Jump to content
Maciej Koper

Panasonic DX750 (TX-55DX750) Test - UHD 4K 120Hz

Recommended Posts

Słowem wstępu

Panasonic DX750 to trzeci telewizor Ultra HD Japońskiego producenta, który biorę pod lupę w 2016 roku. Z wcześniej testowanym, flagowym DX900 współdzieli on matrycę, podobnie z resztą jak DX700, którego test też niedawno ujrzał światło dziennie. W telegraficznym skrócie DX750 jest bliźniakiem DX700, jednak jego matryca pracuje ze 120Hz odświeżaniem, co w połączeniu z pełnoprawnym systemem poprawy płynności ruchu, daje świetny efekt w wymagających transmisji sportowych (na Euro 2016 jak znalazł! ;) ). Sprawdzi się także dla wybrednych miłośników seansów filmowych, których irytuje niska płynność materiału filmowego. Przejdźmy zatem do testów!

Wygląd

Telewizor jest naprawdę dobrze wykonany i czuć, że jest to reprezentant klasy wyższej.

1.jpg

Metalizowana ramka obudowy wygląda szykownie i elegancko. Ponadto jest bardzo wąska:

tv3.jpg

Od tyłu telewizor prezentuje się ascetycznie, złącza ukryte są za maskownicami:

tv5.jpg

Doskonale rozwiązano sprawę podstawy, w zasadzie nóżek. Można je zamontować w dwóch pozycjach, dzięki czemu osoby posiadające wąskie stoliki nie będą miały problemów z umiejscowieniem telewizora. Brawo za pomysłowość!

7b.jpg

Rozstaw śrub montażowych jest standardowy i wynosi 400 x 200 mm.

[/td]

W tym przypadku polecamy np. uchwyt obrotowy firmy Vogel's. Telewizor testowaliśmy z modelem W53080.

Powłoka ekranu ma wysoką przejrzystość, czyli jest "błyszcząca". Przy dużym oświetleniu otoczenia można się w niej przejrzeć jak w lustrze - to na minus, jednak zachowuje smoliście głęboką czerń bez względu na warunki - to na zdecydowany plus. W dzień zatem mamy rewelacyjny kontrast na ekranie DX750.

tv1.jpg

Złącza i Akcesoria

Układ gniazd został dobrze przemyślany. Najważniejsze z nich (3 X HDMI w tym dwa 2.0a - 4K 60/50p z technologią HDCP 2.2), oraz USB 900mA zostały wyprowadzone z boku tak, by umożliwić kablom zakręcanie, jeśli telewizor będzie wisiał blisko ściany. Pozostałe wychodzą do tyłu, jednak znajdują się w lekkim wgłębieniu, więc mogą pozostać użytkowe nawet jeśli telewizor zostanie powieszony. Pilot to klasyczna konstrukcja znana od lat. Dobra, solidna, aczkolwiek może nie najbardziej atrakcyjna wizualnie. Została wzbogacona w tym roku o przycisk funkcyjny NETFLIX.

tv6.jpg[/td][td]tv7.jpg[/td]

Testy syntetyczne

(min. 120Hz zalecane do oglądania sportu):[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']120Hz[/td]

(więcej - lepiej):[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']4 000:1[/td]

(więcej - lepiej):[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']średni: 4 500:1 max: 5 400:1 min: 3 900:1[/td]

(mniej - lepiej)[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']średnia dE: 1,1 maks. dE: 3,9[/td]

(więcej - lepiej, maks - 10 000cd/m2)[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']490 cd/m2[/td]

(ważne dla graczy, mniej - lepiej)[/td][td=style='background-color:#ececec;border:1px solid #ccc;']44ms w trybie gra, 110ms standardowo[/td]

(wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)[/td][td=style='border:1px solid #ccc;']Tak, w trybie Gra[/td]

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

"IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']ipsva.png[/td]

[/td]

Zarówno matryca pod mikroskopem, jak i charakterystyka widmowa potwierdzają, że mamy do czynienia z tym samym co w najlepszym modelu DX900. Ci, którzy przeczytali już jego test wiedzą, że jest to panel o dużym potencjale, zarówno w kwestii kontrastu jak i poszerzonej palety barw, która jest potrzebna w filmach Ultra HD. DX750 nie posiada jednak certyfikatu Ultra HD Premium, a to ze względu na brak potencjału do wyświetlenia bardzo wysokiej jasności (certyfikat wymaga przynajmniej 1 000cd/m2). Diody w modelu DX750 rozmieszczone są krawędziowo, najprawdopodobniej znajdują się na górnej i dolnej belce telewizora. Z tej przyczyny czerń raczej nie będzie tak spektakularna jak w DX900 pomimo pokrewieństwa matryc. Myślę, że bliżej będzie jej do tej z DX700, ale nie uprzedzajmy faktów.

