Home Fachowa publicystyka i artykuły Rakuten TV – testujemy mało znany i niedoceniany serwis VOD z filmami 4K Ultra HD. Co trzeba wiedzieć?
Rakuten TV – testujemy mało znany i niedoceniany serwis VOD z filmami 4K Ultra HD. Co trzeba wiedzieć?

Rakuten TV – testujemy mało znany i niedoceniany serwis VOD z filmami 4K Ultra HD. Co trzeba wiedzieć?

7.71K
7

Serwis Rakuten TV nie jest w Polsce zbyt popularny. Można by nawet powiedzieć, że w świadomości zwykłego widza platforma nie istnieje, a ci bardziej zorientowani znają tylko podstawowe cechy tej usługi. Rakuten TV nie jest nad Wisłą reklamowane ani szeroko komentowane. Usługa pojawiła się trochę po cichu, ale regularnie poszerza swój katalog i się rozwija. Wspierane są takie technologie jak 4K, Dolby Atmos, Dolby Vision i HDR10+, dlatego dla maniaków jakości wydaje się być świetną propozycją. Czy aby na pewno? Sprawdźmy to.

Co to jest Rakuten (TV)?

Rakuten TV nie jest samodzielną usługą, lecz należy do konglomeratu Rakuten. Firma ta zajmuje się wieloma przeróżnymi usługami i operuje w kilku branżach. Pochodzi z Japonii i w swoim portfolio posiada działy odpowiedzialne za elektronikę użytkową oraz e-commerce i fintech. Jej usługi dostępne są na całym świecie, ale to w Japonii posiada najsilniejszą pozycję i często mówi się o niej jako o japońskim amazonie. Również dlatego, że posiada własny ekosystem czytników e-booków Kobo ze sklepem online. Ale na naszym podwórku jest nam dane w pełni skorzystać tylko z usługi VOD z filmami do kupienia i wypożyczania, której się bliżej przyjrzymy.

Rakuten TV www

Rakuten TV nie jest usługą opartą o subskrypcję. Za każdy z tytułów płacimy pojedynczo – kupując go lub wypożyczając. W tym drugim przypadku od momentu uruchomienia odtwarzania mamy 24 godziny na zakończenie seansu – tutaj Rakuten TV nie różni się od konkurencji. Od niedawna funkcjonuje jednak darmowa sekcja Rakuten TV Free, gdzie po obejrzeniu reklam możemy zobaczyć treści w serwisie za darmo. W tej kolekcji znajdują się jednak tylko oryginalne treści Rakuten TV, wśród których prym wiodą dokumenty poświęcone graczom lub samej drużynie piłkarskiej F.C. Barcelona, której sponsorem jest firma. Dla fanów piłki i/lub tego klubu może to być nie lada gratka, inni szybko zapomną o jej istnieniu.

Kabel HDMI MagicLink 2.0Aplikacje Rakuten TV – platformy i urządzenia

Aplikacje Rakuten TV znajdziemy na wybranych modelach takich telewizorów jak np. Philips, Samsung, TCL, LG, Hisense, Sony czy Panasonic. Jeżeli z jakiś powodów na telewizorach Android TV, aplikacja będzie niedostępna, można ją castować z urządzeń mobilnych wprost na ekran telewizora (chromecast).

Co trzeba wiedzieć o RakutenTV castowanie

W przypadku platform mobilnych, mówimy oczywiście o systemach iOS i Android. Na wszystkich platformach usługa oferuje zmianę języka ścieżki dźwiękowej i napisów, ale jakość wideo treści jest dobierana automatycznie, jak na Netfliksie czy Apple TV.

Rakuten TV

 

Rakuten TV

Rakuten TV na pierwszy rzut oka jest usługą kompletną. Już krótkie zerknięcie na katalog na głównej stronie wystarczy, żeby zobaczyć, że mamy do czynienia z platformą o obszernej i zróżnicowanej ofercie. Znajdziemy tu kompletne nowości, które niedawno opuściły kina,a także mnóstwo klasyki, do której lubimy wracać. Duża część produkcji oferowana jest w UHD – tak oznaczane są treści 4K Ultra HD – ale na stronie internetowej nie znajdziemy ani grama więcej informacji na temat jakości treści.

Jak można płacić w Rakuten TV?

Dla standardowego widza być może jest to wystarczająca dawka informacji, ale dla bardziej wymagających użytkowników nie będzie to nazbyt pomocne. Szczególnie, jeśli szukamy konkretnego filmu w konkretnej jakości i technologii, wtedy musimy udać się ku większemu ekranowi, czyli skorzystać z Rakuten TV na telewizorze. Bardzo ważna jest też kwestia płatności, bo regularne korzystanie z serwisu będzie skutkowało potrzebą opłacania dostępu do treści. Do wyboru mamy karty płatności (Visa oraz Mastercard) oraz PayPala. Po wybraniu domyślnej metody płatności będziemy mogli jej użyć na każdym urządzeniu (strona internetowa, Smart TV, tablet lub smartfon).

