Home News 5G w Polsce: 90% z nas w zasięgu nowej sieci już za dwa lata? Nadchodzi wielki skok komunikacyjny i gospodarczy
5G w Polsce: 90% z nas w zasięgu nowej sieci już za dwa lata? Nadchodzi wielki skok komunikacyjny i gospodarczy

5G w Polsce: 90% z nas w zasięgu nowej sieci już za dwa lata? Nadchodzi wielki skok komunikacyjny i gospodarczy

1
0

Standard 5G w komunikacji mobilnej powoli zadomawia się w Polsce. Kolejni operatorzy zbroją się, by pokryć jak najlepszym zasięgiem duże połacie naszego kraju. Analiza zajmującej się researchem firmy Analysys Mason wykazała, że już w 2023 roku aż 90% Polaków ma mieć dostęp do superszybkiego internetu. Zanim jednak dostęp do niego spowoduje głębokie zmiany gospodarcze i przyniesie znaczące zyski, minie jeszcze kilka dodatkowych lat.

5G w Polsce – zasięg szybko rośnie, ale będą jeszcze duże rezerwy

Do 2023 roku zasięg sieci mobilnej 5G w Polsce ma sięgnąć 90% populacji i 58% powierzchni całego kraju. Analitycy ze wspomnianej wyżej firmy zaznaczają jednocześnie, że dane te nie dotyczą optymalnej, średniej częstotliwości tego standardu. Ta wynosi 3,5 GHz i ma gwarantować głębokie przemiany i wzrost gospodarczy wywołany modernizacją przemysłu.

Podczas gdy część z nas ma już okazję cieszyć się zasięgiem 5G i ułamkiem potencjału tej sieci (mowa o mieszkańcach większych miast i abonentach niektórych operatorów – takich jak np. mocno stawiający na nowy standard Plus), zapewniana dziś przepustowość nie pozwala jeszcze na czerpanie korzyści z tytułu szeroko zakrojonych zmian gospodarczych.

5G w Polsce: jakie są obecnie zasięgi? Jeden z operatorów chwali się, że dotarł już do 7 milionów osób!

Odpowiednia do tego częstotliwość 3,5 GHz ma być zapewniona 31% obywateli Polski do 2025 roku. Do 2028 roku z kolei pełnią potencjału 5G ma się już cieszyć około 75% populacji naszego kraju i niemal połowa jego terytorium. Wedle ekspertów dopiero wtedy tak naprawdę będzie można mówić o wielkich zmianach. Napędzane superszybkim i łatwo dostępnym internetem fabryki i kopalnie mają wspólnie zapewniać wpływy do budżetu państwa na poziomie 7 miliardów euro rocznie. Zmodernizowane rolnictwo jeszcze więcej, bo 8,6 miliarda. Wedle raportu nie obędzie się jednak najpierw bez znacznych inwestycji, które mogą sięgnąć około miliarda euro.

Policzono, że gospodarki 30 europejskich krajów, które wzięto pod lupę, mogą dzięki budowie szerokiej infrastruktury 5G wygenerować wspólnie dodatkowe 250 miliardów euro przychodu. Raport, z którego zaczerpnięto te dane, Analysys Mason przygotowało wspólnie z firmami Ericsson i Qualcomm Technologies.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://media2.pl/tech/164825-Polska-w-zasiegu-5G-w-ciagu-trzech-lat.html


Przeczytaj więcej:

(1)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x