Perfekcyjna czerń i kolory bliskie ideału – to najnowszy OLED TV A8 od Sony | TEST | A8 / A85 / A87 / A89
Testy szczegółowe
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Kolory
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 1,7 | maksymalna | 3,5 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 2,2 | maksymalna | 5,2 |
Średnia deltaE palety szarości | 3,1 | maksymalna | 5,2 |
Profesjonalna kalibracja Sony A8
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 0,9 | maksymalna | 2,9 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 0,6 | maksymalna | 1,3 |
Średnia deltaE palety szarości | 0,4 | maksymalna | 0,9 |
Fabryczne ustawienia Sony A8 nie należą raczej do idealnych dla totalnych maniaków filmów, którzy chcą zobaczyć jakość zgodnie z wizją reżysera, bo i rozjaśniają obraz w czerni i mają niepoprawny ton (ochłodzony, zdominowany przez błękity). To powoduje, że obraz nie posiada takiej głębi jakiej spodziewalibyśmy się po telewizorze OLED i jest nieco wyprany z barw. Na szczęście bogactwo funkcji kalibracyjnych jest duże i sytuację można bez problemu poprawić. Po kalibracji jest blisko do ideału, choć nieznaczne rozjaśnienie w czerniach nadal pozostaje i niektóre odcienie żółtego mają lekko czerwonawy odcień.
Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Autokalibracja z oprogramowaniem Calman
Termin autokalibracja nie oznacza bynajmniej, że telewizor sam się skalibruje po kliknięciu pilotem 🙂 Takie coś jest niemożliwe, ponieważ do procesu kalibracji wymagane są przede wszystkim zaawansowane urządzenia pomiarowe, które są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000zł!). Nie mówiąc też o generatorze sygnału wideo i o fakcie, że nie istnieje póki co metoda kalibracji wyłączająca całkowicie udział człowieka w procesie.
Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa, musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.
Kontrast i czerń
Bezwzględnie najważniejszym, a ostatnio coraz mniej docenianym kryterium jest czerń i kontrast. Temat czerni w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. To tak jakbyśmy mogli nabyć auto napędzane perpetuum mobile. Możemy konfrontować różne ekrany LCD z Sony A8, ale żaden z nich nie wyjdzie zwycięsko w konfrontacji kontrastu. Może co najwyżej starać się dorównać! I nie, nie jest to tak, że dostrzeżemy go tylko i wyłącznie w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że różnice w czerni pomiędzy ekranem OLED, a dowolnym LCD widać nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu sklepowym.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Efekt HDR jest bardzo dobrze widoczny. Może nie są te najwyższe wyniki jasności HDR w tym roku jakie możemy zobaczyć na telewizorach OLED, ale nadal jest to na tyle dużo by poczuć nową jakość technologii Ultra HD względem starsze Full HD (SDR). Telewizor wspiera także technologię Dolby Vision.
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu X1 Ultimate
Sony OLED A8 wykorzystuje najwyższy i zarazem najnowszy procesor Sony, zwany X1 Ultimate. Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. Różnice wynikające z jakości skalowania jednak się już zatarły i telewizor każdego cenionego producenta robi to z podobną skutecznością, wyciągając tyle ile się da z obrazu niskiej rozdzielczości.
Powyższy opis sugeruje, że procesor Sony w zasadzie nie wnosi niczego do jakości obrazu. Z perspektywy “purystów obrazu”, którzy oczekują jak najmniejszej ingerencji w materiał źródłowy mniej więcej tak jest. Układ “X1” daje jednak kilka ciekawych funkcji, ujętych w menu jako “tworzenie realizmu”. Składają się na nie “Rozdzielczość”, “Redukcja losowych zakłóceń”, “Cyfrowa redukcja zakłóceń”, oraz “Łagodna Gradacja”. Z mojej perspektywy najciekawszymi funkcjami są “Rozdzielczość, oraz “Łagodna gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:
Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:
Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.
Równomierność ekranu
Jednorodność ekranu A8 była na bardzo dobrym poziomie. Jedyna jakakolwiek niedoskonałość jaką widać na poniższym zdjęciu to nieznacznie bardziej błękitny prawy dolny róg. Na żywo było to ledwo widoczne.
