Home News Telewizory z Chin szpiegują użytkowników bez ich zgody! Potężny producent obecny też w USA w tarapatach
Telewizory z Chin szpiegują użytkowników bez ich zgody! Potężny producent obecny też w USA w tarapatach

Telewizory z Chin szpiegują użytkowników bez ich zgody! Potężny producent obecny też w USA w tarapatach

1.12K
0

Telewizory smart marki Skyworth nielegalnie pobierały dane dotyczące wybieranych przez ich posiadaczy treści. W Chinach wybuchła afera, gdy okazało się, że informacje te gromadziła jedna z największych na tamtejszym rynku firm analitycznych. Szpiegowanie na ogromną skalę?

Szpiegowanie w Chinach – telewizory Skyworth zbierały dane użytkowników

Chiny to bardzo trudny rynek dla zewnętrznych producentów. Stosowane w tym kraju praktyki często nie stawiają konsumenta w najlepszej pozycji, a marki z innych krajów zawsze mają tak “pod górkę”. Okazuje się jednak, że i w wewnętrznych kręgach rynkowych może się zrobić głośno o nieodpowiednich działaniach uderzających w użytkowników urządzeń elektronicznych. 

Opisywana sprawa dotyczy chińskiej firmy Skyworth – jednego z największych producentów i dostarczycieli telewizorów w Azji, którego modele można też kupować w USA. W kwietniu na jednym z tamtejszych forów dedykowanych elektronice pojawił się temat dotyczący nielegalnego gromadzenia danych dotyczących użytkowników telewizorów tego producenta. Użytkownik o nazwie “V2EX” dotarł do zainstalowanego na modelach od Skyworth programu, który zbierał dane z sieci Wi-Fi, do których były podłączone.

Skyworth W81 Pro Wallpaper TV: na targach w Kantonie pokazano potężny, wertykalny telewizor OLED 8K
Telewizory Skyworth przesyłały wrażliwe dane użytkowników do zewnętrznej firmy analitycznej

Informacje te, skanowane w czasie rzeczywistym, dotyczyły oglądanych właśnie przez użytkowników programów. Kłopot w tym, że posiadacze tych odbiorników nie wyrazili nigdy zgody na takie praktyki. Ich dane docierały w ten sposób do firmy Gozen Data (również chińskiej), będącej liderem rynku analizy danych o oglądalności.

Po tych rewelacjach w sieci szybko wybuchła afera, w wyniku której Skyworth został zmuszony do zakończenia współpracy z Gozen Data. I choć przedsiębiorstwo analityczne publiczne przeprosiło za swoje działania, to już dwa lata temu jego prezes Chen Zhengxuan przyznał, że jego firma podejmuje tego typu praktyki. W ten sposób będące jej klientami agencje reklamowe mogły łatwiej docierać do konsumentów. Na jaką skalę się to odbywało (lub nadal odbywa) – tego nie wiadomo. Faktem jest jednak, że od czasu niedawnej burzy medialnej Gozen Data nie chwali się współpracą z producentami telewizorów. Wcześniej można było znaleźć informacje o wielu takich kooperacjach.

Czy problem szpiegowania użytkowników telewizorów Skyworth dotyczy tylko Chin? Najprawdopodobniej tak – brakuje sygnałów, by podobne zjawiska zaobserwowano w innych krajach, w których można kupić odbiorniki tej marki.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/chiny-telewizory-nielegalnie-zbieraly-informacje-o-swoich-uzytkownikach/mwpqnrt,79cfc278


Więcej na temat telewizorów:

(1119)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x