Home Jaki kupić telewizor? Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?
Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?

Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?

28.86K
14

OLED czy LCD?

Odwieczne pytanie z którym boryka się spora część kupujących. Szczególnie gdy ceny telewizorów OLED spadły do akceptowalnego poziomu oraz takiego gdzie w podobnej cenie można nabyć telewizor LCD Premium. Na co więc zwrócić uwagę w przypadku doboru technologii w jakiej będzie wykonany nasz przyszły telewizor Sony?

Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Jak więc widać, OLED wydaje się duchowym następcą technologii plazmowej, która najlepiej czuła się właśnie w kinie domowym podczas oglądania filmów i seriali. Nie inaczej jest w przypadku OLED, który wraz z 4K Ultra HD dostarcza doskonały, kinowy obraz tak pożądany przez maniaków filmu.

Perfekcyjna czerń możliwa do uzyskania na ten moment tylko na OLED

Powidoki i wypalenia w OLED – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

O zdanie zapytałem szefa działu testów na HDTVPolska, Macieja Kopra:

Co roku moja firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor.

Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (166 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc.

Doświadczenia firmy Sony z OLED w Hollywood

Taki telewizor jak np. Sony OLED AG9 należy do prestiżowej linii “Master Series“. Nawiązuje ona swą nazwą do studyjnej jakości obrazu. Sony jest przecież firmą produkującą wyświetlacze studyjne, w tym referencyjny model do post-produkcji treści Ultra HD z HDR, jakim jest BVM-X300. Na tym monitorze studyjnym powstaje spora część filmów w Hollywood! Nie muszę w tym momencie chyba dodawać jak duże ma to znaczenie przy produkcji telewizorów domowych oraz ich jakości obrazu? Przy filmach czują się one jak ryba w wodzie!

Ekrany należące do tej serii mają za cel odtwarzać treść w sposób jak najbardziej zbliżony do sprzętu studyjnego ponieważ, jak twierdzi producent, wtedy można uzyskać największą przyjemność z seansu. Trudno się z tym nie zgodzić!

Sony OLED AG9

Duże przekątne? Rozdzielczość 8K?

Jeżeli interesuje Was duża przekątna o rozdzielczości 4K to zdecydowanie należy udać się w stronę modeli LCD chyba, że posiadacie ogromną ilość gotówki na 77 calowy model OLED (30 000 zł). W przeciwnym razie to właśnie tańsze modele LCD będą najlepszym wyborem. Seria XG80 w ogromnych 75 calach dostępna jest np. już za 6500 zł co jest wręcz niską ceną w stosunku do tego co trzeba było zapłacić jeszcze kilka lat temu.

Sony XG80

Wyższe modele telewizorów LCD Sony posiadają także bardzo wysokie średnie wartości HDR czyli praktycznie najważniejszego elementu technologii Ultra HD. Bo to właśnie dzięki HDR obraz jest niezwykle realistyczny i przypomina ten, który widzimy ludzkim okiem na co dzień. Takie modele jak XG95, XF90 to wartości na poziomie przeszło 900 nitów w scenach filmowych. Poniżej przykład dla modelu XF90:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 775 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 955 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 590 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 1020 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1 100 cd/m2

Jak ważny jest HDR możecie zobaczyć na moim filmie tutaj:

Co to jest HDR w telewizorze

Duża przekątna to także potrzeba wyższej rozdzielczości. Telewizory OLED póki co są głównie produkowane w rozmiarach 77 cali chociaż mamy na rynku pierwsze giganty 88 calowe – jest to jednak bardziej ciekawostka istniejąca od niedawna. W przypadku telewizorów LCD niczym nadzwyczajnym od kilku lat są rozmiary w stylu 85 cali czy więcej. Tutaj przydaje się już coś więcej niż rozdzielczość 4K. Tylko w przypadku LCD możemy zakupić tak wielkie ekranu jak 98 calowy model ZG9. Poniżej możecie zobaczyć co znaczy tak duży rozmiar ;-).

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9
Sony ZG9 8K 98 cali

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

(28857)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
PeterMac
PeterMac
4 lat temu

XG95 czy Q90 – oczywiście ze Q90 ten TV ma nieporównywalnie lepszy kontrast, XG95 to zaledwie 60 stref i wielki blooming, kontrast natywny tez nie powala. Q90 to jak dobrze pamietam cos okolo 380 stref, Samsungi mają tez z reguly wyzszy kontrast natywny matryc. Najwieksza wada Samsunga to brak Dolby Vision, ale jest w sumie HDR10+. Oddanie kolorów z pudełka lepsze w Sony. Jakośc materiałów rowniez, system operacyjny tez wolę Android TV bo nie jest zamknięty jak Tizen.