Panasonic DX750 nie posiada certyfikatu ISF, ani THX, tak jak modele wyższe. Nie ma zatem trybów obrazu Profesjonalny 1 i Profesjonalny 2, które dedykowane są do przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji, ani trybów THX-Cinema, czy THX-Bright Room. Oczywiście nie znaczy to, że testowany telewizor nie posiada przyzwoitego trybu fabrycznego, czy też nie daje się skalibrować. Nic z tych rzeczy! W telewizorach japońskiego producenta, brak certyfikatów oznacza jedynie to, że w menu zastosowane zostało inne nazewnictwo - zamiast trybów ISF mamy tu więc "ustawienia własne", a zamiast THX mamy "Prawdziwe Kino". Sugerowanym przeze mnie trybem, dostarczającym najwierniejszy fabrycznie obraz jest właśnie ten drugi. Dodatkowo należy w nim dokonać następujących zmian:

 • Menu -> Obraz -> Redukcja szumów -> Wyłączony
 • Menu -> Obraz -> Redukcja szumów MPEG -> Wyłączony
 • Menu -> Obraz -> Ustawienia na ekranie > 16:9 Overscan -> Wyłączony
Powyższe funkcje mają negatywny wpływ na jakość obrazu, jednak sprawiają też, że najgorsze jakościowo materiały wydają się (amatorskim okiem) lepsze. Dlatego często są włączone fabrycznie. Z odnalezieniem funkcji nikt nie powinien mieć problemu, bowiem menu zmieniło się bardzo nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku.

Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD

Fabrycznie

Średnia deltaE barw standardowych 1,9 maksymalna 3,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,3 maksymalna 5,1
Średnia deltaE palety szarości 2,4 maksymalna 4,4

Przekłamania względem obrazu referencyjnego należą raczej do niedużych. Biel nie ma idealnego odcienia, zbacza trochę w stronę kolorów morsko-niebieskich. Zmniejsza to nieznacznie nasycenie czerwieni, a wzmacnia błękity. O ile to drugie nie rzuca się raczej w oczy, tak obniżone czerwienie zmniejszają lekko saturację odcieni skóry. Gamma ma niezły przebieg przez cały zakres dynamiki, dzięki czemu obraz jest kontrastowy. W prawdzie trochę za mocno, ale nie na tyle by na przykład w czerniach ginęły detale. Paleta barw ma także odpowiedni zakres. Nie ma przesyceń, ani sztucznych odcieni. Sprawdźmy jak wygląda to w galerii przekłamań i na ile poprawa tych niuansów przyczyni się do poprawy obrazu.

Galeria przekłamań obrazu
[galeria][naj_fabryczne]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/bf1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/bf2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/bf3.jpg[/naj_fabryczne][referencja]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/r1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/r2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/r3.jpg[/referencja][skalibrowany]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/c1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/c2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/c3.jpg[/skalibrowany][ust_fabryczne]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/f1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/f2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/DX700/galeria/f3.jpg[/ust_fabryczne][/galeria]

Po kalibracji

Średnia deltaE barw standardowych 0,8 maksymalna 2,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,1 maksymalna 3,9
Średnia deltaE palety szarości 0,7 maksymalna 1,2

Nie jest zdziwieniem, że kalibracja tego modelu przyniosła niemalże referencyjne rezultaty. Panasonic zawsze przykładał się do kwestii wiernego oddania obrazu. W zasadzie wszystkie niedoskonałości udało się wyeliminować, jedynie niektóre próbki żółci pozostały wzmocnione, ale na żadnym filmie nie udało mi się spotkać tego przekłamania. DX750 zdobywa więc wysokie noty za oddanie kolorów po kalibracji i nadaje się dla osób wrażliwych pod tym kątem!

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze - nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Pobierz pełny raport z kalibracji TV download-icon.png

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), DX750 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych "dopalaczy" sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję "0" nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi, aczkolwiek w trybie Prawdziwe Kino nawet ustawienie domyślne (50) nie powoduje zbędnych przeostrzeń. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka "ostrość"..
movie3.jpg
Skalowanie treści SD i HD stoi na wysokim poziomie - jak zwykle.
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Kontrast i Czerń

Kontrast naturalny wyświetlacza wynosi 4000:1. To wartość po kalibracji, zmierzona na planszy ANSI. Panasonic DX750 posiada podświetlenie krawędziowe, jak zaznaczyłem na wstępie, co nie daje mu wysokiego potencjału do uzyskania wyższego kontrastu, jednak producent zrobił co się dało i zaimplementował w nim funkcję wygaszania lokalnego. Znajduje się ona dokładnie w tym miejscu menu:

menu1.jpg

Funkcja lokalnego wygaszania znajduje się w Menu -> Obraz -> Sterowanie adapt. podśw.

Jak widzicie, system lokalnego wygaszania ma trzy tryby działania i jeden z nich akcentuję kolorem pomarańczowym jako zalecany wybór. W tym jednak przypadku nie ma jednoznacznie najlepszego wariantu. Dlaczego? O tym dowiecie się zaraz. Przejdźmy więc do sekwencji testowej:

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)[/td][td=style='width:30%;']Opis sceny[/td][td]Wynik pomiaru[/td][td][/td][td][/td][td][/td]

WYŁ[/td][td]wygaszanie: MINIMUM[/td][td]wygaszanie: POŚREDNIE[/td][td]wygaszanie: MAKSYMALNE[/td]

Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni[/td][td]5 400:1[/td][td=style='background-color:#efefef']5 500:1[/td][td]8 100:1[/td][td]32 000:1[/td]

Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania[/td][td]4 000:1[/td][td=style='background-color:#efefef']3 800:1[/td][td]4 200:1[/td][td]6 500:1[/td]

Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora[/td][td]5 000:1[/td][td=style='background-color:#efefef']4 700:1[/td][td]5 200:1[/td][td]5 000:1[/td]

Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni[/td][td]3 900:1[/td][td=style='background-color:#efefef']4 000:1[/td][td]4 300:1[/td][td]5 200:1[/td]
Praktycznie tak samo, jak w przypadku DX700, wygaszanie w trybie Minimalnym w zasadzie nic nie robi, jednak telewizor i tak wychodzi w miarę obronną ręką, ze względu na wysoki kontrast naturalny matrycy. W trybie Pośredni i Maksymalny wartości kontrastu wzrastają dosyć znacznie, jednak jest w tym pewien szkopuł. W zasadzie nie ma tu niezależnych stref wygaszania. Wzrost kontrastu powodowany jest sztucznym podbijaniem kontrastu, co w rezultacie powoduje zlewanie się jasnych tonów.
Osobiście więc preferowałbym wygaszanie wyłączyć, lub ustawić na minimum. W takim wariancie obraz jest i tak atrakcyjny w zaciemnionym pomieszczeniu. Nie ma w prawdzie tak wysokiej plastyki, jaką zwykłem widzieć na OLEDach, czy, goszczącym niedawno w redakcji, DX900, ale jest po prostu dobrze.

Degradacja obrazu przez lokalne wygaszanie

W związku z agresywnym działaniem funkcji wygaszającej, postanowiłem pokazać jak wygląda degradacja odcieni przy najwyższych ustawieniach.

[td]Opis działania[/td][td]Zdjęcie prezentuje obraz referencyjny (po kalibracji) bez lokalnego wygaszania. Do niego należy porównywać dalsze zdjęcia.[/td][td=style='background-color:#efefef']Brak zmian w jakości obrazu, lekka zmiana jasności.[/td][td]Dosyć duży spadek jakości, najjaśniejsze tony obrazu zlewają się ze sobą.[/td][td]Tak jak w trybie Pośrednim[/td]

Równomierność ekranu

Odcień obrazu na całej powierzchni ekranu jest dosyć jednolity, jednak z rozkładem jasności są pewne problemy. Szczególnie na dole ekranu spadek jest dosyć duży. W prawdzie podczas normalnego użytkowania telewizora nie jest to dokuczliwe, ale są sceny gdzie da się zaobserwować dysproporcje.

100.jpg

Z równomiernością odcienia jest dobrze, ale trochę gorzej z równomiernością jasności.

A tak to wygląda w pomiarach

uniformity.png

UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

"UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']uhd4k.png[/td]

[/td]

Panasonic DX750 posiada dobrą kompatybilność z treścią Ultra HD. Potrafi ją odtworzyć zarówno przez HDMI, jak i z nośników zewnętrznych, streamingu i tunerów. Mam na myśli oczywiście odtwarzanie wraz ze wszystkimi walorami - HDR, oraz szeroką paletą barw. Telewizor nie posiada jednak certyfikatu UHD Premium, ponieważ nie uzyskuje jasności wyższej niż 1 000cd/m2. W następnych akapitach sprawdzę w specjalnej sekwencji ile dokładnie jest w stanie z siebie wykrzesać w jasnych "HDRowych" blaskach. Panasonic nie wspiera także normy Dolby Vision, jednak w obecnej chwili materiały wspierające to rozszerzenie standardu HDR odnaleźć można jedynie w pojedynczych filmach na Netflix. Tytuły wydawane na nośnikach Ultra HD Blu-ray, korzystają z "bazowej" normy HDR10, którą telewizor wspiera doskonale.

Przypomnę jeszcze tylko, że wsparcie dla HDR należy włączyć w menu konfiguracji telewizora. Domyślnie jest ono wyłączone. Wizyta w menu sugeruje, że tylko dwa pierwsze gniazda HDMI pozwalają na dostarczenie tego typu treści:

menu3.jpg

To ustawienie należy zmienić żeby działał HDR przez HDMI

Po aktywowaniu funkcji telewizor automatycznie przełącza się w tryb HDR po wykryciu sygnału:

hdrinfo.jpg

Obsługa HDR jest bezproblemowa!

Jakość efektu HDR

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o HDR:

"HDR, Co to jest HDR, HDR10 kontra Dolby Vision"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']hdr.jpg[/td]

[/td]

Scena[/td][td=style='width:160px']Opis sceny[/td][td]Jasność HDR[/td][td=style='width:160px;border-left:1px solid #111']Scena[/td][td=style='width:160px']Opis sceny[/td][td]Jasność HDR[/td]

Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2[/td][td]500 cd/m2[/td][td=style='border-left:1px solid #111']hdr4.jpg[/td][td]Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie[/td][td]540 cd/m2[/td]

Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność[/td][td]480 cd/m2[/td][td=style='border-left:1px solid #111']hdr3.jpg[/td][td]Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR[/td][td]440 cd/m2[/td]

Plansza "L20". Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance[/td][td]540 cd/m2[/td][td=style='border-left:1px solid #111'][/td][td][/td][td][/td]

 • 350 cd/m2 - minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 - 500 cd/m2 - przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 - 750cd/m2 - zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 - 1 000 cd/m2 - efekt HDR jest wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 - 1 500 cd/m2 - efekt HDR w pełnej krasie, osoby stykające się z tym po raz pierwszy robią WOW :)
 • > 1 500 cd/m2 - pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Dokładne wytłumaczenie sekwencji testowej HDR znajduje się tutaj.