Interfejs Rakuten TV – przejrzysty, czytelny z użytecznymi dodatkami

Co trzeba wiedzieć o RakutenTV promocja philips 1
Philips OLED Ambilight

Rakuten TV

Zanim jednak przejdziemy do głównego dania, warto krótko zahaczyć o serwis www oraz aplikacje mobilne. Rakuten TV nie różni się znacząco od innych serwisów, bo na stronie głównej wita nas mozaika miniaturek z okładkami dostępnych filmów. Kategorie nie są zbyt wyszukane (najpopularniejsze wśród nowości, popularne do wypożyczenia, pozytywne filmy na wiosnę), ale dla tych, którzy nie mają pomysłu na seans mogą być dobrym drogowskazem, co można obejrzeć. Cały serwis jest w języku polskim, okładki filmów także, podobnie jak opisy produkcji. Jasno wyszczególnione zostały wersje językowe, które są dostępne w postaci napisów lub ścieżki audio – nie musimy tego wyszukiwać ani zbyt wnikliwie się wczytywać. Tutaj duży plus.

Oceny filmów – tego brakuje w innych usługach

Przy niemal wszystkich filmach znajdziemy też zwiastuny, a te jak wiemy bywają kluczowe podczas podejmowania decyzji o seansie. Na coś więcej niż plus zasługuje natomiast system ocen. Tego nie znajdziemy w iTunes (Apple TV) czy na Netfliksie. Ocena główna opiera się o trzy źródła: The Movie Database, IMDb oraz Rotten Tomatoes. To wiarygodne miejsca, w których oceny wprowadzane są przez krytyków oraz setki tysięcy widzów na całym świecie. Dzięki temu możemy zasugerować się ich opinią przed dokonaniem zakupu lub wypożyczeniem filmu. Niektórym brakowałoby tutaj integracji z naszym lokalnym Filmwebem – może kiedyś? Na pewno nie przed oficjalnym startem Rakuten TV w naszym kraju (uruchomienie linii wsparcia i działu PR/marketing).

4K Ultra HD na Rakuten TV

Dostępne są HDR10+, Dolby Vision i Dolby Atmos. Ale nie wszędzie

Co trzeba wiedzieć o RakutenTV
Philips OLED Ambilight

Rakuten TV

Z perspektywy wymagającego widza jednym z najistotniejszych aspektów działania usługi jest oczywiście jakość materiałów. Deklaracje wsparcia dla 4K Ultra HD, Dolby Atmos, Dolby Vision (te są tylko na smart TV LG) i HDR10+ robią wrażenie, ale należy pamiętać, że nie wszystkie produkcje je wspierają. Dla treści Ultra HD przygotowano dedykowaną sekcję, co na pewno ułatwi nawigację. Niestety wyszukiwarka nie jest w stanie zwrócić nam konkretnych wyników na przykład na zapytanie “Dolby”, dlatego jedyne co pozostaje to polegać na nieoficjalnych listach/wyszukiwarkach w Sieci lub samemu starać się wyłowić takie materiały.

Strona Rakuten TV informuje, że treści 4K wspierane są na:

  • Telewizory oparte na systemie Android TV w tym np. Philips (data produkcji 2019 oraz nowsze)
  • Telewizorach Samsung Smart TVs z Tizen OS (rok produkcji 2015, modele nowsze niż J6000)
  • Telewizorach LG Smart TV z webOS (data produkcji 2016 oraz nowsze)
  • Telewizorach Panasonic Smart TV (data produkcji od 2018)

Strona Rakuten TV informuje, że dźwięk 5.1 wspierany jest na:

  • Telewizory Android TV
  • Samsung Tizen Smart TV (Modele J6xxxx od 2015, oraz nowsze)
  • Panasonic Smart TV (Modele od 2018 oraz nowsze. Tylko dla filmów w UHD)
  • LG webOS Smart TV (Modele od 2016 oraz nowsze. Tylko dla filmów w UHD)

Kabel HDMI MagicLink 2.0Jakość filmów na Rakuten TV

Po uruchomieniu odtwarzania filmu musimy poczekać, aż serwis dostosuje jakość do naszego łącza. Zazwyczaj dzieje się to błyskawicznie, więc od początku można cieszyć się jakością 4K UHD. W kwestii ostrości i wyrazistości obrazu trudno się do czegokolwiek przyczepić, ponieważ sama rozdzielczość materiału źródłowego zapewnia nam czytelne i świetnie prezentujące się obrazki w bardziej statycznych ujęciach. Gdy na ekranie pojawia się więcej dynamiki widoczne są oznaki kompresji, ale wychwyci to tylko naprawdę czujne oko i to z bliższego dystansu.

