Test Sony X90K (2022). Jeden z najbardziej opłacalnych telewizorów na świecie w nowej odsłonie! Czy powtórzy sukces X90J?
Testy szczegółowe
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Kolory
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 2,6 | maksymalna | 6,4 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 3,8 | maksymalna | 7,7 |
Średnia deltaE palety szarości | 5,0 | maksymalna | 7,7 |
Profesjonalna kalibracja Sony X90K
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 1,0 | maksymalna | 2,2 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 0,8 | maksymalna | 2,3 |
Średnia deltaE palety szarości | 0,3 | maksymalna | 0,8 |
Pomiar ustawień fabrycznych odbył się na trybie obrazu “Imax Enhanced”. Jest to jedno z lepszych ustawień pod kątem wierności obrazu w tym telewizorze, lecz nie jest idealnie. Widać znaczne zaniebieszczenie balansu bieli, co skutkuje widocznym zmniejszeniem nasycenia odcieni skóry. Telewizor wyposażony jest we wszystkie potrzebne narzędzia do kalibracji obrazu, takie jak System Zarządzania Barwą oraz 2 i 20 punktową regulację skali szarości (20 punktowa regulacja dostępna tylko i wyłącznie po odblokowaniu dwóch dodatkowych trybów obrazu za pomocą aplikacji Calman). Jak widać po wynikach kalibracji, bardzo skutecznie udało naprawić się błędy w oddaniu barw, a telewizor jest już bardzo blisko ideału.
Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)Autokalibracja z oprogramowaniem Calman
Telewizor posiada funkcję zautomatyzowanej kalibracji obrazu dla osób posiadających potrzebne urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie. Niestety urządzenia te są bardzo kosztowne (nasze redakcyjne spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000 zł) i funkcja ta skierowana jest do profesjonalistów, którzy potrzebują większej kontroli nad telewizorem. Funkcja ta nie eliminuje jednak potrzeby ingerencji człowieka w sam proces.
Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calman), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Bardzo usprawnia to pracę kalibratora, lecz nie zmienia to fundamentalnych założeń kalibracji. By umożliwić komunikację, musimy zainstalować aplikację “Calman for BRAVIA” dostępną w markecie Google i połączyć się z telewizorem przez sieć.
Kontrast i czerń
Sony X90K został wyposażony w matrycę VA, zapewniającą mu bardzo wysoki kontrast, który dodatkowo jest wspomagany systemem podświetlenia direct-LED o wielu strefach podświetlenia. Jest to 9 stref w poziomie i 6 stref w pionie, co daje nam całkowitą ilość 54 stref. Jest to o kilkadziesiąt stref więcej niż w zeszłorocznym modelu X90J posiadającym 32 strefy. Powinno to przełożyć się na lepszą czerń. Zobaczmy zatem jak wypadły pomiary.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki kontrastu wypadły nieco lepiej niż u poprzednika, czego można było się spodziewać (więcej stref wygaszania podświetlenia). Sony nadal posiada przewagę nad konkurencją w tej kategorii. Niestety wciąż widoczne są rozświetlenia obszarów, w których pojawia się coś jasnego, szczególnie przy oglądaniu treści HDR. Problem ten został jednak nieco zniwelowany.
Algorytm działa mniej agresywnie niż w poprzednim roku za sprawą większej ilości stref. Nadal jednak powoduje, że giną detale w światłach otoczonych czernią. Jest to jednak nieodzowny element funkcji lokalnego wygaszania.
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Telewizor bardzo dobrze radzi sobie z treściami HDR za sprawą wysokiej jak na tą półkę cenową jasności ekranu. Średnia jasność HDR na poziomie 790 nitów robi wrażenie i jest to wynik o ponad 100 nitów większy niż zeszłoroczny model X90J. Oglądanie filmów i granie w tytuły o rozszerzonym zakresie dynamiki będzie bardzo satysfakcjonujące na tym wyświetlaczu.
Dolby Vision
Telewizor wspiera format Dolby Vision zarówno w grach jak i w filmach. Sony już od dłuższego czasu wspiera tą technologię w swoich telewizorach ze średniej i wysokiej półki, więc nie jest to żadna nowość. Jak i w ubiegłorocznym modelu, Sony X90K również posiada tryb “kalibracja Netflix” który skutecznie przyciąga uwagę klientów.
Na papierze jest to specjalny tryb, który ma oddać obraz zgodnie z intencją autora, lecz w praktyce jest to sprytna sztuczka producenta. Telewizor zmienia tryb obrazu, którego aktualnie używamy na tryb “Dolby Vision Ciemny”, który i tak potrzebuje profesjonalnej kalibracji obrazu do pełnego oddania intencji twórcy. Bardzo dobre zagranie marketingowe ze strony Sony, żaden inny producent jeszcze na to nie wpadł.
