Home Testy Telewizory OLED LG Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku
Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku

Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku

57.98K
12

Werdykt

Więc nadszedł czas na rozstanie się z LG OLED C3, będącym naprawdę udanym dzieckiem koreańskiego producenta. Dlatego tym bardziej podsumujmy wszystko, co się dowiedzieliśmy na temat bohatera testu. I tak, jak Samsung posiada swoje matryce QD-OLED, to tak LG w dalszym ciągu rozwija swoją technologię z białym subpikselem. Czy jest to słuszna droga? Według nas tak, a producent tylko to potwierdza. Spójrzcie na to, że jeszcze mniej więcej dwa lata temu, maksymalna luminancja w serii z dopiskiem “C” wynosiła raptem około 650 nitów, i to nie we wszystkich scenach testowych. A teraz? Średnia jasność (793 nity) na poziomie maksymalnej, co jest wynikiem bardzo, ale to bardzo dobrym. Dzięki takiemu wynikowi konsumpcja treści HDR, będzie wyjątkowo przyjemna. LG OLED C3 jawi się jako solidny kandydat do bycia najchętniej wybieranym telewizorem tak naprawdę do każdego zastosowania. Dlaczego tak myślimy? Bo jesteśmy świadomi tego, że duża rzesza osób nie jest przekonana do rozwiązania od Samsunga. Dlatego też testowany bohater dzięki swojemu solidnemu podejściu do obrazu znajdzie się w niejednym domostwie. Trzeba jednak chwilę porozmawiać o tym, co może nie do końca faktycznie pasować w telewizorze. Czynnikiem, który mógłby zniechęcić do kupna, jest maksymalna luminancja w treściach SDR, gdyż ta wynosi zaledwie 373 nity. Jest to faktycznie wartość, która może w pewnych warunkach okazać się niewystarczająca i problematyczna, na tyle, by musieć posiłkować się roletami zewnętrznymi. Chociaż warto wspomnieć, że wynik 100% bieli jest bardzo dobry, na tle konkurencji (np. A80L/OLED818) wyposażonej w ten sam panel, gdyż jest on wyższy o całe 100 nitów. Widoczne będzie to przede wszystkim w sportach zimowych. W tym miejscu warto przyznać, jak dobrym wyborem za sprawą upłynniacza i 120Hz matrycy C3 będzie do wszelkiej maści dynamicznych treści. Pod koniec warto wspomnieć o pomniejszych mankamentach, jak na przykład funkcja dynamicznego mapowania tonów, która po włączeniu ignoruje metadane w filmie i samoczynnie ustala poziomy jasności, co w dużym skrócie nie wychodzi najlepiej. Jednak nie jest to do końca minus, ale warto o nim wspomnieć, gdyż niektórzy użytkownicy mogą pomyśleć, że jest to funkcja przydatna. I przechodzimy do drugiego, czyli czystości samego panelu. Nie od dziś wiadomo, że LG ma z tym drobny problem, i niekiedy może się zdarzyć, że pojawi się tak zwany pink tint, czyli zaróżowienie panelu, szczególnie widoczne na bieli. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że nie są to mankamenty krytyczne, skutecznie przekreślające zakup.

Jednakże nie samymi serialami i filmami człowiek żyje, więc porozmawiajmy chwilę o grach, bo tu jest dobrze, nawet bardzo dobrze. LG od zawsze pamiętało o osobach lubujących się w rozgrywce elektronicznej, i nie inaczej jest tym razem. Implementacja czterech portów w standardzie HDMI 2.1 ze wszelakimi jego dobrodziejstwami. Dlatego też znajdziemy takie funkcje jak: VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync aktywujące się bez najmniejszego problemu. Jednak pora na crème de la crème, czyli obsługę HDR Dolby Vision przy 120Hz w 4K przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niskiego input lagu, na poziomie 5ms. Warto jednak zaznaczyć, że osoby chcące podłączyć mocnego PC-ta pod telewizor, będą musiały włączyć Pass Through, co wiąże się z zablokowaniem opcji odpowiedzialnej za łagodną gradację oraz upłynniacz, co nie jest jednak jakieś problematyczne, gdyż i tak te się przeważnie wyłączało.

