czerń

Jak już każdy powinien wiedzieć z artykułu o matrycach, kontrast i czerń nie są akurat najmocniejszą stroną matryc IPS. Uzyskują one natywny kontrast w okolicach 1000:1, co generalnie nie zapewnia zbyt atrakcyjnej czerni w nocy. Widać wtedy jej świecenie. LG UH8507 uzyskuje trochę ponad tą przeciętną - wynik po kalibracji to 1140:1, co oczywiście też nie powala przy seansach kinowych. Na szczęście ma funkcję strefowego wygaszania, która potrafi przyciemnić czerń miejscowo na ekranie. Zobaczmy jak sobie radzi.

Regulacja funkcji wygaszania strefowego znajduje się na samym dole menu "Opcje obrazu". Kolorem pomarańczowym został zaznaczony tak zwany wybór redakcji, czyli tryb działania jej, który moim zdaniem daje najlepsze rezultaty.

menu2.jpg

Funkcja lokalnego wygaszania znajduje się w Menu -> Obraz -> Opcje obrazu. Zalecam tryb "Niska".

Zalecam używać go nabywcom telewizora, oraz brać pod uwagę wartości zmierzone w kolumnie dotyczącej tego trybu (została ona zaakcentowana innym kolorem).

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)[/td][td=style='width:30%;']Opis sceny[/td][td]Wynik pomiaru[/td][td][/td][td][/td][td][/td]

WYŁ[/td][td]wygaszanie: NISKA[/td][td]wygaszanie: ŚREDNIA[/td][td]wygaszanie: WYSOKA[/td]

Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni[/td][td]1 250:1[/td][td=style='background-color:#efefef']45 000:1[/td][td]83 000:1[/td][td]65 000:1[/td]

Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania[/td][td]1 250:1[/td][td=style='background-color:#efefef']1 300:1[/td][td]2 100:1[/td][td]2 500:1[/td]

Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora[/td][td]1 800:1[/td][td=style='background-color:#efefef']1 800:1[/td][td]1 900:1[/td][td]1 800:1[/td]

Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni[/td][td]1 400:1[/td][td=style='background-color:#efefef']1 900:1[/td][td]2 600:1[/td][td]2 900:1[/td]

Sprawność działania algorytmu w poszczególnych scenach jasno wskazuje, że telewizor wygasza ekran pionowymi pasami. Jest to też nietrudne do zauważenia - szczególnie stojąc pod kątem do telewizora. Widać, że powyżej i poniżej jasnych obiektów na ekranie następuje rozjaśnienie czerni. W przypadku krawędziowego podświetlenia ekranu jest to z resztą nieuniknione. Mimo to lokalne wygaszanie jest w stanie podnieść wyniki kontrastu do bardziej zadowalającego poziomu. Oczywiście nie jest to taki poziom, by czerń zlewała się z ramka, jednak plastyka i głębia obrazu widocznie wzrasta i nieco mija odczucie, że obcujemy z telewizorem wyposażonym w matryce IPS.

UH8507_15.jpg

Wybranym przeze mnie trybem działania jest "niska" z tego względu, że nie wpływa ono negatywnie na przejścia tonalne obrazu. Nic nie ginie w czerniach, ani w bielach, a także obraz nie "spłaszcza się". Te zjawiska następują jednak przy wyższych ustawieniach. W trybie "średnia" są jeszcze do zaakceptowania (w zamian zyskujemy wyższy kontrast), jednak w "wysoka" już trochę za mocne jak na mój gust. W prawdzie kontrast wzrasta jeszcze bardziej, ale obraz staje się trochę nazbyt wypaczony. Polecam osobom, które dbają wyłącznie o czerń. Zobaczcie z resztą sami konsekwencje płynące z danego ustawienia

[td]Opis działania[/td][td]Zdjęcie prezentuje obraz referencyjny (po kalibracji) bez lokalnego wygaszania. Do niego należy porównywać dalsze zdjęcia.[/td][td=style='background-color:#efefef']Brak zmian w jakości obrazu, lepsza czerń dookoła obiektu.[/td][td]Niewielki spadek jakości, najjaśniejsze tony obrazu spłaszczają się.[/td][td]Tak jak w trybie Pośrednim, jednak spłaszczenie obrazu jest dużo większe.[/td]

Równomierność ekranu

Trzeba przyznać, że jak na standardy telewizorów LCD z podświetleniem krawędziowym, udało się producentowi uzyskać przyzwoitą jednorodność obrazu. Nie było widocznych przebarwień na powierzchni ekranu.

UH8507_14.jpg

Nie dokuczały także spadki jasności. W prawdzie na pomiarze wychodziło, że dysproporcja dochodzi do 30%, ale jest to właśnie mniej więcej tyle, że jeszcze nie rzuca się w oczy podczas oglądania.

uniformity.png

Maksymalna jasność telewizora (przy normalnym obrazie SDR) to 300cd/m2. Nie jest to ponadprzeciętny wynik, zatem w bardzo nasłonecznionych salonach matryca może okazać się niewystarczająco jasna do oglądania bez rolet w oknach.

UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

"UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']uhd4k.png[/td]

[/td]

LG UH8507 jest wyświetlaczem Ultra HD (3840x2160) i może pochwalić się rozszerzoną kompatybilnością z innymi elementami tego standardu. Telewizor obsługuje szeroką paletę barw (Rec 2020), oraz HDR i to właśnie w przypadku HDR'a specyfikacja przekracza standardową, ponieważ UH8507 jest kompatybilny z normą Dolby Vision. Standard Dolby nie jest jeszcze stosowany na nośnikach fizycznych, wykorzystuje go wyłącznie Netflix w niektórych produkcjach. Wszystko wskazuje jednak na to, że za jakiś czas płyty Blu-ray zostaną wzbogacone o ten standard. Nastąpi to jednak nie prędzej niż w czasie wprowadzenia zaktualizowanego złącza HDMI 2.1. Czy UH8507 otrzyma wtedy stosowną aktualizację? Prawdopodobnie tak, na tę chwilę nie ma jeszcze potwierdzenia ze strony producenta. Równie ważnym pytaniem jest też jakie korzyści niesie ze sobą Dolby Vision. Na to pytanie odpowiedź znajdziecie w artykule: Czym jest HDR w telewizorach, Dolby Vision vs HDR10, który pojawi się na portalu w przeciągu kilku dni od publikacji tego testu. Na tą chwilę potraktujmy standard Dolby jako rzecz, którą zdecydowanie lepiej mieć niż nie mieć. Jeśli chodzi o dostarczanie treści o ultra-wysokiej jakości, to można odbierać ją zarówno z wbudowanych tunerów, przez złącza HDMI 2.0a, jak i z nośników USB.

