Home News Które kanały od dziś nadają w jakości HD w telewizji naziemnej? W tych regionach Polski już działa standard DVB-T2!
Które kanały od dziś nadają w jakości HD w telewizji naziemnej? W tych regionach Polski już działa standard DVB-T2!

Które kanały od dziś nadają w jakości HD w telewizji naziemnej? W tych regionach Polski już działa standard DVB-T2!

9.13K
0

W pierwszych regionach kraju dokonano właśnie wyłączenia sygnału DVB-T i przejścia na DVB-T2 / HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej! Najpierw zmiany odczują widzowie z województw dolnośląskiego i lubuskiego. Jakie kanały są teraz dostępne w jakości HD? Gdzie i jak je odbierać? Potrzebny jest do tego zgodny telewizor lub dekoder.

Telewizja naziemna – już jest DVB-T2 / HEVC! Jakie kanały w HD? Gdzie je odbierać? Potrzebny zgodny telewizor lub dekoder

W nocy z 27 na 28 marca dokonano przełączenia sygnału nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2. W pierwszej kolejności zmiany dotknęły dwóch województw: dolnośląskiego i lubuskiego. Teraz, by nadal oglądać kanały naziemne za darmo, trzeba posiadać telewizor lub dekoder obsługujący nowy format. Na zakup jednego z tych dwóch urządzeń można uzyskać rządowe dofinansowanie:

Będzie rządowa dopłata do zakupu telewizora DVB-T2 do odbioru TV naziemnej! Jaką kwotę będzie można odebrać?

Widzowie z lokalizacji, które wymieniamy poniżej, powinni dokonać ponownego wyszukania kanałów, które teraz w komplecie nadają w rozdzielczości 1920 x 1080. Wybrane odbiorniki wyszukiwanie przeprowadzą automatycznie.

DVB-T2 / HEVC w telewizji naziemnej – przełączenie w pierwszych lokalizacjach 28 marca:

  • Jelenia Góra/Śnieżne Kotły: MUX-1, MUX-2, MUX-4;
  • Kłodzko/Czarna Góra: MUX-1, MUX-2, MUX-4;
  • Wrocław/Góra Ślęża: MUX-1, MUX-2, MUX-4;
  • Zielona Góra/Jemiołów: MUX-1, MUX-2, MUX-4;
  • Żagań/Wichów: MUX-1, MUX-2, MUX-4.

Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w telewizji naziemnej!

Co znajduje się teraz na wymienionych wyżej multipleksach? Ich oferty w większości nie uległy zmianie – oczywiście poza włączeniem wyższej rozdzielczości we wszystkich przypadkach. Wyjątkiem jest MUX-4, czyli dotychczasowa TV Mobilna oferowana przez Telewizję Polsat – tu zmiany są spore, a wszystkie stacje poza Wydarzenia 24 są kodowane. Multipleksy naziemne w omawianych lokalizacjach prezentują się teraz następująco:

  • MUX-1: Antena HD, Eska TV, Fokus TV, Polo TV, Stopklatka TV, TTV, TVP ABC, TV Trwam
  • MUX-2: Polsat, Puls 2, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN 7, TV Puls
  • MUX-4: Polsat News HD, Polsat Sport HD, Polsat Film HD, Comedy Central Polska HD, Kino Polska HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Comedy Central HD, Wydarzenia 24 HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD

Co z pozostałymi multipleksami? W przypadku MUX-3, na którym znajdują się kanały TVP, do przełączenia na DVB-T2 / HEVC na razie nie dojdzie. Taka decyzja zapadła w konsekwencji wybuchu wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Nadawca chce zapewnić dostęp do ważnych informacji jak największej liczbie odbiorców, zatem w tym wypadku sygnał DVB-T pozostanie aktywny przynajmniej do 29 czerwca 2022 roku. Jeżeli chodzi o MUX-8, to DVB-T również póki co pozostaje – nie jest znany termin przełączenia.

Co zaś tyczy się multipleksów lokalnych, to nie mają one obowiązku przejścia na nowy standard nadawanie. Mogą to jednak uczynić i tak się stanie w przypadku MUX-L1, MUX-L4 i MUX-L7. Wcześniej poznaliśmy datę przełączenia pierwszego multipleksu – nastąpi to 27 czerwca bieżącego roku. W pozostałych przypadkach terminy nie zostały jeszcze podane.

Jak oglądać filmy i seriale z kanałów Polsatu za darmo? Wystarczy mieć dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej i HbbTV!
DVB-T2 / HEVC już na stałe w Polsce – dokonano pierwszych przełączeń

magicLinks_2_1

Źródło: https://dvbt2wpolsce.pl/aktualnosci/109-etap-i-zmiany-na-dvb-t2-za-nami


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(9126)

3 3 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x