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR
Sony X90K wyposażony jest w superinteligentny procesor obrazu “Cognitive Processor XR”, który ma za zadanie naśladować sposób, w jaki działa ludzki mózg. Skaluje i obrabia on cyfrowo obraz, który trafia potem na ekran. Sprawdzimy zaraz jak radzi sobie on w rzeczywistości, ale najpierw opis możliwości procesora od samego producenta:
“„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja. Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.”
Układ Cognitive Processor XR daje nam kilka ciekawych funkcji. Głównie chodzi tutaj o parametry “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna gradacja” które pozwalają zamaskować niedoskonałości obrazu przy słabym sygnale oraz uwypuklić niektóre walory obrazu. Poniżej możemy zobaczyć jak suwak “Łagodna gradacja” radzi sobie z posteryzacją obrazu w słabszym jakościowo pliku wideo:
Parametr “Rozdzielczość” ma za zadanie wyostrzenie obrazu bez widocznych artefaktów, które niestety pojawiają się przy klasycznym suwaku “Ostrość”. Trzeba przyznać że radzi sobie z tym na prawdę dobrze:
jak podłączam do tv stare konsole przez hdmi mam wyraźny lag względem ps5 które dziala idealnie. na monitorze 27cali tego nie ma. na najkich ustawieniach podlaczyc ?
Czy 75x90K będzie lepszy od 75X85L, cenowo wychodzi to samo
Na papierze lepsze parametry ma 90K (54 strefy vs 24). Proszę o podpowiedź
Podbijam. Sam stoję przed takim wyborem.
Witam, przymierzam się do kupna telewizora Sony x94k 75 cali. Aktualnie najkorzystniej w Euro za 7500 zł. Chciałem się Was zapytać czy na dzień dzisiejszy ten telewizor jest warty zakupu, oraz czy warto brać wersję x94k która jest ciut droższa niż x90k. Pozdrawiam
Nie
W x90k chyba jest zwykły pilot niepodświetlany?
Sprawdzał możne ktoś jakie ma ten TV zużycie prądu w stand-by?
21w
Od paru miesięcy jest w sprzedaży telewizor SONY XR-55X90S 55″ ale to jakiś bardzo tajny model bo żadnych testów o takim modelu nie ma. Czyżby to był tak wykastrowany model z tych z serii J że lepiej o tym nie pisać? Przymierzałem się ostatnio nawet do jego kupna ale wstrzymałem się z braku konkretnych opisów i testu
Miesiąc temu kupiłam Sony XR 50X90S i też szukałam testu o nim i nie znalazłam. Z tego co przeczytałam, to xr 50x90s, to to samo co x90k, tylko w 90k nie było 50 cali. Obraz dużo lepszy niż na niespełna dwuletnim Samsungu. Tylko ja szukałam telewizora z takim procesorem, który kiepskie nadawanie z kablówki, poprawi do lepszej jakości i ten telewizor to robi. Ustawienie kolorów zajęło mi ponad dwa tygodnie. Jakoś ustawiłam, choć pewnie można lepiej, tylko na razie nie umiem. Mnie telewizor służy tylko do oglądania telewizji. Nie gram w żadne gry, choć do gier podobno się nadaje. Programy… Czytaj więcej »
jakie są różnice XR75X93K – wynikające z wielkości – ilość stref wygaszania, może inny pilot, jakieś filtry itp czy liczba 93 coś zmienia w stosunku do 90?
Dzień dobry. Mam pytanie tv Sony x90k 55″ czy lg 55qned86 z mini led?
DSE – ponoć każdy egzemplarz ma te dwie kropki na podświetleniu… To jakiś dramat. Delikatna siatka w X95J to pikuś w porównaniu do tego bubla.
i tak jak wspominałem – fatalne jest to, że o takim DSE nie ma ani jednego słowa w tescie.
