Home Strefa filmu Recenzje filmów kinowych i seriale Oceniamy “Szadź” w 4K w Playerze. Najnowszy serial kryminalny ze Stuhrem i Popławską
Oceniamy “Szadź” w 4K w Playerze. Najnowszy serial kryminalny ze Stuhrem i Popławską

Oceniamy “Szadź” w 4K w Playerze. Najnowszy serial kryminalny ze Stuhrem i Popławską

804
0

“Szadź” to najnowszy serial player original. Oglądamy w nim Macieja Stuhra i Magdalenę Popławską wcielających się odpowiednio w zabójcę i komisarz policji , którzy… ze sobą współpracują. Jak wypadła najnowsza produkcja w Playerze w jakości 4K Ultra HD?

Seriali kryminalnych nie brakuje

Jeśli mielibyście wskazać jeden gatunek seriali, których Polacy produkują najwięcej to byłyby to…? Oczywiście, kryminały. Od wielu, wielu lat mamy okazję oglądać te gorsze i te lepsze starania twórców w nakręceniu produkcji opowiadającej o zbrodni i karze. Zazwyczaj realizowane są one według wielu głównych schematów, przez co czasem widzowie nawet je ze sobą mylą. Niektóre były tylko kilkuodcinkowymi opowieściami, inne zaś trwały nawet po kilka sezonów. Chyba najbardziej klasycznym z nich byli “Kryminalni”, których wspominam do dzisiaj bardzo, bardzo miło.

Kilka lat później TVN nie kontynuuje tak długich seriali, zamiast tego oferując nam krótsze historie realizowane w innym tonie. Wszyscy pamiętamy pierwsze podejście stacji do ambitniejszej produkcji, którą była “Pułapka” z Agatą Kuleszą. Serial otrzymał nawet drugi sezon, pomimo skrajnych opinii. Jednego nie można więc odmówić TVN-owi – determinacji. Wszystko dlatego, ponieważ niedługo później mogliśmy oglądać kolejne nowe seriale, jak “Pod powierzchnią”, “Kod genetyczny” czy “Szóstka”. W międzyczasie debiutowała też kontynuacja “Odwróceni. Ojcowie i córki”, a niedawno pojawił się ostatni odcinek serialu “Szadź”, który domyka pewną klamrą ostatnie działania TVN-u i serwisu Player.

Nadawca przyjął bowiem nietypowe podejście przy premierze niektórych swoich produkcji. Zamiast premier w ramówce kanałów TVN, wybrane produkcje stają się tak zwanymi “Player Original”, które w pierwszej kolejności oglądać można w serwisie VOD. Pierwszym i chyba najgłośniejszym z nich był “Chyłka”, którego 3. sezon jest właśnie produkowany (aktorzy wrócili na plan). Tutaj co prawda nie otrzymujemy całego sezonu za jednym razem, lecz w cotygodniowych odstępach, ale dowolność w oglądaniu nowego odcinka pozostaje charakterystyczna dla platformy VOD. Co istotne, dzięki temu nowe produkcje powstają w rozdzielczości 4K, ponieważ player.pl jest docelowym miejscem ich dystrybucji – gdyby realizowane były z myślą o emisji w telewizji wcale nie jest pewne, by producenci zdecydowali się na podnoszenie kosztów realizacją serialu w 4K.

“Szadź” – nowy serial Player Original

Nietypowy kryminał, w którym znamy zabójcę od samego początku

“Szadź” jest jedną z nich, dlatego od początku do końca możecie oglądać tę historię wykorzystując możliwości swojego telewizora 4K. Do aspektów technicznych jeszcze wrócimy, a teraz skupmy się na samym serialu. Jego fabuła jest oparta o książkę Igora Brejdyganta – odcinkowa adaptacja czerpie garściami z powieści, ale miksuje się to z typowymi elementami seriali. Oznacza to, że niektóre z wątków i postaci są traktowane powierzchownie, co może sprawić wrażenie, że twórcy spieszą się z opowiadaniem historii. Z drugiej zaś strony postawiono tu na prezentację wydarzeń z dwóch różnych perspektyw – pani komisarz oraz mordercy. Nie jest to metoda, po którą sięga się zbyt często w otwartej telewizji, dlatego być może z tego powodu “Szadź” trafił do Player. Dystrybucja serialu online nie wiąże się z tak wąskimi standardami ograniczeniami wiekowymi, jak w przypadku telewizji i można pozwolić sobie na więcej.

