Skocz do zawartości
Fantom

Miniaturowy HTPC o przyzwoitych parametrach

Rekomendowane odpowiedzi

Dojrzałem do zmiany swojego "wysłużonego" dużego HTPC na coś małego i możliwie bezgłośnego.

Założenia były następujące:

1) Przyzwoity ale energooszczędny procesor. Atomy i E-350 odpadły z racji kiepskich osiągów. Padło na: Intela i3-2120T, 2.6 GHz, 2 rdzenie/4 wątki i tylko 35 W.

2) Płyta na 1150 z USB 3.0 i SATA 3. Przydadzą się do podłączania zewnętrznych dysków. Kupiłem: Gigabyte GA-H67N-USB3-B3

3) Niedroga i mała obudowa która bardzo mi się spodobał: InWIn BQ656 (wymiary: 225x215x76 mm). Jest doskonale wentylowana dzięki siatce na górze.

4) Zasilacz PICO 120W (zero hałasu)

5) 4 GB RAM'u (2x2GB, 1333 MHz)

6) Dysk SSD na system (mam 40GB Kingston'a o odczycie 210MB/sek)

7) Napęd BluRay - slim (w dalszej kolejności)

8) Karta graficzna. Do tej pory używałem HD5570.

Nie jest to hi-end ale ma parę zalet: wciąż można pograć w wiele nowych nowych tytułów, jest mała (low profile), "pożera" tylko 42W energii co za tym idzie można chłodzić ją samym radiatorem. Postanowiłem zmieścić ją w tej obudowie.

44081219494785704420.jpg51128254908150603950.jpg

Jak widać prawie się udało. Niestety zakupiony przez mnie riser PCI (przedłużacz) jest za długi (ma prawie 20cm) i ciężko go upchąć.

53562148244652891988.jpg

Pozostaje mi skrócić go (zabawa z lutowaniem) albo kupić gdzieś krótszy. Ideałem były taki 6-7 cm.

Po złożeniu całości jedynym wiatrakiem będzie ten na procesorze.

Sprawdzę jaki generuje hałas i jeśli będzie go słychać ... pokombinuję. Może jakiś lepszy radiator pozwoli wyeliminować wiatrak.

Co dało by nam 100% bezgłośny komputer :)

Chodzi mi jeszcze po głowie jakiś mały wyświetlacz. Np. coś takiego: http://allegro.pl/lcd-2-6-tft-320x240-z-zainstalowanym-gui-i1943256494.html

Przejściówka USB-UART, troszkę zabawy z programowaniem i ... zobaczymy.

Efektem całej tej zabawy będzie malutki i bezgłośny komputerek HTPC, który poza odtwarzaniem wszelakiej maści filmów, będzie mógł służyć do pracy i zabawy.

Kosztorys:

-----------------------------------

Procesor: 530 zł

Płyta: 405 zł

Obudowa: 199zł

Zasilacz: 160 zł (udało mi się zakupić na ebay'u)

Pamięć: 100 zł

Dysk (mam)

BR (na razie brak)

Grafika(mam)

System Windows 7 (mam)

-----------------------------------

RAZEM: 1394 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niegłupie to jest. Jak dla mnie to obudowa trochę nijak. Nie ma lepszej.

Mam płytę Intele z wbudowanym zasilaczem 90 W, procesor I3 2100T, napęd Combo Blu-ray slim. To wszystko jest w obudowie HFX mini z kieszenią na dyski HDD. Wyświetlacz mam Panel Modecom LCD Box srebrny.

Czy zamierzasz sterować to wszystko. Pilot, smartfon a może tablet 7 lub 10" z Androidem.

f7f7d7034b44b9a4.jpg

18bb2b487b405b88med.jpg

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie za te pieniądze (199zł) ... to chyba nie znajdziesz "ładniejszej" obudowy.

Kwestia jeszcze wymiarów. Mi podeszły idealnie. Gdyby obudowa była o 5 mm niższa czy o centymetr węższa nie zmieścił bym się.

Co do panelu to myślałem raczej o graficznym. Albo ten z aukcji który podałem albo w szufladzie leży mi monochromatyczny panelik o rozdzielczości 240x64. Kwestia oprogramowania a to potrafię zrobić.