Sekwencja testowa jasno pokazuje, że możliwości telewizora oscylują w okolicach 500cd/m2. Jest to niewysoka wartość, aczkolwiek pozwala ona poczuć już pewien smaczek większej ilości detali w bielach i znacznie lepszego odwzorowania rzeczywistości. Pozostaje jednak poczucie, że mogłoby być lepiej. Na duży plus należy jednak zapisać stabilność działania efektu HDR. Bez względu na to jak wysoka jest średnia jasność sceny, ekran nie przygasa i nie "oszukuje" wzroku widza.

Odwzorowanie szerokiej palety barw

Średnia deltaE barw standardowych 3,2 maksymalna 10,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 3,6
Średnia deltaE palety szarości 1,0 maksymalna 4,2

Po podaniu sygnału testowego z HDR i w szerokiej palecie barw telewizor nie przełącza się w inny tryb obrazu. Nadal zostaje "Prawdziwe Kino" wraz ze wszystkimi ustawieniami kalibracyjnymi wykonanymi w trybie Full HD. Korekty te działają jednak zaskakująco dobrze. Odcień szarości jest referencyny w całym zakresie od czerni do bieli! Nie ma też żadnego problemu z mapowaniem próbek barw w szerokiej palecie. Oczywiście w pewnym momencie możliwości telewizora się kończą, stąd wysokie wartości maksymalne błędów, jednak w rejonach tak wysokich nasyceń nie ma praktycznie zakodowanych barw w dzisiejszych filmach. Jeżeli chodzi o charakterystykę jasności, to w oczy rzuca się jeden niuans - w rejonach wysokich, tj. 600 - 1000cd/m2 zmierzona charakterystyka (niebieska linia) układa się w lekkie "kolanko" poniżej wzorcowej charakterystyki (pomarańczowa linia). To oznacza, że telewizor kompresuje tony tam gdzie kończą się fizycznie możliwości matrycy. Dzięki temu detale z zakresu wysokich jasności nie zostaną utracone. Będą jedynie przyciemnione.

Subiektywnie z oglądania treści Ultra HD

Wrażenia z oglądania treści Ultra HD na Panasonic DX750 są bardzo pozytywne ze względu na świetne odwzorowanie barw. Obraz jest dosłownie jak żywy pod względem kolorów. Skóra naturalna, a barwy, które mają być krzykliwe właśnie takie są - to dzięki specjalnym diodom zastosowanym do podświetlania ekranu. Pozwalają one uzyskać poszerzoną paletę kolorów (94% DCI). Efekty HDR mogłyby być lepsze, no, ale coś przecież musi odróżniać te tańsze telewizory od tych droższych. Sprawność telewizora pod tym kątem pozwala jednak odwzorować znaczną część detali w jaskrawych światłach.

movie2.jpg

Treść Ultra HD na Panasonic DX750.

Odwzorowanie ruchu

DX750 użytkuje matrycę o maksymalnej częstotliwości odświeżania wynoszącej 120Hz, wspomaganej systemem strobującego podświetlenia (scanning backlight). Oczywiście wykorzystanie tych możliwości matrycy możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki systemowi poprawy płynności i ostrości ruchu, bowiem materiały, które podajemy nie mają przecież 120fps. Przeważnie są to filmy (24fps), czy materiały wideo (50/60fps). W przypadku Panasonic'a system ten nazywa się Inteligent Frame Creation i jak już wiecie, po teście flagowego modelu, w 2016 roku jest on bardzo rozbudowany i dopracowany względem modeli z 2015. Menu konfiguracji jest zakładką, która wygląda tak:
menu4.jpg
Zakładka Intelligent Frame Creation - to tu ustawiamy płynność ruchu.

Redukcja smużenia to nic innego jak obróbka materiałów wideo (50/60fps), a Płynność filmu to stopień poprawy płynności materiałów (24/25fps). Za pomocą tego pierwszego zmniejszymy smużenie, na przykład przy transmisjach sportowych. To drugie zmniejszy skokowość ruchu. Zalecanym przeze mnie ustawieniem jest 10/5 z włączonym Clear Motion. Ta ostatnia funkcja to właśnie strobujące podświetlenie (scanning backlight). Zobaczmy teraz jak telewizor przechodzi sekwencję testową:

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
"Śledząca Kamera - najlepsze kryterium odwzorowania ruchu"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']trackingcamera.png[/td][/td]

Nazwa trybu[/td][td=style='background-color:#eee;']Informacje[/td][td=style='background-color:#eee;'][/td][td=style='background-color:#eee;']Obraz postrzegany w ruchu[/td]Wyłączony[/td][td]Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

520cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak[/td][td]m_1.jpg[/td]

10

Płynność filmu: Dowolnie

Clear motion: Wyłączone[/td][td]Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

520cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja suwakiem "Płynność filmu"[/td][td]m_3.jpg[/td]

10

Płynność filmu: Dowolnie

Clear motion: Włączony[/td][td]Smużenie:

nieznaczne

Maksymalna jasność:

120cd/m2 (przy obniżeniu podświetlenia dla lepszej ostrości)[/td][td]Powielenie krawędzi:

lekki ghosting

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja suwakiem "Płynność filmu"[/td][td]m_2.jpg[/td]

Patrząc na powyższą sekwencję testową, nasuwa się oczywisty wniosek, że DX750 radzi sobie bardzo dobrze z odwzorowaniem ruchu, jak z resztą na 120Hz telewizor przystało. Po włączeniu "Clear Motion" ostrość wzrasta jeszcze bardziej i uzależniona jest od pozycji suwaka podświetlenie. Im niżej z nim zejdziemy tym impuls staje się krótszy, a obraz ostrzejszy. Gdyby ktoś zastanawiał się tak jak ja, po co w ogóle producent dał możliwość wyłączenia funkcji strobującego podświetlenia (a nie uzależnił jej wyłącznie od pozycji suwaka "Podświetlenie" tak jak to typowo się robi), to odpowiedź na pytanie nasuwa się po chwili testów - diody WCP-LED mają trochę dłuższy czas reakcji niż zwykłe białe diody LED, czy kropki kwantowe. Z tego względu po ich wygaszeniu trwa jeszcze przez krótką chwilę emisja czerwonego światła. W konsekwencji za obiektem pojawia się lekki duszek (uchwycony na ostatnim zdjęciu). Może się także zdarzyć, że przy szybkim przesunięciem wzrokiem od lewej do prawej krawędzi ekranu zobaczymy coś w rodzaju tęczy (jak na projektorze DLP). Dlatego istnieje możliwość zablokowania funkcji, jeśli komuś miałoby to przeszkadzać.

Kąty widzenia

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku matryc VA, kąty widzenia nie są mocną stroną, szczególnie w przypadku telewizora o specjalizowanym podświetleniu, które poszerza paletę barw. Tak jest w przypadku DX750. Nawet po lekkim zejściu z osi widać już dużą zmianę odcienia obrazu i spadek kontrastowości. Zobaczcie z resztą sami na nagraniu.

Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

"Input Lag, chroma 4:4:4 - czy są istotne?"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']lag.png[/td]

[/td]

Aby przygotować telewizor do współpracy z konsolą lub komputerem należy udać się do menu obrazu, a następnie wejść w ustawienia opcji:

menu5.jpg

Podświetlony powyżej "Tryb Gra" zapewnia nam wszystko czego potrzebujemy - zarówno krótkie opóźnienie wejścia, jak i chrome 4:4:4, która potrzebna jest by kolorowe czcionki, po podłączeniu komputera PC, były czytelne.

Input Lag

Konsola[/td][td=style='width:120px']konsola.jpg[/td][td=style='width:250px']Pomiar za pomocą Leo Bodnar Lag Tester - odwzorowuje opóźnienie input lag podczas używania konsoli do gier[/td][td=style='background-color:black;color:white;width:120px']44 ms[/td]

Komputer PC[/td][td=style='width:120px']pc.jpg[/td][td=style='width:250px']Całkowity czas upływający od kliknięcia myszą do reakcji na ekranie[/td][td=style='background-color:black;color:white;width:120px']56 ms[/td]

Współpraca z komputerem PC

By telewizor spisywał się jako monitor należy włączyć "Tryb Gra" jak wspomniałem powyżej. Dzięki niemu małe kolorowe czcionki będą czytelne jak na klasycznym monitorze komputerowym.

chroma444.jpg

Chroma 4:4:4 w trybie Gra.

40.jpg

Nasz komputer bez problemu wykrył Panasonica DX750 i pozwolił ustawić rozdzielczość 4K w 60Hz. Oczywiście przez port HDMI 2.0a

44.jpg

[/td][td]

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje Graficzne. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz PlayStation Polska

[/td]

System operacyjny, obsługa multimediów

Panasonic DX750 oparty jest na systemie operacyjnym Firefox OS, który zapewnia mu spore możliwości "Smart", jednak wizualnie nie należy może do najbardziej atrakcyjnych. Szczegółowo o działaniu systemu opowie wam Gmeru w swoim ośmio-minutowym wystąpieniu:

DX750 posiada też fenomenalną funkcję TV Anywhere, która pozwala na streaming z tunerów wbudowanych w telewizor, prosto na ekran naszego smartfona. Bez względu na to gdzie się znajdujemy i nawet gdy telewizor jest w trybie Standby.

W telewizor wbudowano tunery telewizji naziemnej (DVB-T/T2) oraz kablowej (DVB-C). Oczywiście można też skorzystać z modułu CI+. Skanowanie następuje w prosty sposób podczas instalacji i inicjalizacji nowego TV. Podczas wyboru kablówki mamy do dyspozycji predefiniowaną listę nadawców np. UPC. Ekran bez problemu radzi sobie także z odbiorem HbbTV. Do telewizora możemy podłączyć zewnętrzny dysk twardy i nagrywać audycje lecące w telewizji. Niestety wygląd interfejsu pozostawia trochę do życzenia. Zobaczcie sami.

