Home Testy Telewizory LCD Sony Sprawdzamy możliwości Android TV na telewizorach Sony. Ilość aplikacji i możliwości zniewala!
Sprawdzamy możliwości Android TV na telewizorach Sony. Ilość aplikacji i możliwości zniewala!

Sprawdzamy możliwości Android TV na telewizorach Sony. Ilość aplikacji i możliwości zniewala!

23.70K
12

Sony już od kilku lat stosuje w swoich telewizorach system Android TV. Występuje on w telewizorach ze średniej oraz wyższej półki cenowej. Platforma Android TV to niezwykle rozbudowany system multimedialny. W odpowiednich rękach można z niego wycisnąć dużo więcej niż mogłoby się wydawać przy pierwszym kontakcie. Sony jest jedną z kilku film oferujących androida na swoich telewizorach jednak jest on oczywiście odpowiednio dostosowany wedle pomysłu japońskich inżynierów. Jakie ma możliwości? Z jakich najpopularniejszych aplikacji możemy obecnie skorzystać? Co potrafi więcej niż inne systemy konkurencji? Sprawdźmy to na przykładzie tegorocznych telewizorów takich jak XH90, XH95 czy ZH8.

Które telewizory Sony 2020 posiadają Android TV?

W tym roku system Android instalowany jest na telewizorach od modelu XH80 wzwyż. Tylko model podstawowy X70 działa na uproszczonym systemie Sony. Jak widać, ponad 95% oferty posiada bardzo duże możliwości multimedialne o których powiemy sobie w kolejnych akapitach.

Test system Android TV Sony 2020 logo

Test system Android TV Sony 2020 XH80
Sony 4K LCD Android TV – modele XH81 i XH80

Sterowanie w Android TV

Podstawą jest tutaj oczywiście pilot. Posiada on dedykowane klawisze kierujące do popularnych aplikacji wideo jak Netflix czy Google Play. Wyposażony jest też w mikrofon, dzięki któremu możemy wydawać polecania do telewizora w języku polskim. Przynajmniej te podstawowe gdyż oficjalnie Google Asystent cały czas nie pojawił się na telewizory w języku polskim ale o tym w dalszej części wpisu. Telewizory Sony z wyższej półki posiadają piloty premium, które dodatkowe są podświetlane w nocy co widać na poniższym zdjęciu. Znajdziemy je np. w modelu LCD ZH8 czy OLED A89.

Jakie akcesoria podłączymy do Android TV?

Do telewizora Sony z Android TV możemy podłączyć m.in klawiaturę z obsługą myszki, słuchawki czy też gamepada.

Test system Android TV Sony 2020 2

Klawiatura + mysz

Podłączenie klawiatury wydaje się tutaj chyba najbardziej sensowne ze wszystkich systemów dostępnych na rynku. Wystarczy umieścić odbiornik USB w odpowiednim porcie telewizora i wszystko działa automatycznie bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. W Android TV doskonale sprawdza się możliwość podpięcia tego typu sprzętu. Można szybko nawigować po menu, wpisywać różne rzeczy a dzięki podłączeniu myszki, na ekranie pojawia się kursor.

Test system Android TV Sony 2020Klawiatura Logitech K400 Plus TV test android oreo 8.0

Słuchawki Bluetooth

Bardzo przydatna sprawa gdy mamy kilku domowników w domu lub jest już późno i nie chcemy obudzić całego bloku. Słuchawki parujemy z telewizorem w przeznaczonym do tego menu. Wszystko odbywa się sprawnie i szybko:

Test system Android TV Sony 2020 3

Gamepad

System Android TV to niezła platforma do… grania. Tak tak. I nie chodzi tutaj tylko o możliwość korzystania z serwisów streamujących gry na nasz telewizor jak NVIDIA GeForce NOW ale normalna instalacja gier o której napiszę jeszcze dalej. Jak nimi sterować? Oczywiście za pomocą pada. Tego także można bez problemu sparować z telewizorem. Działają pady dedykowane lub np. od konsoli Xbox. Parujemy go w ten sam sposób jak słuchawki:

Test system Android TV Sony 2020 gamepadKabel HDMI MagicLink 2.0

Budowa systemu Android TV

W 2020 roku telewizory Sony zadebiutowały z Androidem 9.0. Układ menu nie różni się zbytnio od ostatniego, który poznaliśmy w systemie w wersji ósmej. Ponadto, jako reprezentant linii TV na 2020 rok, otrzymaliśmy dalsze modyfikacje i steruje się nim jeszcze wygodniej.

