Toshiba 55U7863DG | TEST | 55″ Ultra HD 4K poniżej 2,5 tys zł!
46.71K
0
Spis zawartości
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Akcesoria
- Złącza
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Równomierność ekranu
- Kontrast i Czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
By uzyskać odpowiednie proporcje obrazu, bez obciętych krawędzi, musimy ustawić Zoom obrazu na pozycję “Full”, ale to już opisałem we wstępie. Zaleciłem także ustawienie ostrości na “0”. Niestety nawet przy takim ustawieniu obraz jest sztucznie wyostrzany i na krawędziach da się zauważyć uwydatnione kontury. Najbardziej ewidentne jest to na tekście, gdzie wokół czarnej czcionki widać wyraźne “halo”.
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.
(46710)
0
0
głos
Article Rating
Maciej Koper
Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl
9
Zobacz więcej komentarzy na forum
9
Subskrybuj
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze