Fani Philips i Ambilight czekali na taki telewizor OLED od lat! Testujemy Philips OLED 806 / OLED 856 HDMI 2.1 z nagrodą EISA
Obsługa Ultra HD / 4K
Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1
By uzyskać pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI, należy zmienić konfigurację na “Optymalna” (menu Zaawansowane). Na starszych źródłach może powodować to problemy z dźwiękiem, dlatego domyślnie włączony jest tryb “Standard”. Mamy także wariant Optymalny z automatycznym trybem gry, czyli funkcją ALLM dla użytkowników konsol. Najlepiej dokonać właśnie tego wyboru.
Podczas testów nie natknąłem się na jakiekolwiek problemy. Philips OLED 806 wspiera bazowe elementy normy Ultra HD, takie jak HDR10, HLG, oraz paleta barw Rec 2020. To jednak dopiero początek, bowiem producent zapewnił wsparcie dla obu rozszerzonych norm HDR – HDR10+ i Dolby Vision jednocześnie poprawiając dynamikę HDR zakodowaną w systemie Dolby Vision za pomocą specjalnego trybu Dolby Bright.
Najnowsza generacja procesora Philips P5 AI wspiera również HDR10+ Adaptive, czyli rozwiązanie łączące dynamiczne metadane HDR10+ z aktualnymi, przekazywanymi w czasie rzeczywistym informacjami o natężeniu światła w pomieszczeniu, co umożliwia automatyczne dostosowanie jasności wyświetlanych treści – scena po scenie – do warunków panujących w otoczeniu. Procesor P5 AI efektywnie wykorzystuje także wbudowany sensor oświetlenia zewnętrznego i na podstawie pomiaru znacznie lepiej niż dotychczas dostosowuje kontrast obrazu SDR i HDR do natężenia światła w pomieszczeniu.
Nie musimy się więc zastanawiać w jakim formacie posiadamy film na Ultra HD Blu-ray czy w jakim formacie oglądamy filmy i seriale w serwisach streamingowych. Wszystkie zostaną poprawnie odtworzone na telewizorze Philips.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Cecha: | Wynik: |
CERTYFIKAT UHD PREMIUM | Tak |
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) | 99% / 75% |
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI | Tak |
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) | HDR10+ i Dolby Vision |
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD | Pełna – na osobnym trybie obrazu (dostępne tylko dwa tryby) |
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Efekt HDR na Philips OLED 806 jest bardzo dobry i można by powiedzieć, że typowy jak na telewizor OLED wyższej klasy. W połączeniu z idealną czernią, TV zdecydowanie kwalifikuje się do jeszcze wyższej kategorii, czyli “efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW”.
Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
Skalibrowany tryb ISF-Noc
Profesjonalnie wyregulowany OLED 806 oddaje treść HDR z wysoką precyzją. Przed kalibracją (w trybie fabrycznym) niedoskonałości zbliżone są do tych z SDR – czyli lekko zażółcony obraz i rozjaśnione poziomy jasności. Kolory są odpowiednio nasycone i mają poprawne odcienie, oczywiście w swojej szerokiej palecie barw. Jak wiemy, filmy 4K HDR (Rec 2020) mogą odwzorowywać dużo bardziej nasycone kolory, niż klasyczna treść Full HD (Rec 709).
Jedyna zastanawiająca rzecz to charakterystyka jasności, która jest niemalże idealnie pokryta ze wzorcową aż do około 830 nitów, czyli fizycznych możliwości telewizora, bez względu na to, czy oglądamy film masterowany do 1000 nitów, czy też do 4000 nitów. Byłoby to odpowiednie zachowanie dla monitora studyjnego, jednak telewizor powinien adaptować się filmów o wyższych efektach świetlnych (jak np. Panasonic, czy LG), lub stosować dynamiczne mapowanie tonów (jak np. Sony, LG i Panasonic).