Żeby nie było – ja sam mam X95j i wkurza mnie DSE w postaci siatki na podświetleniu. Oczywiście guzik prawda jest to co piszą na rtings, że nie jest to widziane w większości scen, właśnie że jest obraz jest przez to mniej klarowny, jednolity, bo gdzieś tam ta siatka, zwłaszcza poziome prążki są widoczne. Tutaj też widzę prócz tych dwu kropek pionowe ciemniejsze pasy na podświetleniu, co jak zakładam podczas transmisji np. meczu piłki nożnej może być upierdliwe, ale te dwie kropki to jakiś dramat, przecież to widać cały czas będzie na gładkim tle.
poziome prążki to to samo co tzw “efekt Wenecki coś tam”? czy to coś zupełnie innego? Bo od roku często czytam na zagranicznych forach, że tu i ówdzie “grid pattern” i “Venecian efect” ale nie mogę sobie wyobrazić na jakimś przykładzie jak się objawia owa “siatka’ – co to takiego? i czy to jest efekt uboczny powłowki poprawiającej kąty czy co?.. u mnie na XH95 jakiekolwiek poziome połyskujące prążki to się pojawiają na obiektach, gdy kamera jedzie z wysoka na świeżym powietrzu w transmisjach na żywo lub dokumentach, ale sądzę, że to akurat ma związek z algorytmem ruchu a nie… Czytaj więcej »
To wada podświetlenia ewidentnie. Nie wiem, czy to jakaś matryca stref podświetlenia, czy co, widoczne jest przy jasnych scenach i na nieruchomym obrazie również, ale uwypukla się przy ruchach kamery, gdzie wzrok podąża za jakimś obiektem. Na moim X95j wyglada tak jak na zdjęciu poniżej. Sprawdzałem w sklepie na innych egzemplarzach w rozmiarze 75 i 85 jest tak samo. Widzę po recenzji Rtings, że w X90k jest jeszcze gorzej (wrzucałem wcześniej zdjęcie stamtąd).
ojojjoj, czyli rzeczywiście już nie wiem co gorsze: czy mój wkurzający blooming na X95H (za to dość świetna jednorodność szarości) czy taka siatka, ale przynajmniej lepszy algorytm wygaszania czerni.
Zresztą pewnie też masz swój blooming szczególnie pod kątem (tyle samo stref wygaszania) ale według testów masz mniejszy niż w XH.
Według rtings w XJ95 zaś gorsza jednorodność czerni oraz pogorszyło się pokrycie gamutu w UHD, ale ciekawe czy faktycznie to widać czy tylko ich sztywne programy pomiarowe przestały być adekwatne tutaj..
Trochę podbiłem tą siatkę obróbką, gołym okiem nie jest aż tak widoczna.
Ps. Chyba zle przetlumaczylem – te kropki moga byc tylko w tym egzemplarzu, choc moim zdaniem to jest jakas wada montażowa bo to wygląda jak jakieś punkty montazowe. Moze ktos za mocno wkręcił uchwyt z tyłu?
Nie każdy.
tak jak wspomniałem wcześniej – brakuje odniesienia się w tescie do jednorodności ekranu (nie tylko te rogi, bo to nieistotne) – chodzi o DSE. i faktycznie podobno jest gorzej;
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x90k
To jest kwestia dwukrotnie większej liczby stref lokalnego przyciemniania i algorytmu kierowania local dimmingiem. Ponadto mniejszy kontrast natywny i gorsza co za tym idzie czerń. Nikt o tym nie pisze lecz wydaje mi się , że SONY pokombinowało coś także z matrycą tj. poprawą kątów widzenia i nie do końca to się udało. Gorsze odwzorowanie kolorów i szarości w trybach po tzw. wyjęciu z pudełka niż w X90j to także wg. mnie sprawa powiększenia stref przyciemniania. Dlatego większej rewolucji w jakości obrazu w stosunku do x90j nie ma, a jeżeli już to minimalnie na niekorzyść x90k.
Pojawił się też test na RTINGS, wygląda na to że X90J wypada trochę lepiej wg. testujących
też tak uważam. Nasi nie przedstawili testu jednorodności, a jest trefna. i szczególnie spójrzcie na zdjęcie prawie na samej górze testu przy nagłówku “test results” – ten bloom w porównaniu do X90J
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x90k
niestety, X90J ma jedną ogromną wadę, ta wada ma przekątną 85 cali
55xr90s ma jednolity obraz na wszystkich kolorach planszy.
Przeciętny LCD-ek z zepsutym VRR kosztuje więcej od zeszłorocznych topowych OLED-ów.
Slabo ze hej, w trybie gry przy 120 klatkach input lag na poziomie 14ms
SONY 65 cali OLED A80J kosztuje 7999 zł a model 55 cali kosztuje 6149 zł (promocja w RTV) i mają wyjście słuchawkowe, Średni model LCD Sony z 2022 roku jest droższy od OLED-a Sony z 2021
To już lepszym wyborem będzie zeszłoroczny TCL C825 , mało że tańszy to obrazem i dźwiękiem bije marketingowy bełkot SONY
W recenzji nie odnotowano nawet o braku wejścia słuchawkowego, a szkoda bo jest jeszcze trochę odbiorców dla których to istotne. We flagowym X95K też go brak.
