Home Fachowa publicystyka i artykuły Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy są najbardziej profesjonalne w Polsce?
Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy są najbardziej profesjonalne w Polsce?

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy są najbardziej profesjonalne w Polsce?

344
0

W Internecie każdy czuje się ekspertem i może pisać co mu się podoba, to jasne. Nie inaczej jest w przypadku sprzętu Audio-Video. W przeciągu ostatnich lat widzimy wręcz wysyp portali(ków) i blogów piszących o wyświetlaczach, projektorach, odtwarzaczach multimedialnych i tym podobnych. Często możemy znaleźć wiele sprzeczności między dwoma testami tego samego produktu i komu w takiej sytuacji wierzyć? Opiszę w tym temacie metody testowania wyświetlaczy jakie stosowane są na naszym portalu HDTVPolska. Niech publika sama zadecyduje, czy jesteśmy wiarygodnym źródłem informacji 🙂

Napisać każdy może, co innego zmierzyć

Można generalnie powiedzieć że ocena obrazu jest w pełni subiektywna. Jedni wolą zimne barwy, inni ciepłe, bardziej nasycone, mniej. Co zatem ma decydować o wyższości jednego wyświetlacza nad drugim? Dla nas testerów jest to wierność odwzorowania obrazu. Nie wypowiadamy się o subiektywnej “lepszości” jednego nad drugim. Wypowiadamy się o przekłamaniach w stosunku do technicznego wzorca (określonego przez instytucje zajmujące się standardami wizyjnymi: ITU, SMPTE i EBU).

Naszym zdaniem piękno filmu jest zaszyte w nim samym i wyświetlacz ma dokładnie odzwierciedlać intencje autora, a nie dokładać coś od siebie.

Jak testujemy TV_1
Nie powiemy, który TV ma ładniejsze kolory, powiemy, który TV najmniej przekłamuje obraz źródłowy!

Wierność odwzorowania obrazu można zmierzyć.

Pod warunkiem posiadania odpowiednich do tego urządzeń. Podczas testów na HDTVPolska pomiary są przeprowadzane przy użyciu najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń i oprogramowania, o łącznej wartości ponad 100 000 zł. Są to urządzenia używane w studiach montażowych i podczas badań inżynieryjnych. Nasi czytelnicy mają więc gwarancję, że pomiar odzwierciedla rzeczywistość, nie jest zaś zakłamany amatorskim sensorem (jak np. używanym gdzieniegdzie Spyder’em 3). Do pomiarów używamy:

Jak testujemy TV_2

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów, projektorów czy monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikujemy ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego produktu i toru wideo. Zachęcamy natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

Pomiary

Dostarczają bardzo dużo informacji o jakości obrazu. Jakości, którą mierzymy wiernością odwzorowaniem barw. Interpretacja wykresów wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości nie jest. Wystarczy odrobina dobrej woli by zrozumieć jak interpretować wykresy:

Jak testujemy TV_3

Oceny i wyróżnienia przyznawane na Portalu HDTVPolska

Na Portalu HDTVPolska.com przyznajemy zarówno oceny w skali 1-10 jak również specjalne wyróżnienia. O ile oceny 1-10 są jasne o tyle wyróżnienia prezentują się następująco:

referencja short 2017To bardzo rzadkie wyróżnienie zostaje przyznane produktom, które spełniają normy uznawane za wzorzec w odniesieniu do innych testowanych produktów. Produkt taki jest referencyjny w danym sektorze rynku. Ilość pochwał w jego kierunku nie ma końca! Absolutne TOP na rynku.

 

 

 

 

 

bardzopolecamy

Wyróżnienie to przyznawane jest produktom, które nie osiągają statusu referencji jednak oferują doskonałe możliwości praktycznie w każdej testowanej kategorii.

 

 

 

 

 

 

Nagroda bardzo polecamyWyróżnienie to przyznawane jest produktom, które osiągnęły bardzo dobre wyniki we wszystkich podstawowych kategoriach. Potencjalny kupujący powinien zainteresować się testowanym sprzętem i sprawdzić go w sklepie. Jest ogromna szansa, że to właśnie ten produkt będzie idealny dla zainteresowanego klienta.

 

 

 

 

 

najlepszyzakupProdukt, który oferuje wysoki poziom w kluczowych kategoriach testowych a przy tym można go nabyć w naprawdę przystępnej cenie. W tym przypadku nawet drożsi rywale nie mogą być pewni swojej wyższości nad tym produktem.

(344)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).