Fachowy test Sony ZH8 8K HDMI 2.1 Android TV
Sony LCD ZH8 8K

Całość interfejsu “Home” oparta jest o karty ułożone w pionie, które posiadają poziome rzędy z aplikacjami oraz innymi kafelkami związanymi bezpośrednio z treściami czy rekomendacjami jakie oferuje dana aplikacja. Karty posiadają swoje nazwy jak Aplikacje, Sony Select oraz inne, które możemy przestawiać miejscami, edytować czy wręcz usunąć wedle własnego uznania. Wraz z instalacją aplikacji mogą pojawić się nowe karty, tak jak np. karta Netflix, która zapewnia szybki dostęp do polecanych, oraz oglądanych niedawno tytułów.

Telewizor do konsoli Sony XH90 HDMI 2.1 Android TV menu
Sony LCD XH90

Wszystko działa szybko i płynnie ze względu na mocną platformę sprzętową w wyższych modelach Sony. Najniższe modele mogą jednak czasami nie być tak wydajne jakbyśmy tego oczekiwali. To niestety cecha systemu, którą znamy już od lat. Mamy tutaj nieco podobną sytuację jak w przypadku telefonów. Dlatego zawsze w naszych testach sprawdzamy za pomocą odpowiedniej aplikacji, co znajduje się w danym telewizorze. Poniżej specyfikacja sprzętowa np. modelu XH90 na którym system chodzi jak burza (najnowszy procesor MT5895, który posiada 3 GB ramu):

Dostępna jest także nowa belka po wciśnięciu przycisku “Action Menu”, w której możemy umieścić dowolne skróty, np. do szybkiej zmiany trybu obrazu, czy też do zmiany jasności ekranu.

Jakie aplikacje znajdziemy w Android TV Sony?

Jeżeli chodzi o dostępność aplikacji na Androidzie 9.0 to jest ona już w zasadzie kompletna. Znajdziemy tutaj wszystko czego dusza zapragnie. Od najważniejszych aplikacji wideo takich jak Netflix, YouTube, Player, HBO GO, Ipla, CANAL+, Rakuten TV, Apple TV, CDA.PL poprzez dużo bardziej wymyślne jak chociażby WP Pilot, Pyszne.pl, KODI czy VLC Player.

Test system Android TV Sony 2020 aplikacjePo rozpakowaniu danego modelu telewizora Sony, nie wszystkie aplikacje znajdziemy w górnym pasku “Aplikacje” jako dostępne. Część z nich trzeba będzie zainstalować we własnym zakresie. Ja np. chciałem posłuchać muzyki ze Spotify. Skorzystałem więc z Google Play Store gdzie znajdują się tysiące aplikacji bardziej lub mniej popularnych aż po totalne egzotyki, których pewnie nawet nigdy nie zainstalujecie albo nie będziecie sobie zdawać sprawy, że Wasz telewizor może być np… VPNem 😉 Czasem nawet dla zabawy warto wejść do tego sklepu i zobaczyć jakie cuda można zrobić na telewizorze.

Test system Android TV Sony 2020 aplikacje pyszneTest system Android TV Sony 2020 kodiAndroid TV pozwala na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami odtwarzać na przykład wideo z mniej lub bardziej legalnych stron. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym!

Spodziewajcie się jednak, że nie zawsze będzie łatwo nimi sterować za pomocą pilota mimo, że Google stara się je filtrować a typowych aplikacji pod np. tablet nie powinno być widocznych w Google Play Store na ekranie telewizora. Wracając do Spotify bez problemu odnalazłem aplikację i ją doinstalowałem:

Test system Android TV Sony 2020 Google Play Store

Google Asystent – kiedy w języku polskim obsłuży cały dom?

Niestety nadal nie jest jeszcze oficjalnie dostępna jedna z najistotniejszych funkcjonalności w nowym Androidzie, mianowicie pełny Google Asystent w języku polskim. Asystent głosowy od firmy Google jest inteligentnym programem, który potrafi wykonywać złożone polecenia wymawiane do telewizora w języku naturalnym. Dlatego też bardzo istotny jest wbudowany w pilot mikrofon, o którym wspomniałem we wstępie. Oczywiście proste komendy telewizor wykryje w naszym ojczystym języku ale sterowanie np. roletami czy oświetleniem w domu nie wchodzi póki co w grę (można przestawić telewizor na język angielski).