W Philips OLED 806 nie mamy niczego z tych rzeczy, bo choć możemy wybrać z pośród kilku ustawień funkcji “HDR Perfect” (jak na miniaturze po prawej stronie), to żadne ustawienie nie daje pożądanego efektu. Najbliżej jest “Minimum”, gdyż pozwala oddać minimalnie więcej detali w światłach. Pozostałe ustawienia już tylko mocniej rozjaśniają, a co za tym idzie trochę przepalają, a trochę spłaszczają obraz – włącznie z ustawieniem “Adaptacyjny”, które w praktyce wcale nie działa adaptacyjnie.
Dolby Vision i HDR10+
Telewizor wspiera rozszerzone formaty HDR jakimi są Dolby Vision i HDR10+. Korzyści z tego tytułu są widoczne, aczkolwiek nie spektakularne. Ekrany OLED mają wystarczająco dużo jasności, by odtwarzać sceny filmowe z dobrą jakością, bez nadmiernej kompresji detali w bielach, której każda z technologii miałaby teoretycznie zapobiegać.
Nie wiem jakie sa Wasze odczucia, kupiłem parę miesięcy temu Philipsa z serii 856 …totalna porażka,,,wielkie rozczarowanie…5 letni LG Oled mial lepszy obraz niz tutaj w 4k…na streamingach jest w miarę ale programy na cyfrze to az przykro patrzec…przestrzegam przed zakupem…na tym telewizorze jest widoczna kaszka..szczegolnie w ciemniejszych kolorach…kalibracja nic nie pomogla w sumie..do sprzedania…
porównywałem w sklepie dwa modele OLED od LG i Philips, sygnał z t. naziemnej. Było widać wyraźną różnicę w głębi ostrości. Czy faktycznie LG jest tak słabe jak twierdził sprzedawca, próbując przekonać do 856? Twierdził, ze sam ma C1 i zamierza się go pozbyć. Zastanawiam się na OLED Panasonica ale sprzedawca mocno odradzał i padło stwierdzenie, że przez Smart TV P. się kończy, co by się potwierdzało, bo nie był dostępny żaden z wyższych modeli. Czy ktoś ma wiedzę?
Właśnie się zastanawiam nad a80j Sony i ten Philips też minimalnie biorę pod uwagę LG ale brak DTS a za tą kasę już jednak wszystko bym chciał mieć. Chyba wezmę 856
Witam co myślicie SONY 65 A80J CZY PHILIPS 65OLED856 testy jasności hdr na korzyść philips ale nadal się zastanawiam tv głównie netflix i ps5
LG C1 odpada brak DTS jak coś pozdrawiam
Czym tak na prawdę modele 806/856 różnią się od 706 ? Znalazłem że ambilght jest w 706 trójstronny, i pilot jest prostrzy. A jak pozostałe funkcje ?
3 rzeczy sie roznia :pilot ,806 jest juz bardzo dobrze zkalibrowany ,4 strony AL w 806
Pozatym to te same tv
Trochę mijasz się z prawdą kolego. Rozmawiałem z gościem z Philipsa bo miałem podobne wrażenie, a różnica cenowa jest zauważalna. 806 przede wszystkim ma JAŚNIEJSZĄ MATRYCĘ! Pod kątem jasności z moim obserwacji na stojących obok siebie 706, C1 i 806 jasność HDR układa się dokładnie tak jak wymieniłem, licząc od najciemniejszego do najjaśniejszego 😉
Co będzie lepszym wyborem ten Philips OLED 805 czy LG OLED C1 ?
805? Nie 806? Od 805 lepszy jest C1 oczywiście – szczególnie jeśli planujesz grać na PC lub nowych konsolkach..
A jeżeli samemu jest się graczem, zaś reszta domowników (choć najczęściej to po prostu jeden domownik) głównie ogląda filmy i seriale? Jeżeli C1 (65″) nie będzie fajnie przeceniony, to nie wiem, czy nie lepiej trochę dopłacić do Philipsa 806 – koreański model nie ma nie wiadomo jakiej przewagi, a nawet powiem, że coraz to bardziej wydaje mi się przehajpowanym produktem przez ludzi, którym udało się go kupić za circa 5800 zł lub/i trafili fartem na panel WBE; bez promocji już tak świetnie nie wypada, a bądź co bądź, 806 ma mimo wszystko dobrze wykonany 4-stronny system ambilight, trochę lepsze głośniki,… Czytaj więcej »
a co z problemami z dolby vision nadal wystepuja?
