Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?
Firma Sony przygotowała na ten rok bogatą ofertę telewizorów dedykowanych do filmów, seriali, sportu oraz gier. Fani marki oraz kina domowego mogą wybierać spośród modeli wykonanych w technologii organicznej OLED oraz tradycyjnej LCD. Oferta jest szeroka a japońska firma może poszczycić się unikalnymi cechami, która dostępne są tylko w jej produktach. Przyjrzyjmy się dokładnie jaki mamy wybór i na jakie elementy warto zwrócić uwagę.
Najważniejsze cechy
Technologia TRILUMINOS™ Display
Od dłuższego już czasu telewizory Sony wykorzystują technologię TRILUMINOS™ Display jednak nie zawsze mówi się o tym dostatecznie wiele. A to jedna z najważniejszych funkcji wchodzących w skład technologii Ultra HD. Jest ona analogiczna np. do technologii QLED (kropka kwantowa) czy LCD LG (NanoCell). TRILUMINOS™ Display zapewnia lepsze pokrycie szerokiej palety barw wykorzystywanej w materiałach zrealizowanych w technologii 4K Ultra HD. Mogą to być filmy, seriale, programy nadawane w telewizji satelitarnej czy kablowej czy gry z konsol obecnej i przyszłej generacji (2020). Telewizor bez wysokiego pokrycia szerokiej palety barw (od 90% wzwyż) nie jest w stanie oddać np. wystarczająco nasyconego czerwonego koloru puszki coli. Rozwiązanie Sony, sprowadza się w praktyce do zastosowania diod pokrytych luminoforem PFS, znanych także z kilku poprzednich generacji wyświetlaczy japońskiej firmy. Dzięki niemu, ekran pozwala pokazać aż 95% barw, których obecnie mógłby użyć reżyser w swoim filmie. Poniżej przypominam film na którym tłumaczę co to jest szeroka paleta barw i gdzie można ją zobaczyć:
Technologia X-Wide Angle
Telewizory LCD mogą być wyposażone w matryce typu VA lub IPS. Pierwsza z nich dostarcza bardzo dobry kontrast i czerń, często wspomagany bezpośrednie podświetlenie Direct LED co jest bardzo popularne w telewizorach Sony jednak z powodu swojej budowy nie jest w stanie zaprezentować dobrych katów widzenia. Inaczej jest w przypadku IPS. Tutaj mamy często słabszy kontrast i czerń ale bardzo dobre kąty widzenia.
W 2019 roku wymyślono jednak jak poradzić sobie ze słabymi kątami w matrycy VA. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki, kąt widzenia jest prawie tak dobry jak w ekranach IPS, a w pewnym sensie nawet lepszy, bo nie spada kontrast i nie zabarwia się czerń po zejściu z osi ekranu. Nie ma także wyraźnych spadków nasycenia barw, czy przybierania sino-różowych tonów, które znamy z flagowych telewizorów LCD wykorzystujących matrycę VA bez żadnych modyfikacji. Efekt finalny przynosi nam doskonałą charakterystykę ekranu, ponieważ duża degradacja koloru nawet przy minimalnym przesuwaniu się na kanapie, którą znamy z typowych telewizorów LCD, jest co najmniej irytująca.
Procesor obrazu X1 Ultimate / X1 Extreme
Telewizory Sony wykorzystują wysokiej klasy procesor obrazu zwany X1 Ultimate / X1 Extreme. Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. Różnice wynikające z jakości skalowania jednak się już zatarły i telewizor każdego cenionego producenta robi to z podobną skutecznością, wyciągając tyle ile się da z obrazu niskiej rozdzielczości. Jednak okazuje się, że Sony ma kilka asów w rękawie, które powodują, że procesor jest w stanie zaskoczyć użytkownika realnymi funkcjami na które mamy wpływ.
Układ “X1” daje nam kilka ciekawych funkcji, ujętych w menu jako “tworzenie realizmu”. Składają się na nie “Rozdzielczość”, “Mastered in 4K”, “Redukcja losowych zakłóceń”, “Cyfrowa redukcja zakłóceń”, oraz “Łagodna Gradacja”. Z mojej perspektywy najciekawszymi funkcjami są “Rozdzielczość, oraz “Łagodna gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:
Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:
Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.
