Telewizja naziemna w 4K z HDR? Trwają już testy w jednym z europejskich krajów! Kiedy zobaczymy takie kanały?
We Francji rozpoczęto kolejną serię testów nadawania kanałów telewizji naziemnej w 4K z HDR. Dodatkowo uwzględniono w niej kodek Dolby AC-4, który oferuje wydajną kompresję i zaawansowane przetwarzanie dźwięku. Uruchomienie pierwszych kanałów tego typu planowane jest w tym kraju na 2024 rok.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy kanał w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-1 jednak zmienia nazwę! Antena TV jest już testowo nadawany w jakości HD
Francja testuje kanały w 4K HDR. Kiedy otrzyma je telewizja naziemna?
Taka informacja pozwala sobie uświadomić, jak daleko w tyle za większymi krajami europejskimi pozostaje technologicznie Polska. Podczas gdy u nas nadawcy powoli szykują się do wprowadzenia w telewizji naziemnej pierwszych kanałów w jakości HD, we Francji trwają już zaawansowane testy treści w 4K z HDR i zaawansowanym przetwarzaniem dźwięku. Wprawdzie Telewizja Polska śmiało zapowiada, że w trakcie piłkarskiego Euro 2020 włączony zostanie nad Wisłą w TV naziemnej kanał TVP 4K, ale póki co nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób miałoby to być technicznie możliwe.
Tymczasem nad Sekwaną planują już dostarczenie odbiorcom cyfrowej telewizji naziemnej treści 4K HDR z kodekiem AC-4 – może to nastąpić w 2024 roku. Najnowsze testy zorganizował nadawca TDF, który podjął przy tym współpracę z Dolby Laboratories. W efekcie testowo uruchomiono drogą naziemną kanały 81, 82 i 83, które dostępne są czasowo dla mieszkańców stolicy Francji, a także Nantes i Tuluzy.
Takie próby prowadzi się we Francji od kilku lat. Po raz pierwszy jednak w procesie testowym zastosowano format Dolby AC-4. Oferuje on znacznie większa wydajność niż poprzednie formaty. Ścieżka Dolby Digital 5.1 może być zakodowana przy użyciu AC-3 z 384Kbps, jednak przy użyciu AC-4 ten sam utwór zakodujemy z 96Kbps – bez odczuwalnej utraty jakości. Kompresja jest na tyle wydajna, że ścieżka stereo może być zakodowana w zaledwie 32Kbps, co czyni format AC-4 niezwykle efektywnym i znacznie zmniejsza ilość pamięci potrzebnej do streamingu ścieżki dźwiękowej.
AC-4 wykorzystuje też zaawansowane przetwarzanie dźwięku, co pozwala stworzyć lepsze „zanurzenie” w dźwięku przy zastosowaniu głośników stereo z TV. Funkcja przekonuje nasz mózg, że dźwięki docierają z różnych kierunków, tworząc w ten sposób efekt podobny do Atmos. Ponadto AC-4 to również poprawa wrażeń widza poprzez wzmocnienie przetwarzania dialogów. Funkcja jest szczególnie przydatna tam, gdzie dialog jest słabo słyszalny – np. w wydarzeniach sportowych, gdzie tłum może zagłuszać komentatora.
Przedstawiciele TDF Group i Dolby Laboratories przekonują, że testowe nadawanie kanałów 4K HDR z kodekiem AC-4 prezentuje odbiorcom prawdziwe możliwości telewizji naziemnej.
Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-33553/avec-le-dolby-ac-4-lultra-hd-4k-prepare-son-arrivee-sur-la-tnt.html
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Czy TVN24 może zniknąć z polskiej telewizji? KRRiT nadal nie wydała zgody na przedłużenie koncesji
- Czy cyfrowa telewizja naziemna może być zakłócona przez sygnał 5G? Sprawdzono wpływ sieci na DVB-T
- Dwa kanały CANAL+ zmieniają nazwy! Jeszcze w kwietniu zobaczymy ich nowe odsłony – czy zmienią się także ramówki?
- Telewizja naziemna już niedługo w 4K dzięki DVB-T2/HEVC. Jaki telewizor to obsłuży i kto będzie musiał dokupić dekoder?
- Co oglądać w kanałach telewizyjnych w Wielkanoc w 4K Ultra HD z HDR? Wybieramy najlepsze propozycje – są kinowe hity!
(7055)
Co za bzdury tu są wypisywane o jakiejś Francji w 2024 roku mają być 4K No przecież w przyszłym tygodniu na mux 5 ma być pięć programów 4K na polskiej telewizji Nie wiem czy testowo czy już na stałe
Zamiast zwiększyć jakość dźwięku dzięki ac4 obniżają jego bitrate. Jak zwykle nic lepszego dla zwykłego użytkownika. Obniżanie bitrate służy tylko nadawcy…