Jakość efektu HDR

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o HDR:

"HDR, Co to jest HDR, HDR10 kontra Dolby Vision"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']hdr.jpg[/td]

[/td]

Scena[/td][td=style='width:160px']Opis sceny[/td][td]Jasność HDR[/td][td=style='width:160px;border-left:1px solid']Scena[/td][td=style='width:160px']Opis sceny[/td][td]Jasność HDR[/td]

Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2[/td][td]380 cd/m2[/td][td=style='border-left:1px solid black']hdr4.jpg[/td][td]Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie[/td][td]430 cd/m2[/td]

Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność[/td][td]310 cd/m2[/td][td=style='border-left:1px solid black']hdr3.jpg[/td][td]Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR[/td][td]300 cd/m2[/td]

Plansza "L20". Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance[/td][td]560 cd/m2[/td][td=style='border-left:1px solid black'][/td][td][/td][td][/td]

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
  • 350 cd/m2 - minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 - 500 cd/m2 - przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 - 750cd/m2 - zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 - 1 000 cd/m2 - efekt HDR jest wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 - 1 500 cd/m2 - efekt HDR w pełnej krasie, osoby stykające się z tym po raz pierwszy robią WOW :)
  • > 1 500 cd/m2 - pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze. Możliwe, że w tym roku jeszcze takie zobaczymy (być może Samsung KS9500, być może coś nowego od Sony lub TCL i coś o czym jeszcze nie wiemy a zostanie ujawnione np. na IFA 2016).

Wyniki procedury testowej HDR sugerują, że potencjał UH8507 raczej nie jest duży. Telewizor jest bliżej progu, powyżej którego HDR dopiero staje się mocniej widoczny. Innymi słowy odtwarzając treść Ultra HD Blu-ray z HDRem widać na ekranie tą nową jakość, ale nie są to powalające doznania wizualne. By takie zapewnić, jasność powinna być na poziomie przynajmniej 800, czy 1 000cd/m2. Tutaj dosyć daleko do tego w każdej scenie testowej. Widać, że telewizor ogólnie lepiej sobie radzi tam, gdzie może wygasić część ekranu i "skoncentrować" światło w jednym punkcie. Przykładem takiej sceny jest kominek, oraz syntetyczna plansza L20 na której pomiarów dokonuje konsorcjum UHD Alliance. Nawet w tym przypadku wynik nie jest jednak duży. Mam wrażenie, że dopiero model UH950V oraz najnowsze telewizory OLED zaprezentują nam tutaj większą moc HDR. Wynik ten potwierdza też po raz kolejny, że w tym roku aby zobaczyć pełną moc HDR potrzeba naprawdę drogiego ekranu.

Testy przeprowadzaliśmy na Ultra HD Blu-ray UBD-K8500 od firmy Samsung (pełny test)

Odwzorowanie szerokiej palety barw

Niestety nie udało mi się dokonać pomiarów w szerokiej palecie barw, poza pomiarem EOTF:

eotf.png

Wynika z niego, że obraz w trybie HDR ma nieco uwypuklone ciemne odcienie obrazu. Coś jakby gamma była za niska przy "zwykłym" obrazie. Z grubsza jednak radzi sobie z mapowaniem przejść tonalnych. Nie dokonuje też jakiejkolwiek kompresji - wyświetla dokładnie do granicy swoich możliwości.

UH8507_16.jpg

Telewizor wyposażono jednak w specjalizowany system podświetlenia - diody PFS LED i te zapewniają mu znacznie szerszą paletę barw niż w modelach z niższej półki. Dzięki pokryciu palety barw DCI na poziomie 90%, da się dostrzec w niektórych filmach nowe, bardziej nasycone kolory. Wtedy uśmiech sam pojawia się na twarzy! Przykładem takiego filmu jest Mad Max, ale są także odpowiednie sceny w Smerfach, czy The Lego Movie. Barwy czerwone, zielone wywołują czasami zdumienie. Do tej pory nie można ich było zaobserwować na ekranie! W prawdzie HDR jest znacznie ważniejszy od samej palety kolorów, jednak ta druga jest świetnie wspierana w UH8507 i też momentami wzbudza emocje. Najczęściej pojawia się ona w scenach wybuchów:

UH8507_19.jpg

Tam jednak gdzie nie potrzeba mocno nasyconych barw, wyglądają one po prostu naturalnie. Bez nadmiernego wnikania.

