Skocz do zawartości
Fantom

Miniaturowy HTPC o przyzwoitych parametrach

Rekomendowane odpowiedzi

jaką obudowę kupiłeś do swojego zestawu? to jest w moim przypadku w tym momencie największy problem, niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam następujący config - MSI E350IA-E44, 4GB RAM ,SSD ADATA i niedawno włożyłem PICOPSU 120W plus zasilacz XBOXA360 (ze względu na solidność i cenę ).PICOPSU daje radę b.problemu, Co do linuxa niestety na dzień dzisiejszy jest problem z profilem powyżej 4.1 ,i niestety jako system dla XBMC "Eden" zmuszony byłem wybrać Win7/64bit

Kolego a mógłbyś napisać jak przerobiłeś zasilacz od xboxa ? czy w necie można gdzieś znaleść jakieś schematy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego a mógłbyś napisać jak przerobiłeś zasilacz od xboxa ? czy w necie można gdzieś znaleść jakieś schematy?

A co w tym trudnego?

Odcinasz wtyczkę, bierzesz miernik, sprawdzasz gdzie jest 12V, dorabiasz sobie wtyczkę i gotowe :)

Koszt przeróbki: 5 minut i wtyczka za 2.50 zł.

A swoją drogą faktycznie to rewelacja. Zasilacz XBox'a ma parametry: 12V 16,5A (czyli 200W) i kosztuje około 50 zł. To bardzo tanio.

Widzę, że 120W zestaw zasilacza PICO można już sobie złożyć za około 140 zł (25$+60zł). To bardzo dobre i okazuje się, że już bardzo tanie rozwiązanie zasilania do cichego i energooszczędnego komputera. Sprawność na poziomie nawet 90%.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy e350 nie jest według was za słaby do 1080p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ogladania filmow nie jest za slaby

Ma Radeona 6310 wiec dostatecznie silny GPU zeby otworzyc dowolny (pojedynczy) powszechnie encodowany strumien A/V

O ile korzystasz ze wspomagania GPU i nie masz syfu z kodekami nie ma problemow przy ogladaniu filmow.

Niestety roznie (przynajmniej do niedawna) bywalo z prawidlowa wspolpraca z systemami innymi niz Windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w tym trudnego?

Odcinasz wtyczkę, bierzesz miernik, sprawdzasz gdzie jest 12V, dorabiasz sobie wtyczkę i gotowe :)

Koszt przeróbki: 5 minut i wtyczka za 2.50 zł.

A swoją drogą faktycznie to rewelacja. Zasilacz XBox'a ma parametry: 12V 16,5A (czyli 200W) i kosztuje około 50 zł. To bardzo tanio.

Widzę, że 120W zestaw zasilacza PICO można już sobie złożyć za około 140 zł (25$+60zł). To bardzo dobre i okazuje się, że już bardzo tanie rozwiązanie zasilania do cichego i energooszczędnego komputera. Sprawność na poziomie nawet 90%.

Tak też zrobię, wiem że to nic trudnego.

Zasilacz leży w szafie i czeka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wam idlują płyty h61/h67?

Wygląda na to, że ga-h67n-usb-b3 jest bublem jeżeli chodzi o pobór prądu

w reklamach rzucane są hasła energy efficient , Energy Saver a u mnie przy owej płycie 4gb ram, i3-2100t, 2,5' hdd, pico 90w i kostce GS90A12-P1M płyta idluje 29.90-30W.

Teraz patrząc na wyniki intela:

http://www.silentpcr...hp?f=28&t=63577 13-14w

czy http://www.avsforum....d.php?t=1349390 14-15w

http://www.missingre...itx-motherboard 14w

http://www.codinghorror.com/blog/2011/03/revisiting-the-home-theater-pc.html 17w

tutaj gość na asrocku po zakupie pico zbił pobór w idle z 22w do 17w http://www.silentpcr...hp?f=23&t=61966

Skąd takie duże zapotrzebowanie na papu w gigabyte? Próbowałem wyłączać kontroler usb, włączyłem c1e, eisty i inne rzeczy bezskutecznie.

Jakie ma być defaultowe vcore dla gpu, procka?

Edytowane przez kwlk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w tym trudnego?

Odcinasz wtyczkę, bierzesz miernik, sprawdzasz gdzie jest 12V, dorabiasz sobie wtyczkę i gotowe :)

Koszt przeróbki: 5 minut i wtyczka za 2.50 zł.

A swoją drogą faktycznie to rewelacja. Zasilacz XBox'a ma parametry: 12V 16,5A (czyli 200W) i kosztuje około 50 zł. To bardzo tanio.