Znalazł się w teście podwójny błąd w podanych liczbach średniego HDR! W wypunktowanych pod koniec zaletach, zaleta nr 4 praktycznie dubluje się z zaletą nr 6, tyle że raz jest podane średnie HDR 790 a raz 605. Ta sprzeczność jest jeszcze powielona, bo również w środku testu jest wytłuszczone średnie HDR 790, zaś w początkowej tabelce z pomiarami widnieje wyraźnie 605. Podejrzewam, że prawidłowe jest 790, więc szkoda by było, aby ktoś kto nie doczyta treści ze szczegółowymi pomiarami by samemu sobie wyliczyć średnią – spojrzy tylko na pierwszą stronę z główną tabelką i wyrobi sobie błędne zdanie o tym… Czytaj więcej »
Mariuszu, przecież pisałeś już o tym wczoraj i wyraźnie ci odpisałem i podziękowałem za wskazanie pomyłki (poprawiliśmy średnią wartość). Dlaczego ponownie dzisiaj piszesz o tym samym? Czy jeszcze coś nie gra? Dodatkowo nie wiem w ogóle skąd się wzięła liczba 605 – takowa nie istniała od początku. Kończąc ten temat: wszystko jest w teście ok.
Dzięki za test. Czyli dostajemy prawie X95J z lepszym kontrastem z powodu braku powłok, zbliżoną jasnością oraz nieco mniejszą ilością stref wygaszania. 65X95J kosztował jesienią średnio 8000 złotych, a 65X90J 4800. Obecnie jest to odpowiednio 7000 i 5300. Tak wiem, że to zeszłoroczne modele, ale moim zdaniem X90K nie jest warty aż takiej dopłaty względem X90J oraz obecnie X95J. Niestety, ale Sony mocno zaszalało z cenami w tym roku. Z resztą nie tylko Sony, wszystkie modele Samsunga także mocno poszły w górę i jeśli marki takie jak TCL czy Hisense odpowiednio wycenią swoje telewizory mogą dużo ugrać na rynku.
Tak naprawdę po przeczytaniu testu widzę poprawę i to nie znaczną w systemie nagłośnienia. I to różnicę zobaczą tylko ci, którzy będą umieli odpowiednio ustawić egualizer w trybie muzyka. Czytając recenzje zauważyłem lecz może się mylę, że x90k najprawdopodobniej w związku z dodaniem stref ma nieco gorsze/od x90j/ odżwierciedlenie kolorów – ale też bardzo dobre , natomiast trochę większy kontrast natywny . W większości jednak parametry są podobne . Co do ceny to ona i tak “zleci” po paru miesiącach, ale sumując to żadnej rewolucji w obrazie nie ma. Wiem, że wielu będzie innego zdania lecz ja uważam, że dobrze… Czytaj więcej »
chyba odwrotnie : kolory lepsze, a kontrast natywny gorszy. no i DSE! oraz bloom
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x90k
Oczywiście racja , nie zauważyłem pomyłki pisząc tekst. Sorry.
jest jakiś błąd i sprzeczności. W wypunktowanych pod koniec zaletach zaleta nr 4 praktycznie dubluje się z zaletą nr 6, tyle że raz jest podane średnie HDR 790 a raz 605… Powielona ta sprzeczność jest, bo również w środku testu jest wytłuszczone średnie HDR 790, zaś w początkowej tabelce z pomiarami widnieje wyraźnie 605. Podejrzewam, że prawidłowe jest 790, więc szkoda by było, aby ktoś kto nie doczyta treści ze szczegółowymi pomiarami by samemu sobie wyliczyć – spojrzy tylko na pierwszą stronę z główną tabelką i wyrobi sobie błędne zdanie o tym telewizorze. Notabene, taki sam błąd w podaniu średniego… Czytaj więcej »
Racja, racja, RACJA!! Już poprawione. Dziękuję za czujność.
