Home Jaki kupić telewizor? Przegląd telewizorów Philips 2017 – jaki TV z Ambilight i Android?
Przegląd telewizorów Philips 2017 – jaki TV z Ambilight i Android?

Przegląd telewizorów Philips 2017 – jaki TV z Ambilight i Android?

23.19K
0

1. Ambilight

Diody systemu Ambilight z bliska.

Telewizory Philips wyposażone są w różne odmiany systemu Ambilight, wszystkie obecnie są oparte na zminiaturyzowanych diodach LED. Trzeba przyznać, że czas działa tutaj na korzyść firmy gdyż ten element bardzo rozwinął się w przeciągu kilku ostatnich lat co np. widzimy chociażby w samochodach. Diody LED mogą być rozmieszczone na krawędziach pionowych (dwustronny Ambilight) lub pionowych i górnej poziomej (potrójny Ambilight). W historii firmy występowały także modele z czterostronnym Ambilightem (dodatkowo na dolanej krawędzi).

Historia systemu Ambilight sięga 2004 roku kiedy to firma Philips postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Dodaje to niesamowicie klimatu w przypadku oglądania filmów czy grania.

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru.

Poza oczywistymi, wizualnymi walorami systemu Ambilight, na pewno wspomnieć też trzeba zbawienny wpływ działania światła za telewizorem na postrzeganą czerń ekranu, oraz na redukcję zmęczenia wzroku podczas oglądania. Co wspólnego mają ze sobą Ambilight i czerń? Przekonajcie się sami, patrząc na poniższe zdjęcie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wersji tv z matrycą IPS, która zyskuje na czerni właśnie dzięki temu systemowi:

73.jpg

Jak nietrudno zauważyć, czerń na telewizorze z oświetlonym tłem wygląda zwyczajnie… lepiej! Nie jest to jednak jakaś tania sztuczka z oszukiwaniem wzroku. Wbrew pozorom jest to metoda standaryzowana, stosowana w studiach filmowych za monitorami referencyjnymi. Używając Ambilight w trybie statycznej bieli (mamy dostępny taki tryb), bezpośrednio poprawiamy wierność seansu i głębię czerni!

Jako ciekawostkę podam też, że Ambilight w telewizorze można zsynchronizować z żarówkami Philips Hue wyposażonymi w WiFi ;D Po konfiguracji całego zestawu nasz pokój może wyglądać tak jak na poniższym filmie:

(23194)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

21
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x