Sterowanie pilotem RF (radiowy, X10) albo tabletem na Androidzie 10' (mam Transformer'a). Najprościej przez Remote Desktop ale nie wykluczam napisanie jakiejś prostej aplikacji.

Zależało mi na dołożeniu jakiejś sensownej grafiki żeby dało się zagrać. Jak zdobędę odpowiedni riser to mi się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś o tym tablecie i sterowaniu i ile dałeś.

Jak się sprawuje w praktyce i czy można komfortowo sterować w Media Browser wybierają na tablecie miniaturki okładek itp.

Wybrałem taka obudowę ze względu zainstalowania kieszeni na dyski. Obudowa ma z nóżkami około 10 cm. Jest głęboka 36 cm.

Wyświetlacz wybrałem taki ponieważ zamierzam sterować tabletem i mieć wszystko na tablecie. Dlatego lepszy wyświetlacz nie jest mi potrzebny. Dałem za niego 15 zł.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj Adrzeju. Mieszasz kilka rzeczy. Sterować takim HTPC można na klika sposobów.

1) Myszka/klawiatura radiowa. Niestety wymaga to włączonego TV.

2) Pilot radiowy (można kupić na Allegro: http://allegro.pl/pilot-46-funkcji-nowe-gw-full-soft-pl-i1941867113.html). Tak czy inaczej wymaga włączonego TV.

3) Używasz telefonu/tabletu z Androidem. Instalujesz na HTPC program Splashtop Streamer a na Androdzie Splashtop Remote Streamer. To taki zdalny pulpit. Działa bardzo szybko. Od bidy możesz nawet na ekranie tabletu oglądać film który odtwarza PC't.

4) Piotr radiowy z pkt.2 + mały ekranik w obudowie HTPC. Wystarczy do obsługi MP3'ek czy radia internetowego. Obsługa kombajnów typu Media Browser czy XBMC mija się z celem bez włączenia TV ... bo w sumie to po co?

Opcje 1,2 i 3 są jasne.

Opcja 4'ta wymagać będzie dorobienia ekraniku do obudowy. Takiego który potrafi wyświetlić teksty. Najlepszy byłby ekranik graficzny. Trzeba napisać oprogramowanie do tego.

To jest to co chcę zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK.

To wszystko to ja wiem.

Mnie nie przeszkadza, że sterując tabletem będę miał włączony TV. I o to właśnie chodzi.

Chcę mieć komfort obsługi HTCP, zmiany rozdzielczości. ustawień itp. Sterowanie myszką i klawiaturą jest jak dla mnie mało wygodne.

Obecnie mam mini klawiaturę i dwa piloty do sterowania, ale to nie jest to co uzyskam sterując tabletem dotykowo.

Na Allegro jest multum tabletów w rożnych cenach, tylko trzeba wybrać najlepszy za nieduże pieniądze.

Ponadto tablet można używać nie tylko do sterowania.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz używać tabletu jako "pilota" to kup jakikolwiek. Do tego celu nada się każdy. Na allegro można wyhaczyć coś już za 200 zł.

Jeśli jednak chcesz tego tableta używać do czegoś więcej, to niestety ale musisz kupić coś porządnego. Chińskie wynalazki nie są najlepsze. Przerabiałem to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie to małe, ale cenowo to dobrze nie wychodzi, zastanawiałem się i ja jednak zostaje przy standardowych rozmiarach, ale zawsze warto zobaczyć innych propozycje. Andsie1 ładniej się prezentuje obudowa, ja wiem że niektórym to wisi, ale obudowa musi jakoś wyglądać.

i3 daje dość niezłe możliwości.

Ładniejszy pilot

http://www.soundgraph.com/pad-remote-feature-en/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wcześniej, mam dwa piloty a nawet trzy licząc logitech One i mini klawiaturę ale nie jest to czego oczekiwałem.

Obudowa trochę duża jak na płytę w formacie itx ale zależało mi na wmontowaniu kieszeni na dyski HDD.

Kieszeń jest zamontowana z tyłu obudowy.

