Test referencyjnego TV Philips OLED936 z nagrodą EISA. Topowy obraz, nieziemski dźwięk i czterostronny Ambilight!
- Unikalny system podświetlenia Ambilight4 – 4-stronny
- Jakość dźwięku Bowers & Wilkins
- Wygląd, budowa, porty i pilot
- Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture
- Kontrast i Czerń
- Jasność SDR, praca w warunkach dziennych
- Obsługa Ultra HD / 4K / HDR
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- Android TV 11 – system multimedialny
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC, satelitarna, kablowa
- Wyniki testu Philips OLED936
- Podsumowanie i ocena
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture
Opracowane wewnętrznie rozwiązania SI oparto na sieci neuronowej i uczeniu maszynowym, które analizują w czasie rzeczywistym obraz, optymalizując jego parametry na podstawie milionów próbek z ogromnej bazy danych rozwijanej przez specjalistów Philips TV & Sound oraz TP Vision od 30 lat. Algorytmy SI analizują wyświetlane treści klatka po klatce i poprawiają ich parametry w pięciu obszarach decydujących o jakości obrazu, takich jak kolory, kontrast, płynność ruchu, ostrość obrazu i poprawa materiału źródłowego, a także zapewniają lepszą równowagę między nimi.
Inżynierowie TP Vision wprowadzili również dodatkową kategorię grupowania analizowanych treści na bazie określonych wcześniej parametrów i obok takich wariantów jak krajobraz/natura, twarze/odcień skóry, ruch/sport, ciemna sceneria/kontrast i inne pojawił się również film. Algorytm przyporządkowuje analizowany materiał do jednej z tych kategorii, a następnie optymalizuje wszystkie pięć wymienionych wcześniej obszarów jakości obrazu zgodnie z określonymi wcześniej wytycznymi dla tego typu treści. Funkcja wykrywania kategorii film w telewizorach z procesorem Philips P5 AI piątej generacji automatyczne informuje użytkownika o tym typie treści i proponuje wybór jednego z nowych trybów odtwarzania: Kino domowe czy Filmmaker Mode (FFM).
Udoskonalony procesor P5 AI umożliwił również zastosowanie w modelach Philips OLED936 unikalnego rozwiązania zapobiegającego wypalaniu się matryc tego typu. Technologia w nowej odsłonie analizuje obraz i zmniejsza natężenie podświetlenia jego statycznych elementów, np. logo kanału, tym samym zwiększając żywotność ekranu. Więcej o tym nowatorskim systemu przeczytacie tutaj.
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem. Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.
(23811)
Wyraz “referencyjny” ostatnio stał się zbyt pospolity…
Droga redakcjo. Miałem ten telewizor i pozbyłem się go bez żadnego żalu a wręcz przeciwnie. Jestem szczęśliwy. To nie prawda co piszecie o super obrazie, bo wcale taki nie jest, o super dźwięku, bo wcale taki nie jest. Pilot choć śliczny ale nie nadaje się do użytku bo co tydzień “woła” o zmianę baterii, bo jest płaski / klawisze bez żadnego skoku / przez co nie ma mowy o intuicyjnej obsłudze. Co z tego że śliczny, że w skórze, że podświetlany jak nie nadaje się do użytku. Ale najgorsze, o czym wcale nie piszecie to tzw. retencja obrazu. W moim… Czytaj więcej »
Po niecalych trzech latach sprzedalem znajomemu PANASONIC 65GZ2000 i od pare miesiacy posiadam PANASONIC 65JZ2000 … W Grudniu go przesune ze salonu do drugiego pokoju i w salonie po obnizeniu ceny na scienie zagosci PANASONIC 77LZ2000. Zgadzam sie, ze JZ2000 jest swietny pod kazdym wzgledem i posiada dzwiek TECHNICS-a, ktory po idealnym ustawieniu Space Tune brzmi dla zwyklego uzytkownika naprawde znakomicie … Oczywiscie posiadam AV receiver i 7.1 konfiguracje kolumn Dolby Atmos, ale dzwiek tego telewizoru naprawde nie moze nikogo obrazic. Smieszne, ze ten TV tutaj otrzymal rezultat Bardzo polecamy i oto ten Philips jest “Referencja” … Byli czasy, gdy… Czytaj więcej »
Ma pełną rozdzielczość 4k w 120hz czy nie? Raz piszecie że tak… a w tabelce jest że nie posiada. Jak już wklejacie te tabelki to chociaż przejrzyjcie czy są ok…
Czy w końcu Philips posiada AirPlay i Chromecast czy nadal oszczędzają kilka dolarów?