62.jpg

[/td]

Jeżeli oferowany Smart TV przez producenta to dla Ciebie za mało, polecamy:

"Intel Compute Stick - komputer PC wielkości pendrive'a"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']67.png[/td]

[/td]

Jakość dźwięku

Głośniki w DX750, to system stereo o łącznej mocy 20W RMS. Wystarczają do oglądania telewizji, jednak raczej nie ma mowy o jakichkolwiek efektach w filmach, czy o słuchaniu muzyki. Dla osób wymagających dobrego dźwięku zdecydowanie polecam jeden z soundbarów, jeśli nie ma miejsca na kino domowe. Mimo to telewizor udostępnia wiele parametrów regulacyjnych związanych z dźwiękiem. Cudów jednak nimi nie dokonamy.

38.jpg

Podsumowanie

PLUSY

 • Świetne odwzorowanie barw, szczególnie po kalibracji
 • 120Hz matryca i upłynniacz z 10 stopniową skalą regulacji - doskonały do sportu i upłynniania filmów
 • Poszerzony gamut barw - do wykorzystania w filmach Ultra HD
 • Wsparcie dla HDR i dość wierne oddanie efektu
 • Szybki i rozbudowany system Firefox OS
 • Unikatowa funkcja TV Anywhere, pozwalająca zabrać ze sobą telewizję
 • Niski Input lag - dobry TV dla graczy konsolowych i PC
 • Wysoki kontrast naturalny
 • Ponadprzeciętne wykonanie
 • Obsługa technologii 3D (aktywna)

MINUSY

 • Kąty widzenia
 • Jasność mogłaby być wyższa dla lepszej obsługi efektu HDR
 • Funkcja lokalnego wygaszania jest w zasadze bezużyteczna

Cena referencyjna: Panasonic TX-50DX750E 5 360zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Panasonic


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj "Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?" oraz "Test kalibracji".[/td]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Test DX750 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milo przeczytac jak zawsze. Ciekawi mnie tylko dlaczego kontrast nieco gorzej niz w DX700 (czy tego typu roznice moga zalezec od konkretnego egzemplarza?) i zdecydowanie gorzej niz w CX700.

PS. Gdyby mozna bylo aby dystrybutor/importer przekazal Wam na warsztat 58 cali w DX780 ... :)

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie do Panów testujących :

W Waszym odczuciu Lepszy jest DX750 czy CX800 lub CX850 , nie pytam o HDR - tylko o obraz, jego plastyczność, możliwości kalibracyjne ,odwzorowanie barw,

zgodność obrazu z wyświetlaczmi studyjnymi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milo przeczytac jak zawsze. Ciekawi mnie tylko dlaczego kontrast nieco gorzej niz w DX700 (czy tego typu roznice moga zalezec od konkretnego egzemplarza?) i zdecydowanie gorzej niz w CX700.

Myślę, że jest to różnica egzemplarzowa. Nie sądzę, by była taka tendencja zawsze.

Pytanie do Panów testujących :

W Waszym odczuciu Lepszy jest DX750 czy CX800 lub CX850 , nie pytam o HDR - tylko o obraz, jego plastyczność, możliwości kalibracyjne ,odwzorowanie barw,

zgodność obrazu z wyświetlaczmi studyjnymi .

Jak tylko dotknę, któregoś z tych dwóch to dam znać, a DX800 to ponoć już niedługo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, Maciek miał na myśli DX800. Ja bym brał chyba jednak już DX750. Nie widzę nic w sumie za tym żeby wchodzić jeszcze w CX800. Może i ma trochę lepszą czerń chociaż trzeba by sobie dokładnie przypomnieć dane ale on nie miał nic specjalnego jak chociażby w AX900.

Generalnie za kilka dni spojrzymy jeszcze na DX800. Na początku lipca wrzucimy test. Ale coś o nim będziemy już wiedzieć w następny weekend. Napiszę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja może także zapytam, a jak oceniacie Panowie DX750 względem KS7000, bo to podobny pułap cenowy o ile mieliście już gdzieś przyjemność się nim pobawić, może Maciek gdzieś przy kalibracji? Chodzi oczywiście o jakość obrazu, płynność, barwy, jasność... Który waszym zdaniem lepszy?

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bardzo przepraszam, że znowu nie merytorycznie, ale ....

Macieju: w znaczeniu w jakim używasz tego słowa, WPRAWDZIE pisze się razem. Bardzo często powielasz ten błąd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja może także zapytam, a jak oceniacie Panowie DX750 względem KS7000, bo to podobny pułap cenowy o ile mieliście już gdzieś przyjemność się nim pobawić, może Maciek gdzieś przy kalibracji? Chodzi oczywiście o jakość obrazu, płynność, barwy, jasność... Który waszym zdaniem lepszy?

Ja obstawiam DX750, aczkolwiek te telewizory oferują podobne możliwości. Tyle, że w DX750 wszystko działa przewidywalnie, a KS np. w HDR to wiesz z testu.

