Home Strefa filmu Recenzje Blu-ray Creed II | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray
Creed II | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray

Creed II | RECENZJA | Wydanie 4K Ultra HD Blu-ray

1.09K
0

Film Creed II zadebiutował na polskim rynku domowym 27 marca (nakładem Galapagos). Zapraszamy na naszą recenzję 4K UHD Blu-ray. W rolach głównych Michael B. Jordan, Sylvester Stallone i… Dolby Atmos.

Opis dystrybutora

Adonis Creed (Michael B. Jordan) stara się pogodzić sprawy osobiste z treningami do najważniejszego bokserskiego starcia w karierze. Będzie musiał stanąć do walki z przeciwnikiem pośrednio związanym z tragedią, która dotknęła niegdyś jego rodzinę. Adonis ma jednak wciąż w swym narożniku Rocky’ego Balboę (Sylvester Stallone), który wspiera go we wszystkich trudnych chwilach. Razem stawią czoło demonom przeszłości, podadzą w wątpliwość wyznawane wartości i staną w obronie wspólnego dziedzictwa. Powrót do korzeni pozwoli im zrozumieć, dlaczego stali się bokserskimi legendami.

Film (3,5/6)

Creed II

Mijają 4 dekady po pierwszym Rockym… Zmienia się bohater, muzyka, sztuczki kinematograficzne ale… czy aby na pewno formuła? Odpowiedź brzmi nie i z tego doskonale zdaje sobie sprawę 30-letni reżyser Steven Caple Jr. Stworzył on dramat na kilku płaszczyznach, w centrum którego staje boks oraz próba zmierzenia się z przeszłością. Tym razem całą dramaturgię wprawia w ruch powracający po 3 dekadach Ivan Drago wraz z jego synem Viktorem, który stawiają wyzwanie Adonisowi. Lundgren wraz z naturszczykiem-bokserem Florinem Munteanu tworzą świetny duet, w którym ten pierwszy rządzi żelazną ręką i karmi drugiego nienawiścią. Przy okazji nauczyli się sporo rosyjskiego a ich akcenty brzmią autentycznie. Z drugiej strony mamy Creeda, który stając się mistrzem świata ma wiele innych rzeczy do udowodnienia, jak na przykład miłość wobec swojej dziewczyny, a także chce odnaleźć się w roli ojca. Nieustannie też wzmagają się w nim wspomnienia o ojcu, które tylko powrót rodziny Drago nasila. Rocky z kolei także dźwiga swój emocjonalny bagaż związany z tymi wydarzeniami ale popada w konflikt z młodym mistrzem, odmawiając przygotowywania go do walki z młodym rosyjskim bokserem.

Creed II

Gdy w pierwszej walce dochodzi do dyskwalifikacji Drago, Creed okupuje to ciężko swoim zdrowiem. Zanim jednak ma miejsce otateczna konfrontacji, Adonis musi wrócić do formy, musi także wyprostować wszystkie problemy, które stoją na boku. Te dramaty, które dzieją się w życiu Adonisa czy Rocky’ego są zrealizowane na małą skalę, ale akcenty na emocje położone są we właściwych miejscach. Film jest przewidywalny do bólu, ale utrzymany jest w świetnym tempie i rozsądnie uzasadnia wydarzenia na poziomie scenariusza.

Oprawa wizualna (5/6)

Creed II

Kramer Morgenthau (Thor: Mroczny świat, Terminator: Genisys) nakręcił Creeda II w 2,88K kombinacją kamer ARRI Alexa Mini oraz ARRI Alexa XT. Film został ukończony w post-produkcji w 2K i przeskalowany do 4K Ultra HD.

Nośnik 4K Ultra HD zapewnia wyraźną, choć nie gigantyczną różnicę między wersją 1080p. Zauważalna jest większa szczegółowość strojów, włosów i skóry. Łatwiej jest też zaobserwować detale związane z publicznością. Mimo wszystko chyba większy użytek mamy tutaj z HDR-u oraz szerokiej palety barw (Wide Color Gamut). Pomagają one w wydobyciu głębszej czerni a także ładnie wzmacniają okazjonalnie pomarańczowe akcenty w scenach na zewnątrz. Jednymi z najlepiej wizualnie zrealizowanych scen są te, które odbywają się w basenie. Ogólnie Creed II ma specyficzny ton wizualny, w którym dużo jest metaliczności i minimalizmu. Prawdziwą gwiazdą tego wydania jest natomiast audio…

Dźwięk (6/6)

Creed II

Creed II to jeden z najlepiej udźwiękowionych filmów, jakie widziałem w ostatnim czasie. Ale aby tego doświadczyć w pełnej krasie, nie zapomnijcie ustawić ścieżki Atmos. Jest to standard w wydaniach domowych Warnera, że miks ten nie jest domyślną opcją.

Co ujmuje w architekturze dźwięku filmu Stevena Caple’a Jr. to przede wszystkim pozycyjność – strzały Adonisa i Viktora nabierają dzięki temu dodatkowej mocy i nośności. Ponadto potęguję także efekt zaskoczenia. Gdy dochodzi do ostatecznej konfrontacji w Moskwie, to możemy poczuć cały ten ekosystem warstw dźwięków, od komentatorów po odgłosy walki i okrzyki trenerów i najbliższych rzucane zza lin ringu. Z drugiej strony mamy muzykę Ludwiga Göranssona – najbardziej niezapadającego w pamięć kompozytora naszych czasów (to samo było z Czarną Panterą). Ale nawet on nie zepsuł końcowego wrażenia, bo w Creed 2 znajdziemy sporo muzyki licencjonowanej i utworów wykonywanych przez Tessę Thompson. W tych momentach, jak i przy wejściach na ring brylują basy, które są niezwykle głębokie, potężne i wyraziste. Aż dziwne, że w wielu filmach o znacznie wyższym budżecie, z ogromnymi eksplozjami nie uświadczymy nawet namiastki tego, co tutaj. Reasumując, Creed II w kwestii audio to materiał referencyjny.

Dodatki (2,5/6)

Creed II

Creed II prezentowałby się pod względem bonusów całkiem nieźle, gdyby nie fakt, że nie posiada on komentarza audio reżysera. Mimo wszystko nie są to typowe materiały promocyjne zrealizowane na autopilocie, lecz całkiem sporo tutaj jest konkretów i wywiadów. Traktują one między innymi o motywach ojcowskich w filmie oraz głównych rolach kobiecych.

Pełna lista dodatków:

  • Sceny niewykorzystane (ok. 10 minut, 4 sceny)
  • Ojcowie i synowie (ok. 7 minut)
  • Rola Wiktora Drago (ok. 6 minut)
  • Kobiety w filmie Creed II (ok. 6 minut)
  • Spuścizna Rocky’ego (ok. 15 minut)

Podsumowanie i rekomendacja

Creed II to ciągle ten sam film, który pomimo braku jakichkolwiek niespodzianek, uwypukla dramaturgię we właściwych miejscach. Dlatego też obraz Stevena Caple’a Jra broni się, choć jest zasadniczo wariacją na temat Rocky’ego 2 i 4. Jeśli chodzi natomiast o technikalia, jest to ładnie zrealizowany film w którym jednak najważniejszym elementem jest dźwięk. Z powodzeniem używałbym Creeda II jako materiału pokazowego dla technologii Dolby Atmos.

Informacje o filmie

Reżyseria:

Steven Caple Jr.

Obsada:

Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson, Dolph Lundgren, Florian Munteanu

Rok produkcji: 2018
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 130 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, rosyjska, francuska, niemiecka, hiszpańska, węgierska, włoska, japońska, turecka, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos TrueHD
Napisy: koreańskie, japońskie, angielskie, polskie, węgierskie, rosyjskie, arabskie, tureckie, chorwackie, czeskie, greckie, francuskie, holenderskie, niemieckie, portugalskie, hiszpańskie, kantońskie, włoskie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
Sceny niewykorzystane; Ojcowie i synowie; Rola Viktora Drago; Kobiety w filmie Creed II; Spuścizna Rocky’ego

Film w Polsce dostępny jest w 3 wydaniach:

  • 4K UHD Blu-ray
  • Blu-ray
  • DVD

Film testowany na Samsung Q7C + Xbox One X

(1094)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x