Jak zwykle rewelacyjny, profesjonalny test. Jedna mała uwaga, zakładka “pobierz wyniki pełnej kalibracji” powinna być bardziej widoczna, (może na kolorowo z dopiskiem – poniżej wyniki pełnej kalibracji), bo wiele czytelników jej nie zauważa, a tam jest wiele danych z pomiarów.
Dodajcie proszę test portu RJ-45 czy jest to zwykła 100 czy może 1000 oraz możliwość podłączenia zewnętrznego adaptera USB 3.0<> GigabitEthernet. Dla mnie stosowane 100 w rj-45 to nie porozumienie i powinien to być minimum Gigabit Ethernet.
W pilocie brakuje mi klawiatury qwert, która była dostępna w wcześniejszych modelach i często z tego korzystałem.
Jak seria 806/856 ma się do serii 936/986, szczególnie w kwestii sprzętu i matrycy (głośników nie biorę pod uwagę).
Pilot qwerty nie jest tu niezbędny, bo wszystko można wybrać głosowo – nawet zmianę źródła.
Czyli pilot na BT? Posiada wbudowany mikrofon czy trzeba odpowiednio głośno aby mikrofon w TV złapał?
Pilot ma wbudowany mikrofon i działa on bardzo dobrze. Komendami można zrobić niemal wszystko.
Polecam pilot z apki google home oraz google tv (w obu jest opcja pilota). Dzięki temu jest obsługa głosowa + gdy trzeba coś wpisać masz klawiaturę w smartfonie, którą wprowadzasz co potrzebujesz.
Czym się różni model 705 od testowanego modelu poza czterostronnym ambilight i funkcjami związanymi z konsolą, której ja nie używałam?
Fajny test, ale jestem posiadaczem tego modelu w wersji 65Oled856 i u mnie to opcja Perfect Natural Motion najbardziej wpływa na sygnał z tunera sat i jak i z TV, czyli obraz wysyłany w 50Hz lub 60Hz. Czy w związku z tym ta funkcja jak i Perfect Clear Motion nie działają trochę inaczej ?
I jeszcze jedno pytanko, gdzie na stronie Philipsa można znaleźć aktualizację oprogramowania ? Wg mnie dla tego modelu nie ma nic, ale może ja nie umiem szukać…
Software pobiera Ci się automatycznie przez TV.
a test flagowego LCD Sony 4K będzie w tym roku wgl ?? ;-/ czy po raz pierwszy NIE..?
Z tymi telewizorami OLED wszystko fajnie, ale przez te ględzenie o wypaleniach w internecie to aż strach mam kupić taki telewizor. Tym bardziej że oglądam kanały telewizyjne.
Strach to oglądać obraz na LCD nie bój chłopie.
A test C1 będzie ?
Fajne podsumowanie na końcu (w formie tego wykresu). Dla mnei dobry telewizor powinien przede wszystkim zapewniać świetne doznania podczas filmów i seriali, na drugim miejscu stawiam gry. Dlatego dla mnie to bardzo dobry model 🙂
Czemu nie robią większych modeli , ponad 70″ ….
65″ dla mnie jest za mały. Szukam czegoś co zastąpi mojego 65″ Samsunga…
Czy będzie test sony zj9 z serii master??
Tak, może nawet dzisiaj a na 100% w tym tygodniu. Nadganiamy 😉
A test C1?
i test XJ95. będzie?
I jak z ta recka?
..bo za 4 godziny sie kończy na 100% ten tydzień ;p
Hahaha
zdążyli, zdążyli 😉 tuż przed północą, brawo! ;-D;D
no jak nie, jest 77′ – lub lada moment wejdzie.