Rakuten TV

Uważamy, że jakość materiałów jest porównywalna z CHILI, miejscami trochę lepsza, natomiast odstaje od tego, co znajdziemy w Apple TV czy Prime Video. Tam nawet przy najbardziej widowiskowych scenach, pełnych ruchu, bogatych i skomplikowanych kadrów nie będziemy w stanie odróżnić pojedynczych pikseli od siebie. Co więcej, filmy zdają się mieć delikatnie rozjaśniony obraz, a nasza obserwacja znalazła potwierdzenie w relacjach innych widzów. Bardzo istotne jest, w jakiej jakości dostarczony został materiał źródłowy, co potwierdza jakość dźwięku, która nawet w podstawowej konfiguracji Dolby 5.1 brzmi czasami dość płasko, a w innych tytułach ścieżka jest znacznie bogatsza i głębsza.

Niestety, uogólnienie będzie bardzo trudne, bo weryfikacja wszystkich filmów na Rakuten TV jest niemożliwa, tym bardziej że bywają przypadki, w których filmy są aktualizowane po stronie serwera i z dnia na dzień zwykła wersja 4K zastępowana jest remasterem. Na plus na pewno zaliczę język polski interfejsu, polskie zapowiedzi nowości oraz ścieżki audio i napisy po polsku w filmach, co idzie w parze z co najmniej dobrą jakością. Jest co oglądać i to w miłej dla oka oraz ucha oprawie, a ceny nie zwalają z nóg – są raczej dostosowane do rynku. Możecie dać śmiało szansę Rakuten TV korzystając z jednej z wielu promocji.

Voucher na pakiet 10 filmów w serwisie VOD Rakuten.tv na telewizorach Philips z Ambilight

Promocja Philips OLED Rakuten.tv 10 darmowych filmów Media Expert

Jeżeli zdecydujecie się zakupić telewizor OLED lub LCD marki Philips w znanych sieciach ze sprzętem RTV, będziecie mogli wypożyczyć lub kupić nawet 10 pozycji filmowych z bogatej oferty platformy VOD Rakuten.tv

Aby skorzystać z promocji oraz sprawdzić listę telewizorów biorących udział w promocji, należy wejść na specjalnie przygotowaną stronę promocyjną dostępną pod poniższym adresem:

Wśród telewizorów biorących udział w promocji jest m.in. ciesząca się dużym zainteresowaniem konsumentów seria Philips Performance oraz wszystkie telewizory OLED z systemem Android, w tym model 804, który otrzymał nagrodę EISA w kategorii Best Buy OLED.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak odebrać vouchery i cieszyć się filmami? Szczegółowa instrukcja (link) i regulamin (link)


Więcej o VOD w Polsce:

(7706)

2.4 5 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Dzonston
Dzonston
1 miesiąc temu

W artykule są co najmniej 2 nieścisłości. 

  1. W iTunes / Apple TV mamy 48 godzin na obejrzenie wypożyczonego filmu – czyli Rakuten jednak różni się od konkurencji w tym zakresie. 
  2. Usługa od Apple również dostarcza ocenę filmów, co prawda tylko z Rotten Tomatoes, ale jednak. 

 

Kruczek
Kruczek
1 miesiąc temu

Na moje oko, to na Netflixie obraz jest o wiele lepszy. Mam na myśli mniejszą kompresje itd. Sprawdzałem na Blade Runner 2049 w 4k.

Artrix
Artrix
1 miesiąc temu
Reply to  Kruczek

Naprawdę Netflix ma lepszą jakość? Jak ich bitrate jest i tak na cienkiej granicy pojawiania się artefaktów kompresji, a w Rakuten trzeba wyłożyć jakby nie patrzeć niemałe pieniądze

Grzesiek
Grzesiek
1 miesiąc temu

Na telefonie działa ale w telewizorze TCL EP640 z Android TV 9.0 jest tylko informacja, że usługa niedostępna w twoim kraju.

JanKa
JanKa
1 miesiąc temu

… jakoś to działa lecz wielką rewelacją bym tego jednak nie nazwał. Netflix jakoś bardziej przemawia jakością 🙂

Dariusz
Dariusz
1 miesiąc temu

Obejrzałem w rakuten filmy Blizniak i nowych Bad Boys i jakość tych filmów w 4k hdr zwaliła mnie z nóg na LG OLED w szczególności film Bliźniak obejrzałem jeszcze parę innych filmów i jakość też bardzo dobra zero artefaktow czy tam pikselowanie a mam naprawdę wyczulone oko posiadam też Netflix i Prime Video ale ten pierwszy w/w film naprawdę byłem zachwycony jakością bo netflix ma dużo filmow własnej produkcji w bardzo dobrej jakości ale też dużo w słabej w szczególności te w zwykłym hd i w filmach na licencji nie da się oglądać takie pikselowanie jest i nie potrzebnie dodaje… Czytaj więcej »

Wacław
Wacław
20 dni temu

Kupiłem Philipsa i odebrałem te 10 filmów z vouchera – świetna platforma dla tych co preferują filmy ponad seriale. I jakość apki też okej.

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x