405efdef544791bemed.jpg

0539f6e670a187b0med.jpg

Sorry fotki robiłem telefonem.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jeszcze podrążył temat sterowania:

U siebie używam zamiennie Harmony One/ klawiaturki Rii Mini/ Ipada - każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Harmony sprawdza się idealnie do obsługi XBMC i niczego innego (jak to pilot)

Rii Mini do obsługi całego systemu , niemniej wygoda tego jest taka sobie

Ipad/Iphone bardzo fajne "przedłużenie" XBMC, niemniej brakuje porządnej obsługi zdalnego pulpitu

I właśnie ta zdalna obsługa czasem przydała by się najbardziej i to zarówno z IPada jak i lapcia. Teoretycznie na obu używam do sterowania HTPC czasem programu TeamViewer, ale raz że jakoś mało jest on przyjemny w obsłudze (przynajmniej na IPadzie) dwa że jakość zdalnego pulpitu jest bardzo kiepska. Nie wiedzieć czemu 2 kompy będące w jednej sieci (HTPC Lan 1 Gb, Laptop WiFi n) nie potrafią przekazać płynnie pulpitu na zdalny ekran - lag jest potworny, kolory chyba zjeżdżają do 8-bitów i generalnie jest mało fajnie) Na Ipodzie próbowałem też kiedyś Splashtop Remote, ale on z tego co pamiętam też chodził tak sobie.

Może macie jakieś sugestie rozwiązania które pozwoli w komfortowy sposób sterować zdalnie sterować HTPC z poziomu IPada/laptopa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cała sieć chodzi na Wi-Fi (i to w standardzie G). Pod drodze są ściany. Połączenie rzadko kiedy przekracza 20-25Mbs. Splashtop Remote działa bardzo dobrze (full color, płynność).

Splashtop cały czas jest rozwijany ... może próbowałeś jakiejś starej wersji? Bo naprawdę nie rozumiem co może być nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje może dziś wieczorem sprawdzić aktualną wersję Splasha, bo faktycznie próbowałem go jakiś rok temu. Z tego co pamiętam to wtedy miałem problem, że wyświetlana była tylko cześć pulpitu i to bez możliwośći zmniejszenia/przesunięcia. Może teraz jest już ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły mi dziś pamięci.

Podkładałem komputerek na razie bez dodatkowej karty graficznej. Szukam odpowiednio krótkiego rizera PCI. Jak go nie znajdę pozostanie uśmiechnąć się do kolegi który mi ją "przelutuje".

Zasilacz jest bezgłośny (PICO) ale BOX'owy wiatrak na procesorze już nie. Jest zdecydowanie słyszalny. Z tego co wyczytałem najniższe obroty to 1200. To dużo.

Zastanawiam się czy:

- dać rezystor zwalniający jego pracę

- wyłączyć go całkowicie (ale czy nie przegrzeję procka)

- kupić jakieś lepsze chłodzenie (tylko maksymalna wysokość nie może przekroczyć 5.5 cm)

Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermaltake Slim X3 Low profile CLP0534 LGA775 LGA1155 LGA1156

Scythe Kozuti

70884433034807370564.png

60728844476186538772.png

Ten drugi jest lepszy. Może pracować jako pasyw a w wersji active jest prawie niesłyszalny.

Czy możesz wrzucić perę fotek tabletu z zainstalowaną aplikacją do sterowania HTCP.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemozliwe ze min obroty to 1200 bo moj kreci sie z predkoscia 800-900. Przyjzyj sie prosze czy plyta potrafi wlasciwie zarzadzac predkoscia obrotowa. jesli nie, to mozna uzyc jeszcze programiku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemozliwe ze min obroty to 1200 bo moj kreci sie z predkoscia 800-900. Przyjzyj sie prosze czy plyta potrafi wlasciwie zarzadzac predkoscia obrotowa. jesli nie, to mozna uzyc jeszcze programiku

No właśnie myślałem nad tym Scythe Kozuti. Ale czy naprawdę procesor da sobie radę bez wiatraczka? Bo takie rozwiązanie by mnie najbardziej interesowało ...

Czy ktoś testował Kozuti w wersji pasywnej?

Co do obrotów box'eowego wiatraczka to bazuję na tym co podaje płyta w Biosie (sterowanie ustawiłem na "auto"). Możliwe, że da się go zwolnić.

Tak czy inaczej myślę, że nadal będzie go słychać.

"Czy możesz wrzucić perę fotek tabletu z zainstalowaną aplikacją do sterowania HTCP." ... ale po co?

