Home Testy Telewizory OLED Philips Philips POS901F – Testujemy pierwszy OLED z Ambilight i Android TV
Philips POS901F – Testujemy pierwszy OLED z Ambilight i Android TV

Philips POS901F – Testujemy pierwszy OLED z Ambilight i Android TV

10.06K
0

Wygląd

Telewizor jest wykonany rewelacyjnie, jak przystało na produkt z najwyższej półki. Wykorzystuje on elementy chromowane (stopa, ramka), w połączeniu z detalami o kolorze szampańskim (np. plecy wyświetlacza). Sam ekran jest bardzo smukły. W najwęższym miejscu ma grubość smartfona. Oczywiście z tyłu umieszczone są także układy logiki telewizora, więc do pewnej wysokości grubość jest nieco większa (4,9cm). W tym samym miejscu ukryte zostały także diody systemu Ambilight – nowość niedostępna u innych producentów telewizorów OLED.

philips_pos901f_2 philips_pos901f_5
Badana cecha Wartość
Wymiary ekranu (bez podstawy) 122,8 × 75,2 × 4,9 cm
Wymiary kartonu 152 × 105 × 31 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika) 123 × 24 cm
Waga (bez podstawy) 17,5kg
Otwory do montażu na ścianie VESA 400×400

Na osobny akapit zasługuje także wbudowana listwa dźwiękowa. Jest ona zamontowana na stałe na dole telewizora. Jej wykończenie jest także na najwyższym poziomie (chrom). Znacznie poprawia to dźwięk telewizora, o który zawsze Philips dbał w swoich produktach.

philips_pos901f_4

Powłoka matrycy jest przejrzysta niemalże jak tafla szkła. Pod kątem widać jednak nieznaczne jej zmatowienie. W każdym razie na pewno jej bliżej do tak zwanej błyszczącej, niż do satynowej. Jest też mocno przyciemniona, przez co bardzo dobrze tłumi refleksy świetlne. Dzięki temu telewizor radzi sobie z bezpośrednimi odbiciami przedmiotów i zachowuje smolistą czerń także za dnia.

philips_pos901f_3

Kiedy tego typu odbicia są uciążliwe dla widza? Zasadniczo wtedy, gdy są znacznie jaśniejsze niż obraz na telewizorze. Maksymalna jasność telewizora OLED jest zaś uwarunkowana stopniem wypełnienia matrycy. Oczywiście mówimy tu o jasności podczas oglądania zwyczajnej treści wideo, nie o fragmentach ekranu przy materiale HDR. W przypadku matrycy organicznej biel na całym ekranie jest ciemniejsza, niż np. mały biały prostokąt na środku ekranu. Jest to więc nieco bardziej złożone zagadnienie niż w przypadku telewizorów LCD, które bez względu na to co jest na ekranie, oferują taką samą jasność. Uśredniając jasność każdej klatki w filmie otrzymujemy tak zwany parametr APL (average picture level). Dla większości filmów wynosi on 20-25%. Mając tą wiedzę, oraz poniższe pomiary, możemy dojść do wniosku jaką maksymalną jasność będzie nam w stanie zaoferować telewizor.

luminancexapl

Jak widzimy na wykresie, POS901F utrzymuje niezłą jasność SDR (nie mylić z jasnością HDR!), przekraczającą 400cd/m2 aż do APL równego ok. 25%. Oznacza to, że w znakomitej większości scen telewizor ten będzie równie jasny jak większości wyświetlaczy LCD i co za tym idzie równie dobry do nasłonecznionego pomieszczenia.

(10058)

4 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

33
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x