Jak wypada ten Philips w porównaniu do Panasonica JZ2000 pod względem obrazu ?
Porównywalne. Fabrycznie lepiej wypada Panasonic. Po kalibracji są na tak samo wysokim poziomie pod względem jakości obrazu.
Serio? O czym ty prawisz? Obraz to przepaść na korzyść Panasa.
Każdy ma prawo do swojej opinii 🙂 Ważne, że jesteś zadowolony. Ja patrzę przez pryzmat pomiarów oraz oglądania a nie tylko oglądania.
jeden z redaktorów naczelnych czyli Maciej Koper przygotowywał z Vincentem Teoh wyścig tych kilku telewizorów. I Panasonic oraz Sony wygrywały, zaś Philips niezbuyt chyba. Choć zawsze podawano w kategoriach pierwsze i drugie miejsce, nie wiadkomo czy Philips deptał po piętach jako trzeci czy nie
https://www.youtube.com/watch?v=zCSAdW3Wejk
Wady: Brak przekątnych większych niż 65″…
Dla mnie to powód, przez który zrezygnowałem z OLED Philipsa.
Droga redakcjo, jak ‘odczytać’ niniejszy test? tzn który z dwóch ‘referencyjnych’ tv jest lepszy: Philips 936 czy Sony A90J? Soniak nie miał napisanej wady “wysoka cena do jakości” a ten ma. Z drugiej strony to Philips ma wzmianki o poprawionej płynności ruchu (czyli mniej szarpie niż A90J??) i ma wyższą notę za sport – 9 od A90J – tylko 8. Z kolei Sony słynie z dobrego ruchu – który więc lepszy w tym aspekcie? Sprawa druga – w treści 4K UKD wyższą punktację ma Philips 936 niż A90J (domyślać się należy że tylko głównie z powodu jasności??). Philips nie ma… Czytaj więcej »
8 a 9 to raczej mała różnica w ocenie ;-). To są bardzo wysokie noty i na pewno będziemy mieli na tym poziomie do czynienia z dozą subiektywizmu testujących. Philips wygrywa dźwiękiem i to w ogóle nie podlega dyskusji. To jest przepaść między Sony oraz innymi firmami (nawet razem wzięte ;p). Ambilight także przemawia za Philipsem. Pod względem jakości obrazu jeden i drugi to jest top. W Sony procesor obrazu jest (moim zdaniem) najlepszy na rynku. Na tym poziomie to są niuanse a nie różnice, które wychwyci każdy użytkownik. Wybór należy już głównie do samego kupującego. Ale pod względem obrazu… Czytaj więcej »
dzięki! ocena 9 a nie 8 w sporcie to jako chyba jedyny oled (tyle co np top LCD XH95), więc spodziewać się można poprawienia znalezienia lepszego złotego środka pomiędzy szarpaniem a smużeniem, czy tak?? w tym jest ciut lepszy, tak? Cóż, nie będziemy mieli testu Philipsa np na rtings.com, więc jesteśmy skazani na Wasze tutaj jakieś wyraźne dopowiedzenie. Bo ta wyższa punktacja “sport” ma związek generalnie właśnie z ruchem, tak? czy może z kwestią DSE albo jeszcze czymś dodatkowym np NIE ściemnianiem obrazu przy tabelach wyników na meczu w Philips 936, gdzie A90J wypada pewnie słabiej… ?