Klepek
Klepek
4 lat temu

Stoję przed wyborem telewizora. Zdecydowany jestem na markę Sony. Jednak dylematem zostaje na chwilę obecną wybór pomiędzy LCD i większy ekran -75xg95 kontra oled i mniejszy ekran-65 cali xg9. Salon mam duży, cena powyższych modeli jest bardzo zbliżona. Jakieś sugestie, miłe widziane.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Kupiłem sony oled kd65ag8. Miód i obraz bezwzględna żyleta. Kontrasty, czerń to jest nie do opisania. Zamiast 65 Leda bierzcie 55 Oleda jeśli chcecie zmieścić się w budżecie. Nie pozalujecie. Qledy nie mają startu do Soniacza. Myślałem o Panasonicu bo ma również dobry obraz ale obsługa i Android oraz ogólnie jakość wykonania na korzyść sony. Audio mam przez kino więc na glosniku co by nie mówić też bardzo dobrym nie zależało mi.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Działa już ten airplay2? czy nie?

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

No i teraz pytanie lepszy będzie XG95 czy QLED Q90?? 🙂

Patryk
Patryk
4 lat temu
Reply to  Piotrek

Za Xg95 przemawia więcej szczegółów w ciemnych scenach ( Agresywne lokalne wygaszanie w q90), obsługa Dolby Vision, lepsze ustawienia fabryczne obrazu, kilkuletnie wsparcie dla androida, zdecydowanie niższa cena, obsługa eArc.
W q90 mamy lepszą czerń. 🙂
Praktycznie każdy film na Netflix wygląda lepiej na xg95 w trybie filmowym.

Sebastian
Sebastian
4 lat temu
Reply to  Piotrek

Polecam zobaczyć na sklepie. Moim zdaniem różnice w obsłudze Smart’a się zatarły więc dla mnie Android wygrywa. Q90 trzeba oddać, że sprzętowo i technicznie jest świetny ale brakuje mu “tego czegoś” co ma XG95. Mnie obrazek z Sony po prostu bardziej się podoba.
Wydaje mi się, że Samsung niestety dalej ma problemy ze zbyt agresywnym wygaszaniem. Może i nastąpiła poprawa względem poprzedniego roku ale dalej Sony jest pod tym względem lepsze – mimo mniejszej liczby stref.

Edward
Edward
4 lat temu

Tylko samsung

Gates
Gates
4 lat temu
Reply to  Edward

Można podać jakieś za i przeciw, fajnie byłoby podać co byłoby lepsze od xg serii bo sam się zastanawiam. Kogoś zdanie mile widziane z tej drugiej strony.

Patryk
Patryk
4 lat temu
Reply to  Gates

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, jednak w tym roku Sony ma niezwykle szeroką ofertę i każdy znajdzie coś dla siebie. Telewizory Samsung wymagają kalibracji inaczej mają bardzo sredni obraz. TV od Sony wyglądają bardzo dobrze nawet na ustawieniach fabrycznych.

Sebastian
Sebastian
4 lat temu
Reply to  Edward

Zgadzam się z kolegą Gates. Dlaczego “Tylko samsung”?

Przemek
Przemek
4 lat temu

Hej. Chcę kupić model xf9005 badz xg95 w 55 calach.
Czy warto doplacić do modelu xg 600zl? Jak wygląda czerń w tych modelach ? jest porównywalna?

Gates
Gates
4 lat temu
Reply to  Przemek

Sam mam ten problem lecz dla mnie wygrywa xg seria, szybszy interfejs i lepszy procesor, to wiem i widziałem różnice, procesor obrabia też drugi plan nawet na, tylko krajowej antenie. Co się dzieje z tym procesorem w 4k i na cyfrowym sygnale nie widziałem na swoje oczy musiałbym kupić dwa i 10 dni testować. Inputlag jest mniejszy na xg, mikrofon w serii xg według mnie jest wygodniejszy bo nie muszę mówić do pilota tylko mam pełny smart coś “ok Google” i sprawa jest łatwa na jak mocnym % on jest wstanie wejść w ustawienia tv i w ogóle to niewiem… Czytaj więcej »

Patryk
Patryk
4 lat temu
Reply to  Przemek

Nie ma co się oszukiwać. Czerń na xf90 i xg95 nie jest oledowa, ale zdecydowanie lepsza niż na wszystkich NanoCell LG. Na korzyść xg95 przemawia nowy SOC obsługujący smart co przekłada się na sprawniejsze działanie (szybkość i stabilność) i dłuższe wsparcie systemowe. Dochodzi do tego elegancki pilot, wbudowane mikrofony w tv do asystenta google, dodatkowe głośniki wysokotonowe, zgrabniejsze “nóżki” i oczywiście zmienione “menu akcji” i “opcje wyboru źródła”, zdecydowanie na plus 🙂

14
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x