Test Philipsa PUS8818 Ambilight TV 120Hz – doskonały telewizor dla całej rodziny w dobrej cenie
Werdykt
Tak oto zakończyła się nasza kilkutygodniowa znajomość z modelem Philips PUS8818. Podsumujemy więc wszystkie informacje i spostrzeżenia, jakie udało nam się wyciągnąć w trakcie przeprowadzanych testów. Osobiście skłaniam się do przyznania racji producentowi, że jest to telewizor dla wszystkich i faktycznie może być “The One” – Tym jedynym. Oczywiście fani i puryści idealnego obrazu (którymi sami jesteśmy) mogą zaraz chcieć mnie ukamienować, ale chwila, dajcie mi się wytłumaczyć. I choć rozumiem stronę gorliwych wysoko kontrastowych matryc, to niekiedy na telewizor trzeba spojrzeć z trochę innej strony, wiecie, nieszablonowo. Matryca użyta w tym modelu to decyzja przemyślana oraz dojrzała. Gdy piszę ten werdykt, sięgam pamięcią do recenzji Sony X75WL i stworzenie podobnego sformułowania. I tym razem to podkreślę. Nie jest to telewizor dla hardcorowych kinomaniaków, lecz dla osób chcących spokojnie spędzić czas nad ulubionym serialem bez konieczności zastanawiania się, czy otrzymujemy najlepszą możliwą jakość. Wszakże Philips i dla tych przygotował swoje najwyższe serie jak TheXtra czy modele oparte na matrycach OLED.
Po tym jakże melancholijnym wstępie przyszedł jednak czas na omówienie samych technikaliów telewizora. Zacznijmy więc od tego, co najważniejsze, czyli od matrycy – ta w wersji 55″ była panelem IPS. Rezultatem zastosowania tego rodzaju ekranu są lekko mówiąc, powściągliwe wyniki w testach kontrastu i czerni. Nie została ona wyposażona w system lokalnego wygaszania, za to diody zostały pokryte szeroko-gamutowym luminoforem PFS. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej konwersji światła niebieskiego możemy mówić o bardzo dobrym pokryciu szerokiej palety DCI-P3 na poziomie 96%. Jasność HDR jest typowa w tej półce cenowej. Dodatkowo telewizor został wyposażony w HDR Dolby Vision oraz HDR10+, które znacznie poprawiają odbiór efektów HDR w filmach czy grach. Dzięki zastosowaniu matrycy z natywnym odświeżaniem 120Hz oraz bardzo dobrym upłynniaczem, Philips PUS8818 z pewnością sprawdzi się podczas wydarzeń sportowych oraz szybkich scen akcji. Implementacja HDMI 2.1 pozwoliła również na stworzenie interesującej jednostki dla graczy. Możemy tu mówić o praktycznie wszystkich opcjach tożsamych z tym standardem. Bez problemu wykorzystamy więc takie opcje jak: VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync czy rozgrywkę 4k120Hz.
Na sam koniec warto jeszcze napisać o niezwykle pozytywnej zmianie dotyczącej systemu. Przejście z Google TV z Android TV odmłodziło telewizor o dobrych kilka lat. Płynność i responsywność systemu stoją na wysokim poziomie. Konfiguracja procesora odpowiedzialnego za działanie telewizora pozwala wierzyć, że wystarczy na dobrych lat bezawaryjnego działania. Philips PUS8818 powinien zadowolić większość osób, które posiadają niewysoki budżet na wymarzony telewizor a unikalny system barwnego podświetlenia Ambilight będzie czymś, co znacząco uatrakcyjni oglądane materiały filmowe czy granie na konsoli.
Telewizor testowany przez:
Piotr Gmerek (zredagowanie testu)
Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.
Możecie również u nas przeczytać:
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Nigdy więcej Philipsa. Mój 55PUS7303/12 zmarł po 5 latach. Najpierw padł android – zawieszanie i artefakty a teraz obraz kaszana . Nie nadaje się do oglądania. Wisi na ścianie salonu jako zaślepka uchwytu. Szmelc i tyle.
Dzien dobry,
Czy ten telewizor ma uchwyt VESA / da się go powiesić na uchwycie telewizyjnym?
Ma uchwyt vesa sam mam na uchwycie na którym parę telewizorów już wisiało
Witam. Czy są telewizory philipsa w rozmiarze 40-43 cale na matrycy ips? Wkurza, że producenci nie podają tej informacji w specyfikacji. Pozdrawiam
Mam 75″ z IPS. Ta matryca jest rewelacyjna. Delikatnie widać podświetlenie przy krawędziach, a poza tym poziom kontrastu niewiele gorszy niż w matrycy VA. Nie ma czerni ale jest jednolicie. Bardzo dobrze, że nie ma lokalnego wygaszania.
Czy te modele maja problem ze zbieraniem kurzu na foliach jak poprzednie? Podobnie z podświetleniem. Wiem, że nowy model ale może już ktoś go jakiś czas używa i się wypowie. Poprzednia seria jestem mocno rozczarowany.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jaki typ matrycy występuje w 75PUS8818? IPS czy VA? Jeśli to pierwsze to chyba trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni, pogodzić się z brakiem Ambilight i wybrać TCL 75C805
w 75″ jest matryca ips. Sprawdzałem
ponoć tylko 55 cali ma IPS i taki wybrałem, mi odpowiada lepiej
Czy w tych nowych Philipsach PUS8818 działają kanały wirtualne od TVP w HbbTV jak TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2,TVP World, Ukraina TV, bo podobno już te działają i jest jakiś problem z nimi na tych Philipsach. W starszych rocznikowo wszystko działa.
W nowych nie ma też nagrywania kanałów na pamięć przenośną oraz nie obsługują już żarówek hue.
“Niestety telewizor nie został wyposażony w system wygaszania strefowego”
Według specyfikacji producenta ten model ma Micro Dimming Pro, to nie jest to wygaszanie ? Jest też to podane w opisie na stronie mediaex, i ten właśnie szczegół sprawił że ktoś z rodziny zdecydował się na ten model.
Ja posiadam 50 cal i mam pytanko.Dlaczego Philips nie ma aplikacji Disney+
Wystarczy zainstalować
Gmeru warto kupić ten tv. Ogladam TVP z satelity i chcialbym takze ogladac z app tvp go. Da się? Oraz programy z normalnej anteny.
Czy mieliście problem z odtwarzaniem napisów z filmów z USB, posiadam model 65 cali, i napisy wyświetla kiedy mu się podoba.
Na 43 działają napisy ok. Muszą być tylko w formacie .srt. I czasem trzeba pokombinować z językiem aby były polskie znaki.
Marcinie jak oceniasz ten 65 Philips . Myślę o jego kupnie.
Proszę o test modelu 50 lub 85 cali z matrycą VA
Albo 43, 65 lub 75 też z matrycą VA. Tylko 55 ma IPSa
Był niedawno testowany Oled tv Philips, teraz zwykly LCD od Philipsa. Wiec zostaje do testów MiniLed od Philipsa 🙂
Będzie jeszcze OLED serii 9 😉
Chciałem kupić miniLed, ale nie posiada Google tv.
też, niestety brak Androida czy nakładki Google dyskwalifikuje ten model w moich oczach…