Rozdzielczość 8K
W tym roku firma Sony wprowadziła pierwsze telewizory obsługujące rozdzielczość 8K. Jest to kolejna ewolucja technologii Ultra HD. Rozdzielczość taką docenimy najbardziej przy ogromnych przekątnych dlatego model ZG9, który posiada tak gigantyczną rozdzielczość występuje tylko w dwóch rozmiarach: 85 i 98 cali. Na temat tego ile zyskujemy w przypadku szczegółowości obrazu w zależności od naszej odległości od ekranu napisaliśmy wiele w naszym kalkulatorze odległości, który poczytać polecam tutaj.
Dźwięk Acoustic Surface
W tym roku firma Sony rozwinęła temat dźwięku wydobywającego się wprost z matrycy telewizora. Nazwa tego systemu w zależności od telewizora brzmi różnie (Acoustic Multi-Audio™, Acoustic Surface Audio+™ itp. ) ale zasada działania jest podobna. Dzięki Acoustic Surfac w drgania wprawiana jest powierzchnia ekranu i to z niej wydobywa się dźwięk. Elementy generujące wibracje umiejscowione są z tyłu ekranu. Widz ma wrażenie, że dźwięk dochodzi z całej matrycy a nie z konkretnych miejsc gdzie umiejscowione są głośniki. Ciekawe i co najważniejsze – działające. Dodatkowo, wybrane telewizory z wyższej półki można przeobrazić w… kolumnę centralną! W jaki sposób?
Z tyłu telewizora znajdziemy wejście przystosowane do podłączenia końcówki mocy głośnikowej (np. amplitunera). Innymi słowy możemy podłączyć telewizor dokładnie tak jak standardowy głośnik, by użyć go w roli centralnej kolumny. Daje to wspaniały efekt kierunkowości, ponieważ dialogi (które w filmach idą centralnym kanałem) wydobywają się bezpośrednio z powierzchni telewizora. Daje to wrażenie jakby aktorzy faktycznie mówili centralnie z ekranu. Bardzo fajne rozwiązanie, aczkolwiek może być nie łatwo spasować barwę dźwięku ekranu z kolumnami frontowymi.
Wspólne elementy
Znakomita większość telewizorów z tego roku (9 z 10) ma preinstalowany system Android TV 9.0 (Pie), który pozwola na zgodność z protokołem Chromecast 2 używanym do strumieniowania treści z urządzeń z Androidem bądź komputerów osobistych. Umożliwia on również wykorzystanie Google Asystenta do komend głosowych, ułatwiających poruszanie się po menu. Nadal jednak czekamy na obsługę języka polskiego, który jest zapowiadany przez google od… kilku lat. Obecnie na pokładzie znajdziemy najważniejsze aplikacje jak Player, HBO GO, Netflix, IPLA, Rakuten TV czy Amazon Prime. Jeżeli czegoś nie będzie w menu głównym “fabrycznie” to należy udać się do google store i doinstalować aplikację ze sklepu. Android w sprawnych rękach może mieć ogromne możliwości o których mogę pomarzyć użytkownicy zamkniętych systemów ale z drugiej strony jest to często okupione sprawnością działania, szczególnie w modelach ze słabszym procesorem odpowiedzialnym za system. Generalnie jednak to doskonała platforma, która posiada ogromne możliwości multimedialne.
Innymi punktami wspólnymi telewizorów Sony jest obsługa formatu HDR10, gdzie modele z wyższych półek dodatkowo wspierają standard Dolby Vision. Ponadto ważną funkcjonalnością (którą posiadają modele ZG9, AG9, XG95, XG85) jest również zgodność z protokołami Apple Airplay 2 oraz Homekit. Ten pierwszy pozwala na streaming mediów z urządzeń na systemie iOS lub MacOS (a więc iPhone, iPad, komputery Mac), a ten drugi na integrację z rozwiązaniami inteligentnego domu Apple. Wszystkie tegoroczne modele Sony dysponują także gniazdami HDMI 2.0b oraz HDMI 2.1 w przypadku modelu 8K ZG9. Każdy tegoroczny telewizor posiada tunery telewizji kablowej, antenowej i satelitarnej.
XG95 czy Q90 – oczywiście ze Q90 ten TV ma nieporównywalnie lepszy kontrast, XG95 to zaledwie 60 stref i wielki blooming, kontrast natywny tez nie powala. Q90 to jak dobrze pamietam cos okolo 380 stref, Samsungi mają tez z reguly wyzszy kontrast natywny matryc. Najwieksza wada Samsunga to brak Dolby Vision, ale jest w sumie HDR10+. Oddanie kolorów z pudełka lepsze w Sony. Jakośc materiałów rowniez, system operacyjny tez wolę Android TV bo nie jest zamknięty jak Tizen.