Równie dobra okazała się jednolitość ciemnych barw, które jak wiemy bywają problematyczne na ekranach OLED:
Odwzorowanie ruchu
Sony OLED A8 posiada 120Hz matrycę. Jej potencjał można wykorzystać przy użyciu systemu poprawy ruchu – Motionflow. Do wyboru mamy “Własny”, “Auto”, lub “Wyłączony”. Wyłączanie systemu powoduje oczywiście okrojenie możliwości matrycy do 60Hz co byłoby absurdalną decyzją, zaś ustawienie “Auto” odpowiada tak naprawdę konfiguracji “Własny” z suwakiem gładkość ustawionym na 3 (maksymalna wartość). To powoduje duży efekt opery mydlanej, czy nienaturalnego upłynnienia filmów (choć niektóry się to podoba). Sprawdźmy zatem jak możemy ustawić płynność przy ustawieniu “Własny” i jak wygląda odwzorowanie szybkiego ruchu na ekranie:
Przy pełnym użyciu Motionflow, stopień rozmycia obrazu wygląda typowo dla 120Hz matryc OLED. Generalnie jest to bardzo dobry stan i z pewnością TV można do sportu polecić. Nowością w tym roku, w telewizorach OLED jest możliwość użycia modulacji światła, by uzyskać jeszcze wyższą ostrość! Wystarczy użyć suwaka “Wyrazistość” w menu “Motionflow”. Efekt w prawdzie nie jest spektakularny, ale jest to dalsza poprawa ostrości w ruchu.
Jedynym mankamentem jest fakt, że innych modelach Sony Bravia można uzyskać delikatną poprawę płynności treści filmowej i bardzo wysoką ostrość treści wideo (np. sportu). Nazywaliśmy to złotym środkiem. W przypadku A8 analogicznym ustawieniem jest Własny / Gładkość 1, jednak przy takich parametrach treść wideo jest bardziej rozmyta niż wcześniej! Obraz robi się wyraźniejszy w ruchu dopiero przy ustawieniu gładkości na wartość 2/3, jednak wtedy filmy mają idealnie płynny i gładki ruch, co wielu osobom nie odpowiada. Oznacza to brak możliwości uzyskania złotego środka i do filmów i do telewizji.
W przypadku ekranu OLED warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Sony! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Używałem tego telewizora kilka dni, jednak oddałem go z powrotem do sklepu. Tragiczne czytanie dysków USB o większej pojemności. Stary Samsung z 2014 roku odczytywał dysk 500 GB po kilku sekundach. W tym Sony z 2020 roku za każdym razem musiałem czekać kilka minut, aby móc przeglądać zawartość dysku. Kolejna rzecz to pliki video w słabej jakości. Bardzo kiepskie odwzorowanie ruchu w takich plikach. Wygląda to tak, jakby cały czas klatkowało niczym na starym komputerze. Próbowałem zmieniać ustawienia w zakładce “ruch”, jednak nic to nie pomagało. Stary Samsung radził sobie normalnie z takimi filmami. Zapewne filmy w super jakości wyglądają… Czytaj więcej »
No to musisz wrócić do starego samsunga.
Chyba tak, mam też na strychu radziecki sprzęt, który jeszcze pewnie hula:)
Wracając do problemu, wziąłem owy dysk i podłączyłem go do kilku różnych telewizorów. LG (oledy oraz nano) super odczyt po kilku sekundach, Samsungi oraz Philips również czyta bez problemu. Wspomniany wyżej Sony ma wyraźnie jakiś problem z odczytem bardziej pojemnego USB. Jeśli ktoś często podłącza taki dysk, to warto wziąć to pod uwagę przed zakupem. Troszkę śmieszne jest dla mnie to, że telewizor z 2020 roku, który swoje kosztuje, nie radzi sobie z tak błahymi problemami.
Odnośnie nowych Samsungów to nie odczytują one wielu formatów video.
Może sprawdzę choć musiałbym się postarać, bo trudny dostęp a dysk wewnątrz i na zewnątrz tunera Sat, który czyta prawie wszystko i to błyskawicznie.
TV super. Tyle że przepłaciłam, bo teraz za 8200 zł jest. Kupiłem dwa dni temu za 9200.
Gdzie masz taką cenę?
EuroAgd
Faktycznie w EuroRTV cena najniższa, ale wszędzie w opisie jest to model A8 (nie A89), więc raczej nie ma też pilota premium, pewnie stąd ta cena, to nie jest A89..
Dokładnie. To A89 z wyposażeniem premium.