Kompatybilność z produktami Apple

Na osobny akapit postanowiłem pozostawić kwestię współpracy z produktami Apple gdyż ten temat jest dość często podnoszony przez użytkowników urządzeń tego jakże popularnego producenta. Jak to wygląda w przypadku Androida zainstalowanego na telewizorach Sony? Jedną z ważniejszych nowości ostatnich dni na modelu XH90 (póki co tylko tutaj) jest dostęp do Apple TV. Sony jest jedynym producentem telewizorów, który wprowadził Apple TV na system Android TV na ten moment.

Apple TV na telewizorach Sony Android TV 2

Apple TV łączy w sobie wszystkie możliwości oglądania materiałów wideo. Zapewnia dostęp do Apple TV+: nowego, działającego w modelu subskrypcyjnym serwisu z filmami i programami dokumentalnymi najwybitniejszych twórców, z ofertą obejmującą między innymi „The Morning Show”, „See”, „W obronie syna”, „Ted Lasso”, „Misja Greyhound”, „The Banker”, „Boys State” czy „Beastie Boys Story”. Użytkownicy aplikacji mogą również subskrybować kanały Apple TV i oglądać je na życzenie i bez reklam. Dzięki funkcji chmury rodzinnej subskrybowane kanały Apple TV są dostępne dla sześciu członków rodziny logujących się ze swoich kont Apple ID. Użytkownicy aplikacji Apple TV w telewizorach smart firmy Sony mogą kupować i wypożyczać tytuły z oferty ponad 100 000 filmów i programów telewizyjnych, w tym również w jakości 4K HDR Dolby Vision i z dźwiękiem Dolby Atmos. Aplikacja przekazuje także spersonalizowane, starannie dobrane rekomendacje kolejnych tytułów i zapewnia dostęp do całej biblioteki materiałów wideo kupionych w firmie Apple.

Apple TV na telewizorach Sony Android TV
Aplikacja Apple TV została w pierwszej kolejności udostępniona na telewizorach Sony XH90

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Subskrypcję serwisu Apple TV+ można wykupić w aplikacji Apple TV w telewizorze smart Sony, iPhonie, iPadzie, urządzeniu Apple TV, iPodzie touch, Macu i na innych platformach, w tym tv.apple.com, w cenie 4,99 euro/4,99 funta miesięcznie. Przez ograniczony czas nabywcy nowych iPhone’ów, iPadów, urządzeń Apple TV, iPodów touch i Maców otrzymują bezpłatnie roczny dostęp do Apple TV+.

Apple TV na telewizorach Sony Android TV 3

Wybrane telewizory Sony są ponadto zgodne z technologiami AirPlay 2 i HomeKit. Pierwsza z nich pozwala z łatwością wyświetlać na telewizorze smart filmy i inne materiały z iPhone’a, iPada lub Maca. Druga służy do wygodnego i bezpiecznego sterowania telewizorem smart Sony przy użyciu aplikacji Home lub asystenta Siri w urządzeniach firmy Apple.

Telewizor do konsoli Sony XH90 HDMI 2.1 airplay

Do końca roku aplikacja Apple TV zostanie wprowadzona w wybranych telewizorach Sony z 2018 r. i większości modeli Sony z 2019 i 2020 r.

Apple TV na telewizorach Sony Android TV 4

Na Android TV można grać!

Jak już wspomniałem przy okazji opisu podłączenia kontrolera, na telewizorze z Android TV można grać. Podobnie jak w przypadku smartfona. I to nie w byle jakie gry. Możemy tutaj wyszukać naprawdę zaskakujące pełnoprawne pozycje jak np. Star Wars: Knights of the Old Republic, Final Fantasy VI, This War of Mine czy Soul Calibur i wiele, wiele innych.

Test system Android TV Sony 2020 gryOczywiście są one płatne bo dlaczego miałoby być inaczej? Ceny są różne ale jest też sporo darmowych pozycji, jednak w większości opartych na mikrotransakcjach. Ściągamy tytuł z Google Play Store, instalujemy, parujemy pada i gotowe. Wydajność oczywiście jest różna ale ogólnie da się spokojnie grać i jest to niezwykle duża wartość dodana dla systemów Android TV!