Widzę, że 120W zestaw zasilacza PICO można już sobie złożyć za około 140 zł (25$+60zł). To bardzo dobre i okazuje się, że już bardzo tanie rozwiązanie zasilania do cichego i energooszczędnego komputera. Sprawność na poziomie nawet 90%.

Jedyne o czym należy pamiętać to złączenie na stałe przewodów od stand-by , tak aby zasilacz od razu startował. 12V jest na kolorach żółty - czarny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką obudowę kupiłeś do swojego zestawu? to jest w moim przypadku w tym momencie największy problem, niestety

Obudowa Spire , typ Cubic .E-350 bez wentylatora na pasywnym chłodzeniu troszkę ciepła wydziela ;) , i mimo wszystko musiałem dać jeden wentylator do obudowy 120mm skręcony na ok.600 rpm. do wysysania ciepłego powietrza, komputer jest niesłyszalny a to było priorytetem.Z odtwarzaniem radzi sobie wyśmienicie 1080p/ 35Mbis obciążenie proca na poziomie 18-25%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne o czym należy pamiętać to złączenie na stałe przewodów od stand-by , tak aby zasilacz od razu startował. 12V jest na kolorach żółty - czarny .

Możesz rozwinąć o co chodzi z przewodami stand-by ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedno 'ale'. Z tego opisu dowiedziałem się że zasilacz Xbox'a ma wentylator ... więc to jest bez sensu.

Na allegro kupiłem za 80 zł zasilacz 12V 10A (czyli 120W). Do 120W PICO wystarcza. Nie ma wiatraka więc jest bezgłośny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedno 'ale'. Z tego opisu dowiedziałem się że zasilacz Xbox'a ma wentylator ... więc to jest bez sensu.

Na allegro kupiłem za 80 zł zasilacz 12V 10A (czyli 120W). Do 120W PICO wystarcza. Nie ma wiatraka więc jest bezgłośny.

Wentylator prawdopodobnie ma automatykę (temp.), u mnie przy pracy się nie załącza .No chyba iż jest popsuty :| .Co do zasilaczy z all... 12V/10A miałem w poprzednim HTPC (i3 540, Zotac,2,5"HDD) i po 1/2 roku do wymiany następny po 2-3 mc. dlatego w tym zdecydowałem się na Xboxowy.

Edytowane przez piotr_37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator prawdopodobnie ma automatykę (temp.), u mnie przy pracy się nie załącza .No chyba iż jest popsuty :| .Co do zasilaczy z all... 12V/10A miałem w poprzednim HTPC (i3 540, Zotac,2,5"HDD) i po 1/2 roku do wymiany następny po 2-3 mc. dlatego w tym zdecydowałem się na Xboxowy.

Mój, odpukać, na razie chodzi jakieś 4 miesiące. Nawet bardzo się nie grzeje bo wykorzystuję na razie (w stresie) jakieś 60-70W.

Czy to 'all...' to aluminium? Bo mój nie ma radiatora. Normalna plastikowa obudowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

all to moim zdaniem allegro :), odnośnie wiatraka, to xboxa mam już jakieś 4 lata i nigdy w życiu nie włączył mi się wiatrak w zasilaczu, prawdę mówiąc dopiero dziś dowiedziałem się że on tam w ogóle jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę poczytałem wątek i postanowiłem napisać kila słów. Głównie odnośnie picoPSU . Sam zasilacz jest super (przerabiałem praktycznie każdy model , mam teraz z 5 sztuk w domu, ważne by był oryginalny ewentualnie model do FSP ) . Równie ważny jest też zasilacz zewnętrzny. Musi posiadac wysoką sprawność. Xboxowy jest mocny ale niezbyt sprawny (klasa 4 , coś koło 80 %). No i posiada ten nieszczęsny wentylator. Miałem go zbyt krótko by go wybadać czy się faktycznie włącza czy nie.Wg mnie najlepszy jest zasilacz z seri GS firmy Meanwell np GS90, niestety sa to dość drogie zasilacze , ale mają rewelacyjną sprawność. Na takim zasilaczu i specyfikacji Intel DH61DL+G620 + 2GB RAM + SSD schodze do 12-13W w IDLE. Ogólnie płyty Intela są bardzo oszczędne jeśli chodzi o zużycie prądu.

Jeszcze o TDP procesorów. TDP to jest maksymalny , praktycznie nigdy nie osiągany wynik i z reguły cały komputer zużywa tyle co TDP. Na dobrym zasilaczu Intel DH61AG + 2GB RAM + SSD + G530 dochodzi do max 65W . A sam procesor G530 ma tdp 65W.

