Home Testy Telewizory OLED LG Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku
Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku

Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku

57.99K
12

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

LG OLED C3, jak sama nazwa wskazuje, został wyposażony w organiczną matrycę, oferującą idealny kontrast i świetne kąty widzenia, które możecie zobaczyć na końcu akapitu. Nazywany przez producenta panelem EX, ma zapewnić jeszcze wyższą jasność w materiałach SDR, jak i HDR. Czym jednak jest nowa generacja matryc LG Displays? Przede wszystkim diody zostały wsparte domieszką deuteru, pozwalającego na jeszcze mocniejsze wykorzystanie mocy diod, bez zwiększenia ryzyka ich wypalenia. Ze względu na wyżej wspomniany pierwiastek, zmianie uległ sam algorytm przetwarzania obrazu, mający w pełni wykorzystać nowe możliwości matrycy. W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć o cesze charakterystycznej matrycy do LG, którą jest lekkie różowienie panelu pod kątem, szczególnie na białej planszy. Efekt ten, często zwany pink tintem, nie powinien wpływać na codzienne użytkowanie. Po prawej stronie znajdziecie analizę widma panelu LG OLED C3 naszym spektroradiometrem.

Zdjęcie zrobione spod mikroskopu, które widzicie, przedstawia charakterystyczną strukturę matryc LG Displays. W odróżnieniu do konkurencyjnego koreańskiego molocha, prócz kolorów podstawowych, czyli RGB, wpleciony został biały subpiksel. Za jego sprawą kolory nie są aż tak nasycone, jak ma to miejsce w matrycach QD-OLED, jednakże producent w zamian zapewnia większą trwałość. I tak, w odróżnieniu do malarstwa kolorami podstawowymi nazywamy w elektronice czerwony, zielony i niebieski, z tego względu, że mamy do czynienia z syntezą addytywną, a nie mieszaniem subtraktywnym. Przejdźmy jednak do tego, po co tu wszyscy są, czyli do testów szczegółowych!

Zalecane ustawienia

W celu uzyskania najlepszej jakości bez przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji, należy ustawić tryb obrazu na „(ISF) Expert (ciemne pomieszczenie)”. Do uzyskania pełni potencjału z telewizora zalecana jest jednak profesjonalna kalibracja obrazu. Tryb ten oferuje na start wyłączony overscan oraz upłynniacz. O ile pierwsze jest oczywistym ruchem, to pozbawienie telewizora upłynniacza nie każdemu będzie odpowiadać. Sugeruję więc dostosować sobie tryb “Kino”. Tryby ISF Ekspert przeznaczone są do profesjonalnej kalibracji obrazu, która ma za zadanie wyeliminować wszystkie przekłamania kolorów. Certyfikacja przez firmę ISF zapewnia kilka rzeczy. Mianowicie:

 

 

 

 

 

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik może zablokować te tryby specjalnym pinem

Jeśli mowa o konfiguracji we własnym zakresie, to ważna jest także zmiana kilku ustawień. Zacznijmy od przywrócenia poprawnych proporcji, by obraz nie jest obcinany na brzegach:

  • Obraz -> Proporcje ekranu -> Skanuj -> Włączone

Kolejnym elementem będzie wyłączenie funkcji redukcji szumów, która to rozmywa głównie detale obrazu:

  • Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja szumów /MPEG -> Wyłączony

(57991)

4.2 20 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
Marek
9 miesięcy temu

Kupiłem ten model 55″ smużenie jest dość spore, musze pobawić się ustawieniami, tv mam w jasnym pomieszczeniu i jest problem czasami z ciemnymi scenami, jak ustawic obraz pod jasne pomieszczenie?

Ciekawy
Ciekawy
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Tzn jaki problem z ciemnymi scenami; są zbyt ciemne i nic nie widać?

Kamil
9 miesięcy temu

To który ma ładniejszy obraz lgc3 czy Samsung s90c?

Bartek
Bartek
9 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Nie porównuj LG do Samsunga. To nie ta liga , jak zawsze.
LG dzięki braku kropek ma dużo bardziej naturalne kolory.

Mariusz
Mariusz
9 miesięcy temu
Reply to  Bartek

ale dzięki braku kropek zaś białemu subpikselowi obraz bardziej sprany. Weź Sony – z jednej strony z panelem QD Samsunga, ale z drugiej bez błędów Samsung Electronics, z naturalnymi kolorami – złoty środek (bo jeszcze może nie aż święty graal)

Roni
Roni
8 miesięcy temu
Reply to  Bartek

To jakie wyświetlany obraz ma kolory, to czy ich oddanie jest wierne względem źródła zależy od kalibracji wyświetlacza, zaś panele WOLED nie potrafią oddać tak szerokiego gamutu jak panele QD-OLED.

Robert
Robert
9 miesięcy temu

Czy jest szansa na recenzje lg oled G3 ??? Pozdrawiam cała redakcje, wykonujecie świetna robote.

Adrian
Adrian
7 miesięcy temu
Reply to  Robert

Teraz to prędzej recenzja LG G4 który jest już w UK a u nas będzie po świętach wielkanocnych.

Mateusz
Mateusz
9 miesięcy temu

Znowu brak BFI jaki był w C1. A wiec ostrość ruchu takla sobie. Trzeba czekać na C4 który będzie miał 144hz i może w końcu przywrócą stare BFI

Marek
Marek
9 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Szalu nie robi, może mogłem wziąć samsunga?

Bartek
Bartek
9 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Dokładnie. Kupiłem c1 48 na mega promce 3999 na mistrzostwa i długo nic lepszego nie będzie. Ostatnia Plazma Panasonica tez służyła mi ok 10 lat.

Tomasz
Tomasz
9 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Obecnie chyba każdy OLED jest lepszy od Twojego 48C1. Na ale jak widać, każdy swoje chwali.

12
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x