Który producent ma “prawdziwą” rozdzielczość 8K. LG tak to tłumaczy
Co to jest prawdziwe 8K według LG?
LG powołuje się tutaj na kryteria Międzynarodowego Komitetu ds. Metrologii Wyświetlaczy (ICDM). Według nich efektywność rozdzielczości 8K zależy od możliwości wyświetlania linii naprzemiennych białych i czarnych pikseli oraz stopnia ich kontrastu. Dla tekstu, współczynnik kontrastu musi wynosić 50%, a dla obrazów – 25%.
Co to tak naprawdę znaczy dla laika? Przede wszystkim to, że nie każdy telewizor reklamowany jako 8K wyświetli de facto detale w tej rozdzielczości. Czarne punkty na matrycy mogą wcale nie okazać się czarnymi, a z bliskiej odległości mogą wydawać się zamazanymi, gdyż światło z białych pikseli nachodzi na światło z czarnych.
Ponadto według inżynierów z LG, nie uzyskamy także prawdziwego 8K gdy zastosujemy powłoki poszerzające kąty widzenia a te jak wiemy są stosowane przez konkurencję z matrycami VA. LG nie musi gdyż posiada matryce IPS z doskonałymi kątami widzenia generowanymi właśnie ze względu na typ matrycy. Powłoki kątowe mogą rozmywać światło, co skutkuje rozmazaniem pikseli i utratą rozdzielczości. Tak samo dyskwalifikujące jest grupowanie czterech subpikseli (tzw. dithering) składających się na piksel, które sprawiają iluzję pełnoprawnego obrazu w 8K.
Więcej pikseli, większy pobór mocy – co z energooszczędnością?
Aby uzyskać rozdzielczość 8K w tym samym formacie co dotychczasowe odbiorniki potrzeba czterokrotnie więcej tranzystorów, chyba że zredukujemy wydajność optyczną i zmniejszymy współczynnik apertury panelu. Problem można ominąć poprzez zastosowanie potężniejszego mechanizmu podświetlenia tylnego, ale wtedy będziemy się martwić o spełnienie norm energooszczędności Unii Europejskiej.
(5789)