Test Philipsa PUS8818 Ambilight TV 120Hz – doskonały telewizor dla całej rodziny w dobrej cenie
- Wygląd i budowa Philips PUS8818
- Ambilight TV – trójstronny system podświetlenia
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System multimedialny Google TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2, satelitarna, kablowa
- Wyniki testu Philips PUS8818
- Werdykt
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Philips PUS8818 w rozmiarze 55″ został wyposażony w matrycę IPS, która odświeża się 120 razy na sekundę. Zastosowanie tego typu ekranu wiąże się z wielokrotnie niższym kontrastem niż w przypadku paneli VA. Niekwestionowaną zaletą telewizora będą jednak kąty widzenia. Osoba oglądająca na kanapie w kształcie litery L, siedząc na skraju, będzie mogła cieszyć się obrazem bez wyraźnej degradacji obrazu. Niestety telewizor nie został wyposażony w system wygaszania strefowego, który miałby zbawienny wpływ na czerń, kontrast oraz jasność. Jako zaletę, możemy odnotować również zastosowanie podświetlenia bezpośredniego. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko nierównomiernego podświetlenia czy efektu winiety. Warto wspomnieć też o tym, że w przypadku innych przekątnych, mogła zostać wykorzystana matryca VA tak samo jak to się działo w modelach z poprzednich lat.
Analizując źródło podświetlenia, potwierdziliśmy występowanie luminoforu fluorokrzemianu potasu (PFS) do konwersji światła niebieskiego. Ma on za zadanie poszerzyć pokrycie gamutowe telewizora, innymi słowy, sprawić, że ekran będzie w stanie wyświetlić większą ilość kolorów. Rozwiązanie to jest stosowane także przez innych producentów, takich jak Sony, Philips czy niektóre modele Samsunga. Po prawej stronie znajdziecie zarówno strukturę pikseli, jak i analizę widma.
Zalecane ustawienia
Philips PUS8818 został zaopatrzony we wszystkie znane z wcześniejszych odsłon tryby obrazu. Znajdziemy tutaj między innymi fabrycznie najwierniejszy w oddaniu barw tryb “Filmmaker Mode”, który zapewni nam obraz zbliżony do tego co widział twórca w studiu oraz inne standardowe tryby obrazu takie jak “Standard”, “Jaskrawy” oraz tryby pod PC i Konsole “Gra” i “Monitor”. Jak u poprzedników, został również wyposażony w tryb do zautomatyzowanej kalibracji za pomocą programu Calman. Żeby wykonać taką kalibrację, potrzebujemy sprzętu pomiarowego oraz komputera z aplikacją.
Jak w reszcie telewizorów od Philipsa, jasność wyświetlacza regulujemy parametrem ”Kontrast”, który znajduje się w menu głównym ustawień obrazu, co może być mylące dla wielu użytkowników ze względu na obecność parametru o nazwie ”Jasność”, który to nie reguluje jasności, lecz poziom czerni wyświetlacza. Lepiej nie pomylić tych dwóch parametrów, bo w łatwy sposób możemy sprawić, że pogorszymy poziom detali wyświetlanych przez telewizor. Producent zadbał również o certyfikację ISF:
Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).
- Format obrazu -> Oryginalny
(62989)
Nigdy więcej Philipsa. Mój 55PUS7303/12 zmarł po 5 latach. Najpierw padł android – zawieszanie i artefakty a teraz obraz kaszana . Nie nadaje się do oglądania. Wisi na ścianie salonu jako zaślepka uchwytu. Szmelc i tyle.
Dzien dobry,
Czy ten telewizor ma uchwyt VESA / da się go powiesić na uchwycie telewizyjnym?
Ma uchwyt vesa sam mam na uchwycie na którym parę telewizorów już wisiało
Witam. Czy są telewizory philipsa w rozmiarze 40-43 cale na matrycy ips? Wkurza, że producenci nie podają tej informacji w specyfikacji. Pozdrawiam
Mam 75″ z IPS. Ta matryca jest rewelacyjna. Delikatnie widać podświetlenie przy krawędziach, a poza tym poziom kontrastu niewiele gorszy niż w matrycy VA. Nie ma czerni ale jest jednolicie. Bardzo dobrze, że nie ma lokalnego wygaszania.
Czy te modele maja problem ze zbieraniem kurzu na foliach jak poprzednie? Podobnie z podświetleniem. Wiem, że nowy model ale może już ktoś go jakiś czas używa i się wypowie. Poprzednia seria jestem mocno rozczarowany.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jaki typ matrycy występuje w 75PUS8818? IPS czy VA? Jeśli to pierwsze to chyba trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni, pogodzić się z brakiem Ambilight i wybrać TCL 75C805
w 75″ jest matryca ips. Sprawdzałem
ponoć tylko 55 cali ma IPS i taki wybrałem, mi odpowiada lepiej
Czy w tych nowych Philipsach PUS8818 działają kanały wirtualne od TVP w HbbTV jak TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2,TVP World, Ukraina TV, bo podobno już te działają i jest jakiś problem z nimi na tych Philipsach. W starszych rocznikowo wszystko działa.
W nowych nie ma też nagrywania kanałów na pamięć przenośną oraz nie obsługują już żarówek hue.
“Niestety telewizor nie został wyposażony w system wygaszania strefowego”
Według specyfikacji producenta ten model ma Micro Dimming Pro, to nie jest to wygaszanie ? Jest też to podane w opisie na stronie mediaex, i ten właśnie szczegół sprawił że ktoś z rodziny zdecydował się na ten model.
Ja posiadam 50 cal i mam pytanko.Dlaczego Philips nie ma aplikacji Disney+
Wystarczy zainstalować
Gmeru warto kupić ten tv. Ogladam TVP z satelity i chcialbym takze ogladac z app tvp go. Da się? Oraz programy z normalnej anteny.
Czy mieliście problem z odtwarzaniem napisów z filmów z USB, posiadam model 65 cali, i napisy wyświetla kiedy mu się podoba.
Na 43 działają napisy ok. Muszą być tylko w formacie .srt. I czasem trzeba pokombinować z językiem aby były polskie znaki.
Marcinie jak oceniasz ten 65 Philips . Myślę o jego kupnie.
Proszę o test modelu 50 lub 85 cali z matrycą VA
Albo 43, 65 lub 75 też z matrycą VA. Tylko 55 ma IPSa
Był niedawno testowany Oled tv Philips, teraz zwykly LCD od Philipsa. Wiec zostaje do testów MiniLed od Philipsa 🙂
Będzie jeszcze OLED serii 9 😉
Chciałem kupić miniLed, ale nie posiada Google tv.
też, niestety brak Androida czy nakładki Google dyskwalifikuje ten model w moich oczach…