Ogólnie zużycie prądu procesorów Intel zrodziny Sandy bridge to jest kosmos. O wersjah T nie wspominam bo komputer z G620T schodził mi do 29W w max stress CPU.

Jak ktoś chce jeszcze mniej to polecam Intela DN2800MT (max pobór prądu około 12W),ale to ATOM więc cudów prosze nie oczekiwać.

PS Pisze to z komputera z "gorącym" Intelem G6590 z tdp 73W , 4GB RAM 1,65V i dyskiem 2,5 cala 7200obr zasilanym picoPSU firmy FSP i zasilaczem zewnętrznym 65W :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o TDP procesorów. TDP to jest maksymalny , praktycznie nigdy nie osiągany wynik i z reguły cały komputer zużywa tyle co TDP.

No chyba nie do końca masz rację.

Pamiętaj o chwilowych poborach prądu które mogą się różnić od uśrednionych w sposób znaczący.

To że miernik energii pokazuje ci 65W to oznacza że przez ostanie parę minut, średnio tyle właśnie komputer zużywał.

Jednak podczas: wzbudzania się twardego dysku, wzbudzania się napędu DVD, startu wentylatorów w obudowie, czy po prostu długotrwałego 100% obciążenia wszystkich rdzeni procesora .... komputer weźmie więcej niż 65W .... np. 85W. Wtedy twój 65W zasilacz może wyzionąć ducha.

Zawsze należy stosować przynajmniej 20% zapas mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tramall

Super wyniki!!

Moj obecny (sypialniany) otdwarzacz:

Standby: 0.9 W

In Use: 1.9 W

Zmierzch ery PC, laptopa i HTPC jest przesadzony ale dłubcie, zanim telefon wetkniety w stacje dokujaca (w celu naladownia), nie bedzie robil jednoczesnie tego co HTPC.

Zaryzykuje stwierdzenie, ze duzo czasu nie uplynie zanim to sie stanie. Entuzjasci juz tak robia, bo power i funkcjonalnosc smartphone'ow juz jest wystarczajaca. Przydaloby sie jeszcze tylko wygodne w uzytkowaniu oprogramowanie.

Ale o dualbootcie dla smartphonow juz sie mowi oficjalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie do końca masz rację.

Pamiętaj o chwilowych poborach prądu które mogą się różnić od uśrednionych w sposób znaczący.

To że miernik energii pokazuje ci 65W to oznacza że przez ostanie parę minut, średnio tyle właśnie komputer zużywał.

Jednak podczas: wzbudzania się twardego dysku, wzbudzania się napędu DVD, startu wentylatorów w obudowie, czy po prostu długotrwałego 100% obciążenia wszystkich rdzeni procesora .... komputer weźmie więcej niż 65W .... np. 85W. Wtedy twój 65W zasilacz może wyzionąć ducha.

Zawsze należy stosować przynajmniej 20% zapas mocy.

Masz po cześci racje , może źle się wyraziłem. Aby komputer działał normalnie potrzebuje minimum płytę+procesor+ram+dysk i oczywiście zasilacz. A taki jest optymalny HTPC (wiadomo jest jeszcze napęd CD/DVD Bluray ale ich dni są policzone. Taka konfiguracja j.w + dobry "sprawny" zasilacz (np pico) . Powoduje to że rzadko dochodzisz do tdp. Taka sytuacja zaczęła pojawiać się niedawno i głównie jeśli chodzi o Intela i jego procesory z rodziny Sandy Bridge. Wiadomo że można dac duże wiatraki , kilka dysków 3,5 cala , ledy , napęd DVD i spokojnie przekroczymy wartość tdp. Innym procesorem jest też Core i3 2120 a innym Intel G530 , choć oba mają TDP na poziomie 65W. Niemniej jednak nie jest tak źle i naprawdę nie jest trudno(a będzie jeszcze łatwiej) zrobić komputer o całkowitym poborze prądu poniżej tdp procesora i mówie tu o 100% zużyciu procesora , wytworzonym sztucznie prze programy takie jak prime czy LinX (w normalnym użytkowaniu , poza grami , takie obciążenia nie występują).Sprawdzone organoleptycznie na procesorach G530, G620,G620T , G460 , G6950 ,AMD E-350 ,AMD T56N, Atom N230 , Atom N270 ,Atom N450 . Miałem przypadki gdzie pobór komputera przekraczał TDP (przy minimalnej konfiguracji ) np. swieży Atom N2800 o TDP 6,5W , gdzie cała jednostka zużywała 12-13W w max stress. Co do 20 % zapasu to jest oczywiste i wskazane . Choć taki pico o mocy np 120W , zniesie peak około 140-150W ale na kilka sekund.