Player premiera serialu Szadź

Maciej Stuhr i Magdalena Popławska w rolach głównych

Przedstawianie działań mordercy, który planuje i egzekwuje swoje kroki w charakterystyczny, dokładny i przebiegły sposób mogłoby nie przypaść wszystkim do gustu, ale jednocześnie jest to coś oryginalnego dla polskiego widza, podobnie jak wyglądało to w przypadku debiutu “Dextera” w Stanach Zjednoczonych, gdy stacja Showtime odważyła się uczynić z seryjnego zabójcy obrońcę Florydy. Piotr Wolnicki grany przez Macieja Stuhra jest tutaj bez wątpienia najważniejszą postacią – to on dyktuje warunki współpracy i manipuluje wszystkimi dookoła. Takie zagrania wychodzą aktorowi znakomicie – Stuhr bardzo dobrze wciela się w podwójną rolę nocnego zabójcy i przykładnego obywatela w ciągu dnia. Zobaczymy tu kilka z jego charakterystycznych zachowań, ale mam wrażenie, że potrafił także stworzyć kilka nowych kreując tę postać. Po drugiej stronie barykady mamy Magdalenę Popławską grającą komisarz Agnieszkę Polkowską. Jest to dość typowa postać pod tym względem, że mamy do czynienia z nieustępliwą i niezwykle ambitną bohaterką, która kosztem życia prywatnego stara się wypełniać swoje obowiązki.

Recenzja Szadź w player w 4K

Połączenie “Dextera” i “Columbo”?

Spotkania obydwu kluczowych postaci to oczywiście jedne z najciekawszych scen w serialu, które świetnie współgrają z konstrukcją tego serialu, która zakłada że znamy zabójcę, widzieliśmy jak zabijał i pozostaje nam tylko śledzić starania w jego schwytaniu. Dla tych, którzy pamiętają tak klasyczny tytuł jak “Columbo” będzie to doskonale znany szablon budowania fabuły, który fantastycznie sprawdzał się w produkcji z Peterem Falkiem. Tutaj również nie pojawiają się znaczące postacie drugoplanowe, co przy kilkuodcinkowej produkcji powinno, moim zdaniem, wyglądać nieco inaczej. Moglibyśmy też oczekiwać nieco głębszej analizy tego, co motywuje i popycha do działania Piotra Wolnickiego, ale scenarzyści zrezygnowali z takiego rozwinięcia postaci – wielka szkoda, ponieważ potencjał jest tutaj naprawdę duży, podobnie jak i możliwości Macieja Stuhra, który z pewnością byłby gotowy i chętny na jeszcze bardziej emocjonalny występ przed kamerą.

Jak wypada 4K w “Szadź” w Playerze?

Recenzja Szadź w player w 4K Philips OLED
Serial Szadź na Philips OLED z Ambilight

Pod względem realizacyjnym i technicznym “Szadź” wypada równie dobrze, a miejscami lepiej niż poprzednie produkcje TVN/Player. Serial oglądamy oczywiście w 4K tylko online, więc musimy pogodzić się z miejscami widoczną kompresją obrazu, ale nie jest ona na tyle duża, by dewaluowało to zastosowanie ultra wysokiej rozdzielczości. Niestety, Player nie oferuje jeszcze nic ponad standardowy dźwięk stereo, więc posiadacze kina domowego będą musieli ewentualnie zaczekać na emisję w telewizji, by można było wykorzystać wszystkie 6 głośników w konfiguracji – można bowiem śmiało zakładać, że w takim formacie dostępna jest ścieżka audio serialu, skoro posiadały ją wcześniejsze tytuły.

W chwili obecnej w serwisie Player, możecie obejrzeć już wszystkie odcinki serialu “Szadź”, więc tylko od Was zależy w jakim tempie poznacie całą historię. Finał sezonu jest dość satysfakcjonujący i wynagradza dłuższy seans. Mam tylko nadzieję, że po takim kroku, TVN i Player zdecydują się na jeszcze odważniejsze projekty, które sprawią, że lista udanych polskich seriali nie tylko się poszerzy, ale wzbogacą ją także produkcje, na które do tej pory się nie decydowano na naszym rynku. Nadal istnieją gatunki seriali, które pozostają nietknięte przez twórców, najpewniej z powodu obaw przed brakiem zrozumienia z strony widzów. Wszyscy pamiętamy “Naznaczonego”, który wprowadzał nieco mistycyzmu i elementów sci-fi, więc liczę na to, że mając do dyspozycji platformę VOD o takich zasięgach jak Player, twórcy zdecydują się zaserwować nam coś jeszcze. “Szadź” zdecydowanie pojawia się w odpowiednim momencie i w odpowiednim miejscu.

Player premiera serialu Szadź


Więcej na temat platformy Player:

(804)

5 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x