Chodzi mi o porównanie do DX750 do Serii z 2015 roku 65CX800E

Trudno powiedzieć jak CX800 działa w trybie Ultra HD. W serii DX masz dopracowany i HDR i paletę barw (można wybrać ręcznie).

Ja bardzo przepraszam, że znowu nie merytorycznie, ale ....

Macieju: w znaczeniu w jakim używasz tego słowa, WPRAWDZIE pisze się razem. Bardzo często powielasz ten błąd.

Dzięki, zwrócę uwagę ;)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jeszcze do pełni szczęścia brakuje testu :

65UH950V LG oraz 65PUS7601 Philipsa i będzie z grubsza wiadomo co kupować....czekamy z niecierpliwością koledzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze mi ktos odpowiedziec co oznacza stwierdzenie "TAK" w punkcie o obsludze koloru 10bitowego jesli matryca jest 8bit + FRC?


Dalej: dla Philipsa na IPS podane jest, ze jest pelna dla 1080p i 4:2:2 dla 4K. Rozumiem, ze tu (dla Panasa) jest pelna i dla 1080p i dla 4K i mamy 4:4:4 ????

Edited by Cretino

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze mi ktos odpowiedziec co oznacza stwierdzenie "TAK" w punkcie o obsludze koloru 10bitowego jesli matryca jest 8bit + FRC?

Dalej: dla Philipsa na IPS podane jest, ze jest pelna dla 1080p i 4:2:2 dla 4K. Rozumiem, ze tu (dla Panasa) jest pelna i dla 1080p i dla 4K i mamy 4:4:4 ????

1. Nie da się praktycznie rozróżnić 8bit + FRC od natywnego 10bit

2. Tak

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Wam sie to podoba?

100.jpg

uniformity.png

Połowa jasnosci w lewym dolnym rogu?

Jaja?

Mam w domu trzy telewizory Panasonica i uważam tą markę za lidera producentow telewizorow jesli chodzi o jakosc obrazu ale takie kwiatki jw. to strzał w stopę.

Werdykt ... Polecamy ???

A w podsumowaniu minusow tego TV o tym nawet nie wspomniano.

Od dawna twierdzę, że nalezy stworzyć półki czy kategorie cenowe telewizorów bo w skali bezwzględnej taki ekran to moim zdaniem ... porażka i dyshonor dla Panasonica.

A moze się czepiam i to wada tylko tego jednego egzemplarza?

Pozdro

Edited by pmcomp
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Wam sie to podoba?100.jpguniformity.png

Połowa jasnosci w lewym dolnym rogu?

Jaja?

Mam w domu trzy telewizory Panasonica i uważam tą markę za lidera producentow telewizorow jesli chodzi o jakosc obrazu ale takie kwiatki jw. to strzał w stopę.

Werdykt ... Polecamy ???

A w podsumowaniu minusow tego TV o tym nawet nie wspomniano.

Od dawna twierdzę, że nalezy stworzyć półki czy kategorie cenowe telewizorów bo w skali bezwzględnej taki ekran to moim zdaniem ... porażka i dyshonor dla Panasonica.

A moze się czepiam i to wada tylko tego jednego egzemplarza?

Pozdro

Fakt, faktem winieta ze boli. Nawet jesli to wada egzemplarza (@ jest to mozliwe) to zle swiadczy o producencie (to nie jest model 2.5tys pln) oraz dodatkowo o dystrybutorze, ze daje taki egzemplarz do testu. Edited by Xisiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Wam sie to podoba?

100.jpg

uniformity.png

Połowa jasnosci w lewym dolnym rogu?

Jaja?

Mam w domu trzy telewizory Panasonica i uważam tą markę za lidera producentow telewizorow jesli chodzi o jakosc obrazu ale takie kwiatki jw. to strzał w stopę.

Werdykt ... Polecamy ???

A w podsumowaniu minusow tego TV o tym nawet nie wspomniano.

Od dawna twierdzę, że nalezy stworzyć półki czy kategorie cenowe telewizorów bo w skali bezwzględnej taki ekran to moim zdaniem ... porażka i dyshonor dla Panasonica.

A moze się czepiam i to wada tylko tego jednego egzemplarza?

Pozdro

Przyznam, że w pierwszej chwili nie spostrzegłem tego lewego dolnego narożnika -52% - troche dużo.

Tego typu problemy zdarzają się.. może to zależy od danego egzemplaża jak i od ilości cali.

Aczkolwiek pod zdjęciem zostało napisane : "Z równomiernością odcienia jest dobrze, ale trochę gorzej z równomiernością jasności."

(może powinno być małe napomnienie, że lewy dolny narożnik był znacznie ciemniejszy..?)

Pamietam jak CX7xx w 55" miewały podobne problemy, tylko że, z całej lewej, oraz prawej strony. Z tego powodu rozmyśliłem się co do CX 55" na rzecz przekątnej 50"!

Mimo wszystko w tym przedziale cenowym TV wygląda na bardzo, bardzo atrakcyjny IMO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem w tym przedziale cenowym dalej królem jest moja ukochana marka na literkę "Sz" czyli model 6400.

Dla ścislosci chyba za polowę ceny tego Pansa :) :) :).

I po co te 4K, UHD, HDR itp. jak ten Sz świeci lepiej?

He, he, he.

