Home News Nowe telewizory Sony BRAVIA XR 2021 idealne do konsoli PS5? Oto dlaczego! Co poza HDMI 2.1?
Nowe telewizory Sony BRAVIA XR 2021 idealne do konsoli PS5? Oto dlaczego! Co poza HDMI 2.1?

Nowe telewizory Sony BRAVIA XR 2021 idealne do konsoli PS5? Oto dlaczego! Co poza HDMI 2.1?

5.71K
3

Sony pokazało spot promujący współpracę nowych telewizorów BRAVIA XR z konsolą PS5. W tym roku gracze dostaną naprawdę duży wybór – zarówno wśród modeli LCD jak i OLED! Jakie przyjazne gamingowi cechy poza HDMI 2.1 posiadają propozycje na 2021 rok?

Nowe telewizory Sony BRAVIA XR – idealne do konsoli PS5?

Najnowszy spot reklamowy Sony jest bardzo krótki, ale Japończykom udało się w nim przemycić sporo ciekawej treści. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że w tym roku aż sześć różnych serii telewizorów otrzymała pełnoprawne porty HDMI 2.1. One z kolei są konieczne, by w pełni cieszyć się rozrywką na nowej generacji konsol, w tym oczywiście PS5. Przede wszystkim chodzi tu o obsługę sygnałów 4K w 120 klatkach na sekundę. O pozostałych technologiach wchodzących w skład tego standardu przeczytacie w dalszej części tekstu.

Nowe telewizory BRAVIA XR 2021 idealne do konsoli PS5? Sony tłumaczy dlaczego! Jakie funkcje poza HDMI 2.1?
fot. Sony

Sony podkreśla też bardzo niski input lag nowych telewizorów, świetną reprodukcję kolorów, wzorowy kontrast i wysokiej jakości dźwięk dystrybuowany prosto spod ekranu. Nad wydajnością telewizorów LCD i OLED na 2021 rok dba natomiast zaawansowany procesor wykorzystujący głębokie uczenie i naśladujący działanie ludzkiego mózgu. Pełna wiedza dotycząca telewizorów Sony BRAVIA XR na 2021 znajduje się tutaj.

Przy okazji możemy też zobaczyć dwie ekskluzywne produkcje zmierzające wyłącznie na PS5: Ratchet & Clank: Rift Apart i Gran Turismo 7. Pierwszy tytuł zobaczymy w sklepach już 11 czerwca 2021. Na najpopularniejsze wyścigi związane nierozerwalnie z konsolą Sony będziemy musieli natomiast jeszcze poczekać. Odpowiedzialne za grę studio Polyphony Digital potrzebuje jeszcze nieco czasu – premiera ma się odbyć w 2022 roku.

Telewizory Sony BRAVIA XR 2021 z HDMI 2.1 – które modele i jakie funkcje?

W ubiegłym roku Sony wyposażyło w porty HDMI 2.1 łącznie sześć serii telewizorów, ale tylko dwie z nich – XH90 i ZH8 – otrzymały pełne wsparcie dla wszystkich funkcji dla graczy zapewnianych przez ten standard. W tym roku jest zupełnie inaczej, bo każda z pięciu linii BRAVIA XR może się poszczycić pełną gotowością na współpracę z nową generacją konsol czy kartami NVIDIA GeForce z serii 30!

Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Telewizory Sony BRAVIA XR LCD i OLED na 2021 rok; fot. Sony

Zerknijmy zatem na rozpiskę nowych telewizorów Sony i funkcji, które wspierają. W tabelce uwzględniliśmy też nowe TV spoza rodziny BRAVIA XR, ponieważ i one – w mniejszym lub większym stopniu wspierajć funkcje z HDMI 2.1:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Modele telewizorów Sony 2021 HDMI 2.1 (4K120Hz) VRR ALLM eARC
Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J dostępny
dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR OLED MASTER Series A90J dostępny
dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (być może po premierze) dostępny
Sony BRAVIA XR OLED A80J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR LED 4K X95J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony BRAVIA XR LED 4K X90J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony LED 4K X85J dostępny dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny (w dniu premiery lub po niej) dostępny
Sony LED 4K X81J brak brak brak  dostępny
Sony LED 4K X80J brak brak brak  dostępny

Na pewno zauważyliście, że w kolumnach VRR (Variable Refresh Rate) i ALLM (Auto Low Latency Mode) w przypadku modeli Z9J, A90J, A80J, X95J, X90J i X85J informację o możliwym przesunięciu daty wprowadzenia wsparcia dla tych technologii. To dlatego, że nadal nie wiemy, czy Sony zdoła je zapewnić na premiery sklepowe Należy przypomnieć, że także konsola PS5 ma dopiero dostać wsparcie dla VRR. Natomiast konsole Xbox posiadają od dawna takie funkcje jak VRR i ALLM.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Jakie nowe funkcje oferuje HDMI 2.1?

Port HDMI 2.1 pozwala spełnić wymogi przepustowości 4K (do 120 FPS) obsługiwane przez PlayStation 5 oraz Xbox Series X i 8K (do 60 FPS), jak również obsługuje następujące funkcje:

Variable Refresh Rate:

Mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync). VRR jest obsługiwany przez Xbox Series X. Ma też zostać wkrótce dodany do PS5.

promocja samsung qled q80r do grania konsola xbox one s w zestawie VRR

Auto Low Latency Mode (ALLM)

Funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI. Tę funkcję obsługują obie konsole nowej generacji od Sony i Microsoftu.

promocja samsung qled q80r do grania konsola xbox one s w zestawie ALLM

Quick Media Switching (QMS):

Natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)

Enhanced Audio Return Channel (eARC):

Usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.

 

Test HDMI kabel MagicLink 2.0

Czy potrzebuję nowego kabla?

