Home Testy Telewizory OLED Sony Testujemy już OLED Sony A80K – najnowszy przedstawiciel na 2022 rok zawitał w naszej redakcji!
Testujemy już OLED Sony A80K – najnowszy przedstawiciel na 2022 rok zawitał w naszej redakcji!

Testujemy już OLED Sony A80K – najnowszy przedstawiciel na 2022 rok zawitał w naszej redakcji!

10.22K
6

Ostatnim razem poinformowaliśmy, że model X90K na 2022 rok zawitał do naszej redakcji a jego pełny test możecie przeczytać już na portalu. Dziś mamy przyjemność poinformować, że przedstawiciel linii OLED japońskiego producenta, a dokładnie model A80K również zawitał do naszej redakcji na testy. Model A80K jest następcą bardzo udanego A80J z 2021 roku, który cieszył się ogromną popularnością oferując bardzo wysoką jakość obrazu w technologii OLED w połączeniu z atrakcyjną ceną. Model A80K otrzymał kilka zmian względem modelu A80J z 2021 roku. Zobaczymy co się zmieniło i czy odświeżony model A80K na 2022 rok powtórzy sukces zeszłorocznego modelu.

Test Sony OLED A80K

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Co już wiemy o telewizorze Sony A80K na 2022 rok?

Sony A80K w naszej redakcji
Sony A80K w naszej redakcji

W tym roku, najnowszy model A80K będzie dostępny w trzech rozmiarach: 77″, 65″ i 55″. Do naszej redakcji zagościł model z najpopularniejszym 55″ ekranem. Nowością w omawianym modelu jest nowa generacja panelu OLED EVO. Charakteryzuje się ona wyższą jasnością w porównaniu do modelu A80J z 2021 roku (wstępne maksymalne pomiary HDR to 700 nitów – HDTVPolska.com). Sony A80K został wyposażony w 120Hz matrycę oraz 2 pełnoprawne złącza HDMI 2.1, które obsłużą funkcje, takie jak: VRR, eARC, czy ALLM. Sercem tegorocznego modelu jest usprawniony procesor Cognitive Processor XR, który wraz ze sztuczną inteligencją wykorzystywany będzie do szczegółowej obróbki obrazu i dźwięku. Na pokładzie znajdziemy także technologię XR Triluminos Pro i XR OLED Contrast Pro. Pierwsza z nich reprodukuje szerszą paletę barw i ich subtelne odcienie, czyli tak jak w świecie realnym. Druga zaś, dostosowuje jasność do najbardziej intensywnych świateł i głębokiej czerni w cieniach.

fot. Sony
fot. Sony

W kwestii dźwięku, tak jak w zeszłorocznym modelu A80J z 2021 roku, mamy do czynienia z wbudowanymi głośnikami w ekran. W modelu A80K na 2022 rok zaimplementowano udoskonaloną technologię Acoustic Surface Audio+, która wytwarza kinowy dźwięk przestrzenny z dokładniej rozmieszczonymi źródłami i zapewnia idealną harmonię między obrazem a dźwiękiem oraz technologię Voice Zoom™ 2, która analizująca rodzaj głosu i sprawiająca że wszystkie dialogi są bardzo wyraźne nawet gdy mowa jest zagłuszona przez inne dźwięki

fot. Sony
fot. Sony

Nowym smaczkiem w tegorocznym modelu A80K jest moduł BRAVIA CAM, który został nagrodzony nagrodą CES “2022 Best of Innovation”. Pozwala on na instalacje specjalnej kamery która umożliwia takie funkcje jak sterowanie gestami lub wideo-rozmowy. Wykorzystywana jest również do śledzenia osób siedzących przed telewizorem dostosowując, dźwięk w zależności od tego gdzie aktualnie siedzimy.

fot. Sony
fot. Sony

Design modelu A80K, jak na telewizor z segmentu premium przystało – jest na bardzo wysokim poziomie. Bardzo cienka i nowocześnie wyglądająca obudowa robi bardzo dobre wrażenie i z pewnością wkomponuje się w każde pomieszczenie.

fot. Sony
fot. Sony

Japoński producent w swoim najnowszym modelu A80K, dał możliwość regulacji wysokości i szerokości rozstawienia nóżek. Można je ustawić w kilku kombinacjach- wąskie, które przyda się kiedy chcemy postawić telewizor na mniejszym stoliku, standardowe i do soundbara.
Zmianą w wyglądzie uległ także pilot. Pozbyto się klawiatury numerycznej, dzięki czemu pilot zyskał nowy smukłą i elegancką bryłę. Zastosowano w nim nowe, podświetlane przyciski z niskim profilem oraz wbudowany mikrofon dla Asystenta Google.

Już w najbliższych dniach zaprezentujemy kompletny, szczegółowy test ze wszystkimi pomiarami obrazu. Tradycyjnie ogłosimy także nasz werdykt! Czy model A80K powtórzy sukces A80J? Przekonamy się już za kilka dni!

Źródło: własne


Więcej na temat telewizorów Sony:

(10218)

3.1 14 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Wojciech
Wojciech
1 rok temu

Kiedy będzie test?

Grigor
Grigor
1 rok temu

Też myślę o telewizorze OLED tylko w rozmiarze 48 cali. Na większy nie mam miejsca i wystarczającej odległości. Ale przeraża mnie to że po pięciu latach oglądania kanałów telewizyjnych, graniu na konsoli i oglądaniu filmów, pojawi się to nieszczęsne wypalenie .

Last edited 1 rok temu by Grigor
Ktoś
Ktoś
1 rok temu
Reply to  Grigor

Nie zastanawiaj się nawet przez moment! OLED to całkiem inna jakość niż jakikolwiek inny LED. Też kiedyś myślałem, że jasność ekranu to wszystko i bałem się wypaleń. Kupiłem LG GX i to jest niesamowity przeskok. (wcześniej miałem Q85R – swoją drogą też moim zdaniem bardzo dobry ekran nawet teraz daje radę ale do OLEDA nie ma podjazdu).Teraz w nowszych OLED mechanizmy kompensacji czy przesuwanie pikseli, czy inne różne algorytmy dbają o to by nic się nie wypaliło. Ja co prawda nie oglądam telewizji wcale, ale zdarza mi się pograć na PC i telewizor służy jako monitor – brak wypaleń.

Jan
Jan
1 rok temu

Jest szansa, że zawita na testy LG OLED C2 ?

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

“Zastosowano w nim nowe, podświetlane przyciski z niskim profilem” – co znaczy ten profil ?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Czy ma tak samo matową matrycę jak A80J w 65 calach ?

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x