Home Testy Projektory Sony VPL-VW260ES TEST najnowszego projektora 4K UHD
Sony VPL-VW260ES TEST najnowszego projektora 4K UHD

Sony VPL-VW260ES TEST najnowszego projektora 4K UHD

11.57K
0

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Skalowanie obrazu przebiega sprawnie, a w testowanym projektorze nie zostały zastosowane jakiekolwiek niewyłączalne funkcje wpływające na naturalne odwzorowanie obrazu. Sony VW260ES został wyposażony w system Reality Creation, który jest odpowiednikiem tego co daje procesor “X1” w telewizorach tegoż producenta. Otrzymujemy więc dostęp do funkcji które działają w bardzo inteligentny sposób. Taka choćby regulacja ostrości skutkuje zazwyczaj tworzeniem się sztucznych konturów wokół krawędzi. Tutaj, gdy skorzystamy z suwak “rozdzielczość” konkury są minimalne, a kontrast lokalny wokół drobnych detali obrazu subtelnie podniesiony. Daje to wrażenie większej szczegółowości obrazu. Efekt jest podobny, choć nie taki sam, co bardzo chwalony system Darbee używany w odtwarzaczach Oppo. Zobaczmy na żywym przykładzie jak działa funkcja RC:

Wł rozdzielczość: 100Wł rozdzielczość: 0Wyłączone

Do dyspozycji mamy także drugi suwak (filtrowanie zakłóceń). Uważam jednak, że funkcji filtrowania nie powinno się używać wcale, bowiem nie ma żadnych sztucznych szumów w torze cyfrowego obrazu wideo. Jeśli film ma w sobie ziarno to znaczy, że chciał tego reżyser i kropka. Sugeruję więc trzymać suwak filtrowania zakłóceń na minimum 🙂 Warto wspomnieć też, że uzyskanie satysfakcjonującej jakości obrazu ze źródeł full hd wiąże się z koniecznością włączenia systemu RC, nawet na minimalne wartości. Producent poszedł niefajną ścieżką celowego obniżania jakości obrazu, przy wyłączonym systemie. Wygląda to, jakby używał wtedy najprostszego algorytmu skalowania (nearest neighbour), co skutkuje wyraźnym aliasingiem na krawędziach. Wystarczy przyjrzeć się im na powyższym zdjęciu.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach i projektorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

W VW260ES dostępna jest także funkcja “Płynne przejścia”. Doskonale wygładza ona niepłynne przejścia tonalne jakie można regularnie spotkać w filmach, szczególnie w pobliżu czerni. Na projektorze mankament ten jest tym bardziej widoczny i chyba każdy z nas wie jak wyglądają odcinające się wyraźnie od siebie odcienie. Na VW260ES ich nie uświadczymy jeśli tylko skorzystamy z omawianego dobrodziejstwa!

Włączone - płynne przejścia tonalneWył. - widoczne przejścia tonalne
Przy sygnale 4K menu obróbki cyfrowej ubożeje…

Na koniec muszę wspomnieć, że część funkcji obróbki cyfrowej, np. funkcja “płynne przejścia” dostępna jest wyłącznie przy sygnale 1080p lub uboższym. W 4K menu zaawansowanych ustawień staje się bardziej okrojone. Najwidoczniej brakuje mocy przerobowych, tak samo jak w przypadku Motionflow (o czym zaraz). Szkoda.

(11565)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

5
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x