Odwzorowanie ruchu

LG UH8507, wyposażono w 120Hz matrycę IPS. Wyświetlacz obsługuje wszystkie klatkaże obrazu - 24p, 50p i 60p, oraz dla każdego z nich oferuje upłynniacz - system TruMotion. Powiela on ilość klatek do maksymalnych możliwości matrycy. Dodatkowym wsparciem dla jakości odwzorowania ruchu jest system "scanning backlight" czyli technologia synchronizacji modulacji podświetlenia z odświeżaniem matrycy. Mówiąc bardziej ludzkimi słowami matryca wygasza się gdy następuje moment odświeżenia obrazu i zapala dopiero gdy następna klatka jest już gotowa do przedstawienia na ekranie. Ta fenomenalna funkcja zapewnia dużo ostrzejszy i wyraźniejszy obraz, szczególnie przy transmisjach sportowych jak zaraz zobaczycie w tabeli. Nie trzeba jej nigdzie włączać - wystarczy zmniejszyć jasność obrazu suwakiem "podświetlenie" by funkcja zaczęła przynosić efekty w postaci znacznie ostrzejszego obrazu w ruchu.
System TruMotion, który zapewnia powielenie ilości klatek obrazu (do tych 100/120Hz, bo jak wiadomo treści mogą mieć 24,50 lub 60 klatek maksymalnie) jest fenomenalny w regulacji. Po ustawieniu TruMotion -> Własny dostajemy dostęp do dwóch suwaków regulacyjnych:
  • De-Judder - do regulacji płynności w materiałach filmowych. Przy ustawieniu 4 lub 5 uzyskujemy złoty środek, czyli polepszoną płynność filmu, ale nie do tego stopnia by była ona teatralnie sztuczna.
  • De-Blur - do redukcji rozmycia w materiałach wideo takich jak na przykład transmisje sportowe. By uzyskać najwyraźniejszy obraz sugeruję użyć ustawienia 10. Wtedy też będzie należycie działać technologia "scanning backlight".

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
"Śledząca Kamera - najlepsze kryterium odwzorowania ruchu"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']trackingcamera.png[/td][/td]

Nazwa trybu[/td][td=style='background-color:#eee;']Informacje[/td][td=style='background-color:#eee;'][/td][td=style='background-color:#eee;']Obraz postrzegany w ruchu[/td]Wyłączony[/td][td]Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

300cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak[/td][td]m_3.jpg[/td]

dowolnie

De-Blur: 10[/td][td]Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

300cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja suwakiem "De-Blur"[/td][td]m_1.jpg[/td]

dowolnie

De-Blur: 10[/td][td]Smużenie:

średnie

Maksymalna jasność:

120cd/m2 (przy obniżeniu podświetlenia dla lepszej ostrości)[/td][td]Powielenie krawędzi:

lekki ghosting

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja suwakiem "De-Blur"[/td][td]m_2.jpg[/td]

Regulacja płynności w filmach działa świetnie i to zarówno w przypadku materiałów Ultra HD, jak i Full HD. Dziesięcio-stopniowa skala pozwala wyregulować ruch dokładnie tak jak chcemy i ograniczyć tym samym szarpanie (judder), ale tak by nie powodować efektu opery mydlanej (o ile sobie nie życzymy).

Równie dobrze wypada telewizor przy "szybkich" materiałach, na przykład sportowych. Przy obniżeniu podświetlenia rozmycie jest bardzo małe, praktycznie go nie ma. Co najlepsze nie ma także efektu ghostingu, o który prawdę mówiąc obawiałem się. Diody PFS LED mają tendencję do zostawiania czerwonych smug przy dużej modulacji. Tak dzieje się na przykład w telewizorach japońskiej konkurencji. LG używa jednak diod o nieco innej charakterystyce widmowej. Z tego też względu pokrycie szerokiej palety barw jest o kilka procent gorsze, ale ghosting jest znacznie mniejszy. Dobre rozwiązanie! Śmiało polecam UH8507 miłośnikom sportu.

Kąty widzenia

Na poniższym wideo doskonale widać, że UH8507 jest jednym z tych wyświetlaczy, które nadają się do oglądania pod kątem. Nawet przy dużym zejściu z osi nasycenie barw i kontrastowość obrazu pozostaje stała. Dla osób siedzących na wprost telewizora jest to również istotne, choć często niedocenianie. Siedząc w optymalnych odległościach, które można wyliczyć z naszego kalkulatora. Znaczący kąt tworzy się nawet podczas patrzenia w róg ekranu i kontrastowość spada na matrycach VA. Matryce IPS wolne są od tego zjawiska! Jedyne negatywnej cechy można dopatrzeć się obserwując czerń pod kątem, szczególnie pionowym. Widać wtedy tak zwane srebrzenie, czyli zabarwienie czerni barwą szaro-srebrną.

Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

"Input Lag, chroma 4:4:4 - czy są istotne?"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']lag.png[/td]

[/td]

Input Lag

Na uzyskanie niskiego opóźnienia sygnału (input lag'a) są dwa sposoby. Pierwszy z nich to przełączenie trybu obrazu na tryb "gra". To powoduje jednak pogorszenie barw, a tryb ten nie pozwala na kalibrację. Znacznie lepszym wyborem jest oznaczenie danego wejścia HDMI jako PC.

UH8507_10.jpg

Nie tylko nie zepsuje to kolorów ale także pozwoli uzyskać chrome 4:4:4, a sam lag będzie jeszcze niższy. W trybie gra wynosi on 52ms, a na złączu oznakowanym jako PC... zobaczcie sami:

Konsola[/td][td=style='width:120px']konsola.jpg[/td][td=style='width:250px']Pomiar za pomocą Leo Bodnar Lag Tester - odwzorowuje opóźnienie input lag podczas używania konsoli do gier[/td][td=style='background-color:black;color:white;width:120px']45 ms[/td]

Komputer PC[/td][td=style='width:120px']pc.jpg[/td][td=style='width:250px']Całkowity czas upływający od kliknięcia myszą do reakcji na ekranie[/td][td=style='background-color:black;color:white;width:120px']50 ms[/td]

Współpraca z komputerem PC

Po oznakowaniu złącza jako PC, oraz włączeniu funkcji HDMI UHD Color dla danego złącza HDMI, chroma jest wyświetlana w pełnej rozdzielczości (4:4:4). Dzięki temu drobne kolorowe czcionki są czytelne.

chroma444.jpg

A jak się gra na takim ekranie w gry w rozdzielczości 4K? Co tu dużo pisać: jest to dużo większy rozmiar niż typowy monitor, nawet 32". Wrażenia są niesamowite a granie na telewizorze w pełni przygotowanym na współpracę z PC UHD to czysta przyjemność.