Osobną sprawą jest możliwość zainstalowania aplikacji NVIDIA GeForce NOW i grania w chmurze. Aplikacja ta jest dostępna od niedawna na systemy Android TV i póki co sprawuje się całkiem nieźle chociaż do ideału jej jeszcze sporo brakuje – chodzi o samą jakość obrazu. Plusem jest możliwość zagrania w naprawdę nowe gry. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

NVIDIA GeForce Now już na telewizorach z Android TV! Sprawdziliśmy, jak działa granie w chmurze bez przystawek
NVIDIA GeForce NOW w akcji

Podsumowując

Android TV na telewizorach Sony to niezwykle rozbudowany system, który trafi w gust zarówno osób, które chcą po prostu mieć dostęp do wszystkich aplikacji wideo jak i tych, którzy oczekują czegoś więcej. Więcej to znaczy aplikacji, które znacznie poszerzają możliwości telewizora. Jednak w tym przypadku trzeba mieć już chociaż minimalną wiedzę jak to wszystko działa albo naprawdę być specem jak chociażby w przypadku aplikacji KODI, która ma GIGANTYCZNE możliwości w rękach fachowca. Trzeba też przyznać, że nie ma na rynku systemu, który mógłby się równać rozbudowaniem do tego jaki oferuje Android. Bolą natomiast okazjonalne zwolnienia oraz przytrafiające się problemy ze stabilnością, szczególnie w modelach telewizorów ze słabszą platformą sprzętową. Ale jak to się mówi: coś za coś.


Więcej na temat telewizorów Sony:

(23698)

3.4 10 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Jan
Jan
5 miesięcy temu

Fajny opis, dużo informacji a TV wygląda całkiem ok (szczególnie biorąc ceny z Sony Centre). Ale
a) ten MediaTek wypłynął już ponad rok temu, więc nie jest taki najnowszy – https://browser.geekbench.com/v4/cpu/13572583
b) czy (i jak?) można wyłączyć śledzenie google (wliczając w to ich asystenta)

Ejj
Ejj
5 miesięcy temu

Czy przycisk Google Play na pilocie można przeprogramować?
Nie widzę potrzeby dedykowanego przycisku

MIchal
MIchal
5 miesięcy temu
Reply to  Ejj

Można specjalna aplikacją do mapowania przycisków

dob3k
dob3k
5 miesięcy temu

Wszystko fajnie, ale taką samą funkcjonalność można mieć na telewizorach Philipsa z androidem + fantastyczny ambilight za ~połowę ceny tv sony.

Krzysztof
Krzysztof
5 miesięcy temu

Czy ktoś mi powie jak znaleźć Rakuten TV bo mam problem już połowę dnia za tym. Mam XH90

Marcin
Marcin
5 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Nie znajdziesz. Nie ma go.

Krzysztof
Krzysztof
5 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Aha dzięki super, to zaraz napiszę do SONY.

Zawziety79
Zawziety79
5 miesięcy temu

Czy korzystanie z odtwarzacza inne niż standardowy (np. Kodi, VLC) nie powoduje mikroprzycieć związanych z gubieniem klatek (tzw. judder) ???

Mariusz
Mariusz
5 miesięcy temu
Reply to  Zawziety79

Nie

Piotr
Piotr
5 miesięcy temu

Jestem posiadaczem XH90 i… jestem bardzo zawiedziony. Pierwszy egzemplarz był uszkodzony – załączał się sam dźwięk, bez obrazu, kolejny jest pozbawiony tej przypadłości, ale działanie Androida pozostawia wiele do życzenia. Co najmniej raz dziennie TV się albo resetuje, albo zawiesza. Pomijam już FATALNĄ wręcz współpracę z modułami CI polskich platform cyfrowych. Na module Polsatu kanały przełączają się w ok 10 sekund, na module Canal+ nieco szybciej.
Gdybym mógł cofnąć czas – nigdy nie kupiłbym tego TV. Wstyd dla Sony!

Krzysztof
Krzysztof
5 miesięcy temu

Czy ktoś mi poradzi mam cały komplet SONY ale w soundbar efekty są wspaniałe z eARC ale bardzo cicho słychać wypowiedzi ?

Karol
Karol
4 miesięcy temu

Cześć 🙂 Jestem posiadaczem telewizora z zeszłorocznej kolekcji sony mianowicie xg8596. Czy redakcja albo ktoś z czytelników mógłby mi powiedzieć jak działa u was klonowanie ekranu z iPhone albo z ekranu komputera za pomocą chromecast ? Niestety u mnie wszystko bardzo się zacina. Mimo rzekomej pełnej funkcjonalności telefonu iPhone, niestety filmy rzucone z galerii niedość, że klatkują non stop to zacina się również dźwięk. To samo w przypadku komputera z przeglądarką chrome oraz telefonu samsung – tam klonowanie ekranu nie działa praktycznie w ogóle. Czy to przypadek, czy niestety funkcja bezprzewodowego przesyłu ekranu w telewizorach sony nie jest jeszcze dopracowana… Czytaj więcej »

12
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x