Tramall

Super wyniki!!

Moj obecny (sypialniany) otdwarzacz:

Standby: 0.9 W

In Use: 1.9 W

Zmierzch ery PC, laptopa i HTPC jest przesadzony ale dłubcie, zanim telefon wetkniety w stacje dokujaca (w celu naladownia), nie bedzie robil jednoczesnie tego co HTPC.

Zaryzykuje stwierdzenie, ze duzo czasu nie uplynie zanim to sie stanie. Entuzjasci juz tak robia, bo power i funkcjonalnosc smartphone'ow juz jest wystarczajaca. Przydaloby sie jeszcze tylko wygodne w uzytkowaniu oprogramowanie.

Ale o dualbootcie dla smartphonow juz sie mowi oficjalnie.

Fajne wyniki zużycia prądu , tylko to nie jest HTPC , to tak jak porównywanie roweru do samochodu .Zresztą tytuł wątku dotyczy HTPC ...(jako doświadczony użytkownik forum powinieneś posiadać umiejętność czytania tematów wątku). Co do zmierzchu PC itp. to jakoś się nie martwi , bo jeśli to nastąpi to komputery wrócą tam gdzie były 20-30 lat temu. Będą służyć zawodowcom i ludziom , którym to jest naprawdę potrzebne. Bo jakoś nie wyobrażam sobie CAD/CAM, programowania , obróbki wideo, modelingu 3D na czymś innym ... no właśnie na czym ? Dla zwykły Kowalskiego sprawdzającego czasem net , słuchającego muzyki czy oglądającego filmy to może się ta era skończy , bo faktycznie wszystko zrobi to na telefonie. Komputer jako taki nie zginie, jak nie zginęły Winyle , CD , Aparaty na klisze i wiele innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne wyniki zużycia prądu , tylko to nie jest HTPC

No i co z tego skoro robi dokladnie to samo co HTPC. Taniej latwiej i przyjemniej. Do tego miesci sie w kieszeni i bezglosny.

to tak jak porównywanie roweru do samochodu .

Pozostajac w swiecie Twojej metafory: mozesz w piekny, sloneczny dzien jechac rowerem, na skroty, co zajmie Ci 5minut, lub pokonac 3x wiekszy dystans samochodem, stojac w porannym traficu, tracac benzyne, nerwy i czas (10min). To jest realny przyklad z zycia wyjety, zadna imaginacja ( sytuacja w 100% powtarzalna w kazdy dzien roboczy, o tej samej porze dnia). Ktora wersja wydaje sie byc bardziej atrakcyjna?

Zreszta w tym zestawieniu Twoj "samochod" to w zasadzie hulajnoga i nie chodzi mi wylacznie o MIPSy czy FLOPy.

Zresztą tytuł wątku dotyczy HTPC ...(jako doświadczony użytkownik forum powinieneś posiadać umiejętność czytania tematów wątku)

"Jako doswiadczony uzytkownik forum" wogole nie powinienem odpowiadac na Twoj post.

Reszty nawet nie komentuje, zeby nie spoilowac Kolegom watku. Napisze Ci tylko, ze zrodlem naszego nieporozumienia nie jest brak umiejetnosci czytania ze zrozumieniem z Mojej strony, tylko kompletnego braku zrozumienia moich intencji z Twojej strony. Zaoszczedze Ci czytania kilkuletniego archiwum i podpowiem, ze nie jestem przeciwnikim HTPC, co nie zmienia faktu, ze wszystkie znaki wskazuja na to, ze idea HTPC przezywa schylkowa faze zycia, bez wzgledu na to, czy Ci sie to podoba czy nie.

Przy okazji wspomniany przeze mnie player, nie jest telefonem, ale prawdziwym streamerem, majacym Wi-Fi i TOSlinka, pilota IR i sterowanie przez siec. Nie "wstaje" tak dlugo jak komputer i kosztuje 30% ceny taniego HTPC. Zastapil Asrocka ION330, ktorego jedyna przewaga bylo posiadanie napedu optycznego, ktory i tak nie byl uzywany. Obsluguje XBMC, robiac przy tym tricki niedostepne dla XBMC przed wersja Eden (airplay).

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

binary a możesz się pochwalić co to za player z XBMC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz to wstydliwa sprawa... powiem tylko jest czarny i ma emblemat nadgryzionego jablka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jabłuszko, w cenie 30% taniego HTPC i z podobną funkcjonalnością ? Dział fantastyki dwa piętra wyżej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...