44.jpg

[/td][td]

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje Graficzne. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz PlayStation Polska

[/td]

System operacyjny, obsługa multimediów

System WebOS 2.0 (w modelach 2015) był już dobrze rozbudowanym i dopracowanym kombajnem multimedialnym. W najnowszej odsłonie na 2016 dokonano kilku zmian. Dokładnie omawia je wywiad z Panem Wiesławem Kowalczykiem z LG Polska.

Interfejs zaprojektowano z naciskiem na prostotę i przejrzystość. Większość menu, które możemy wyświetlić została wykonana tak, by jak najmniej zasłaniać oglądany program. To bardzo przemyślany design.

39.jpg

Telewizor posiada komplet tunerów (DVB-S/S2/T/C). Pozwalają one także na odbiór treści Ultra HD. UH8507 jest też kompatybilny z HBB Tv. Instalacja anteny jest bardzo prosta, jak wszystko inne w systemie Web OS. Menu EPG, ma bardzo ładny design:

Jakość dźwięku

Telewizor wyposażono w głośniki o konfiguracji 2.2 i mocy 20+20W. To całkiem dobra kombinacja, jak na standardy telewizora i zapewnia głośniejszy, bardziej klarowny dźwięk niż w tańszych konstrukcjach. Nie jest to jednak poziom taki by w filmach były mocne efekty dźwiękowe. Powiedzmy sobie szczerze - takie coś jest niemożliwe na wąskich głośnikach wbudowanych w telewizor. Jeśli oczekujemy mocnego kina akcji to musimy rozejrzeć się przynajmniej za soundbarem z dedykowanym subwooferem.

UH8507_17.jpg

Podsumowanie

UH7707 może się pochwalić znacznie bogatszą paletą barw, która jest niezbędna dla dobrych wrażeń z filmów Ultra HD. Zabieg dzięki któremu to osiągnięto, to zastosowanie specjalistycznych diod podświetlających ekran. Odbiły się one też pozytywnie na odwzorowaniu ruchu - matrycę cechuje znacznie mniejsze rozmycie obrazu, co jest kluczowe dla miłośników sportu. Pod względem obsługi technologii HDR jest nieźle ale czuć, że telewizor posiada ograniczony potencjał jasności, który nie pozwala nacieszyć oczu tym efektem tak bardzo jakbyśmy chcieli. Efekt ten w maksymalnej jakości póki co zarezerowany jest dla najwyższych i najdroższych modeli telewizorów dostępnych na rynku. Warto jednak zaznaczyć unkalną kompatybilność z HDR od Dolby Vision. Może być to bardzo przydatne w przyszłości. Kontrast jest całkiem wysoki jak na matrycę IPS, oraz dodatkowo pogłębia go funkcja lokalnego wygaszania. Pamiętajmy jednak, że mimo to nie będzie smoliście głębokiej czerni, bo na tego typu telewizorze (IPS) jest to po prostu niemożliwe. W zamian za to dostajemy świetne kąty widzenia. Nie jest to telewizor wyłącznie dla singla - osoby siedzące po bokach też będą mogły się nacieszyć jakością obrazu :) Raczej nie rozczarują się też gracze. Input lag jest wystarczająco niski.[/td][td]
polecamy.png
[/td]

PLUSY

  • Świetne kąty widzenia
  • Matryca 120Hz + backlight scanning = niezwykle dobra płynność i ostrość
  • Praktycznie unikalna kompatybilność z Dolby Vision (HDR)
  • Poszerzona paleta barw (potrzebna do filmów Ultra HD) i robiąca spore wrażenie względem "zwykłych" filmów HD
  • Referencyjne oddanie barw po kalibracji / dobre przed
  • Doskonały pilot multimedialny Magic
  • System WebOS 3.0
  • Dobry kontrast w klasie matryc IPS
  • Wysokiej klasy wykonanie
  • Input lag poniżej 50ms
  • Obsługa technologii 3D (pasywna)

MINUSY

  • W bardzo nasłonecznionych salonach może nie zdać egzaminu
  • Kontrast - typowo dla technologii IPS

Cena referencyjna: LG 65" UH8507 10 999 / LG 60" UH8507 9 699 / LG 55" UH8507 7 899 / LG 49" UH8507 6 299


Sprzęt do testów dostarczyła firma LG



Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj "Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?" oraz "Test kalibracji".[/td]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle super test i kawał dobrej roboty, co do samego TV widać poprawę w stosunku do serii z 2015 roku ,wyraźna poprawa kontrastu po użyciu funkcji wygaszania,

jednak w moim odczuciu ładowanie HDR do TV o 350 cd/m2 to trochę mydlenie oczu i robienie czegoś na siłę, oby w modelu UH950V było lepiej...


Czy TV ma na 100% 4xHDMI bo na załączonym obrazku widać tylko 3xHDMI ?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja jest błąd. Dzięki za czujność!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to, ani słowa o funkcji 3D? W "Akcesoriach" nic o okularach 3D?

Producentów, którzy w tych czasach nie pozbawiają swoich telewizorów podstawowych funkcjonalności, trzeba miłować i hołubić...

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG.... szczerze? Chyba zapomnieliśmy bo wiadomo jak jest z tym tematem.... W sumie tutaj pasyw itd. czyli klasyk ale trzeba dopisać! Drugi raz dzięki dzisiaj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG najwidoczniej całkiem niemało poprawiło swój system wygaszania lokalnego (bez wliczania w to ilości stref), jak i może jeszcze podświetlania trochę też (np. za sprawą nowych algorytmów [bo to akurat wiem, że takie nowe są] oraz poprawionej funkcji Ultra Luminance). Może również nieco ogólnie poprawiona matryca ma też swój w tym udział. Bo wzrost kontrastu względem TV ubiegłorocznych jest przynajmniej znaczący. Wydaje mi się także, że od ubiegłego roku LG ma jedno z najlepszych podświetleń krawędziowych pod kątem jego równomierności i efektu brudnego ekranu (jakkolwiek w powyższym teście nie ma oczywiście oceny wyświetlacza w zakresie DSE). Dużym minusem ich wygaszania strefowego są oczywiście same strefy, których jest ogromnie (śmiesznie) mało.

