Home News Surface Go – przystępny, 10-calowy konkurent iPada
Surface Go – przystępny, 10-calowy konkurent iPada

Surface Go – przystępny, 10-calowy konkurent iPada

385
0

Marka Surface znana jest z rewolucyjnego podejścia do sprzętu i tworzenia nowych kategorii. Niestety ma to do siebie, że nie jest tania. Mógłby to zmienić nowy, mniejszy Surface Go.

Rodzina produktów Surface znacznie się przez lata rozrosła. Co zaczęło się jako nieudany eksperyment na Windowsa 8.1 / RT w formie hybrydy tabletu i komputera, stało się później synonimem urządzenia typu 2w1. Oprócz komercyjnie udanej serii Surface Pro, powstały w przeciągu ostatnich 2 lat także hybrydowy (Surface Book z odczepianą klawiaturą) oraz bardziej konwencjonalny (ale nadal dotykowy Surface Laptop), jak również all-in-one dla artystów Surface Studio czy też ogromny, kolaboracyjny odpowiednik tablicy interaktywnej w formie pełnoprawnego komputera z ekranem 4K, Surface Hub, dla biznesu.

Surface Go

Najnowszym członkiem rodziny Surface jest Surface Go. 10-calowa hybryda tableta i laptopa posiadająca wszystkie cechy za które ceniony był Surface Pro, czyli podpórka z regulacją o 165 stopni, klawiatura z Alcantarą, ekran dotykowy (prop. obrazu 3:2) i obsługa pióra. Oczywiście zachowamy tutaj logowanie twarzą Windows Hello i kabel do ładowania z magnetyczną, dwustronną końcówką. Dodano tutaj port USB-C 3.1 (dzięki niemu można ładować jednocześnie sprzęt jak i przekazywać obraz na zewnętrzne urządzenie). Zaokrąglono także nieco krawędzie urządzenia, które waży teraz zaledwie 521 g (Surface Pro to 768 g).

Surface Go

Z drugiej strony, z racji budżetowego charakteru rzecz jasna nieco zredukowano rozdzielczość (z 2256 x 1504 Surface Laptop bądź 2736 x 1824 z Surface Pro na 1800 x 1200 pikseli). W przeciwieństwie do produktów z serii Pro, Book czy Laptop, Go nie będzie jednak wyposażony w procesor Intel Core, lecz Intel Pentium Gold 4415Y z pasywnym chłodzeniem (tj. nie ma wiatraków). Jest on jednak o 33% wydajniejszy niż i5 5-tej generacji i 20% wydajniejszy niż i7 z tamtego okresu. Jeśli chodzi o wbudowaną pamięć, to w najtańszym wariancie, kosztującym 399 USD, znajdziemy tutaj 64 GB pamięci flash eMMC, natomiast w droższym, będzie to 128 GB dysk SSD (gdzie otrzymamy dodatkowo 8 GB RAM zamiast 4 GB). Klawiaturę i długopis będziemy musieli zakupić osobno. W późniejszym terminie zostanie wprowadzona wersja z modułem LTE.

Surface Go będzie można zamawiać w przedsprzedaży od 10 lipca, a urządzenie trafi do sprzedaży w sierpniu.

[AKTUALIZACJA, 2018-07-10, 19:58]

Oto polskie ceny Surface Go i akcesoriów:

Surface Go 4 GB / 64 GB – 1999 zł

Surface Go 8 GB / 128 GB – 2649 zł

Surface Mobile Mouse – 169 zł

Surface Pen – 499 zł

Surface Go Signature Type Cover (obicie z Alcantarą) – 99 zł

(385)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.