Wyposażenie premium to pilot i inne nóżki. No cóż zwał jak zwał
Googla nie masz ? Wiele sklepów
Jaka jest różnica między AG9, a A8. Sprowadza się to tylko do mocniejszych głośników?
Nie słyszałem jaki dźwięk jest w AG9 ale A8 brzmi naprawdę dobrze
Mam ten tv w rozmiarze 65′ od 1,5 miesiąca. Obraz super ale nie jest bez wad – np. fatalna łączność z telefonami – mirocast to nieporozumienie. W recenzji, na zasadzie kopiuj – wklej i piszą żeby wyłączyć overscan, jednak na żadnym z wejść nie można się dostać do tych ustawień. Aplikacje działają bez zarzutu – zero zacięć, chociaż w Netflix co pewien czas zauważam przycięcie dźwięku przez apmlituner po eArc. Brak hdmi 2.1 jest dla mnie bez znaczenia. Przy zakupie myślałem że wszystkie A8 mają podświetlany pilot a jednak nie, mimo że A8 i A 89 są w tych samych… Czytaj więcej »
ja kupiłem w Media Markt z 5 letnim ubezpieczeniem.
Popełniłeś błąd, ubezpieczenie sklepowe BAZA. W SONY Centre byś kupił Gwar. PRODUCENTA. No cóż…
Dlaczego błąd? W sklepie brandowym nie było propozycji dodatkowej gwarancji, że nie wspomnę już o żadnej możliwości negocjacji ceny. Na sugestię, że w brandowym samsungu na najwyższy model dają gwarancję fabryczną 5 lat pan z brandstore sony stwierdził “bo to samsung…”. No cóż… Wybrałem lepszą ofertę w MediaMarkt.
Ale wiesz że Ty masz (ubezpieczenie) z mediaMarkt, a nie GWARANCJE Producenta?
Tak. Napisałem to już wyżej. Najwyższy pakiet ubezpieczenia od wszystkiego w cenie tv z brandstore z 2 letnią gwarancją, którą i ja mam na 2 lata, a potem jeszcze 3 lata ochrony. Ale może w temacie samego tv – czy ktoś wie jak wyświetlać na tym sprzęcie obrazy i filmy z telefonów samsung lub huawei?
Apka google home nic nie wnosi…
Tak – napisałem to już wyżej. Mam jednak taką samą jak w brandstore 2 letnią gwarancję, a po niej 3 letnią pełną ochronę w najwyższym pakiecie ubezpieczenia i to w tej samej cenie tv, co w sklepie Sony.
Sony dawało 5 letnią gwarancję za 8549zł za 65” egzemplarz.
Czy można zamówić gdzie pilota premium? Mam XH9096 i mocno mnie irytuje wielkość tego pilota z zestawu.
Mam OLEDa Sony i jednoznacznie mogę powiedzieć, że to super telewizory. Wcześniej miałem Philipsa i więcej Philipsa nie kupię.
Jarek, mógłbyś trochę więcej szczegółów i konkretów? W czym Sony są super? Jakiego Philipsa miałeś i dlaczego go więcej nie kupisz?
Proponuję iść do okulisty, posiadam z TV serii Master (miała być cacy) i widzę pionowe słupy/pasy o szerokości ok 10 cm przez całą wysokość znacznie ciemniejsze od reszty obrazu – jak by linijką odciął obraz – ostre przejście – widoczne jest to gołym okiem na ciemno szarym obrazie jak również w filmach na NF – na ciemnych scenach – takich rzeczy jest wiele, a autorzy zaklinają rzeczywistość że jest dobrze nie podając żadnych liczb z przyrządów
Brak HDMI 2.1 w tv za 10tys…
Nie dostał REFERENCJA czyli taki średniak między OLED-ami
Dla A8 i CX/GX przy werdykcie jest “bardzo polecamy”. Czy ktoś jest mi w stanie logicznie wytłumaczyć jakie A8 ma przeważające cechy nad LG (szczególnie w stosunku do GX, który kosztuje podobnie)? Do Panasa (np. seria HZ) i Philipsa (805, itd.) nie porównuję, bo się trochę inaczej pozycjonują.
A8 bogatszy i bardziej nasycony kolorami, a obraz wygląda jaśniej
To są powidoki nie wypalenia i każdy ekran prędzej czy później będzie to miał
Mam Oleda Sony już długo i żadnych powidoków nie ma.