Bardzo rozczarowują słabo świecące diody. Myślałem, że natężenie podświetlenia w UH85 będzie trochę większe.

Mam pytanie do Gmeru.

Czy posiadacie już u siebie UH95 i dzięki temu macie wstępne podstawy sądzić (podejrzewać), że w tym modelu luminacja jest wyraźnie większa?

Bo ja także mam nadzieję, że tak własnie będzie. I nie tylko na podstawie takiej, że jest to model flagowy, który jako jedyny TV LCD od LG powinien jednak prezentować przyzwoity efekt HDR, ale jeszcze na przesłance, że LG UH95 ma bardziej niż symbolicznie większe zużycie prądu w stosunku do UH85 i UH77. Dwa niższe modele mają je na poziomie 85W, a model najwyższy 106W. Nie jestem fachowcem, wyłącznie laikiem w tej dziedzinie, ale wydaje mi się, że za większy pobór prądu w UH95 może odpowiadać raczej tylko wydajniejszy proces oraz przede wszystkim mocniej świecące diody. Czy faktycznie może tak być, jak mnie się wydaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No prosze, nareszcie LG wypuscilo IPS'a co potrafi dac niezly kontrast i dobrze radzi sobie z ruchem.

Mila niespodzianka :)

PS.Ciekawe kiedy zrobia implementacje tych rozwiazan do nizszych serii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sony 55xd85 tez ma panel ips i pewnie ten sam tyle ze według testu poniżej ten sony nie jest żadną konkurencją dla lg 55uh850 ponieważ w sony nie ma żadnego systemu lokalnego wygaszania i sony ma ogolnie mniejszą jasność w trybie hdr. W tym sony jest kontrast taki sam jak w lg z wyłączonym wygaszaniem.

http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850d

Edytowane przez lahcim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz Sony kiedys bylo wyznacznikiem jakosc, niestety te czasy bezpowrotnie minely. Dywizja odpowiedzialna za tv na przestrzeni kilku ostatnich lat notowala ujemne wyniki finansowe, dlatego coraz bardziej rzadza tam "bankomaty" a nie inzynierowie. Smutne to, ze bylemu liderowi rynku w tej materii nie idzie najlepiej, a i same produkty to juz nie to cos jeszcze kilka lat temu.

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy test UH950V ?

Też chętnie zobaczyłbym test UH950 szczególnie, że nigdzie w Internecie nie znalazłem zagranicznego testu tego TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lg 55uh850 kosztuje 8tys i lg 55uh950 tez kosztuje 8tys i zastanawiam się o co tu chodzi ? Chyba coś im się w lg pomieszało bo niższa seria 8 powinna być tańsza od serii 9.

Sony 55xd85 nie ma wygaszania ale kosztuje 6tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lg 55uh850 kosztuje 8tys i lg 55uh950 tez kosztuje 8tys i zastanawiam się o co tu chodzi ? Chyba coś im się w lg pomieszało bo niższa seria 8 powinna być tańsza od serii 9.

Sony 55xd85 nie ma wygaszania ale kosztuje 6tys.

Bo różnica w startowych sugerowanych cenach detalicznych pomiędzy modelami 55UH95, 55UH85 oraz 55UH77 wynosi niezbyt dużo, czyli 1 tysiąc złotych. Wobec tego w sytuacji dużej konkurencji, najniższe oferty cenowe modelu UH95 mogą się zrównać, a nawet być niższe od najwyższych cen modelu UH85 oraz w tej samej proporcji pomiędzy UH85 i UH77. Po prostu nie należy kupować w rozbudowanych sieciach sklepów stacjonarnych znajdujących się w centrach handlowych i innych drogich lokalizacjach (wysokie czynsze, ale też media) zatrudniających mnóstwo ludzi, bo to wszystko są koszta ich działalności, które muszą pokryć ich klienci. Wiele cen w tych sklepach jest absurdalnie wysoka i utrzymująca się przez prawie cały cykl sprzedaży produktów, z wyjątkiem prawdziwych, a nie marketingowych, wyprzedaży na sam koniec.

Po drugie modele UH95 i UH85 wciąż mają małą dostępność rynkową. Są sprzedawane na wyłączność przez największe, wspominane przeze mnie, sieci, co nie pozwala na znalezienie normalnych cen.

Po trzecie, co wiąże się też z po drugie, mamy dopiero pierwszą połowę lipca oraz olimpiadę przed nami. Szeroka dostępność UH95 i UH85 zacznie się w sierpniu i we wrześniu. Dopiero wówczas zaczną się pojawiać bardziej normalne ceny. Najlepsze ceny w roku premiery TV są w październiku i w listopadzie, bo w grudniu w niektórych sklepach ceny rosną ze względu na sezon świąteczny, a w wielu pozostałych spadki się zatrzymują, po czym dopiero w styczniu (w mniejszym stopniu) i w lutym (w ramach kontynuacji lub po raz pierwszy po nowym roku) ponownie spadają, ale wówczas już do jeszcze niższych poziomów niż w październiku i w listopadzie. Kolejna fala spadków cen, do poziomów już absolutnie najniższych możliwych, to wyprzedaże związane z pojawieniem się modeli z kolejnego roku. Ale czekanie na ten okres jest ryzykowne, ponieważ przeważnie najtańsze sklepy internetowe wyprzedają ostatnie posiadane przez siebie egzemplarze podczas obniżki cen w styczniu, w lutym i w marcu (nie chcą ryzykować z zaleganiem w magazynach ubiegłorocznych TV), co powoduje zmniejszenie się konkurencji, wobec czego na dużych, sieciowych sklepach stacjonarnych, ale też innych internetowych lubujących się w wysokich cenach nie ciąży konkurencyjna presja obniżania swoich wysokich cen.