Mam robić fotki mojego pulpitu Windows'a? :) To działa jak wirtualny pulpit. Nic więcej nic mniej.

Tu masz filmik który doskonale pokazuje możliwości tego rozwiązania:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku nie slysze wiatraka bo mam 5 hdd zamontowanych w tej obudowie wiec nie ma szans zeby jakis inny szmer sie przez szum hdd przebil. Pamietam jednak ze wentylator bez dyskow byl nieslyszalny. Poczatkowo wiatrak tez "szalal" ale po update-cie biosu(zotac itx h55 c) przestal byc slyszalny, dlatego polecam Ci zrobic najpierw tezt z jakims potrencjometrem, zanim zainwestujesz w nowy wiatrak. Jeszcze razpowtarzam,ze jesli plyta glowna nie bedzie potrafila utrxymac wiatraka w ryzach mozesz to zrobic programowo, ustalajac porzadany przez Ciebie profil dzialania wiatraka.

Ten niski Scythe jest fajny. Pytanie tylko czy zmiesci sie razem z grafika i czy bedzie mozliwe chlodzenie I3 i Radka calkowicie pasywnie.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślałem nad tym Scythe Kozuti. Ale czy naprawdę procesor da sobie radę bez wiatraczka? Bo takie rozwiązanie by mnie najbardziej interesowało ...

Czy ktoś testował Kozuti w wersji pasywnej?

Dzięki za film. Akurat włoskiego nie znam. Faktycznie to tak szybko działa jak na filmie ?.

Próbowałem bez wiatraczka i wszystko było OK.

HTCP mam tylko do filmów tak, że nie wiem jak to będzie wyglądać przy większym obciążeniu np. przy grach.

Nie ma tragedii przy włączonym wiatraczku i ustawieniu na AUTOMAT. Ja go nie słyszę.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie muszę zrobić update biosu. Na razie płyta chodzi na wersji F5 a w sieci znalazłem już F7.

Potem pokombinuję z ustawieniami. Jeśli to nie pomoże to obniżę napięcie cooler'a.

Dopiero gdy to nie pomoże zastanowię się nad zmianą chłodzenia.

Kozuti jest na tyle mały, że powinien się zmieścić.

Co do karty graficznej to faktycznie ma wiatraczek. Jednak jest on niesłyszalny (nawet z uchem przyłożonym do karty).

Dopiero gdy karta jest bardzo mocno obciążona (gry) da się go usłyszeć ale wtedy to nie przeszkadza.

@andsie1 mój włoski też jest kiepski. Ale tak. Tak właśnie działa. Podejrzewam, że dużo zależy od tableta. Ja ma Asus Transformer'a.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Sprzęt z górnej półki.

Którą wersję masz ?.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którą wersję masz ?

Pytasz o Transformer'a? Oczywiście jedynkę. Wersja 16 GB ze stacją dokującą (bez modemu).

Ciąg dalszy bojów o ciszę ...

Poinstalowałem wszelkie update'y do biosu i płyty. Wiatraczek zwolnił do 1000 obr/sek. Jednak wciąż go słychać. Takie jakby lekkie tarcie.

Temperatura procesora nie przekroczyła nigdy 36 stopni.

Zastanawiam się nad wyłączeniem wiatraczka. Poobserwuję go w trakcie pracy. Jeśli temperatura procesora nie podskoczy powyżej 60 stopni to będzie dobrze.

Jeśli jednak podskoczy to spróbuję włączyć wiatrak na niższe napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup pasywne chłodzenie albo Scythe Kozuti i odłącz wiatraczek.

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem "albo". Albo Kozuti albo ... ?

Kozuti to kolejne 130 zł a chciałem jeszcze dokupić BluRay'a w wersji slim. Powoli fundusze mi się wyczerpują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego nie rozumiesz.

Jak kupisz pasywny to będziesz miał ciszę ale musisz się liczyć, że w stresie może być za gorąco.

Natomiast przy Scythe Kozuti przy odłączeniu wiatraczka masz chłodzenie pasywne a z wiatraczkiem aktywne co zagwarantuje chłodzenie przy większej temperaturze procesora.

Masz wtedy Wash & Go czyli dwa w jednym.

Ps.

Chyba kupię tablet SONY Tablet S 9,4'' 16GB Android 3.2

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...