Słowem końca, trzeba również wspomnieć o systemie WebOS, działającego bardzo sprawnie i responsywnie, a sterowanego przez pilota Magic, co jest samą przyjemnością. Czy LG obudziło się z monopolistycznego letargu? Tak, zdecydowanie tak. Nie możemy się doczekać co przyniosą modele na rok 2024 od producenta, i tego, jak będzie chciało zaskoczyć swojego rywala w kwestii usprawnienia paneli.

bardzopolecamy

LG OLED C3 sprawność na roznych polach

 

Dostępność modelu (Styczeń 2024)
LG OLED C3 42″ (2023)
5 299 zł
LG OLED C3 48″ (2023) 5 499 zł
LG OLED C3 55″ (2023) 5 699 zł
LG OLED C3 65″ (2023) 7 299 zł
LG OLED C3 77″ (2023) 13 999 zł
LG OLED C3 83″ (2023) 19 999 zł

Telewizor testowany przez:

Piotr Gmerek 2018Piotr Gmerek (finalne zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(57984)

4.2 20 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
Marek
9 miesięcy temu

Kupiłem ten model 55″ smużenie jest dość spore, musze pobawić się ustawieniami, tv mam w jasnym pomieszczeniu i jest problem czasami z ciemnymi scenami, jak ustawic obraz pod jasne pomieszczenie?

Ciekawy
Ciekawy
8 miesięcy temu
Reply to  Marek

Tzn jaki problem z ciemnymi scenami; są zbyt ciemne i nic nie widać?

Kamil
9 miesięcy temu

To który ma ładniejszy obraz lgc3 czy Samsung s90c?

Bartek
Bartek
9 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Nie porównuj LG do Samsunga. To nie ta liga , jak zawsze.
LG dzięki braku kropek ma dużo bardziej naturalne kolory.

Mariusz
Mariusz
9 miesięcy temu
Reply to  Bartek

ale dzięki braku kropek zaś białemu subpikselowi obraz bardziej sprany. Weź Sony – z jednej strony z panelem QD Samsunga, ale z drugiej bez błędów Samsung Electronics, z naturalnymi kolorami – złoty środek (bo jeszcze może nie aż święty graal)

Roni
Roni
8 miesięcy temu
Reply to  Bartek

To jakie wyświetlany obraz ma kolory, to czy ich oddanie jest wierne względem źródła zależy od kalibracji wyświetlacza, zaś panele WOLED nie potrafią oddać tak szerokiego gamutu jak panele QD-OLED.

Robert
Robert
9 miesięcy temu

Czy jest szansa na recenzje lg oled G3 ??? Pozdrawiam cała redakcje, wykonujecie świetna robote.

Adrian
Adrian
7 miesięcy temu
Reply to  Robert

Teraz to prędzej recenzja LG G4 który jest już w UK a u nas będzie po świętach wielkanocnych.

Mateusz
Mateusz
9 miesięcy temu

Znowu brak BFI jaki był w C1. A wiec ostrość ruchu takla sobie. Trzeba czekać na C4 który będzie miał 144hz i może w końcu przywrócą stare BFI

Marek
Marek
9 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Szalu nie robi, może mogłem wziąć samsunga?

Bartek
Bartek
9 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Dokładnie. Kupiłem c1 48 na mega promce 3999 na mistrzostwa i długo nic lepszego nie będzie. Ostatnia Plazma Panasonica tez służyła mi ok 10 lat.

Tomasz
Tomasz
9 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Obecnie chyba każdy OLED jest lepszy od Twojego 48C1. Na ale jak widać, każdy swoje chwali.

12
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x