Home Strefa filmu Recenzje filmów i seriali SVoD “Raport” może być jednym z najciekawszych filmów o 11 września, jakie zobaczycie. Recenzja nowości na HBO Max
“Raport” może być jednym z najciekawszych filmów o 11 września, jakie zobaczycie. Recenzja nowości na HBO Max

“Raport” może być jednym z najciekawszych filmów o 11 września, jakie zobaczycie. Recenzja nowości na HBO Max

273
0

Przyczyny lub konsekwencje wydarzeń z 11 września 2001 roku są częstym punktem wyjścia do nowych filmów i seriali amerykańskich. Filmowcy chcą wyjaśnić lub rozliczyć tamten okres, a “Raport” może być jednym z najciekawszych tytułów, jakie zobaczycie.

Recenzja filmu “Raport” – teraz można obejrzeć w Polsce na HBO Max!

“Raport” nie jest nowym filmem. To produkcja z 2019 roku, więc do Polski trafia dopiero po 4 latach. Po stronie producenta filmu znalazło się Amazon Studios i choć Prime Video prosperuje w Polsce naprawdę dobrze od pewnego czasu, to serwis nigdy nie zdecydował się pokazać tego filmu we własnej ofercie.

W pewnym momencie wydawało się nawet, że “Raport” nigdy nie zawita na polskim rynek, ponieważ liczba przybywających każdego tygodnia filmów i seriali sprawia, że sięgnięcie po kilkuletnią produkcję jest swego rodzaju precedensem. Nawet, jeśli mówimy o filmie z Adamem Driverem w roli głównej i od reżysera “Ultimatum Bourne’a”.

Scott Z. Burns samodzielnie napisał scenariusz i wyreżyserował “Raport”, skupiając się na postaci Daniela Jonesa koordynującego pracę zespołu analizującego raporty CIA z przesłuchań zatrzymanych w związku z wydarzeniami z 11 września. Dość szybko okazuje się, że nagrania z tamtego czasu zostały zniszczone, więc praca grupy może opierać się tylko na dokumentach, emailach i notatkach. To jednak wystarczające źródło tego, jakich działań dopuścili się pracownicy CIA i zewnętrzni kontraktorzy. Jones rozpoczyna nierówną walkę o publikację raportu.

Na samym wstępie “Raport” pokazuje nam scenę w przeszklonym biurze, gdy Daniel Jones szuka pomocy u nieznanego nam mężczyzny, ale później wszystko zostaje szybko wytłumaczone. W kolejności chronologicznej przyglądamy się działaniom Dana ślęczącego przed komputerem nad dokumentami oraz scenom, które ukazują brutalność “usprawnionych” metod przesłuchań, z których korzystało CIA.

Dzięki dynamicznemu montażowi trudno mówić tu o spowalnianiu tempa akcji, bo choć niektóre czynności – przeglądanie dokumentów, gromadzenie informacji i liczne dialogi – wydają się nie być aż tak atrakcyjne pod względem filmowym, to Scott Z. Burns zdołał nadać temu pewnej wyjątkowości i potrafił zaciekawić widza. Nawet, jeśli jesteście świadomi zawartości tych dokumentów czy znacie pobieżnie całą sprawę, to “Raport” jest w stanie zaangażować i zachęcić do trzymania kciuków za Jonesa.

W swojej roli Driver bryluje, ale pozostali członkowie obsady także nie zawodzą. Co ciekawe, twórcy zdecydowali się nie odtwarzać we własnych warunkach wystąpień telewizyjnych osób najwyższych rangą w USA, lecz uwzględnili w filmie faktyczne nagrania z TV, co umieszcza akcję całości w jeszcze bardziej przyziemnych realiach.

Odpowiedni nastrój i napięcie buduje także muzyka skomponowana przez Davida Wingo. To melodie, które czasem znikają w tle, a w innych scenach odgrywa kluczową rolę w kreowaniu atmosfery spisku, tajemniczości i niepokoju. Większość utworów można z dużą chęcią odsłuchać też po seansie, bo to naprawdę udane kompozycje.

“Raport” nie jest jednak filmem dla wszystkich. Osoby mające dość wałkowania wątków 11 września i nieprzepadające za przegadanymi dramatami nie mają tu czego szukać. Scott Z. Burns rozlicza Stany Zjednoczone z działań ich służb, więc nie jest to teatr służący rozrywce, lecz mający odsłonić prawdę i wskazać palcem winnych.

Popularność filmu, a raczej jej brak jest zrozumiały, bo choć filmowcy wracali do spraw związanych z atakami z 11 września wielokrotnie, to często robili to w bardziej brawurowy i widowiskowy sposób. Tytuł filmu mówi wprost, jakiego kina można się spodziewać i tych, którzy nie są zainteresowani fabułą “Raportu” po zapoznaniu się z opisem lub zwiastunem produkcji, nie przekona nawet zręczna reżyseria i wysoki poziom aktorstwa.


Filmy, seriale i serwisy VoD – przeczytaj więcej:

(273)

1 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x