Przy tych cenach to jeśli TCL nie da ciała to tego Sony przeżuje i wypluje,,, spodziewałem się więcej ale już wcześniej widziałem inne testy gdzie nie było podniet…
Po tescie widac ze ma wyzsze parametry od flagowca 2021 xj95
Tylko cena bedzie wysoka za 75 cali
flagowca xj95 nie przetestowali, więc nie można porównać tych parametrów
Testowali. Tyle razy już wrzucałem tego linka do tabeli z pomiarami… proszę JESZCZE raz 😉 https://hdtvpolska.com/jaki-kupic-telewizor-sony-na-black-friday-oled-czy-lcd-przewodnik-po-modelach/6/
Brak w tych pomiarach najważniejszego – porównania odblasków i kątów widzenia, oraz lepsze wykonanie i dźwięk, co cechuje X95j.
opisze jeszcze raz sukces x90j,tv z wadą fabryczną z niedoświetlonymi rogami
Boli mnie głowa
Po co dales opcje komentowania jak ty z najprostsza krytyka nie potrafisz sie skonfrontowac tylko kasujesz komentarze albo zmienosz ich tresc jak powyzej. To nie narcyzm? Spoko mnie juz tu nie zobaczysz bedzie ci lzej
przykładowo dla mnie w poprzednich rocznikach te niedoświetlone rogi jakoś nie stanowiły realnego problemu (a jestem wymagający i rzeczywiście szukający dziury w całym). Patrzyłem na filmach na jasnym niebie, na śniegu, stadionach itp i nie drażniło mnie to wcale ! Za to o wiele gorsze bywają efekty DSE na jasnym oraz bloom i rozjaśnianie czerni. Jak rozumiem z testu – irytujące rozjaśnienia będą już tym razem naprawdę niewielkie, tyle że z powodu kiepskich kątów widzenia – wkurzające pod kątem, chyba. W niektórych modelach jest nieźle w kwestii DSE (np XH95). Przydałoby się tutaj w teście wspomnieć jak się przedstawia DSE.… Czytaj więcej »
Jakim cudem ten TV otrzymał taką ocenę za GRY? Skoro jest jest problem z VRR(którego i tak nie ma) i wygaszaniem lokalnym, aż 22ms input lag, brak DV 120Hz.
Jak to ma się od LG ?
Racja, to jest błąd. Poprawimy. Ocena to 7/10 w tym aspekcie.
o jakim sukcesie piszecie w serii x90j?
niedoświetlone rogi i wszędzie opisane jako wada fabryczna!
O sukcesie sprzedażowym. W Polsce był to jeden z najpopularniejszych telewizorów i nadal jest. Jeżeli chodzi o sprawę o której piszesz to jest to typowa przypadłość LCD i może się zdarzyć w każdym telewizorze. Niestety to jest losowość.
Jeśli chodzi o winietowanie (czyli niedoświetlone rogi telewizora) to każdy model Sony X90J to miał i jak twierdzi Sony to była normalna cecha tego modelu, a nie losowość.
Tak z ciekawości: gdzie sony to potwierdziło? Jakieś źródło tego potwierdzenia?
Mój błąd, Sony nigdy oficjalnie tego nie potwierdziło. Oparłem moją poprzednią wypowiedź na odpowiedzi pracownika Sony na stronie Sony.pl w którym stwierdził w odpowiedzi na negatywną opinie dot. X90j, że “Ciemne rogi w tym modelu to sprawa specyfikacji.”. Nie mniej niedoświetlone rogi w tym modelu zostały potwierdzone przez recenzentów (m.in Rtings, Tomasz Chmielewski), a także użytkowników którzy wyrażali swoje opinie o modelu X90j na stronach sklepów internetowych, Sony.pl czy też forach. Sam jestem posiadaczem X90j w wersji 55 cali i mój telewizor również ma niedoświetlone rogi ekranu, jest to widoczne na jasnych jednolitych tłach (najbardziej na planszach testowych) ale już… Czytaj więcej »
Ja mam 65 cali i też rogi ciemne. Nie jest to jednak wg. mnie widoczne przy oglądaniu i mnie to nie przeszkadza, a jakość obrazu ogólnie jest bardzo dobra.
Dopóki i u mnie były jednakowo ciemniejsze to mi nie przeszkadzało. Ale po roku w jednym zrobiła się ciemna smuga (chyba kurz) i to jest już bardzo widoczne i wnerwiające. Do wyboru był oled ale wybrałem lcd aby się nie “wypalił”. Owszem nie wypalił się ale i tak zrobiła się plama na matrycy. XH95.
mi też w XH95 absolutnie nie przeszkadza te zaciemnienie w rogach przy normalnym oglądaniu. Za to doskwiera straszny blooming, przy pasach, przy napisach końcowych filmów, przy wszelkich logach np stacji na ciemnym tle itd , Tobie nie przeszkadza? testerzy bagatelizują to
Czyli generalnie lepiej kupić XJ 95 z roku 2021
Dokładnie. Może i mniejszy kontrast natywny, ale po włączeniu dimmingu już są zbliżone wartości, a jednak wykonanie TV jest chyba lepsze w serii X95.