Home Testy Telewizory OLED Philips Test flagowego Philips OLED937 Ambilight TV. Telewizor kompletny dla najbardziej wymagających z nagrodą EISA!
Test flagowego Philips OLED937 Ambilight TV. Telewizor kompletny dla najbardziej wymagających z nagrodą EISA!

Test flagowego Philips OLED937 Ambilight TV. Telewizor kompletny dla najbardziej wymagających z nagrodą EISA!

28.51K
14

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture

Szczegółowe informacje od producenta na temat działania procesora P5 AI Perfect Picture znajdziesz tutaj

Opracowane wewnętrznie rozwiązania SI oparto na sieci neuronowej i uczeniu maszynowym, które analizują w czasie rzeczywistym obraz, optymalizując jego parametry na podstawie milionów próbek z ogromnej bazy danych rozwijanej przez specjalistów Philips TV & Sound oraz TP Vision od 30 lat. Algorytmy SI analizują wyświetlane treści klatka po klatce i poprawiają ich parametry w pięciu obszarach decydujących o jakości obrazu, takich jak kolory, kontrast, płynność ruchu, ostrość obrazu i poprawa materiału źródłowego, a także zapewniają lepszą równowagę między nimi.

Inżynierowie TP Vision wprowadzili również dodatkową kategorię grupowania analizowanych treści na bazie określonych wcześniej parametrów i obok takich wariantów jak krajobraz/natura, twarze/odcień skóry, ruch/sport, ciemna sceneria/kontrast i inne. Pojawił się również film. Algorytm przyporządkowuje analizowany materiał do jednej z tych kategorii, a następnie optymalizuje wszystkie pięć wymienionych wcześniej obszarów jakości obrazu zgodnie z określonymi wcześniej wytycznymi dla tego typu treści. Funkcja wykrywania kategorii film w telewizorach z procesorem Philips P5 AI szóstej generacji automatyczne informuje użytkownika o tym typie treści i proponuje wybór jednego z nowych trybów odtwarzania: Kino domowe czy Filmmaker Mode (FFM).

 

W dzisiejszych czasach rezultaty skalowania obrazu wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach, a potwierdzenie możemy znaleźć w wynikach mojego eksperymentu, który można przeczytać pod tym adresem. Skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał o niższej rozdzielczości SD lub materiał HD wygląda bardzo podobnie na wyświetlaczu 4K, czy na Full HD. Dopiero treści o natywnej wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę w jakości obrazu.

Ochrona oczu i inteligentne otoczenie

Kolejną nowością w zakresie sztucznej inteligencji jest dodanie automatycznego dopasowywania temperatury, jasności oraz innych parametrów obrazu do warunków otoczenia.

Mamy do dyspozycji 3 funkcjonalności. Pierwszą z nich jest ochrona oczu, która automatycznie zredukuje ilość światła niebieskiego, kiedy czujnik wykryje, że w pomieszczeniu jest ciemno. Jest to szczególnie ważne wieczorem, ponieważ wystawianie się na dużą ilość światła niebieskiego sprawia, że ciężej nam zasnąć. Kolejną bardzo ciekawą opcją jest optymalizacja ciemnych szczegółów, która podbija nam detale w czerniach, podczas gdy w otoczeniu jest dużo światła. Ostatnia opcja tyczy się tego samego parametru co ochrona oczu, z tą różnicą, że funkcja ta wyłącza wybraną przez użytkownika temperaturę bieli oraz oddaje stery w 100% sztucznej inteligencji. Obraz, który uzyskamy za dnia, będzie miał bardzo zimną temperaturę, bo taka lepiej przebija się przez światło słoneczne. A nocą telewizor automatycznie ociepli charakterystykę obrazu, aby nie męczył on oczu.

Z naszej perspektywy rozwiązanie to może być ciekawe dla osób stawiających efektywność obrazu ponad jego jakość, bowiem tak wyraźna zmiana temperatury barwowej dość wyraźnie wpływa na reprodukcję barw.

(28508)

4.3 8 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

12
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr
Piotr
1 rok temu

Jaka jest generacja WiFi i po kablu?

Jest to problem w TVPhilipsie. Bardzo słabo wypada jakieś średniowiecze. W artykule brak szczegółowych parametrów.

jka
jka
1 rok temu

Czy panel odbija wszystko czy ma jakąś wersję odblaskową. Na Youtube są filmiki, że ekran odbija światło z okien jakby był pofalowany.

Kasia
Kasia
1 rok temu

Jak działa z ps5?

Bartek
Bartek
2 lat temu

Jakie ustawienia najlepsze do gry na xbox series x w Fife 23? Niestety ruch nie jest płynny, występują lekkie ściny, a przy powtórkach, zbliżeniach to jest jakaś masakra… Proszę o pomoc.

Kris
Kris
2 lat temu

Mam zeszły model 936 czy ten jest dużo lepszy?

Kris
Kris
2 lat temu

Miałem Panasonica 852 różnica obrazu jest ogromna i ambilight jest niesamowity.

Kris
Kris
2 lat temu

Panasonic Tx 55CR852B

Kris
Kris
2 lat temu

avforums.com
https://www.avforums.com › reviews
Panasonic TX-55CR852B (CR852) 4K UHD TV Review – AVForums

Maciej
Maciej
2 lat temu

Witam, czy będzie test Panasonic LZ 2000 ?

14
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x