Home News Telewizja naziemna w 4K z HDR? Trwają już testy w jednym z europejskich krajów! Kiedy zobaczymy takie kanały?
Telewizja naziemna w 4K z HDR? Trwają już testy w jednym z europejskich krajów! Kiedy zobaczymy takie kanały?

Telewizja naziemna w 4K z HDR? Trwają już testy w jednym z europejskich krajów! Kiedy zobaczymy takie kanały?

7.06K
2

We Francji rozpoczęto kolejną serię testów nadawania kanałów telewizji naziemnej w 4K z HDR. Dodatkowo uwzględniono w niej kodek Dolby AC-4, który oferuje wydajną kompresję i zaawansowane przetwarzanie dźwięku. Uruchomienie pierwszych kanałów tego typu planowane jest w tym kraju na 2024 rok.

Francja testuje kanały w 4K HDR. Kiedy otrzyma je telewizja naziemna?

Taka informacja pozwala sobie uświadomić, jak daleko w tyle za większymi krajami europejskimi pozostaje technologicznie Polska. Podczas gdy u nas nadawcy powoli szykują się do wprowadzenia w telewizji naziemnej pierwszych kanałów w jakości HD, we Francji trwają już zaawansowane testy treści w 4K z HDR i zaawansowanym przetwarzaniem dźwięku. Wprawdzie Telewizja Polska śmiało zapowiada, że w trakcie piłkarskiego Euro 2020 włączony zostanie nad Wisłą w TV naziemnej kanał TVP 4K, ale póki co nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób miałoby to być technicznie możliwe.

Telewizja naziemna już latem z kanałem TVP 4K! Prezes Kurski pęka z dumy: "Teraz wchodzimy w erę 4K"
Istnieje realna szansa, że latem zobaczymy piłkarskie Euro w 4K w polskiej TV naziemnej. Raczej jednak nie w takiej jakości, jaką oferują opisywane testy

Tymczasem nad Sekwaną planują już dostarczenie odbiorcom cyfrowej telewizji naziemnej treści 4K HDR z kodekiem AC-4 – może to nastąpić w 2024 roku. Najnowsze testy zorganizował nadawca TDF, który podjął przy tym współpracę z Dolby Laboratories. W efekcie testowo uruchomiono drogą naziemną kanały 81, 82 i 83, które dostępne są czasowo dla mieszkańców stolicy Francji, a także Nantes i Tuluzy.

Takie próby prowadzi się we Francji od kilku lat. Po raz pierwszy jednak w procesie testowym zastosowano format Dolby AC-4. Oferuje on znacznie większa wydajność niż poprzednie formaty. Ścieżka Dolby Digital 5.1 może być zakodowana przy użyciu AC-3 z 384Kbps, jednak przy użyciu AC-4 ten sam utwór zakodujemy z 96Kbps – bez odczuwalnej utraty jakości. Kompresja jest na tyle wydajna, że ścieżka stereo może być zakodowana w zaledwie 32Kbps, co czyni format AC-4 niezwykle efektywnym i znacznie zmniejsza ilość pamięci potrzebnej do streamingu ścieżki dźwiękowej.

W Prima Aprilis żartowaliśmy, że w polskiej telewizji naziemnej pojawiły się kanały 4K. We Francji nie żartują, tylko testują

AC-4 wykorzystuje też zaawansowane przetwarzanie dźwięku, co pozwala stworzyć lepsze „zanurzenie” w dźwięku przy zastosowaniu głośników stereo z TV. Funkcja przekonuje nasz mózg, że dźwięki docierają z różnych kierunków, tworząc w ten sposób efekt podobny do Atmos. Ponadto AC-4 to również poprawa wrażeń widza poprzez wzmocnienie przetwarzania dialogów. Funkcja jest szczególnie przydatna tam, gdzie dialog jest słabo słyszalny – np. w wydarzeniach sportowych, gdzie tłum może zagłuszać komentatora.

Przedstawiciele TDF Group i Dolby Laboratories przekonują, że testowe nadawanie kanałów 4K HDR z kodekiem AC-4 prezentuje odbiorcom prawdziwe możliwości telewizji naziemnej.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-33553/avec-le-dolby-ac-4-lultra-hd-4k-prepare-son-arrivee-sur-la-tnt.html


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(7055)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marex
Marex
3 lat temu

Co za bzdury tu są wypisywane o jakiejś Francji w 2024 roku mają być 4K No przecież w przyszłym tygodniu na mux 5 ma być pięć programów 4K na polskiej telewizji Nie wiem czy testowo czy już na stałe

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Zamiast zwiększyć jakość dźwięku dzięki ac4 obniżają jego bitrate. Jak zwykle nic lepszego dla zwykłego użytkownika. Obniżanie bitrate służy tylko nadawcy…

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x