OPPO UDP-203, TEST pierwszego odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray z Dolby Vision
Słowem wstępu
OPPO Digital, to doskonale znany entuzjastom obrazu i dźwięku, producent urządzeń elektronicznych. Przede wszystkim odtwarzaczy i komponentów RTV, choć nazwę firmy możemy kojarzyć także z innych urządzeń elektronicznych np. smartfonów. Nie jest to jednak dokładnie ta sama marka. Rozróżnić należałoby firmę kalifornijską (OPPO Digital), oraz chińską (OPPO Electronics). Zbieżność tych nazw nie jest przypadkowa, ponieważ obie firmy podlegają pod grupę kapitałową BKK Electronics. Naszą społeczność interesują jednak przede wszystkim komponenty wideo i każdemu musiały przynajmniej obić się o uszy tak kultowe urządzenia jak odtwarzacz płyt Blu-ray BDP-93EU, czy jego następca BDP-103EU. Urządzenia OPPO celują przede wszystkim w najwyższą jakość obrazu i dźwięku, a także w funkcjonalności, których próżno szukać u bardziej znanych korporacji. Producent stawia na dopracowane produkty, dlatego też pierwszy odtwarzacz Ultra HD tejże firmy dopiero niedawno trafił na nasz rynek, a dziś zagościł na naszym stole. Mowa tu o UDP-203.
W ofercie znajduje się także UDP-205, który kolejny raz kontynuuje narzucony trend nazewnictwa: model_niższy + 2. Kilka lat temu mieliśmy na takiej samej zasadzie odtwarzacze Blu-ray: BDP-93 i BDP-95, a także BDP-103 i BDP105. Różnica między modelem niższym a wyższym sprowadza się do sekcji zasilania i przetworników cyfrowo-analogowych, co wiąże się także z większą ilością wyjść audio. Odtwarzacze z “5” na końcu dedykowane są szczególnie audiofilskiej części społeczeństwa, która chce używać odtwarzacza nie tylko jako “transport”, ale także jako DAC. W przypadku linii modelowej 20X tor wizyjny jest taki sam, więc nie spodziewałbym się żadnych różnic w zastosowaniu urządzenia jako odtwarzacz filmów. Warto na wstępie wspomnieć też, że odtwarzacze OPPO są jedynymi na ten moment, dostępnymi w Polsce, urządzeniami potrafiącymi odtwarzać treść Dolby Vision. Na rynku (również w naszej redakcji) mamy już też pierwsze płyty Ultra HD Blu-ray wykorzystujące format Dolby.
Jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy w dobie Netflix’a, oraz innych serwisów streamingowych, odtwarzacze stacjonarne mają wciąż sens, to odpowiem – dla nas, miłośników wysokiej jakości obrazu, zdecydowanie tak. Pliki wideo na płycie Ultra HD cechują się znacznie niższym stopniem kompresji, niż w Internecie i co za tym idzie, zapewniają dużo lepsze wrażenia wizualne. Technicznie rzecz ujmując płyta może posiadać bitrate (strumień danych) nawet do 128Mbps co w stosunku do transmisji z Internetu (10 – 20Mbps) pozwala oddać wielokrotnie więcej detali w lepszej jakości. Podobnie z dźwiękiem przestrzennym np. w formacie Dolby Atmos, czy DTS:X.