Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic FZ800 czy FZ950? | PORÓWNANIE | Czy to najlepsze telewizory do filmów i seriali w 2018 roku?
Panasonic FZ800 czy FZ950? | PORÓWNANIE | Czy to najlepsze telewizory do filmów i seriali w 2018 roku?

Panasonic FZ800 czy FZ950? | PORÓWNANIE | Czy to najlepsze telewizory do filmów i seriali w 2018 roku?

47.62K
0

Rok 2018 przyniósł nam dwa znakomite telewizory w technologii OLED japońskiej firmy Panasonic. Największą zaletą omawianych FZ800 oraz FZ950 jest ich wysoka skłonność do prezentowania obrazu, którego wizja narodziła się na etapie studia filmowego np. w Hollywood. Co ważne: już po wyjęciu z pudła chociaż skłonność do fachowej kalibracji i wyciśnięcia z tych modeli ostatnich soków jest także na poziomie do którego przyzwyczaili nas już od lat japońscy inżynierowie. Czym zatem różnią się te dwa modele i czy oba dostarczają tak samo wysokiej jakości obrazu?

Technologia OLED TV – duchowy następca plazmy?

Oba telewizory zostały wykonane w technologii OLED. Nie jest to zaskakujące gdyż firma już od kilku lat przeszła na ten typ telewizorów w segmencie premium rezygnując tym samym z drogich rozwiązań w segmencie LCD. Ruch ten wydaje się zrozumiały patrząc na przeszłość japońskiego producenta. Był on od zawsze związany z telewizorami kojarzącymi się z filmami a telewizory w technologii plazmowej do dziś uważane są za najlepszego ekrany do tego typu materiałów. Dlaczego? Wszystko ze względu na doskonałą czerń, która deklasowała ówczesne telewizory LCD. Miała oczywiście swoje wady a największą była duża podatność na wypalenia i powidoki. Jednak maniacy kina domowego byli w stanie zaakceptować ten fakt ponieważ jakość obrazu była nie do przecenienia a odpowiednie traktowanie tego typu telewizorów chroniło przed problemami wspomnianymi wcześniej.

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. I tak właśnie było też za czasów telewizorów plazmowych chociaż tutaj zostaliśmy przeniesieni na inny poziom – idealny pod tym względem. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w telewizorach LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

(47619)

1 1 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x