Na pewno warto kupować możliwie jak najtaniej, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, bo po co płacić kokosy komuś za to, że pośredniczy on w łańcuchu dostawy produktu do nas klientów końcowych. Szkoda, że nie można kupować prosto z magazynów producentów (może nawet fabryk), bo na co komu pośrednicy, jeśli ma się wiedzę o tym, co chce się kupić? Jedyną wadą takiego systemu mogłyby być, ale niekoniecznie, mniejsze prawa konsumentów (bo dużo większe obowiązki są nałożone na sprzedawców), ale wtedy to też byłby zakup internetowy, a producent stałby się jednocześnie sprzedawcą detalicznym, więc raczej odbywałoby się to bez zmian dla konsumenta. Ale to tylko taka moja raczej filozoficzna dygresja. W każdym bądź razie, rozumiem, że sklepy stacjonarne są potrzebne dla tych ludzi, którzy wchodzą do sklepu w celu zakupu np. właśnie TV i nic lub prawie nic o nich nie wiedzą. Wtedy doradca jest potrzebny, który może wcisnąć wszystko w ramach posiadanej przez konsumenta gotówki. I za to dodatkowo trzeba zapłacić. Ale jeśli ludzie mający wiedzę o TV i innych produktach wiedzą doskonale czego chcą i dokonują zakupów w drogich sklepach stacjonarnych płacąc pewnie coś koło 100-200% marży (powyżej ceny zakupu u producenta), to ja tej głupoty nie rozumiem prawie wcale.

I na koniec, wracając do początku mojego wpisu, to moim zdaniem biorąc pod uwagę wyglądy oraz hardware modeli UH95, UH85, UH77, to różnice cenowe na starcie sprzedaży winny wynosić raczej około 1,5 tyś. niż 1 tyś., przy czym to UH85 powinna być tańsza o 500 zł., a UH77 o 1 tyś. zł., Chociaż 55UH77 już po niespełna 2 miesiącach od premiery można było kupić za 5500 zł. (spadek z 7 tyś.), bo dostępność tego modelu bardzo szybko stała się szeroka. Ale i tak jest to wciąż cena dużo za wysoka za ten model bez poszerzonej palety barw oraz z innymi słabymi właściwości (np. plastikowa obudowa, słaba jasność, jak na TV HDR).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... Szkoda, że nie można kupować prosto z magazynów producentów (może nawet fabryk), bo na co komu pośrednicy, jeśli ma się wiedzę o tym, co chce się kupić? Jedyną wadą takiego systemu mogłyby być, ale niekoniecznie, mniejsze prawa konsumentów (bo dużo większe obowiązki są nałożone na sprzedawców), ale wtedy to też byłby zakup internetowy, a producent stałby się jednocześnie sprzedawcą detalicznym, więc raczej odbywałoby się to bez zmian dla konsumenta...

Sorry, ale gospodarka i rynek tak nie funkcjonują. Producenci TV nie będą się bawić w sprzedaż detaliczną, bo aby to robić musieliby zatrudnić cały sztab ludzi do sieci obsługi oraz stworzyć/wynająć odpowiednie zaplecza magazynowe w każdym kraju, a byłyby to naprawdę ogromne koszty. Dlatego wolą oddać część tortu pośrednikom (w tym dystrybutorom i detalistom) bo to się zwyczajnie bardziej opłaca. Dystrybutorzy też nie chcą się bawić w sprzedaż detaliczną. Sam pracuję w firmie pośredniczącej- dystrybucyjnej (w branży innej niż rtv) i zawsze odmawiamy sprzedaży klientom detalicznym, bo taka sprzedaż wymaga poświęcenia czasu i nakładów, które w naszym przypadku nawet by się nie zwróciły, nie mówiąc o zarobku. To samo robią producenci TV odmawiając sprzedaży klientom detalicznym. Dlaczego? Dlatego, że pojedyncza sprzedaż 1 sztuki lub 1 kg czegoś wymaga tyle samo czasu i pracy co sprzedaż całej ciężarówki tego towaru i często rodzi masę dodatkowych problemów (np. zwroty). Natomiast sprzedawca detaliczny ma już inny system sprzedaży i jemu się opłaca. Wyeliminowanie pośredników w branży TV raczej nie wchodzi w grę.

Edytowane przez Snookerman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WPPP ciekawa koncepcja. Bardzo nowatorskie podejscie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snookerman, dzięki za merytoryczne rozwinięcie tematu. Przeczytałem z prawdziwą ciekawością. Jakkolwiek, ja ten wątek podniosłem bardzo swobodnie i powierzchownie, jak sam napisałem filozoficzne. Zdecydowanie był to najmniej ważny wątek z całości. Nie była to też żadna moja koncepcja, ani propozycja/zachęta do poważnej dyskusji akurat na ten temat. Ważne było to, co napisałem w pozostałej części. Ale oczywiście nie przeszkadza mi to, że akurat ta kwestia została podjęta.

I pełna zgoda, że rezygnacja z dystrybutorów jest praktycznie niemożliwa. Przykład produkcji TV jest jednym z najlepszych tego dowodem, bo najczęściej TV dostarczane na rynek całego kontynentu są montowane w zaledwie jednej lub dwóch fabrykach. Trudno, żeby konsumenci z całej Europy kupowali TV bezpośrednio od fabryk np. w Polsce. Dobrze to uargumentowywałeś. Ja tylko dodam jeszcze od siebie pewnie bardziej oczywiste rzeczy, że fabryka ma ciągle działającą linię produkcyjną i przyfabryczny magazyn, z którego regularnie muszą być wywożone dużymi partiami te produkty do rozprowadzania terytorialnego do państw i ich regionów. I tym się zajmują dystrybutorzy, którzy zamawiają duże ilości sprzętu, negocjując najlepsze ceny.