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po co ta mistyfikacja z tym 6400 :) Tych 6400 troche było.. ale jak się nie mylę.. przeważnie w 6400 były ogólnie słabsze podświetlenia ~350cd/m2.

Cenowo to wiadomo że, Samsung ma bardziej agresywne ceny od np. Panasonika czy Sony. Tylko nie każdy zdzierży "koreańczyka".. Chociażby za kwestionowalna jakość podzespołów - przynajmniej w tych klasach cenowych o których tutaj mowa.

Używam 4K TV pod PC. Gry w 4K wyglądaja znacznie ładniej niż w 1080. Żadne techniki Downsamplingu na FHD nie oddadzą jakości UHD.

Od czasu do czasu, człowiek zarzuci sobie film w 4K - przecież już wiekszość nowości pojawia się w 4K.. czyż nie..?

Telewizja natomiast mnie jakoś wogóle nie interesuje - pranie mózgu na okrągło. Nawet gdybym chciał sobie włączyć troche przyrody by się zrelaksować.. to jakość jest raczej kiepska.

Inna sprawa, jak niektórzy kręcąswe własne nagrania w 4K.

HDR to tylko dodatek (jak narazie).. ale juz wyleciały pogłoski nt. implementacji HDR w konsolach i kartach graficznych. Więc jak na razie wstrzymam się od głosu.

Pozdrawiam :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem w tym przedziale cenowym dalej królem jest moja ukochana marka na literkę "Sz" czyli model 6400.

Dla ścislosci chyba za polowę ceny tego Pansa :) :) :).

I po co te 4K, UHD, HDR itp. jak ten Sz świeci lepiej?

He, he, he.

Pozdro

Masz na mysli H6400 z 2014r ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz na mysli H6400 z 2014r ? :)

Dokładnie ten.

A co to za róznica, że z 2014 roku?

Jeden z lepszych LCDków fullHD jakie ever zrobiono.

http://www.ceneo.pl/29606885

Cena referencyjna: Panasonic TX-50DX750E 5 360zł

A ja przecież Samsunga nie kocham.

Pozdro

Edited by pmcomp

Share this post


Link to post
Share on other sites

H6400 model całkiem wporządku..

Ale jezeli mowa o modelach z roku poprzedniego to Panasonic posiada jeszcze CX680! Co prawda w cenie minimalnie wyższej od wspomnianego H6400.

Ale CX680 jest nieco lepszy w ruchu od CX7XX, posiada wygaszanie strefowe, no kontrast też dobry.

Jedyne co mi osobiście w tym modelu nie pasuje, to siła podświetlenia - podobnie jak u samsunga - troche niska (ale może to kwestja preferencji).

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra, ale Panowie po głębszej analizie testu widzę pewną małą nieścisłość (nie żebym się czepiał) i stąd mam małe pytanie albo i kilka (kto pyta ten nie kupuje u Kikiego). Otóż najpierw piszecie o DX750, cytuję:

fd7642006ae4b1famed.jpg

Po czym dalej w teście z tabelki można wyczytać:

caec0bb6a48e663cmed.jpg

To jak to jest z tym certyfikatem UHD Premium? Ma czy nie ma?

No i jak już ktoś wcześniej słusznie zauważył 55"? A to nie było 50" lub 58", bo takie są na rynek PL dostępne? Skąd te 55"?

I już ostatnie pytanie a czy nie wiecie czy 65" nie ma przypadkiem podświetlenia typu Direct-led w przeciwieństwie do wersji 50" i 58" z podświetleniem typu Edge-led? Podobno DX780 podobnie - różni go tylko dodatkowy tuner (jeśli tak to może przewidujecie w dalszej lub bliższej przyszłości jakiś teścik wersji 65" DX750/780?)

Edited by MaXeN

Share this post


Link to post
Share on other sites

CX680 jest nieco lepszy w ruchu od CX7XX, posiada wygaszanie strefowe, no kontrast też dobry.

Chyba chciales napisac odwrotnie, CX7.. jest troche lepszy w ruchu niz CX680 :)

Dokładnie ten.

A co to za róznica, że z 2014 roku?

Jeden z lepszych LCDków fullHD jakie ever zrobiono.

Pozdro

Mialem przez pewnien czas (jakies 2 tyg) mozliwosc zapoznania sie z tym tv. Wariant 48 calowy byl direct ledem i rzeczywiscie moge potiwerdzic jednorodnosc podswietlenia zaskakujaca jak na te klase cenowa - acz to byla w duzej mierze zasluga wlasnie diod ulozonych bezposrednio za panelem. Nie wazne - wrazenie naprawde wspaniale.

Natomiast czern (mialem model z konca produkcji) nie najlepsza i nie osiagla poziomow z testow (tam bylo bodaj w granicach 3500-4000:1).

Kolory - przyzwoite, powyzej sredniej. Ruch niezle acz bez szalu.

Dobry ekran 4K, klasy sredniej, zdecydowanie lepszy od tego Samsunga. A jaki no np. znakomity CX680/700.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałbym zobaczyć porównanie 58dx750 vs 55ks7000 vs 55xd8505 i zeszłoroczny 55x8505c, który dostał update z hdr, a jest ponad 1000zł tańszy.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...