Stoję przed wyborem telewizora. Zdecydowany jestem na markę Sony. Jednak dylematem zostaje na chwilę obecną wybór pomiędzy LCD i większy ekran -75xg95 kontra oled i mniejszy ekran-65 cali xg9. Salon mam duży, cena powyższych modeli jest bardzo zbliżona. Jakieś sugestie, miłe widziane.
Kupiłem sony oled kd65ag8. Miód i obraz bezwzględna żyleta. Kontrasty, czerń to jest nie do opisania. Zamiast 65 Leda bierzcie 55 Oleda jeśli chcecie zmieścić się w budżecie. Nie pozalujecie. Qledy nie mają startu do Soniacza. Myślałem o Panasonicu bo ma również dobry obraz ale obsługa i Android oraz ogólnie jakość wykonania na korzyść sony. Audio mam przez kino więc na glosniku co by nie mówić też bardzo dobrym nie zależało mi.
Działa już ten airplay2? czy nie?
No i teraz pytanie lepszy będzie XG95 czy QLED Q90?? 🙂
Za Xg95 przemawia więcej szczegółów w ciemnych scenach ( Agresywne lokalne wygaszanie w q90), obsługa Dolby Vision, lepsze ustawienia fabryczne obrazu, kilkuletnie wsparcie dla androida, zdecydowanie niższa cena, obsługa eArc.
W q90 mamy lepszą czerń. 🙂
Praktycznie każdy film na Netflix wygląda lepiej na xg95 w trybie filmowym.
Polecam zobaczyć na sklepie. Moim zdaniem różnice w obsłudze Smart’a się zatarły więc dla mnie Android wygrywa. Q90 trzeba oddać, że sprzętowo i technicznie jest świetny ale brakuje mu “tego czegoś” co ma XG95. Mnie obrazek z Sony po prostu bardziej się podoba.
Wydaje mi się, że Samsung niestety dalej ma problemy ze zbyt agresywnym wygaszaniem. Może i nastąpiła poprawa względem poprzedniego roku ale dalej Sony jest pod tym względem lepsze – mimo mniejszej liczby stref.
Tylko samsung
Można podać jakieś za i przeciw, fajnie byłoby podać co byłoby lepsze od xg serii bo sam się zastanawiam. Kogoś zdanie mile widziane z tej drugiej strony.
Wszystko zależy od Twoich potrzeb, jednak w tym roku Sony ma niezwykle szeroką ofertę i każdy znajdzie coś dla siebie. Telewizory Samsung wymagają kalibracji inaczej mają bardzo sredni obraz. TV od Sony wyglądają bardzo dobrze nawet na ustawieniach fabrycznych.
Zgadzam się z kolegą Gates. Dlaczego “Tylko samsung”?
Hej. Chcę kupić model xf9005 badz xg95 w 55 calach.
Czy warto doplacić do modelu xg 600zl? Jak wygląda czerń w tych modelach ? jest porównywalna?
Sam mam ten problem lecz dla mnie wygrywa xg seria, szybszy interfejs i lepszy procesor, to wiem i widziałem różnice, procesor obrabia też drugi plan nawet na, tylko krajowej antenie. Co się dzieje z tym procesorem w 4k i na cyfrowym sygnale nie widziałem na swoje oczy musiałbym kupić dwa i 10 dni testować. Inputlag jest mniejszy na xg, mikrofon w serii xg według mnie jest wygodniejszy bo nie muszę mówić do pilota tylko mam pełny smart coś “ok Google” i sprawa jest łatwa na jak mocnym % on jest wstanie wejść w ustawienia tv i w ogóle to niewiem… Czytaj więcej »
Nie ma co się oszukiwać. Czerń na xf90 i xg95 nie jest oledowa, ale zdecydowanie lepsza niż na wszystkich NanoCell LG. Na korzyść xg95 przemawia nowy SOC obsługujący smart co przekłada się na sprawniejsze działanie (szybkość i stabilność) i dłuższe wsparcie systemowe. Dochodzi do tego elegancki pilot, wbudowane mikrofony w tv do asystenta google, dodatkowe głośniki wysokotonowe, zgrabniejsze “nóżki” i oczywiście zmienione “menu akcji” i “opcje wyboru źródła”, zdecydowanie na plus 🙂