Generalnie tak, ale tylko w przypadku gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że taki sygnał zostanie pomyślnie przesłany.

certyfikat hdmi 2.1

Wszystkie inne funkcje pochodzące od HDMI 2.1, czyli opisywany VRR, ALLM czy eARC mogą bez problemu działać na kablu HDMI 2.0 z pomarańczowym certyfikatem “forum HDMI”.

Przeczytaj więcej na temat kabla HDMI 2.0 z funkcjami HDMI 2.1:

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Nowe telewizory Sony BRAVIA XR na 2021 rok – najważniejsze cechy i funkcje:

  • Serwis VOD BRAVIA CORE™ : opracowana we współpracy z Sony Pictures Entertainment (SPE) platforma BRAVIA CORE™ łączy rozrywkę z technologią, zapewniając użytkownikom telewizorów Sony niepowtarzalne wrażenia. Jest fabrycznie zainstalowana we wszystkich modelach BRAVIA XR i pozwala oglądać wybrane pozycje z najnowszej oferty SPE i klasycznego repertuaru, jak również najbogatszą kolekcję treści IMAX Enhanced. Platforma BRAVIA CORE jako pierwsza na rynku wykorzystuje technologię Pure Stream™, umożliwiając strumieniową transmisję z prędkością do 80 Mb/s i uzyskanie jakości będącej niemal bezstratnym odpowiednikiem UHD BD;
  • Usługa Google TV: w nowej linii produktów wprowadzono również usługę Google TV, zapewniającą nowe wrażenia rozrywkowe. Łączy ona filmy, programy telewizyjne i telewizję na żywo z aplikacji i subskrypcji użytkownika i porządkuje je specjalnie dla niego. Dzięki indywidualnie dobieranym rekomendacjom użytkownik z łatwością znajdzie coś dla siebie. Może też dodawać zakładki do programów i filmów, umieszczając je na jednej liście rzeczy do obejrzenia. Zawartość tej listy można nawet uzupełniać z telefonu lub laptopa, używając wyszukiwarki Google;
  • Zgodność ze standardem HDMI 2.1: wszystkie telewizory BRAVIA XR będą zgodne z funkcjami standardu HDMI 2.1, takimi jak 4K 120 kl./s, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR, Variable Refresh Rate), automatyczny tryb małego opóźnienia (ALLM, Auto Low Latency Mode) i eARC. Obsługa wyższych rozdzielczości i szybkości klatek idealnie sprawdzi się w grach nowej generacji. Nie mamy jeszcze potwierdzenia, czy technologie VRR i ALLM będą dostępne na premierę nowych telewizorów, czy też ich dodanie będzie wymagało aktualizacji oprogramowania;
  • Sound-from-Picture Reality™: nowy procesor Cognitive Processor XR zapewnia nie tylko najlepszą w swojej klasie jakość obrazu, lecz także nadzwyczajny dźwięk, uzyskiwany dzięki technologii Sound-from-Picture Reality™. Technologia ta dopasowuje położenie źródła dźwięku do zawartości obrazu, co przekłada się na wyjątkowy realizm wrażeń;
  • Funkcja obsługi głosowej z wolnymi rękami: dzięki funkcji obsługi głosowej z wolnymi rękami wbudowanej w telewizory Sony Google TV można odłożyć na bok pilot i głosowo wyszukiwać materiały rozrywkowe, uzyskiwać odpowiedzi na pytania, obsługiwać telewizor i sterować urządzeniami inteligentnego domu. Wystarczy powiedzieć na przykład „Hej Google, włącz telewizor” albo „Hej Google, co mam obejrzeć?”;
  • Współpraca z inteligentnymi głośnikami: użytkownicy urządzeń z Asystentem Google i asystentem Amazon Alexa mogą przesyłać filmy z serwisu YouTube i sterować odtwarzaniem filmów przy użyciu głośników Google Nest lub zmieniać kanały i regulować głośność przy użyciu urządzeń z Asystentem Google lub asystentem Amazon Alexa.
  • Przekaz zamysłu twórcy: w nowych telewizorach nie zabraknie trybu Netflix Calibrated Mode, który zapewnia studyjną jakość przy oglądaniu seriali z serwisu Netflix, technologii IMAX® Enhanced™, umożliwiającej remastering obrazu i dźwięku IMAX, oraz trybu IMAX Enhanced Mode. Rezultat to w pełni zoptymalizowane odtwarzanie materiałów filmowych.
Znamy najnowsze telewizory OLED i LCD Sony BRAVIA XR na 2021 rok. Nowy procesor obrazu naśladuje działanie ludzkiego mózgu!
Sony BRAVIA XR LED X95J; fot. Sony

Źródła: https://www.youtube.com/watch?v=A9Wpkuk2Bcw&ab_channel=Sony, Sony, własne


Przeczytaj więcej na temat telewizorów firmy Sony:

(5707)

0 0 głos
Article Rating

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Grzegorz
Grzegorz
3 miesięcy temu

Kurde wszytko fajnie ale co z Xh90?
Opcje vrr i Allm nadal nie obsługiwane w Xbox series x…

Daro
3 miesięcy temu

Posiadam xh 9096 i krotko mowiac sciema z tym pełnym wsparciem hdmi2.1.Hdtv wprowadza w blad seria modeli xh +ps5 nie nadaje sie,OSZCZEGAM prosze poczytac na forum sony przyszlych nabywcow co chca kupic model xh.Hdtv niech przestanie reklamowac ten kibel-tv

Zbyszek
3 miesięcy temu
Reply to  Daro

NIE kupię tv, który po wyjęciu z pudełka nie będzie miał pełnego 4k 120hz, vrr,allm !!! Sony to niepoważna firma!

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x