Czy OLED TV są nadal drogie? | ANALIZA | To już przeszłość! Porównanie dwóch najtańszych OLED TV na rynku
Philips OLED POS9002
Telewizor OLED od Philipsa od dłuższego czasu został wyceniony na 5 799 zł za 55″ (Komputronik) i właśnie w tych okolicach można go kupić w większości sieci handlowych. Trzeba się jednak spieszyć gdyż prawdopodobnie będzie on dostępny do końca tego roku. Jego następcy czyli 803 (nasz test) oraz 903 (test na dniach na portalu) to na ten moment zdecydowanie inna półka cenowa zaczynająca się od 6 999 zł chociaż jak widać cena 803 zaczyna zbliżać się do POS9002 więc to już od Was zależy czy dopłacicie do modelu najnowszego posiadającego drugiej generacji procesor obrazu P5 a co za tym idzie kilka dodatkowych funkcji z tym związanych.
To co wyróżnia Philips OLED POS9002 na tle konkurencji:
1. Ambilight
Historia systemu Ambilight sięga 2002 roku kiedy to firma Philips postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem a następnie wprowadzić pierwszy telewizor z tym systemem w 2004 roku. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Model POS9002 wyposażony został w 3-stronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górze telewizora znajdziemy rząd diod LED co zauważyliście już na pewno na powyższych zdjęciach. W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną. Jest to też pierwszy na rynku telewizor w technologii OLED z taką funkcjonalnością.
W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.
Można też ustawić kolor ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system.
Ciekawostką jest możliwość dokupienia oświetlenia hue Philips i sparowania ich razem z ambilight telewizora. Efekty są doprawdy ciekawe:
2. Procesor obrazu P5
Philips szczyci się swoim autorskim procesorem obrazu “P5”. Infografika z prezentacji wewnętrznej zdradza skąd wzięła się owa nazwa:
Chodzi oczywiście o pięć czynników wpływających na jakość obrazu. Należą do nich ruch, kontrast, ostrość, barwy i odpowiednie dostosowywanie materiału źródłowego. Producent zapewnia własne metody obróbki w każdej kategorii. Jeśli chodzi o ruch mamy funkcje perfect natural motion i clear motion, które zostały szczegółowo opisane w teście. W sprawie kontrastu sprawa jest prosta – na ekranie OLED jest on idealny, podobnie jak barwy, co opisałem we wcześniejszej części tekstu. POS9002 posiada jednak funkcje podnoszące soczystość barw, jak i zwiększające ilość ciemnych i jaskrawych detali, by obraz był bardziej krzykliwy. Na portalu nie jesteśmy fanami stosowania tego typu obróbki, ponieważ nie jest ona w myśl wiernego odwzorowania obrazu. Jednak każdy lubi coś innego i dobrze, że producent daje możliwość ingerencji w obraz także i w ten sposób.
3. Android TV
Philips POS9002 oparty jest na bardzo rozbudowanej platformie Android TV, która zapewnia telewizorowi nieograniczone możliwości. Dla osób, które spotykają się z Androidem w telewizorze po raz pierwsze proponuję obejrzenie poniższego wideo w ramach wstępu:
Więcej o samym systemie przeczytacie w teście Philipsa POS9002 tutaj.
Całością sterujemy za pomocą nietypowego pilota, który wyróżnia się na tle konkurencji. Jest zgrabny, dobrze wykonany i wygodnie leży w dłoni. Odwracając pilota na drugą stronę zobaczymy pełnoprawną klawiaturę QWERTY. Bardzo fajny i przydatny gadżet w przypadku telewizora wyposażonego w system Android TV. Oczywiście posiada także wbudowany mikrofon do wydawania komend głosowych i wprowadzania mowy w systemie Android (póki co język angielski).