Ale już sprzedaż detaliczna na pewno jest wstanie się zmienić i to się oczywiście dzieje za sprawą powstania i rozwoju Internetu. Niektóre sklepy internetowe już wysyłają produkty do swoich klientów bezpośrednio z magazynów dystrybutorów, chociaż nie zawsze jest to dobre, bo wiąże się z wydłużonym oczekiwaniem na realizację i dostarczenie, ale to są zmiany, które wciąż trwają, a największe przekształcanie sprzedaży detalicznej, właśnie za sprawą Internetu, dopiero przed nami. Raczej giganci sprzedaży stacjonarnej niektórych kategorii produktów (szczególnie własnie RTV AGD) mogą się niepokoić. I utworzenie dodatkowo własnej sprzedaży internetowej nie za wiele tu zmienia, bo oni nadal mają na utrzymaniu duże lokale w centrach handlowych i innych centralnych punktach w miastach, nadal mają na utrzymaniu ogromną ilość zatrudnionych ludzi- sprzedawców i innych. Ponoszą też duże nakłady na reklamę, co odpada w przypadku tylko sklepów internetowych. I za to wszystko kupujący u nich klient musi zapłacić. Rozumiem ludzi nie mających o tym oraz o kupowanych produktach żadnego pojęcia, którzy też w łatwy sposób ulegają reklamom tych wielkich firm, ale widzę, że również dobrze zorientowani ludzie w produktach RTV preferują kupowanie w tych najdroższych sklepach, kiedy w tym samym czasie, również produkty fabrycznie zamknięte z normalną gwarancją sprzedawcy oraz producenta, dodatkowo z prawem zwrotu w ciągu 14 dni (czego w zdecydowanej większości nie dają sklepy stacjonarne), można kupić o wiele taniej.

Dążenie do minimalizacji kosztów jest naturalnym procesem działalności przedsiębiorstw wymuszonym przez konkurencję. W przypadku zrodzenia się sprzedaży internetowej, firm bez posiadania sklepów stacjonarnych, a jedynie przeważnie tylko jednego magazynu albo i bez niego oraz małego biura (siedziby), w zakresie redukowania kosztów działalności sprzedaży detalicznej pojawiła się duża przestrzeń do zmian. Ale o tych zmianach i tak ostatecznie najbardziej decydują zachowania konsumentów. Skoro wciąż jest bardzo dużo ludzi, którzy wolą kupić drogo (trochę, tak jakby, charytatywnie) zamiast najtaniej, to rynek zmienia się wolniej niż by mógł.Mnie osobiście wolniejsze zmiany nie przeszkadzają, bo rynek sprzedaży detalicznej w zakresie produktów elektroniki użytkowej już oferuje system sprzedaży o minimalistycznych kosztach. Nie trzeba więc dokładać się do czynszów w CH, do płac tysięcy zatrudnionych pracowników na przeróżnych stanowiskach, do płacenia za reklamy dla mnie zupełnie niepotrzebnych. Ja wiem, że kupując chociażby TV muszę zapłacić m.in. za badania naukowe prowadzone przez producenta, za płace osób zatrudnionych przy produkcji i za kilka innych wydatków ponoszonych przez producenta, niestety ubolewam, że także za reklamowanie marki np. przez Jakuba Błaszczykowskiego (gdyby przeciętni ludzie byli inni, nie byłoby takich reklam), trzeba też pokryć koszta dystrybucji, z czym merytorycznie też się już tutaj zgodziłem, ale na bardzo wysokie koszta działalności dużych i stacjonarnych sprzedawców nie zamierzam się składać chcąc kupić sobie produkt z dziedziny RTV AGD. Oczywiście życzę wszystkim pracy i wszystkiego najlepszego, ale ja się kieruję racjonalnością ekonomiczną i dbaniem o własne finanse, dlatego wybieram najtańsze oferty, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, oraz kupuję upatrzone rzeczy w czasie, gdy osiągają potencjalnie najniższe ceny.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się kieruję racjonalnością ekonomiczną i dbaniem o własne finanse, dlatego wybieram najtańsze oferty, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, oraz kupuję upatrzone rzeczy w czasie, gdy osiągają potencjalnie najniższe ceny.

I o to chodzi... :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma ten tv i jak się sprawuje ?

A jakie są róznice pomiędzy UH8507 a UH7707, poza ceną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Od niemal tygodnia jestem posiadaczem w/w modelu telewizora, do którego otrzymałem soundbar SH2 (promocja w sklepach Saturn). Priorytetem był HDR, 10-bitowy kolor (znany też jako Deep Color) oraz sprawny system SmartTV. Na pierwszy rzut oka, wszystko działa świetnie. Konfiguracja początkowa jest bardzo latwa i przyjemna, a niezwykle pozytywnym zaskoczeniem jest bogata baza dekoderów, z którymi można skonfigurować dołączonego Magic Remote'a (w moim przypadku - Netgem od Netii).

Jakość obrazu robi wrażenie - nawet zwykły obraz z dekodera w jakości 1080i jest dobrze skalowany, a deinterlacing jest na najwyższym poziomie. Netflix w jakości 4K - również na plus. Katalog jest skromny, jednak znajduje się w nim parę pozycji zgodnych ze standardem Dolby Vision - 10-bit 4:4:4 Ultra HD pokazuje swą siłę w ciemnych partiach obrazu i na gradientach tonalnych - są płynne i pozbawione charakterystycznego schodkowania 8-bitowego. Oglądając Marco Polo możnaby z łatwością zapomnieć o tym, że jest się w domu, a nie kinie... gdyby nie dość nierównomierne rozłożenie podświetlenie matrycy, które widać na kaszetach (przy oglądaniu treści o wymiarach pełnego 16 na 9 problem znika).

