Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Akcesoria
- Ambilight
- Za co lubimy telewizory OLED?
- Powidoki i wypalenia – okiem praktyka
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Równomierność ekranu
- Kontrast i Czerń
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
Autorski procesor P5 Philipsa poznaliśmy już w poprzedniej generacji telewizorów. W modelu 803 została umieszczona jego udoskonalona wersja druga: P5 Perfect Picture Processing Engine . Infografika z prezentacji wewnętrznej (po prawo) zdradza skąd wzięła się owa nazwa. Chodzi oczywiście o pięć czynników wpływających na jakość obrazu. Należą do nich ruch, kontrast, ostrość, barwy i odpowiednie dostosowywanie materiału źródłowego. Producent zapewnia własne metody obróbki w każdej kategorii. Jeśli chodzi o ruch mamy funkcje perfect natural motion i perfect clear motion, które opiszę w dedykowanym akapicie. OLED803 posiada także funkcje podnoszące soczystość barw, jak i zwiększające ilość ciemnych i jaskrawych detali, by obraz był bardziej krzykliwy. Nie jestem jednak fanem stosowania tego typu obróbki, ponieważ nie jest ona w myśl wiernego odwzorowania obrazu ale jest oczywiście wiele osób, które taki obraz lubią. W najnowszej odsłonie P5 doszła także inteligentna funkcja konwersji treści SDR do HDR, polegająca na automatycznym zwiększaniu jasności jaskrawych obiektów i manipulacji kontrastem. Jej działanie możemy zobaczyć poniżej:
Jak widzimy, efekty wyglądają bardzo ciekawie, ale… niestety funkcja działa tak jak trzeba (widzimy maksimum jej możliwości) tylko w trybie żywym o czym informuje sam producent. W związku z czym raczej nikt, kto ma ochotę uzyskać obraz zbliżony do tego co widział reżyser nie zrobi z niej użytku. Tryb żywy jest całkowitym zanegowaniem poprawnej reprodukcji obrazu, choć widać, że wraz z tą funkcją ma szansę zrobić wrażenie na półce sklepowej albo na osobach lubiących żywy obraz. Jak zawsze producent pozostawia wybór.
(105821)
Witam. Jestem posiadaczem tego tv w wersji 65 cali i odbieram naziemną tv a ostatnio nadawcy poprzestawiali częstotliwości. W starszych modelach które jeszcze posiadam przestawienie częstotliwości zajęło 5 minut a tu nijak nie można się doszukać ustawień. Nie wiem jak to zrobić i gdzie tego szukać. Z całego testu większość jest dla mnie niezrozumiała, jednak jako użytkownik najbardziej polecam Ambilith. Używanie pilotów to jakaś porażka. Android to kicha. Gdybym. wiedział to bym kupił inną markę tv. Jednak używałem tv tej marki i podobnej wielkości w Norwegii w pracy i byłem zachwycony stąd mój wybór. W Polsce to nie wygląda tak… Czytaj więcej »