Jako monitor komputerowy 55UH8507 sprawuje się nad wyraz dobrze - koniecznie trzeba wybrać tryb "Gra", dzięki któremu udało mi się go "zsynschronizować" z moim domyślnym ekranem - dostojnym wiekiem, ale wciąż znakomicie pracującym Dellem U2711. W kalibrację póki co się raczej nie będę bawił - monitory znacznie różnią się charakterystyką obrazu, niemniej w przypadku części mojej działalności, którą stanowi montaż wideo, dobrze jest zobaczyć, jak wypuszczany obraz będzie prezentował się na różnych ekranach, dzięki czemu łatwiej osiągnąć kompromisowe rozwiązanie. Jeśli chodzi o gry, nie ma co narzekać - Mortal Kombat XL w jakości 4K prezentuje się fenomenalnie i nawet grając na bezprzewodowym padzie Xbox 360, nie odczuwałem lagów (warto do tego jednak wyłączyć synchronizację pionową).

Niestety, jest też druga strona medalu i dotyczy kwestii, której nigdy nie podejrzewałbym w telewizorze tej klasy - jest nią synchronizacja dźwięku z obrazem. Problem jest nieobecny, gdy 55UH8507 otrzymuje treści za pośrednictwem kabla HDMI z komputera - YouTube, Vimeo, Netflix czy moje własne materiały działają OK, choć wymagało to ode mnie ręcznego ustawienia Synchronizacji AV na poziomie -3 (czyli przyspieszenie dźwięku względem obrazu; skrajne poziomy synchronizacji AV to -5 i +15). Podobnie z dekoderem Netii - dobre synchro po dostrojeniu.

Schody zaczęły się w momencie korzystania z aplikacji WebOSa - YouTube'a, przeglądarki internetowej i w mniejszym stopniu Netflixa. Pomimo eksperymentowania z różnymi ustawieniami, wciąż mam wrażenie, że nie jest idealnie. W przypadku YouTube'a pomogło wlączenie customowego trybu TruMotion, w którym NA SZCZĘŚCIE można wyłączyć ten obrzydliwy efekt upłynniania klatkażu. Mimo wszystko, oglądając wywiady czy dluższe sceny dialogowe, widać, że video rozjeżdża się ze ścieżką audio. Dodam, że używam najnowszego firmware'u (na 15. października jest to wersja 04.30.06) i próbowałem już chyba wszelkie możlwie opcje dostrojenia telewizora. Moim zdaniem, jest to kwestia softu, który mimo wszystko dalej próbuje przetwarzać sygnał, wyłączając się jedynie przy użytkowaniu zewnętrznych źródel jak PC czy dekoder.

To nie jest jedyny moment, w którym objawia się problem - chcąc używać jednocześnie wbudowanych głośników telewizora (nomen omen, całkiem niezłego designu harman/kardon) oraz *UWAGA* wyjścia optycznego TOSLINK trzeba szykować się na niezłe rozczarowanie - sygnał straszliwie się desynchronizuje! Nie pomoże Magic Tuning, tryb inteligentnego dźwięku czy wspomniana wcześniej synchronizacja A/V - telewizor nie pozwoli nam indywidualnie skonfigurować opóźnienia osobno, więc jesteśmy skazani na echo). Co ciekawe, problem nie występuje w momencie korzystania z mini-jacka - wbudowane głośniki jak i te na złączu 3,5mm idą w perfekcyjnej synchronizacji! Niestety, do momentu naprawy softu, soundbar SH2 będzie agregatem kurzu - w wersji europejskiej został on zubożony o wejście mini-jack. Mój chałupniczy eksperyment można zobaczyć TUTAJ

Podsumowujac, 55UH8507 jest dobrym i wszechstronnym modelem. Do zastosowań konsumenckich - wręcz bardzo dobrym. Niemniej, jako produkt aspirujący do segmentu wyższego, powinien być wolny od wad, w szczególności jeśli tyczą się one kwestii fundamentalnych. Mam nadzieję, że producent wypuści stosowne aktualizacje i funkcje SmartTV naprawdę zasłużą na to miano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2016 o 12:27, KARTON napisał:

Kto ma ten tv i jak się sprawuje ?

A jakie są róznice pomiędzy UH8507 a UH7707, poza ceną ?

Przyłączam się do pytania.

Czym różnią się te modele? Po za 3d, który jest w uh8507

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja kupiłem ten telewizor w wersji 49-cio calowej w sobotę. Już w niedzielę zauważyłem na jasnych kolorach (zielony, niebieski) podczas oglądania meczu ciemniejszy pas z prawej strony oddalony od boku o 10 i szerokości około 5-6 cm. Ten pas jest bardzo widoczny podczas oglądania innych meczy podczas ruchu i czasami podczas oglądania telewizji z jasnymi kolorami. Jest on również widoczny przy jednolitym jasnym zielonym lub niebieskim tle. Wysłałem maila do LG i otrzymałem odpowiedź, że ten pas jest zjawiskiem bandingu i nie podlega naprawie gwarancyjnej! To jest po prostu żart - moim zdaniem ten pas to jest jakieś uszkodzenie matrycy - a w ten sposób można podejść do każdej wady telewizora. Pytając Panią z LG, gdzie informują, że taki efekt może wystąpić - Pani stwierdziła, że nigdzie. A niezgodność z umową powinienem reklamować u sprzedawcy - co też uczyniłem. Oni w moim imieniu wezwali serwis LG - jednak jeszcze czekam na kontakt.  

Czy ktoś z posiadaczy tego modelu też znalazł taki objaw na swoich wyświetlaczach - co mogę z tym teraz zrobić. Podejście LG popsuła niestety całą radość z nowego zakupu

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Banding/DSE to zazwyczaj kilka pasów pionowych a nie jeden. Ponadto jego szerokość powinna być znacznie mniejsza. 

Bardzo dobrze zareagowales żądając pytanie - gdzie jest informacja, ze takie pasy są w normie. Osobiście proponuje cisnac sprzedawcę o wymianę na inny egzemplarz/model - zdecydowanie lepiej było kiedyś z tym u Sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście usterka nie miała nic wspólnego z bandingiem, który wciskał mi gość z infolinii. Serwisant był u mnie wczoraj i stwierdził, że z tą wadą telewizor nie powinien opuścić fabryki. Matryca do wymiany - ja jednak będę walczył o wymianę telewizora w Euro AGD RTV na nowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...